:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,156
Активни 679
Страници 21,721
За един ден 1,302,066
Прогноза

Горещото кадрово лято в Темида започва през май

Процедурата за избор на председатели на Върховния касационен и Софийския апелативен съд ще започне през лятото, кандидатите се знаят, крайният резултат - почти
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Де юре председателят на Въховния касационен съд се избира от съдебния съвет. Де факто обаче членове на кадровия орган признават, че кастингът се прави в политически централи.
Горещо лято се задава в съдебната система. Между 12 май и 12 август Висшият съдебен съвет (ВСС) трябва да започне процедурата за избор на председател на Върховния касационен съд (ВКС). Постът е ключов и традиционно политически и икономически интереси диктуват кой да го заеме, а печелившите кандидати са ясни много преди да започне официалният избор. Другата интрига ще е кой ще стане председател на Софийския апелативен съд (САС).

За да имат прозрачност и да разсеят съмненията за подмолност, няма да е достатъчно само да се чуят концепциите на номинираните и изслушването им да бъде предавано по телевизията. Това би било симулирана публичност, от която няма да има ефект. Затова отрано трябва да се знаят мотивите на номиниращите, да има достатъчно време да бъде проверено имотното състояние на кандидатите и възможните им ситуации на конфликт на интереси, както и да се получат отговори въпроси за възможни зависимости. Ако това не се случи,



столът на новите председатели ще е предварително разклатен,



а доверието на обществото - безвъзвратно изгубено.

Председателят на ВКС е най-високият възможен пост в съдебната система заедно с главния прокурор и шефското място във Върховния административен съд - това е върхът на съдебната пирамида. Като висш административен ръководител той има достатъчно власт, а благодарение на членството си във ВСС може и да кадрува. В последния доклад на ЕК предстоящият избор на шеф на съда бе посочен като тест за системата на фона на скандалните провали при избора за конституционен съдия и главен съдебен инспектор.

Предложения за кандидатури могат да правят поне петима от членовете на ВСС, както и министърът на правосъдието. Обикновено министрите се страхуват, че може да се изтълкува като намеса, ако номинират някого. Мандатът е 7 години, т.е. до 2021 г. За да има избор, някой от кандидатите трябва да събере поне 17 гласа в съвета. Последната фаза е президентският указ. Държавният глава има право да откаже да подпише указ само веднъж.

Неотдавна Росен Плевнелиев даде заявка, че



може и да не подпише указ, ако изборът се компрометира,



така както стана с конституционния съдия и главния съдебен инспектор. "Няма да се поколебая да не подпиша и публично да заяви своите възражения", обяви президентът пред РolitiКat.net. "Надявам се, че с избора на председател на ВКС наистина ще покажем - и не заради Брюксел, а заради българското общество - една процедура, в която да има достатъчно време, достатъчно кандидати, да могат да бъдат зададени всички въпроси, да се получат отговори и да се вземе решение", добави Плевнелиев.

В края на 2012 г. държавният глава без възражения подписа указа, с който Сотир Цацаров стана главен прокурор само часове след като той бе избран от ВСС със спорна процедура. Че той ще оглави държавното обвинение, се говореше дълго преди изобщо да бъде открита процедурата за избор. Дали този сценарий ще се повтори? Или ще се намерят достойни професионалисти, които да се включат в мача, дори при съмнения, че резултатът е уговорен? Едва ли.

След провала на предишната процедура за главен съдебен инспектор Съюзът на съдиите направи обсъждане и номиниране на кандидати вътре в съсловието. Идеята им е добра и би било хубаво, ако се повтори и при избора на председател на ВКС. Защото освен безспорен професионалист и човек с безупречен морал той трябва да бъде авторитет и в магистратската общност. Съдиите открай време пледират, че председателите на върховните съдилища



трябва да са магистрати от кариерата, минали по всичките й стъпала



И тримата зам.-председатели на ВКС в момента - Таня Райковска, Красимир Влахов и Павлина Панова, са уважавани от колегите си и са разпознаваеми като добри професионалисти. Техните имена обаче не се спрягат като евентуални приемници. Из Съдебната палата обаче от известно време се върти друго име - на Ванухи Аракелян. Говори се, че тя се ползва с подкрепата на управляващите. А ВСС, макар и конструиран по времето на ГЕРБ, неведнъж показа, че предпочита да е в хармония със силните на деня. Членове на съвета обясняват, че този път "кастингът" на кандидатите се прави от ДПС.

Аракелян бе избрана в началото на февруари от ВСС за председател на Апелативния съд във Варна. Преди това бе шеф на Окръжния съд там. Преди гласуването Аракелян, която се оказа сред единиците физически лица с кредит от Корпоративна търговска банка (КТБ), надълго и нашироко обясни защо е избрала банката за обслужваща съда и как след това е преместила ипотечния си кредит от 140 000 лв. в нея, а после е изтеглила и потребителски заем от 50 000 евро с преференциална лихва. За това писа през ноември в. "Капитал". Аракелян разказа как благодарение на смяната на банката в бюджета на съдебната власт от лихви са влезли 370 хил. лв., а не 1300 лв. Членовете на съвета останаха доволни от обясненията. Шефът на етичната комисия Ясен Тодоров дори обяви, че случаят се раздухва от "целенасочено злонамерени публикации в определени медии". Цацаров също обяви историята с КТБ за "умело дирижирана кампания".

В имотната й декларация за 2012 г. са вписани акции на съпруга й в "Албена" АД, "Албена инвест - холдинг" АД, "Каолин" АД, ПИБ АД, "Топливо" АД, "Химимпорт" АД. Цената им на придобиване е между 100 и 975 лв. В декларацията за 2010 г. има и акции от "Тодоров" АД, "Кораборемонтен завод Одесос" АД, "Полимери" АД. И те не са на голяма стойност - между 142 и 1470 лв. Аракелян е в системата от 1991 г. Преди това една година е била юрист в Общинския народен съвет на Толбухин и два месеца юрист в Областната администрация във Варна. През 2003 г. Аракелян беше кандидат за кмет на Варна, подкрепена от СДС. Година по-късно стана председател на Окръжния съд и преди да стане шеф на Апелативния, караше втори и последен позволен по закон мандат там. След като получи по-високия шефски пост,



бе попитана дали би влязла в състезанието за ВКС, но не даде ясен отговор



Друго име, което се спряга за председател на ВКС, е Стефан Гроздев - зам.-шеф на Софийския апелативен съд (САС) и ръководител на Търговското му отделение. През 2003 г. той беше номиниран от ДПС за член на Висшия съдебен съвет. На сайта на ВСС няма публикувана негова атестация, макар че преди ден той бе атестиран с възможно най-високата оценка.

Преди година проверка на върховния съд във всички апелативни съдилища в страната показа, че дълго време делата за несъстоятелност в САС са били гледани само от състава на Гроздев. След август 2012 г. те са били разпределяни между два състава, а едва от 1 февруари 2013 г. разпределянето е ставало между всички състави на търговското отделение. За тези констатации обаче логични обяснения не бяха дадени. Нито пък имаше санкции.

Проверка в Сметната палата показва, че през 2012 и 2013 г. той е подал в публичния регистър само уведомления. Това означава, че в този период няма промяна в имотното му състояние. В декларацията му от 2011 г. излиза покупка на 1/3 от апартамент в Париж от 35 кв. м. за 224 920 лв., чийто произход е отбелязан като "спестявания". През 2007 г. Гроздев и съпругата му, която е адвокат, купуват апартамент в София от 129 кв. м. и гараж със семейни спестявания. Жилището струва 125 800 лв., а гаражът - 19 500 лв.



Интригата за председател на Софийския апелативен съд също е в ход



Мандатът на Веселин Пенгезов изтича през юни, той има право да се състезава за втори, но още не е ясно дали ще го направи. Преди 5 години, когато военният съдия Пенгезов беше избран да оглави апелативния съд, в гилдията имаше брожение. През 2011 г. Пенгезов преживя професионално сътресение. ВСС го понижи заради скандала с евтините имоти, получени от роднини на магистрати в Приморско, сред които и негови близки. Върховният административен съд обаче го върна на поста.

В Съдебната палата обаче се знае друго - за поста в САС е гласена Богдана Желявска. В момента тя е заместник-председател на Софийския градски съд. Желявска е в системата от 1991 г. В СГС тя е била зам.-шеф при трима председатели - Светлин Михайлов, Георги Колев, Владимира Янева. Заради ръководния й пост от юли 2009 г. натовареността й е намалена на 10%. Справка показва, че за 11 месеца тя е получила едва 42 нови дела. Останалите са поели поне по 160 дела, като рекордът е 235.

Желявска е председател на Българската съдийска организация, съсловен съюз, който, за разлика от Съюза на съдиите в България, е на позиции, близки до тези на хората с власт. Колкото до имотните декларации на Желявска, през 2007, 2008 и 2009 г. тя праща до Сметната палата само уведомления, че няма промяна в имущественото й състояние. Първата й декларация в електронния регистър е от 2010 г. В нея са вписани 4 пътувания в Германия, Белгия, Испания и Холандия, платени от Европейската комисия и Фондация "Фридрих Еберт", както и 465 лв. доходи от друга стопанска дейност. И през 2010 г. Желявска пътува в чужбина за чужда сметка. Такова е положението и през 2011 г., когато е ходила 4 пъти в Брюксел и веднъж във Вашингтон. През 2012 г. тя има 3 служебни пътувания до Брюксел, едно до Хага и едно до Никозия, Кипър.
2
3684
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
24 Март 2014 19:50
Интересно защо покрай цитираните в статията имена е пропусната кандидатурата на Пепи Еврото...

25 Март 2014 09:23
Историята с КТБ наистина е умело дирижирана кампания, но Цветан Василев е невинен, а хора около кръга на президента и олигарха Прокопиев се опитват да опетнят името на банкера, чрез спекулации и неправдоподобни твърдения, убедена съм в невинността на Цветан Василев и , че това ще се докаже.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД