Правителството започна съгласувана акция за строежа в Карадере и опитите на министри и висши чиновници да убедят обществото в обратното са прах в очите. Повече от 6 години, след като бе обявен и откакто бе представен в целия си блясък, "Бляк Сий Гардънс Еко Ризорт" може да стигне и до първа копка. Новото развитие повдига два въпроса - кой и защо?
Миналата сряда на изнесено във Видин заседание правителството одобри Меморандум за разбирателство между правителството и "Мадара Юръп" АД за изпълнение на приоритетния инвестиционен проект "Бляк Сий Гардънс Еко Ризорт". Тази точка не беше включена в дневния ред, разпратен до медиите предния ден. Противно на обичайната практика, във Видин репортерите не получиха разпечатка с решенията. Тя се появи едва привечер и за броени часове предизвика гняв в социалните мрежи, като възроди залинелите протести срещу правителството.
Незабавно след това Тим Чадуик от управата на "Мадара Бългериън Пропърти Фънд", една от множеството свързани фирми с проекта, започна медийна кампания. Той обяви, че от години водят битка за реализацията му, че са контактували с всякакви хора, с всички видове партии, с всички видове отдели. Чадуик каза, че не се е срещал с премиера Орешарски, но е имал среща с министъра на инвестиционното проектиране Иван Данов и с министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев. Намекна, че решаваща роля е изиграл неназован "приятел". Този човек е бил ключовият посредник. От няколко дни в София се говори за т.нар. трети брат - с пряк достъп до Министерския съвет и поел рекламата на въпросното екоселище.
Министрите, които имат отношение към проекта - икономическия, инвестиционния, на екологията, побързаха да обяснят, че не става дума за реален старт на инвестицията и че ще бдят законите да бъдат спазени до последната им буква.
Гузните оправдания не струват и пукната пара. Управляващите трябва
да отговорят поименно кой е "приятелят"
и защо се е наел да помага.
Следват и много "защо?" На настойчивите питания на "Сега" получаваме от съответните ведомства, както и от Българската агенция за инвестиции, еднотипни отговори. "С Меморандума се определя задължението на инвеститора да изпълни проекта в съответствие със законодателството и да следва процедурите, а държавата да осигури административно обслужване в съкратени срокове и да създаде междуведомствена работна група, която да съдейства на инвеститора в това. Инвестиционният сертификат не освобождава инвеститора и съответните контролни органи от задължението да спазват разпоредбите на действащото българско законодателство". Непрекъснато се подчертава, че става дума само за ускоряване на процедурите, не и за финансови ангажименти на държавата, каквито са възможни за инвеститори клас "А" - изграждане на пътища, инженерна инфраструктура - ток, вода, канал, пречиствателна станция и т.н.
Да видим стенограмата от заседанието на 19 март, когато министър Драгомир Стойнев докладва: " Уважаеми господин премиер, уважаеми министри, представям на вашето внимание проект на Решение за одобряване на проект на Меморандум за разбирателство между правителството и "Мадара Юръп" АД и оттеглям предложението относно определяне на междуведомствена работна група за институционална подкрепа на проекта. Това с друга инициатива ще бъде предложено, така че предлагам тази работна група сега да не я одобряваме". Казано е просто, ясно и откровено - на следващ етап ще дойде и реалният ангажимент на държавата.
Предложението на Стойнев минава без дискусия, никой не пита кой е инвеститорът. Защото министрите явно и без това знаят. За проекта се чу още през 2007 г., когато в София бе представена изложба на известния архитект Норман Фостър. Оттогава е снимката, на която премиерът Сергей Станишев се ръкува с Фостър под погледа на брат си, архитект Георгий Станишев. Премиерският брат бе един от консултантите по проекта.
Кризата спря временно грандоманския проект,
но ето че той възкръсва. В сегашния вариант сертификат за първокласен инвеститор се издава на фирма, която присъства на Българската фондова борса. Така тя финтира новия закон срещу офшорките, където бе записано, че ограниченията не засягат офшорни компании, ако те са листвани на борса, което предполага публичност. "Мадара Юръп" - с капитал 50 000 акции по 1 лев, наистина е на борсата, но се представлява у нас от малтийска офшорка, чиито собственици не знаем. Представители на инвеститорите обещават да ни ги кажат тази седмица. В някои вестници вече услужливо се лансират имена на известни хора, които щели да се включат.
Сега държавата, която прие преди 3 месеца закон срещу офшорките, изведнъж прие за нормално да насърчи инвеститор с неясна собственост. Миналата година същото искане на "Мадара Юръп" за сертификат клас "А" е било отказано от Българската агенция за инвестиции и икономическото министерство. Според тогавашния шеф на агенцията Борислав Стефанов инвеститорът не е посочил ясни източници на финансиране. Споменавало се, че част от парите ще дойдат от продажба на апартаменти на зелено. За сертификат обаче е нужно вложението да почива на дълготрайни активи, не на обещания. Имало е неясноти по отношение на "Натура 2000", в която е цялата предвидена за застрояване територия, вкл. за докарването на ток и вода. Дали сегашният проект е съобразен със закона, изчистени ли са неяснотите, никой не казва.
Миналата година Комисията за финансов надзор с унищожителен доклад отказва на инвеститора, тогава под името "Мейфеър груп", да сключи редица сделки, включително и за купуване на земя в района и на правата върху проекта на Норман Фостър. "Мадара Юръп" няма достатъчен ресурс, за да започне проекта. Явно продължава да залага на финансиране на зелено, по 2000 евро за квадрат? Както каза министър Стойнев пред Би Ти Ви - това ще е екокомплекс за богати туристи. Сертификатът за подкрепа от правителството сигурно е нужен за
реклама пред потенциални купувачи
или е нужен при евентуално набиране на средства на фондовата борса?
След като скандалът избухна, ни бе съобщено, че отхвърленият миналата година проект е бил значително по-голям, че сега става дума само за три хотелски комплекса и обслужващи зони. Какво обаче одобрява правителството? Драгомир Стойнев: "Цялостният комплекс "Бляк Сий Гардънс Еко Ризорт" предвижда изграждането на жилищен и курортен комплекс със смесено хотелско, ваканционно и жилищно предназначение в Зона за отдих "Бяла-север" в гр. Бяла. Частта от комплекса, за която се иска издаване на сертификат, представлява инвестиция от 105 млн. лв..." Не забравяйте, че и "Златна перла" бе разделена на части, за да се промуши през правилата.
В стария проект става дума за 7600 жилища, хотели и т.н. с обща площ 1.2 млн. кв. м. Има и марина. За 1 млрд. евро. Сега ни говорят за три хотела и "някакви" 1200 къщички. За 287 млн. евро. Как ще опазят "Натура"? Така ли се бори правителството срещу презастрояването по морето? През януари заради протестите срещу общия устройствен план на Царево Сергей Станишев заяви: "Приемам го като моя кауза и като кауза на БСП да защитим българската природа в Странджа планина". Да, географски Карадере не е Странджа. Сергей Станишев обеща само за Странджа. Карадере попадна в черното дере на други интереси.
А какво казва премиерът Орешарски на заседанието във Видин по повод проекта "Карадере": "Колеги, заповядайте за въпроси. (Въпроси няма.) За съжаление не е високотехнологична инвестиция, но е добре дошла. Да я одобрим."