:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,460
Активни 714
Страници 21,025
За един ден 1,302,066
Равносметка

Западът трябва да поеме вината за катастрофата Либия

Днес Либия е превзета от различни въоръжени групировки и ситуацията с човешките права се влошава непрекъснато. Страната потъва в хаос и е изправена пред заплахата от гражданска война
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Подвижни тв станции на LIBYA -TV бяха взривени в Бенгази на 20 март
"Счупи - купи" - това е правилото в магазините за порцелан. То обаче се отнася не само за чашките и чинийките, а и за нациите. В подготовката за катастрофалната инвазия в Ирак то бе припомнено от Колин Пауъл, тогавашния държавен секретар на САЩ. "Ще бъдеш горд собственик на 25 млн. души", бил казал той на Джордж У. Буш. "Ще притежаваш надеждите, стремежите и проблемите им." И докато повечето от военните интервенции разклащат из основи страните, западните правителства приличат на клиент, който се изнизва от магазина с надеждата никой да не забележи каква поразия е направил. Пък и медиите ни се държаха като истински съюзници на правителствата и ги оставиха да се измъкнат незабелязано.



Либия е поразителен пример



Одобрената от ООН операция по въздух от 2011 г. често се обявява като ярък пример за успешна външна интервенция. Но първоначалният мандат от ООН, който бе за защита на цивилното население, бе надхвърлен от страните, които малко преди това бяха продавали оръжия на Муамар Кадафи, и бомбардировките доведоха до смяна на режима въпреки протестите на Русия.

Днес Либия е превзета от различни въоръжени групировки и ситуацията с човешките права се влошава непрекъснато. Страната потъва в хаос, който засяга и други страни, нарастват вътрешните раздори и страната е изправена дори пред заплахата от гражданска война. Тази задълбочаваща се криза само от време на време попада във вестникарските заглавия - когато петролен танкер е превзет от някоя групировка, или когато британски петролен работник е прострелян в главата, докато е на пикник, или когато премиерът на страната е отвлечен.

Според "Амнести Интернешънъл" "увеличаващите се ограничения върху свободата на изразяване са заплаха за правата, които либийците искаха да получат". Репресивният закон от времето на Кадафи бе променен, за да криминализира обидите към официалните представители на властта или към депутатите от временния парламент. Либийският журналист Амара ал Хатаби бе съден, защото заговори за корупция сред съдиите. Критикуващите властта сателитни тв канали бяха забранени, една тв бе обстреляна с гранатомет, журналисти стават жертва на убийства.

Някои нарушения на човешките права започнаха в размирните дни след отстраняването на Кадафи и бяха пренебрегвани от Запада. След края на диктатурата му се чуваха истории за чернокожи либийци, третирани като лоялни към Кадафи и затова атакувани. В един жесток акт на колективно наказание



35 000 души бяха изгонени от Таверга



в отговор на бруталната обсада на Мисрата - цитаделата на противниците на режима на Кадафи. Градът бе плячкосан и населението му бе оставено в бежански лагер в Триполи в условия, определени като плачевни от правозащитни организации. Тези насилствени изселвания продължават и до днес в цялата страна. Хиляди са задържани произволно, без съд; съдии, прокурори, адвокати и свидетели са нападани и убивани. Миналия месец в гр. Дерна бе убит първият главен прокурор на Либия, избран след падането на режима на Кадафи - Абдулазиз ал Хасади.

Но въоръжените групи, които запълниха вакуума след режима на Кадафи, са най-голямата заплаха за човешките права и сигурността на либийците. "Либия се настани в ъгъла на международната общност, след като потъна в хаос", предупреждава организацията "Хюмън Райтс Уоч". В опит да интегрира групировките в държавната машина слабото централно правителство плаща на 160-те им хиляди членове 1000 долара месечно, за да участват в поддържането на реда.

Когато жителите на Бенгази - сърцето на революцията, протестираха срещу властта на тези милиции през юни м.г., 32-ма души бяха убити в станалата печално известна "Черна събота". При друг подобен протест в Триполи миналия ноември загинаха 46 души, а 500 бяха ранени.



Либия започна да се разпада под управлението на групировките



Миналото лято силите под командването на Ибрахим Жардан установиха контрол върху петролните терминали в източната част на страната, поискаха автономия и повече ресурси за Киренайка - дълго пренебрегваната богата на петрол източна част на страната. Износът на петрол се срина от 1.5 млн. барела дневно до под 500 000 барела дневно, което са милиарди долари загуба. Силите на Жардан първоначално се ползваха с подкрепата на племето магарба, сега и други етнически групи ги подкрепиха. Точно тези сили миналия месец отвлякоха петролен танкер и премиерът ги заплаши, че ще ги бомбардира. Миналия уикенд корабът бе върнат от американските сили, които успяха да го спрат и заловят. Имаше сблъсъци в родния град на Жардан - Аджедабия. Миналата седмица кола бомба избухна във военна база в Бенгази, а в петък основното летище на Либия бе затворено заради бомба, която гръмна на една от пистите.

Една от най-сериозните превратности на т.нар. война срещу тероризма е, че



фундаменталистките ислямистки сили разцъфтяха



като пряка последица от нея. Либия не прави изключение, макар че подобни движения обикновено се радват на слаба обществена подкрепа. "Мюсюлманско братство" и други елементи са по-добре организирани от повече си конкуренти, помагат за отстраняване на премиера, прокарват закони и се съюзяват с опортюнистични милиции.

Хаосът от Либия зловещо се разпилява из региона. В страната има повече от 15 млн. пушки и други видове леко оръжие, а както установи доклад от експерти на ООН миналия месец, "Либия се е превърнала в основен източник на незаконно оръжие". Тези оръжия подклаждат хаоса в 14 други страни, сред които Сомалия, ЦАР, Нигерия, Нигер. Катар помага за прехвърляне на либийски оръжия в Сирия, където руските оръжия, купени от режима на Кадафи, се раздават на фундаменталистките бойци.

Има реална опасност в страната да пламне гражданска война или дори да се разцепи. Ако не се договорят решения на многобройните проблеми, Либия със сигурност ще продължи да затъва и целият регион ще бъде повлечен с нея.

Затова не е чудно, че западните правителства и журналистите, възхвалявали успеха на тази интервенция, сега са толкова тихи. Но това са последствията от тяхната война и те трябва да понесат отговорността за тях.
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Либийският премиер Али Зейдан трябваше да напусне поста си заради похищението на петролния танкер от силите на Жардан.
25
4197
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
24 Март 2014 20:27
Кажете как стои въпроса с петрола в тия държави. Заносва ли се? Кой го пази?

24 Март 2014 21:50
За каква вина става въпрос !!!!!!!!!!!!! Нали ги НАПРАВИХМЕ деМОКРАтична страна.....
24 Март 2014 22:02
Кажете как стои въпроса с петрола в тия държави.


Если США успеют поссорить Россию с ЕС, то ему найдется применение. По наивысшей цене.
24 Март 2014 23:47
Затова не е чудно, че западните правителства и журналистите, възхвалявали успеха на тази интервенция, сега са толкова тихи. Но това са последствията от тяхната война и те трябва да понесат отговорността за тях.


Извинете, но какво бъдеще имаха режимите на Кадафи и Мубарак? Какво е бъдещето на режима на Асад?
25 Март 2014 00:08
Животът на убитите кой ще върне?
25 Март 2014 00:27
Какво бъдеще ли?

- Със сигурност никакво вече. Никога! Върнаха ги със столетия назад...

Заслуга на "демократизаторите" сатанисти. Паразитите.
25 Март 2014 00:32
Западът ще поеме вината - с мезетата!
25 Март 2014 00:59
Животът на убитите кой ще върне?
Колко са жертвите в Либия досега? Колко са тези в Сирия?
25 Март 2014 08:03
Извинете, но какво бъдеще имаха режимите на Кадафи и Мубарак? Какво е бъдещето на режима на Асад?
Това бяха независими ръководители. САЩ не могат да търпят такива. Бъдещето им трябваше да се решава от техните народи (впрочем за Мубарак беше решено от народа на Египет), а не от чужда сила, в нарушение на всички международни норми. В Либия имаше стандарт на живота, за какъвто българинът можеше да мечтае. Където са се намесили брутално САЩ и техните сателити цари пълен хаос - справка Афганистан, Ирак, Либия, Сирия, сега в Украйна, проблеми има и в Югославия с Косово. В света се натрупва умраза към жандармерската политика на САЩ. Само някскви си Бонго, Оракълчо и др. такива умират от възхита по нея.
25 Март 2014 08:11
Кажете как стои въпроса с петрола в тия държави. Заносва ли се? Кой го пази?
Аааа, американските и западни компании го заносват, вече не принадлежи на техните народи. Няма ги бонусите, които всеки гражданин на Либия получаваше от този петрол. Как така ще се заносва за такива неща, трябва да отиде за печалбите на западните олигарси, там са семейство Буш, Чейни и др. като тях.
25 Март 2014 09:02
Както казваше Жорж Ганчев- хак да им е на либийците . Скачаха с вдигнати пръстлета . Ама, кво стана ? Ми, туй стана - яхнаха ви.
Нека сега рупат демократичните ценности.
25 Март 2014 09:42
Mrx++, ,
То май и в БГ това стана, поне се размина без жертви...
25 Март 2014 09:43
Затова не е чудно, че западните правителства и журналистите, възхвалявали успеха на тази интервенция

С това не съм съгласен! Не мълчат, възхваляват дошлите на власт в Украйна, с надеждата, че така никой няма да обърне внимание на Либия!
Де го Страйкито под тази статия? Като ставаше дума за Кадафи много активно размахваше държалетата и сееше демокрация! Искам да го питам де я, посятата от него и НАТОвските бомби?
25 Март 2014 10:17
С Либия като държва е свършено. Друг балансьор като Кадафи няма да има. Тази държава се състои от племена и сега има само един път напред - хаос и разпад. Какво ще спечелят от това либийците не знам, най-вероятно само ще загубят. Изобщо кризите вървят по периферията на Европа и Русия, случайно ли е това?
25 Март 2014 10:32
Европа не се води от интересите си, а те са - стабилни средиземноморски икономики и предвидимост на политическите процеси в тези страни. За отношенията с Русия мога само да кажа, че са учебникарски пример какво не трябва да се прави. Всички тези провалени държави, включително Украйна, ще отровят и тежат на ЕС, чиито стратегически интереси се състоят от... защита на човешките права? Боже мили, защо напомпаха Китай, Индонезия, Малайзия, Виетнам и кой ли още не, а хвърлят бомби в задния си двор, колко тъпо е това? Много слаба външна политика на ЕС и на всички "големи" в него. И много пропаганда и лицемерие
25 Март 2014 12:26
Европа не се води от интересите си, а те са - стабилни средиземноморски икономики и предвидимост на политическите процеси в тези страни.


Извинявай, но каква беше точно ползата на Европа от Кадафи: той изнудваше Европа като пускаше и спираше вълни от емигранти към Италия и Франция. Постановката със СПИН процеса също беше подобна форма на изнудване - изключително нагла и жестока при това.

Ако ще си говорим за стабилността сама по себе си, рано или късно ще стане безпределно ясно, че най-удачната форма за стабилност в онези страни няма да са местните диктатори, а фундаменталистки режими подобни на тоя в Иран, независимо дали ни харесва или не.
25 Март 2014 12:37
Накрая нещата се свеждат до прости въпроси. Кой ти е по-близък - някой Хасан, който се бие в своя град, на своята улица, на земята на баща си и дядото на дядо му, било в Либия, било в Ирак, било в Афганистан или другият, Джон, дошъл на тази улица, в този град, на тази земя, от другия край на Света, с оръжие в ръка, с "ценностите си"? И има ли начин да накараш същият този да престане да възприема разкъсаните от бомбите му хиляди деца като "колатерални жертви", без да разкъсаш неговите деца?
25 Март 2014 12:52
Западът няма да си поеме вината, защото много долно и лицемерно същество. Няма друга такава наглост като тяхната. Но и да се правят че не поемат вината няма да им помогне, защото хората които живеем в тези държави виждаме много добре какво постигнаха с "демокрацията" си, и вече няма нормален човек на запад дето да им вярва като заговорят за "демократизирането" на поредния "диктатор".

И съответно затова и сега никой не им вярва на лицемерниченето и демагогията спрямо Русия, обляните в тонове кръв убийци да анатемосват един демократичен и очеваден референдуми, и това че Русия спря (за момента) гражданска война в Украйна... Страна която тепърва и предстои да се разцепи, така както ще го направи и Либия, след "демократичния" преврат на "демократите"...
25 Март 2014 13:33
Западът никога не е поемал вина за нищо. Най-много да попита "кой ми сра в гащите?"
25 Март 2014 14:10
И съответно затова и сега никой не им вярва на лицемерниченето и демагогията спрямо Русия,


Като например, Русия да признае авторитета на Венецианциаската комисия, като се допита до нея за легитмността на правителството в Киев, но да да не зачита становището и за законността на референдума в Крим.

Аз още веднъж да попитам - колко са жертвите в Либия от началото на конфликта и в резултат на военната интервенция на "запада".
Колко са жертвите в Сирия от началото на протестите там, при условие, че "западът" се въздържа от военна намеса?
А колко са жертвите на прехвалените арабски диктатори, които се крепяха на власт, благодарение на "балансирането" на влиянието на Русия и Запада?
25 Март 2014 15:20
бонго-бонго25 Март 2014 14:10

Аз още веднъж да попитам - колко са жертвите в Либия от началото на конфликта и в резултат на военната интервенция на "запада".
Колко са жертвите в Сирия от началото на протестите там, при условие, че "западът" се въздържа от военна намеса?
А колко са жертвите на прехвалените арабски диктатори, които се крепяха на власт, благодарение на "балансирането" на влиянието на Русия и Запада?


Много повече отколкото щяха да са ако Западът бе спрял да купува либийски петрол още преди 30 години, а и бе се въздържал да продавал оръжие на Либия през тези десетилетия.

А и колко са жертвите на прехвалените арабски монархии, които се крепят на власт, благодарение на петрола купуван от Запада?
25 Март 2014 16:23
Какво питаш ти и защо го питаш, колега? Колко са жертвите ли? А не се ли питаш какво става с образованието, здравеопазването, инфраструктурата, икономиката и бъдещето на тия нещастници? Айде стига лицемерие.
25 Март 2014 16:30
И не само Либия....
25 Март 2014 17:38
И не само Либия...


И Украйна гледам тръгва по същия път, защото хунтата там тръгва да се разпада...
25 Март 2014 18:05
Какво питаш ти и защо го питаш, колега? Колко са жертвите ли? А не се ли питаш какво става с образованието, здравеопазването, инфраструктурата, икономиката и бъдещето на тия нещастници? Айде стига лицемерие.


Ние здравеопазването го видяхме покрай спин процеса. Образованието го наблюдаваме покрай ислямизма.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД