:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,035
Активни 643
Страници 11,600
За един ден 1,302,066

Битката за главен съдебен инспектор е битка за овладяване на третата власт

След като и прокуратурата лансира кандидат, ще е показателно дали ще се намерят депутати, които да издигнат официално и тримата, номинирани от гилдията
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Съдиите Вера Чочкова (вляво) и Теодора Точкова вече представиха публично концепциите си за развитието на инспектората.
Повече от година процедурата за избор на главен съдебен инспектор се проваля. Първо, защото нямаше кандидати, а след това и заради разкритията за странните имотни движения на номинираната от БСП и ДПС Веселина Тенева, съдия от Върховния административен съд. Тъй като изборът за ключовата длъжност се прави от Народното събиране, и то с мнозинство от 2/3, депутатите предпочитат първо да се спазарят, а после да издигат кандидатури. Макар че демократичният подход би бил да осигурят конкуренция и в състезанието да спечели по-добрият. Право на номинация имат парламентарните партии. В последните месеци обаче Съюзът на съдиите в България организира вътрешно гилдийно пресяване на кандидати. И въпреки че стана трудно, все пак съдийската организация издигна наказателния съдия Вера Чочкова и шефа на Административния съд в Хасково Теодора Точкова. Съдиите обявиха имената им и организираха публичното им изслушване и представяне на концепции, след което зад тях застанаха и още 11 неправителствени организации. Едва тогава двете кандидатки бяха предложени на депутатите.

Търсено или случайно съвпадение в деня на изслушването на съдиите миналия петък, от Асоциацията на прокурорите в България внесоха своя номинация в парламента - на върховния обвинител Атанас Гебрев, който сега ръководи прокурорския инспекторат. И изведнъж се оказа, че прокурорите цял месец също са търсили кандидат. Само че тяхната процедура е текла само в асоциацията и не е обявявана публично. Според тях това не е проблем. При хроничната липса на публичност как се случват номинациите обаче изненадващата прокурорска кандидатура е тревожен симптом.

"Не сме търсили публичност,



процедурата ни беше вътрешна",



обясни пред "Сега" шефът на прокурорската асоциация Евгени Иванов. Той допълни, че ако политическите сили припознаят Гебрев, щяло да има време да бъде изслушван и да представи концепцията си. Колкото до съвпадението с представянето на кандидатурата му, по-добре било конкуренцията да е по-голяма. Това е така. Само че остана усещането, че в единната и централизирана прокуратура кандидатурата на Гебрев (без да обсъждаме професионалните му качества) не е просто решението на Асоциацията, а идва от самия връх на държавното обвинение. В крайна сметка гилдийна организация никога не е работила в различен интерес от този на ръководството на прокуратурата. И за разлика от Съюза на съдиите не се ангажира с позиции и становища по горещи теми, засягащи третата власт. Отстрани изглежда така - главният прокурор Сотир Цацаров вече има достатъчно стабилно и вярно лоби във Висшия съдебен съвет, ако парламентът припознае и избере прокурорската кандидатура за главен съдебен инспектор, "пакетът" ще е пълен.

Шефът на правната комисия в Народното събрание Четин Казак каза пред "Сега", че се надява до 2 април, когато е крайният срок за официални номинации, да се намери някои от депутатите да издигнат тримата магистрати, посочени от гилдийните организации. Казак щял да постави въпроса по време на заседание на парламентарната група на ДПС, за да се реши дали партията ще застане зад някоя от кандидатурите. От ГЕРБ още преди да чуят имена от съдийските номинации, избързаха да обявят, че ще подкрепят избраника им. Сега показателно ще е дали ще се намерят партийци, които да издигнат и трите магистратски кандидатури, за да има шанс за нормално състезание, или пък партиите ще припознаят само една от тях. Важно е да се случи и дискусия за инспектората, базирана на досегашната му дейност, тъй като оценките за нея не са еднозначни.



Ето какво показва проверка на "Сега"



в регистрите за тримата.

Атанас Гебрев е прокурор от 2007 г. Преди това беше съдия във Военния съд в София. Има и стаж като следовател. На сайта на Висшия съдебен съвет няма качена негова атестация. През декември 2001 г. съпругата му Светлана Гебрева, която беше зам.-шеф на националния строителен контрол, бе залята с киселина. През пролетта на следващата година тя почина, а от прокуратурата обявиха, че покушението е отключило тежката й болест. Популярността на Гебрева тръгна от акциите по събарянето на незаконните строежи, повечето от които ръководеше лично. Дълго време след чистката на незаконните обекти на Боровец, а после и в Слънчев бряг, Гебрева ходеше с подсилена охрана заради многото заплахи за саморазправа. Тя координираше също акциите по събарянето на незаконните обекти на околовръстния път на София, на Пампорово, Витоша и др. За нападението не беше осъден никой.

Според декларацията, пратена от Гебрев до Сметната палата през 2007 г. предишната година, той наследява част от апартамент в Пазарджик, къща и ниви в Пазарджишкото село Левски. Вписал е също налични 4800 евро като "вноски по даден заем" и 18 хил. лв. взет от банки заем. В документа си от 2008 г. отбелязва като налични 42 600 евро и 9000 долара. За произход е отбелязано "връщане на заем".

В декларацията, подадена 2009 г., има вила в Балчик от 211 кв.м., купена от Гебрев и съпругата му - Мадлен Димитрова, военен съдия, за 37 612 лв. Като правно основание за придобиването е отбелязано "строеж", а произходът на средствата е "заеми и заплата". През 2008 г. двамата купуват за 70 000 лв., които са пак от заеми и заплата, и магазин на бул. "Витоша" в София от 31 кв.м. Нямат декларирани заеми. Само по 1690 лв. доходи от наеми на всеки от тях. През 2010 г. декларират само покупка на "Пежо 206" за 1000 лв., както и по 3762 лв. доходи от наем на всеки. Следващата година Гебрев вписва 2852 лв. обезщетение по Закона за отбраната и въоръжените сили, а през 2012 г. е деклариран заем от 12 хил. лв. на Димитрова. През 2013 г. Гебрев праща в Сметната палата само уведомление, което означава, че няма промяна в имотното му състояние.



Имотният регистър връща лентата



и по-назад и дава подробности за покупките, декларирани пред Сметната палата. Там излизат негови сделки в Балчик, Каварна и София. Така става ясно, че през април 2004 г. Гебрев става кредитор на "Лайт Г" ЕООД. Дава на дружеството 223 009 лв. срещу ипотека на парцел от 216 кв.м., върху който има ресторант от 138 кв.м. на ул. "Гоце Делчев" в София. Ипотеката е заличена през юни 2007 г., което съвпада с декларацията му пред Сметната палата, където е отбелязано връщането на 94 320 лв. "Лайт Г" ЕООД е собственост на Венцислав Петров, според Търговския регистър се занимава с "производство на стоки за масово потребление, покупка на стоки и други вещи с цел препродажба в първоначален или преработен вид, търговия с радиомобилни телефони и принадлежности за тях, комисионна, лизингова и спедиционна дейност, складова дейност, превозни сделки, хотелиерска, ресторантьорска, туристическа, рекламна, информационна, програмна и импресарска дейност, сделки с интелектуална собственост, издателска и печатарска дейност, покупка, строеж и обзавеждане на жилища с цел продажба, селскостопанска и външноикономическа дейност, както и извършване на всякаква друга дейност, незабранена със закон и при нужда лицензирана по надлежен ред".

През 1998 г. Гебрев и съпругата му Светлана Гебрева заменят със Столична община апартамент в кв. "Овча купел" срещу жилище от 93 кв. м в кв. "Белите брези". През февруари 2002 г. семейството заменя с Николай и Марияна Галчеви апартамента в "Белите брези" срещу дворно място в кв. "Княжево" от 910 кв. м. През май 2001 г. купува от сем. Павлина и Стефан Стефанови вилно място с площ от 470 кв. м и вила от 163 кв. м в Балчик. След 3 месеца купува вилно място от 470 кв. м и от общината.



Колкото до кандидатите на Съюза на съдиите -



и Чочкова, и Точкова са съдии от кариерата. Чочкова е в системата е от 1997 г., а Точкова - от 1994 г., като сега кара втори мандат начело на Административния съд. Като наказателен съдия Чочкова е гледала не един знаков процес. Тя оправда бившия столичен кмет Стефан Софиянски за сделката за Халите, както и бившия зам.вътрешен министър Раиф Мустафа и бизнесмена Росен Маринов по делото за корупция. Първото шумно дело на Чочкова бе срещу боса на ВИС 2 Георги Илиев, който бе даден на съд за побой на Слави Бинев.

Справката в регистъра на Сметната палата показа, че от 2007-а насам двете кандидатки са подали имотна декларация само по веднъж. В останалите години са пращали само уведомления, че нямат промяна в имотното състояние. От документите става ясно, че през 2007 г. Чочкова е купила гараж в столичния кв. "Лозенец" за 14 459 лв., като декларираният произход на средствата е "дарение". Година по-рано пък Точкова купува 1/2 от вила от 146 кв.м с дворно място в с. Равногор за 70 хил. лв. с ипотека от ОББ и още същата година я дава безвъзмездно на Любка Трифонова, но тя и съпругът й си запазват правото да ползват имота доживот.

В Имотния регистър, освен с гаража, Чочкова присъства с продажба на апартамент от 73 кв. м в кв. "Сухата река" през 2003 г. След няколко месеца купува жилище от 107 кв. м в кв. "Хладилника" в София с ипотека от Експресбанк. Ипотеката е заличена през 2013 г.

Допълнителната информация за Точкова пък е за сделки в Хасково. Става дума за заличаване на две ипотеки за купуването на два гаража в Хасково. И в двата случая като ипотекарен длъжник освен Точкова и съпругът й, който е адвокат в Хасково, са вписани и Даниел Гаргов и "Хели ойл" ООД. Според регистъра АПИС "Хели ойл" се занимава с бензиностанции и горива. Дружеството е собственост на Генчо Точков (вероятно брат на съпруга на съдията) и "Тиваинвест" ООД, в която участие има и Гаргов.
СНИМКА: ЮЛИАН САВЧЕВ
Парламентът още не е гласувал оставката на главния инспектор Ана Караиванова, подадена през октомври, и така минира работата на инспектората.
2
4297
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
25 Март 2014 22:15
Бе не го четох ама тва Точкова и Чочкова ме кара да съм нащрек.

Има нещо нередно пак.
26 Март 2014 09:21
Бе не го четох ама тва Точкова и Чочкова ме кара да съм нащрек.
Има нещо нередно пак.
Що бе блондинка и брюнетка. Богат избор. Която ти хареса.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД