:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,020
Активни 715
Страници 10,585
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Допълнителните осигуровки за здраве трябва да останат доброволни

Около 180 млн. лв. влизат ежегодно в здравеопазването под формата на сива икономика, изчислява здравният министър Таня Андреева
Снимка: БГНЕС
Д-р Таня Андреева е родена на 7 юли 1973 г. в София. Завършва Медицинския университет в София. Специализирала е акушерство и гинекология в България, патологична бременност и пренатална диагностика в Рен, Франция. Има доктурантура към катедрата по акушерство и гинекология в Медицинския университет в София и магистратура по здравен мениджмънт. Преминала е обучение в Българско училище по политика. От ноември 2011 г. до края на май 2013 г., когато става здравен министър, работи като изпълнителен директор на II САГБАЛ "Шейново" в София.
- Министър Андреева, от края на м.г. върви обществено обсъждане на стратегията за развитието на здравеопазването у нас. Но като че ли надделява мнението, че тя пак е общи приказки и не се различава много от предишните стратегии. Какво я прави различна?

- Тази стратегия претърпя много обществени обсъждания за разлика от всички останали. За нас най-важните приоритети, които сме представили и пред ЕК, а и с тях кандидатстваме за европейско финансиране, са спешна помощ, майчино и детско здравеопазване и психично здраве, развитие на електронното здравеопазване или поне стартирането му, защото процесът е бавен. Разбира се, продължава процесът с деинституализацията на децата и най-важното, което ЕК поставя като фокус, е реформа в болничната сфера.

- Оптимизацията на болничната мрежа досега не се получава, защото винаги се сблъсква с аргумента за нарушаване на правото за свободна стопанска инициатива. Как ще я направите сега, за да не нарушите това право?

- Когато се изготвяше методиката, по която след това да се прави националната здравна карта, ние се съобразихме с всички препоръки на Комисията за защита на конкуренцията. Да се избягва максимален брой легла. Сключване на договори с касата, които да не са ограничителни по вида болници - дали ще са държавни, общински, частни. Но всъщност държавата има право да реализира своя политика, така че първо да има равномерно разпределение на лечебни заведения в страната по видове потребности от определени медицински услуги. Второ, да очертае своите изисквания за сключване на договори с НЗОК. И това не са изисквания на държавата, а потребности да се защити интересът на пациентите от качество. Всичко това се прави, за да може един пациент, независимо дали живее във Видин, София, Кърджали, Смолян, да има еднакъв достъп до здравна грижа както като бързина, така и до определен вид дейности, които лечебното заведение на тази територия да му осигурява. Днес се натъкваме на болници, които работят избираемо по по-добре финансирани клинични пътеки. На болници, които отказват прием по спешност, които само на хартия покриват нивата на компетентност и стандартите.

- Възможен ли е еднакъв достъп, след като се знае проблемът с медицинските специалисти? Един квалифициран 40-годишен специалист би останал в София дори само заради образованието на децата си.

- Това е вече въпрос на свободния избор. Ние не можем да накараме никого от един град да отиде в друг, ако не въведем отново задължителното разпределение. Лично моето мнение е, че след като държавата инвестира в един лекар или медицинска сестра, което е едно от най-скъпите обучения в България, и определя специализациите според нуждите в цялата страна, не само върху два-три големи града, би трябвало след това да има право да разпредели този ресурс пак в цялата страна. Но съпротивата е много, много голяма. В същото време не трябва да забравяме, че никъде в Европа не се оставят просто така да се строят лечебни заведения, когато всяко иска да работи с публичен ресурс.

- Тези нови болници обаче обикновено са с най-модерна техника, с достатъчно лекари и биха отговаряли на изискванията. Как ще изберете с коя болница да се подпише договор и с коя не?

- Аз се надявам наистина всички да отговарят на тези условия, но имам дълбоки съмнения. Нека първо да видим как ще се покриват стандартите. А тези болници по механизма, по който печелят в Пловдив, в Стара Загора, в някои други градове, могат даже и повече да печелят в региони, в които ще бъдат сами на пазара или ще има най-много още една конкурентна структура.

- Здравното министерство пусна законопроект, който разбуни силно духовете с идеите за въвеждане на лимити, рестрикции като по-ниско заплащане за дейностите над тях и т.н. Има ли неща, от които сте готови да се откажете?

- По отношение на лимитите за лечебните заведения всичко е отпаднало. Защото според мен как да се плаща трябва да се уточнява в методиката, която се изработва и гласува от Надзорния съвет на касата, и да се договаря в Националния рамков договор с Българския лекарски съюз. Това, което на пръв поглед се приема като рестрикции, е въвеждане на определени правила на работа, бих го нарекла регулаторни механизми. Ще дам пример с позитивния списък, който само се пълни, но от него не излизат медикаменти, ако фирмите не подадат заявление за заличаване. Идеята е от този списък освен да се влиза и да се излиза, като се водим най-вече от ефективността на даден медикамент.

- А защо не се тръгне от краткосрочните мерки, по които уж има съгласие? Например с изваждане на дейности от болничната в извънболничната помощ.

- Аз също смятах, че изваждането на дейности от болничната в извънболничната помощ ще се случи още т.г. при договарянето на Националния рамков договор. За съжаление такава договорка нямаше. Дълбоко се надявам, че при следващото договаряне това ще стане. Защото има много дейности, които не трябва да бъдат в болничната помощ. А това реално коства разходването на голям ресурс. Едно е касата да заплати процедура, друго е цяла клинична пътека.

- Другата голяма тема на реформата в здравеопазването е демонополизацията на касата. Как виждате вие този процес?

- Дискусията дали НЗОК трябва да бъде единственият купуващ медицински услуги фонд в страната е много дълга. За мен на този етап изглежда по-приемлив модел, при който касата заплаща основен пакет, който трябва също да се ревизира. Всичко над този пакет, което пациентът иска да получи в повече, ще има възможност и физически, и корпоративно, и всякак да се получава срещу допълнителни доброволни вноски. В момента хората си мислят, че когато си внесат вноските, получават всичко. Само че не е така. Касата финансира определен пакет дейности. Всичко извън него реално никой не го финансира. Или пациентите си доплащат, или болниците гледат да намерят вратички да си дофинансират тази дейност. Ние имаме около 6% доплащане в системата по оценка на Световната банка. 6% от около 3 млрд. лв. е доста голям ресурс - към 180 млн. лв., който сега е вид сива икономика. Ако този финансов ресурс под някаква форма влезе във фондовете за допълнително осигуряване, които пък да се състезават за него, той ще излезе на светло. Но ще трябва време да се натрупат средства, с които допълнителните фондове да работят. Заделянето на 2% от вноските, когато те станаха от 6-8%, в резерв на касата беше точно с цел да се осигури такъв ресурс. Така или иначе ГЕРБ преразпредели този резерв и него вече го няма.

- Какво става с пенсионерите, с децата, с хората с увреждания, които държавата осигурява?

- За тях допълнителен пакет може да се осигури през родителите на децата, през близките на възрастните хора, на инвалиди и т.н., както е по света. Навсякъде държавата осигурява основен пакет, тези хора няма да бъдат оставени да страдат, но останалото е срещу лични вноски.

- Здравно неосигурените са голям проблем за системата?

- Наистина много лесно се влиза и излиза от нея. Според мен всеки, който иска да ползва системата, трябва да е със заплатени здравноосигурителни вноски за целия период. Не става дума да се платят 600 лв. за 36 месеца, срещу които да се ползва услуга за хиляди. Аз ще настоявам при влизането в системата да бъдат заплатени всички осигурителни вноски, които пациентът дължи. Но дискусията продължава.

- До края на годината какво реално можем да очакваме като реформа в здравеопазването, министър Андреева?

- Ще започне изграждането на електронното здравеопазване, макар че системата няма да е завършена. За мен ще бъде голям успех, ако до края на мандата повечето компоненти от нея започнат да функционират. Разчитам на това, че има доста компоненти, които вече са готови и трябва само да се включат в обща система. До края на годината ще видим как ще изглеждат националните болнични комплекси, като бъдат готови 3 от тях. Става въпрос за т.нар. "малки пироговчета". Те ще бъдат на територията на вече изградени болнични заведения. Ще се използват техните специалисти, които ще минат специално обучение, основно в чужбина. Целта е да имат всички необходими условия да оказват помощ в пълен обем на тежко пострадали. Не да се заведе такъв пациент в лечебното заведение и да се окаже, че не могат да му помогнат поради липса на апаратура. Ще видим изградени няколко филиала на центрове за спешна помощ в по-малките общини. И другото, което ще видим, е по програмата за майчино и детско здравеопазване разкрити и работещи всички кабинети за медико-социални грижи в областните болници - консултации, услуги за бременни жени, за двойки с репродуктивни проблеми, за лица до 18 г.

10
2630
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
25 Март 2014 20:04
Тия до каквото се докоснат .. го фалират. Пари няма, обаче раздават. Чакат новия заем.. обаче и той вече раздаден, преди да е дошъл... Оправиха енергетиката, действат и по здравеопазването.. готвят се да купят заводи за старо желязо на приятелски цени.. върнаха старите си кадри от времето на тройната, че и проектите.

Натисни тук


25 Март 2014 21:29
В момента хората си мислят, че когато си внесат вноските, получават всичко. Само че не е така.
От кога здравното осигуряване не е на солидарен принцип? Взеха ли "спешни мерки" в тая насока или тепърва ще ги усвояват, парите по мерките де, не самите мерки.
Касата финансира определен пакет дейности. Всичко извън него реално никой не го финансира.
Тоз пакет еднакъв ли е за всички здравно-осигурени? На каква стойност възлиза един такъв "пакет" за здравосоигурен, чийто крак не е стъпвал в заведение на търговци в бели пристилки?
Но ще трябва време да се натрупат средства, с които допълнителните фондове да работят.
Тия фондове нямат ли си собствен капитал? Или са на "наши" хора, та "дайте да дадем". Тъй де, нали сме Гума-нихилисти, що да не помогнем на бедните кат църковни мишки здравни фондове.
Навсякъде държавата осигурява основен пакет, тези хора няма да бъдат оставени да страдат
То и сега се погребват за да не страдат. Дори и общината плаща нещо си за ковчега, но гробното място е срещу лична вноска.
фондовете за допълнително осигуряване
Ха, не знаех, че европейската директива са я променили. Последно, за допълнителна медицинска помощ, извън онзи ми "пакет дейности", кой може да плаща - здравни застрахователни дружества (до размера на уговорената премия) или доброволно осигурителни фондове (до размера на всичките чужди пари или колкото "нашто" момче отпусне)?
25 Март 2014 22:31
Всички осигуровки - за здраве, за пенсия, за земетръс и за каквото се сетят алчните чиновници и подкупните профсъюзни фюрери или лидери, трябва да бъдат доброволни.
.
Или по-скоро да отпаднат, защото доброволно никой не би ги плащал.
.
Социалната държава значи корупция и б.едност
26 Март 2014 07:24
Ако аз дължа едни пари на НАП- търсят си ги. А резерва- ББ го преразпределил и пито-платено! Защо приемствеността важи само в 1 посока? А стремежът държавата тотално да абдикира от здравеопазването и вноските да покриват всичко, без % от бюджета за здравеопазване, е кристално ясен отдавна. А, да, не абдикират тотално, отвреме навреме бъркат в касата и прехвърлят в бюджета.
26 Март 2014 07:25
А принципа всичко доброволно да е задължително- просто очарователно!!
26 Март 2014 09:05
Социалната държава значи корупция и б.едност


Абсолютно вярно!
Първата социална държава в света е Германия, там е създаден и терминът "социална държава". Затънали са в корупция и бедност.
Други социални държави, също затънали в корупция и бедност са Норвегия, Швеция, Дания и Финландия.
26 Март 2014 09:09
"В момента хората си мислят, че когато си внесат вноските, получават всичко. "

Определено не получават нищо!И спряха да си мислят подобни неща!
26 Март 2014 15:58
Никой не казва какво ще стане ако неосигурен поиска или се наложи да бъде лекуван.
1.Оставя се да пукне като куче - не става, уж сме в Европа, грижа за човека, лекарска клетва и т.н.
2.Лекува се - кой плаща на болницата и персонала?
3. Лекува се и му се връчва сметката - кой събира парите и как - НАП, съдия изпълнител, някой друг, ако има какво да му се вземе.
26 Март 2014 16:47
Има доктурантура към катедрата по акушерство и гинекология...


Мда-а, явно това е някаква нова степен...
Ще ми се да вярвам, че е по-добра лекарка, отколкото министърка...
26 Март 2014 21:08
Танчето хваща окото. Но, да си слага малко грим, няма да е излишно.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД