:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,551
Активни 731
Страници 11,116
За един ден 1,302,066
Консулт

Как се изготвя и връчва нотариална покана

Имах наематели, които не са си покрили разходи от престоя си и не са платили наем. Не искам веднага да ги съдя, преди това смятам да им изпратя нотариална покана и да ги подканя да се издължат, разбрах, че има и такава възможност. Каква е процедурата и изобщо как трябва да постъпя, за да го направя?

З.М., гр. София



Определено нотариалната покана е един от най-успешните опити за доброволно изпълнение на дадено задължение, за доброволно плащане, за уведомяване за прекратяване на някакви отношения с лице, което иначе трудно може да бъде намерено. Безспорно това е и вариант и поне за опит за избягване на евентуални съдебни битки, в които по принцип ще бъдат изхарчени много пари и нерви. Нотариалната покана, когато е правилно оформена и връчена, е много силно доказателство, че съответното послание е стигнало до адресата.

В действащия Граждански процесуален кодекс (ГПК) има специална разпоредба, озаглавена "Нотариална покана". В чл. 592 от кодекса е записано, че "за връчване на нотариална покана молителят трябва да представи поканата в три еднообразни екземпляра". Нотариусът отбелязва върху всеки от тях, че поканата е била съобщена на лицето, до което се отнася, след което единият екземпляр от поканата се предава на лицето, от което поканата произхожда, а другият екземпляр се подрежда в нарочна книга при нотариуса. По същия този ред чрез нотариуса се извършват всякакви други съобщения, предупреждения и отговори във връзка с гражданскоправни отношения.

От тази сравнително скромна нормативна база става ясно, че нотариалната покана задължително минава през нотариус. Иначе няма някакъв законно определен образец как трябва точно да изглежда тя. Всъщност всеки човек може да отиде при един нотариус с молба една нотариална покана да бъде връчена на друг човек и този факт задължително да бъде официално удостоверен. Т.е. да има отбелязване от страна и на другото лице, и на нотариуса, че поканата е стигнала по предназначение. На практика при връчването на нотариалните покани ролята на нотариуса се състои в това да удостовери от кого е била представена поканата, да организира надлежното й връчване съобразно реда, предвиден в ГПК, и да удостовери факта на връчването. По принцип нотариусът няма отношение към съдържанието на нотариалната покана. Той не е запознат за причините, поради които се изпраща тя. Има само две изключения. Едното е, ако съответният човек, който изпраща поканата, възложи на нотариуса и изготвянето на поканата, което става и срещу допълнително заплащане. Нотариусът следи за съдържанието на поканата и дотолкова, доколкото тя не трябва да съдържа нещо незаконно, например да е покана за убиване.

Законът за нотариусите и нотариалната дейност (ЗННД) разпорежда, че всеки нотариус може да възложи на определен служител в нотариалната кантора да връчва съобщения и книжа. Това трябва да става при условията и по реда на чл. 37 - 58 от ГПК. Това са правилата за връчване на призовки и всякакви съобщения по граждански процеси. Там са определени начините на връчване, удостоверяването на връчването, ситуации, в които връчването става лично, чрез друго лице, чрез адвокат, чрез залепване и т.н. Връчването и на нотариалните покани трябва да става по този ред и правила.

Тук стигаме и до въпроса колко струва изпращането на нотариалната покана. Според действащата Тарифа за нотариалните такси към Закона за нотариусите и нотариалната дейност, която за последно бе променена през 2009 г., за нотариална покана върху всеки от екземплярите за връчване се плаща по 20 лева проста такса. Изрично е посочено, че останалите екземпляри се таксуват като преписи. За тези преписи по същата Тарифа пък се плаща по 3 лв. за първа страница и 2 лв за всяка следваща. Там е посочено, че таксата се събира според броя на страниците на първичния документ, от който е снет преписът, а не според броя на страниците на самия препис. Непълна страница се таксува като пълна.

В Тарифата е посочена и сума, ако нотариуса не само връчва, но и изготвя нотариалната покана. Така в т.18 е записано, че "за изготвяне на проект на нотариална покана се събира таксата по т.3". Това означава, че се плаща същата сума - 20 лв., колкото е и за връчване.

Ако има отговор на нотариалната покана, който иска да се официализира, да му се придаде ефект на връчване, то и за него ще важат всички правила, условия, изискване и процедури като за самата покана.

19
30943
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
25 Март 2014 20:35
Пак преразказ на закона с елемент на разсъждение. Защо не кажете на човека, че обикновено НП никаква работа не върши, защото лицето не може дабъде намерено на посочения адрес!
Щом не намери лицето/то може д се крие, да не иска да поуличи поканата, да не живее въобще на известниия на молителя адрес/ служгителя на нотариуса си измива ръцете и казва- ходих, лицето не бе открито и точка. Парите са ти отишли, поканата не е връчена, но това не е задължение на нотариуса. Ти му плащаш да занесе нещо. Той го е занесъл, но не го е връчил по ради по-горните причини/а има и още/.
След което и да иска да ги съди наемодателя, пак не може защото не може да ги открие на известния му адрес. Понеже в бантустан, никой не спазва закона за адресната регистрация, няма начин да откриеш къде се подвизва някой, който искаш да поканиш в съда да го съдиш. Имам предвид законен начин. От тук нататък почвате да търсите връзки в милицията, та дано нещо стане. И после следва ходене по мъките 3-4 години... и късане на нерви. Всичко в бантустан е така, но няма по-незащитени права ат тези на наемодателя. Там трябва да се молиш на господ дате пази, защото законите не го правят.
25 Март 2014 21:23
А защо не е възприето използването на предплата (депозит), да речем за 3 месеца напред?
Иска някой да наеме апартамента ти за 300 лева на месец.
Подписвате договор при нотариус, че той се задължава да ти плаща всеки месец, на 1-во число сумата от 300 лева за следващия месец. Дава ти 300 плюс предплата за 3 месеца още 900, което прави 1200. Освен това се договаряте при прекратяване на договора от коя да е страните, да се уведомите 1 месец предварително.
Ако всичко е наред, и наемателя реши да напуска - уведомява те че напуска, проверяваш апартамента за повреди и му връщаш капарото от 900 лева.
Ако спре да плаща, изхвърляш го и му задържаш капарото.
Толкова е лесно.
25 Март 2014 21:27
Толкова е лесно.

Лесно ти е на теб щото теорията ти е далеч от българската практика Не теория всичко е лесно, после става трудното като дойде време за прилагане на теорията на практика. какато с нотариалните покани- на теория работят , на практика не. Като всичко в бантуто
25 Март 2014 21:29
Кое не ти харесва в мояте теория?
25 Март 2014 21:37
ами аз например в твоята теория никога няма да стъпя при нормален наем. виж, ако е 30-40% от пазарния наем - тогава може и да се замисля.

като как си мислиш, че някой ще ти даде ей-така тримесечен депозит да си имаш?! та после аз да те търся да ми връщаш парите. айде нема нужда.
25 Март 2014 21:47
ей-така тримесечен депозит

В белите страни е така- 2-3 месеца депозит, досие на наемателя, препоръки, доказване на доходи...
Но тук ето онзи е типичен пример, той нямал да стъпи на нормален наем. Ще даде един месечен депозит/каквато е практиката/ ще натрупа сметки за една зима към 1000 лева парно, 200-300 лева ток и вода и с пукването на пролетта, ще се изниже като нети плати последния наем. С чантичаката багажец изчезва в неизвестност и иди го търси с нотарилна покана в село нам кое си, където му е адреса по лична карта, но с неизвестно пребиваване. Като допълнение ще ти напраска пирони по стените, ще оплеска ламината. Ремонтаът ще ти струва 2000-3000 лева. Може и някоя вещ като хладилник или пералня да не работят , или въобще да ги няма. Всичко това покрий с 300 тата лева дето едвам ти е дал на части като депозит
Това е примерно типично обаче поведение на наемателите в бантуто.
Разбира се онзи може да не е от тях.
25 Март 2014 21:47
Нали имаме договор, как няма да ти ги върна?!
В противен случай ще ме съдиш.
Освен това - къде тогава е моята защита като собственик на жилището?
Ако изпочупиш всичко вътре и изчезнеш - кой ще ми плати повредите?
25 Март 2014 21:49
Alan Shor25 Март 2014 21:47


Е, така не се работи....
25 Март 2014 21:51
Нали имаме договор, как няма да ти ги върна?!
В противен случай ще ме съдиш.
Освен това - къде тогава е моята защита като собственик на жилището?
Ако изпочупиш всичко вътре и изчезнеш - кой ще ми плати повредите?

Договорът в бантуто нищо не значи, по- точно обикновено за наемателя е така. Защото ако има депозит, обиконвено крънкат, ама нали има депозит, за какво дати плащам последния наем... и изчезва- имота ти е съсипан и ти си безпомощен.Добре дошл в бантустан.
25 Март 2014 21:54
Е, така не се работи....

Ако си в Щатите ще ти е трудно да го приемеш. Но това е горчивата истина тук. Аз досега в пракитакта си не съм срещнал, наемодател да еощетил наемател, като му е прибрл примерно 5 наема напред и го е изгонил предварително, та наемателя епретърпял загуби в размер хиляди левове. но наемодателите редовно получават този бонус.
25 Март 2014 22:07
Изглежда наистина зле.
Но ми се струва, че има една възможност, която да помогне на собственика.
Тука в Америка има една застраховка, специално за наематели.
В договора ИЗРИЧНО да се спомене, че наемателя е длъжен за направи такава застраховка, и да предостави копие на собственика.
При вандализиране на жилището застрахователя плаща, и после виновника му се стъжнява живота.
25 Март 2014 22:11
Изглежда наистина зле.
Но ми се струва, че има една възможност, която да помогне на собственика.
Тука в Америка има една застраховка, специално за наематели.
В договора ИЗРИЧНО да се спомене, че наемателя е длъжен за направи такава застраховка, и да предостави копие на собственика.
При вандализиране на жилището застрахователя плаща, и после виновника му се стъжнява живота.

Тук няма такава възможонст. Сам си и господ... :
Просто се опитах да помогна на човека, задал този въпрос. Да него залъгва за поредн път дописника по тези въпроси- иключително повърхоностни и беззполезни писания на адвоката вестникар.
25 Март 2014 22:11
глупости, алан. на търкалета.

в момента тук има огромно предлагане на наеми и ако си мислиш, че като искаш депозит за 3 месеца, пред теб ще се извие опашка от кандидати, не си познал. особено ако апартамента вляво /или отгоре/ е на същия наем, ама с едномесечен депозит. за да хванеш някого на тази врътка, трябва да си чувствително надолу с наема. примерно при нормален наем 700 ти да искаш 300.

а песните за ощетените наемодатели - на някой друг, моля. преди 2 месеца голямата изпищя, че много ток плащат тя и съквартирантката. двете - точно над хазяите, със собствен електромер. вдигам се аз /сам, не можах да взема един френд-електричар, ама не се и наложи/ и отивам да видя кое как.

климатиците бачкат, електромерът върти. спирам ги. върти. спирам бойлера. върти. хладилникът. върти. обикалям навсякъде и се уверявам, че няма нищо включено. да, ама оня върти. посягам към главния предпазител и се спирам. инсталирам щерката пред електромера и слизам долу. звъня на хазяите, жената отваря, правя крачка, казвам "извинете", отварям таблото им /апартаментното, то над вратата като в квартирата/ и спирам главния бушон. жената почва да казва нещо и в този момент се чува отгоре "спряяяяяяяяяяяя". после - малко повишен тон, разкачен кабел от кутията, два месеца без наем...
25 Март 2014 22:21
onzi
25 Мар 2014 22:11

Кое от всичко, което съм написал са глупости?
Вярвам ти, но това е случай едно на хиляда хазаите отгоре, наемателиет отдолу в техен апартамент и да карадат ток . Вярно , че депозитите са такива, за това не могат да покрият никакви финални сметки и погроми.
Да те питам като детето ти е наемател - регистрила ли се е в полицията на настощия сиадрес, както е по закон. А като напусне и иде на друго място ще се регистрира ли?
Ако се чупи без предизвестие, как ще я нерят лично нея, не теб. Защото теб не могат да те съдят за неизпълнени задължения.
Като пиша това нямам предвит точно товоето дете, което може би е съвестен платец на наема/има и такива/ но едно е да плащаш редовно наем, другое да оставиш жшилището без да е нужен цялостен ремонт.
26 Март 2014 06:41
алан,

почти всичко от 21.47. или айде, ако "глупости" е твърде рязко - изразил си желание да промениш условията на сделката в твоя полза, като за аргумент изтъкваш на първо място "белите страни". а това, че първоначалното предлижение е от боев, а не от теб, не оправдава желанията ти.

бога ми, та и в момента мога да намеря квартира без никакъв депозит, пък ти ще ми искаш за три месеца като имаш страх от некоректни квартиранти - не даваш имот под наем. ако толко те е страх от дъщеря ми - сключваш договора с мен /нали мен можеш ме намери/.

до преди 6-7 години бях по квартири. последната хазяйка имаше много гаден номер - звъни навръх празник и ти тропва увеличение. предпоследната година - на гергьовден. вдигам, чувам "от другия месец наемът ти става на /25% нагоре/" и трак слушалката. последната - на великден. пак 25%. та последната година аз й затворих телефона с думите "не става". след няколко дни се обажда как не била очаквала, никой не й бил затварял така и прочие. пък аз й припомних това-онова за геометрическите прогресии и обясних как така няма да я бъде. и се кротна за няколко месеца, после се разделихме.

предишния наемодател ме изхвърли с двуседмичен срок - продал апартамента, издебнал момент, като ни няма, да правят огледи, и изведнъж ми сервира "до 10, максимум 15 дни да сте се махнали, щото иначе ще ви гонят с полиция".

та така. с две приказки - когато пазарните условия станат такива, че се изисква депозит в размер на 3-4-5-6-7 месечен наем - ще го плащам. но в момента да искаш тримесечен депозит си е гаранция, че няма да имаш наематели.
26 Март 2014 09:01
Да те питам като детето ти е наемател - регистрила ли се е в полицията на настощия сиадрес, както е по закон. А като напусне и иде на друго място ще се регистрира ли?
Ако се чупи без предизвестие, как ще я нерят лично нея, не теб. Защото теб не могат да те съдят за неизпълнени задължения.


айде и на това да отговоря и приключвам с темата. да, регистрирала се е. като напусне лятото, ще търсим нова квартира и пак ще се регне. а ще напусне - след номера с тока няма как да остане.

без предизвестие е изключено - студентите по медицина все още ги карат да учат здраво и не може да хукне да търси квартира, даже и да иска. време няма. аз бях готов да вземам 10 дни отпуска и да хуквам да се занимавам с тази работа, ама се размина. отделно, че намирането йне е проблем ниакъв - строяваш се пред факултета и хоп - намерена.
26 Март 2014 16:31
Не разбирам.
Нали уж квартири бол, пък ти трябват 10 дена отпуска да търсиш.
26 Март 2014 16:48
да, квартири бол. и общо-взето стават за живеене. и проблеми с депозита няма.

но си иска време за оглед на няколко /5-10-15/ квартири, първи, па после втори, с някои не можеш да се срещнеш веднага и чакаш няколко часа или ден-два. вторият оглед е по почивните дни, щото иначе ще се изтърве най-важното упражнение или лекция. или след 7 часа вечерта, което пак си е проблем. преместването и то откарва 1-2-3 дни... на времето ходех като студент с точно един сак багаж /от големите, дето мога да вляза в тях/, сега някакво пикапче трябва като краен минимум. или комби.

може да се наложи освежаване /ето ти 2-3-4 дни заминали само за това/. или тапети /масовото лепило по магазините иска 24 часа само за разтваряне, там отива поне половин ден за избор на тапети, после може да откара и 2-3 дни тапетосването, зависи/. разходите по освежаването ги поема наемодателят, иначе нема съгласие.

и като ги насложиш - 2 дни за огледи, 2 дни за преместване и 2-3 дни за нещо вътре да се прави, като сложиш и за бюрокрация малко и отива повече от седмица. и като ще е повече от седмица за по-сигурно 10 дни.
26 Март 2014 18:41
Нотариалната покана си е съвсем смислено средство и необходима стъпка при некоректни страни по договор, независимо за наем ли иде реч, или за нещо друго. Няма никакво значение дали нотариусът реално е успял да му я връчи - за съда после, това си е връчено, а той нека се шушумиги после и на призовкарите.

onzi, това че хазяинът е продал апартамента хич, ама изобщо не му дава право да изгони наемателите извън предвидения в договора ред. Ако му се запънеш, ти можеш да го съдиш за неустойка (неспазен договор), новият собственик - за измама (необявени тежести) и тарикатът да се накисне съвсем пълноценно. Е, хубаво е договорът да е писмен.

Иначе шарен свят - попадал съм на един хазяин дето ме бомбеше с тока, друг дето ми прибра депозита на изпроводяк, трети който смени бравата в качеството на предизвестие и 3-4 с които не съм имал никакви ядове.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД