Имах наематели, които не са си покрили разходи от престоя си и не са платили наем. Не искам веднага да ги съдя, преди това смятам да им изпратя нотариална покана и да ги подканя да се издължат, разбрах, че има и такава възможност. Каква е процедурата и изобщо как трябва да постъпя, за да го направя?
З.М., гр. София
Определено нотариалната покана е един от най-успешните опити за доброволно изпълнение на дадено задължение, за доброволно плащане, за уведомяване за прекратяване на някакви отношения с лице, което иначе трудно може да бъде намерено. Безспорно това е и вариант и поне за опит за избягване на евентуални съдебни битки, в които по принцип ще бъдат изхарчени много пари и нерви. Нотариалната покана, когато е правилно оформена и връчена, е много силно доказателство, че съответното послание е стигнало до адресата.
В действащия Граждански процесуален кодекс (ГПК) има специална разпоредба, озаглавена "Нотариална покана". В чл. 592 от кодекса е записано, че "за връчване на нотариална покана молителят трябва да представи поканата в три еднообразни екземпляра". Нотариусът отбелязва върху всеки от тях, че поканата е била съобщена на лицето, до което се отнася, след което единият екземпляр от поканата се предава на лицето, от което поканата произхожда, а другият екземпляр се подрежда в нарочна книга при нотариуса. По същия този ред чрез нотариуса се извършват всякакви други съобщения, предупреждения и отговори във връзка с гражданскоправни отношения.
От тази сравнително скромна нормативна база става ясно, че нотариалната покана задължително минава през нотариус. Иначе няма някакъв законно определен образец как трябва точно да изглежда тя. Всъщност всеки човек може да отиде при един нотариус с молба една нотариална покана да бъде връчена на друг човек и този факт задължително да бъде официално удостоверен. Т.е. да има отбелязване от страна и на другото лице, и на нотариуса, че поканата е стигнала по предназначение. На практика при връчването на нотариалните покани ролята на нотариуса се състои в това да удостовери от кого е била представена поканата, да организира надлежното й връчване съобразно реда, предвиден в ГПК, и да удостовери факта на връчването. По принцип нотариусът няма отношение към съдържанието на нотариалната покана. Той не е запознат за причините, поради които се изпраща тя. Има само две изключения. Едното е, ако съответният човек, който изпраща поканата, възложи на нотариуса и изготвянето на поканата, което става и срещу допълнително заплащане. Нотариусът следи за съдържанието на поканата и дотолкова, доколкото тя не трябва да съдържа нещо незаконно, например да е покана за убиване.
Законът за нотариусите и нотариалната дейност (ЗННД) разпорежда, че всеки нотариус може да възложи на определен служител в нотариалната кантора да връчва съобщения и книжа. Това трябва да става при условията и по реда на чл. 37 - 58 от ГПК. Това са правилата за връчване на призовки и всякакви съобщения по граждански процеси. Там са определени начините на връчване, удостоверяването на връчването, ситуации, в които връчването става лично, чрез друго лице, чрез адвокат, чрез залепване и т.н. Връчването и на нотариалните покани трябва да става по този ред и правила.
Тук стигаме и до въпроса колко струва изпращането на нотариалната покана. Според действащата Тарифа за нотариалните такси към Закона за нотариусите и нотариалната дейност, която за последно бе променена през 2009 г., за нотариална покана върху всеки от екземплярите за връчване се плаща по 20 лева проста такса. Изрично е посочено, че останалите екземпляри се таксуват като преписи. За тези преписи по същата Тарифа пък се плаща по 3 лв. за първа страница и 2 лв за всяка следваща. Там е посочено, че таксата се събира според броя на страниците на първичния документ, от който е снет преписът, а не според броя на страниците на самия препис. Непълна страница се таксува като пълна.
В Тарифата е посочена и сума, ако нотариуса не само връчва, но и изготвя нотариалната покана. Така в т.18 е записано, че "за изготвяне на проект на нотариална покана се събира таксата по т.3". Това означава, че се плаща същата сума - 20 лв., колкото е и за връчване.
Ако има отговор на нотариалната покана, който иска да се официализира, да му се придаде ефект на връчване, то и за него ще важат всички правила, условия, изискване и процедури като за самата покана.
Пак преразказ на закона с елемент на разсъждение. Защо не кажете на човека, че обикновено НП никаква работа не върши, защото лицето не може дабъде намерено на посочения адрес!
Щом не намери лицето/то може д се крие, да не иска да поуличи поканата, да не живее въобще на известниия на молителя адрес/ служгителя на нотариуса си измива ръцете и казва- ходих, лицето не бе открито и точка. Парите са ти отишли, поканата не е връчена, но това не е задължение на нотариуса. Ти му плащаш да занесе нещо. Той го е занесъл, но не го е връчил по ради по-горните причини/а има и още/.
След което и да иска да ги съди наемодателя, пак не може защото не може да ги открие на известния му адрес. Понеже в бантустан, никой не спазва закона за адресната регистрация, няма начин да откриеш къде се подвизва някой, който искаш да поканиш в съда да го съдиш. Имам предвид законен начин. От тук нататък почвате да търсите връзки в милицията, та дано нещо стане. И после следва ходене по мъките 3-4 години... и късане на нерви. Всичко в бантустан е така, но няма по-незащитени права ат тези на наемодателя. Там трябва да се молиш на господ дате пази, защото законите не го правят.