"Със заповед на председателя на ДАНС са наложени 128 принудителни административни мерки (ПАМ). Издадени са 131 наказателни постановления. Приложени са 205 оперативни мерки за пресичане на престъпна дейност (в т.ч. 25 оперативни игри и подстави)."
Това е записано в отчета на Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) за 2013 г., разпространен наскоро. В документа не става ясно нито какви са били тези оперативни мерки, нито кой ги е прилагал, нито какви са били целите, а още по-малко резултатите. Вкаран е и нов термин - "подстави", за който се предполага, че обрисува случаи, при които е имало постановки и подставени лица.
Обичайно този отчет излиза в опит да докаже, че службата си е заслужила бюджета. Преди няколко години бившият вече финансов министър и настоящ едър банкерски шеф в Русия Симеон Дянков, накара всички, и особено МВР и специалните служби, да си правят отчети, за да си гарантират бюджетите и за следващи периоди.
От разпространения сега документ става ясно, че за миналата година ДАНС е изхарчила малко под 90 млн. лв., като
огромна част от парите са отишли за заплати и осигуровки
За тази година бюджетът на службата е вече 112 млн. лв.
В отчета си за миналата година ДАНС си е направила профил, като се е нарекла специализиран орган към Министерския съвет, на който със закон е "възложена защитата от посегателства срещу националните интереси, правата и свободите на гражданите, териториалната цялост, независимостта, суверенитета, демокрацията и конституционния ред в Република България. Агенцията работи срещу класическите разузнавателни и нетрадиционни заплахи и рискове, осигурява за висшите органи на държавната власт информация, необходима при вземането на управленски решения в сферата на националната сигурност, и е с компетенции на цялата територия на България". Освен това имала за мисия "разкриване, наблюдение, противодействие и предотвратяване на замисляни и осъществявани посегателства срещу националната сигурност на страната и колективната сигурност на Европейския съюз и страните членки на НАТО".
Дотук добре. Следва обаче лавина от числа, с които, ако някой от ДАНС си мисли, че може да докаже дейност, която си заслужава съответните милиони, много се лъже. Защото те са общи и нищо незначещи, независимо дали са 1 или 1000, 200 или 2 млн. Да вземем например
хвалбите с прането на пари
По закон именно ДАНС е службата, която основно работи срещу прането на пари и срещу перачите. Според отчета през миналата година тя е обработила 2233 уведомления за съмнителни операции за пране на пари за общо 2.532 млрд. евро. В документа се твърди, че от получените 1883 първоначални доклади за съмнителни сделки са били образувани 892 оперативни преписки, а 991 са класирани за информационно-аналитични цели. От всички оперативни преписки само 536 сигнала са изпратени до правоохранителните органи, прокуратурата и до други структури на ДАНС.
Общата стойност на съмнителните транзакции в подадените сигнали възлиза на 1 666 949 898 евро, отчита ДАНС. В същото време от документа става ясно, че за цялата 2013 г. със заповед на министъра на финансите за срок от три работни дни са спрени 18 съмнителни операции на стойност само 1 582 979 евро. И тук идва естественият въпрос - щом са спрени, и то само за 3 дни операции за 1.5 млн. лв., по каква причина се отчитат съмнителни транзакции за 1.6 млрд. лв.
Къде са милиони, къде милиарди ...
В отчета е записано и че от страна на ДАНС са приложени 26 656 разузнавателни способа и метода. Какви са тези способи и методи, имало ли е надлежно разрешение за тях, какво е постигнато - изобщо не става ясно. В същото време се отчита, че са били експлоатирани 1870 специални разузнавателни средства по общо 2287 искания, очевидно разрешени от съд. Специалните разузнавателни средства са подслушване, следене, ровене в кореспонденция, агент под прикритие, белязане на пари, доверителна сделка, контролирана доставка и какво ли още не. Какви са тези допълнителни над 26 хиляди разузнавателни способа и метода? Може би ровене в електронна кореспонденция? Или разпитване за лица в бакалиите и плод-зеленчука?
Съвместно с МВР, прокуратурата и чужди специални служби са осъществени 203 контраразузнавателни операции, според друг акцент в отчета. Какви са те, шпиони ли са хващани, колко, какви - няма и дума. А ако напишат, че са направили 203 000 операции, каква ще е разликата?
Никой нищо не може да провери,
защото всичко е най-строго секретно. Така всеки може.
В изпълнение на контролните функции на агенцията са проучени 90 630 лица и 837 сделки и са осъществени 20 796 проверки в организационни единици и юридически лица, е друг щрих от документа. В правомощията на ДАНС е например проверката за надеждност на всички лица, които боравят и имат достъп до класифицирана информация. Но дори и това не е отбелязано като основание за толкова много проучвания и проверки.
Иначе в отчета са вкарани и "показатели за измерване на ползата или ефекта". На пръв поглед звучи интересно и човек започва да очаква някаква конкретика. Тези показатели обаче се оказват следното:
Например: "Ниво на защитеност на държавата от посегателства, свързани с действия на чужди специални служби:
- статус: високо ниво на защитеност
- тенденция: интензитет на заплахата - константен;
- интензитет на противодействието - константен".
Същото е и за ниво на защитеност на критична инфраструктура. Или пък за ниво на защитеност от действия на международни терористични и екстремистки групи. Например при този показател е отбелязано, че има висока степен на защитеност, че има тенденция за повишаване на интензитета на заплахата, като повишаване имало и при интензитета на противодействия. Има още около 20 такива показателя.
Забавна част от отчета е
усилието да се докара някой приход,
да не са само разходите. Към 31 декември 2013 г. реализираните приходи са в размер на 197 317 лв., като най-голям дял имат постъпленията от влезли в сила наказателни постановления за наложени глоби и имуществени санкции по Закона за мерките срещу изпирането на пари и по Закона за защита на класифицираната информация. Отделно от това се декларират приходи от наеми на недвижимо имущество за 27 195 лв. Какви са тези имоти, какви са тези наеми, така и не става ясно. Накрая е записан и един приход по закона за електронните съобщения от 100 лв., каквото и да значи това.
Иначе любопитни са данните как е била обменена информация с дипломатическите и консулските представителства на Република България в размер на 222 гигабайта, представляващи над 3 милиона броя грами. Или че били предпазени от паразитни електромагнитни излъчвания над 380 зонирани помещения. Но това са просто любопитки, нищо повече.
Очевидно тази работа с отчетите е добра практика и добро начало. Но не е ли някак плоско всичко хубаво да бъде удавено в нищо незначещи и на практика непроверими числа?