:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,764,455
Активни 644
Страници 20,922
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Ако наложим вето на санкции срещу Русия, ще ни изхвърлят от европейската политика

ЕС и Русия ще се разберат и доброто ще победи в Украйна, казва Янко Янков, депутат от ДПС и член на комисията по външна политика
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Янко Янков
Янко Янков е роден на 17 септември 1955 г. в с. Беброво, Великотърновско. По професия е инженер. Завършил е Техническия университет в Русе и международни икономически отношения във Варненския икономически университет. Бивш кмет на Сливен от БСП (1995-1999). Трети мандат депутат от ДПС. Председател е на парламентарната комисия по отбрана и член на комисията по външна политика.

-------------------------

- Г-н Янков, как ще коментирате категоричната декларация на БСП срещу евентуалното налагане на икономически санкции срещу Русия?

- Почти всички политически сили афишираха свои декларации напоследък. Но всички те са предложени в един много инфлационен режим, доста след като събитията се бяха случили. Включително и тази на БСП. Защо беше необходима, след като мина Консултативният съвет при президента, който излезе с ясна позиция?! Парламентът само трябваше да я подкрепи. Може да се счита, че позицията на КСНС е и позиция на парламента. Особено като се има предвид, че тя беше одобрена от всички политически лидери.

- Но в нея не се споменава нищо за санкции срещу Русия?

- Защото това е най-болният въпрос. Ние не трябва да бъдем категорични в тази посока, защото не се знае. Ако международното право се спазва оттук нататък, няма да има нужда от санкции. Ако процесите ескалират, тогава нещата ще отидат в друга посока. Затова дипломацията е най-гъвкавата система на политиката. Тя е еманация на културното заявяване на стратегически интереси. Затова трябва там да се внимава. Просто нека да имаме малко повече доверие в правителството. Чисто оперативно всички негови решения се съгласуват предварително на политическо ниво.

- Значи прекратявате опитите за обща позиция на Народното събрание?

- Не мисля, че партиите са готови на отстъпления, а за да има обща позиция, трябва всички да отстъпят. И за да не отговарят на въпроси "ама вие защо отстъпихте?", "на кого отстъпихте?", "кой ви натиска?", според мен доста трудно може да се постигне общ документ. А беше необходимо. Но позициите и на премиера, и на КСНС вече са ясни, голяма част от тях бяха предварително съгласувани с парламента, както и с комисията по външна политика. Ние подкрепяме тези позиции и една декларация на парламента само ще ги дублира, ще въвлече парламента в едни политически дебати, на които ще се чуят послания, които няма да ни представят в най-добрата светлина както пред партньорите от ЕС и НАТО, така и пред Русия. Защото ние чухме много крайни оценки - както от "Атака", така и от президента. Трябваше да имаме една доста по-умерена, националноотговорна позиция, която да дава възможност на хората, които реализират политиката като технология, да имат гъвкави действия, отчитащи, от една страна, националния ни интерес, от друга - нашите ангажименти към ЕС и НАТО.

- Каква позиция обаче ще защитава премиерът Орешарски, при условие че партиите в парламента не могат да се разберат и не са го упълномощили да отстоява определени становища?

- Той мисля, че доста добре афишира позицията си през последните дни - че ние сме против санкции за Русия. Но вижте, ако само България остане в ЕС с такава позиция и наложи вето, това означава да ни изхвърлят от европейската политика.

- Защо? Правото на отказ е суверенно право на всяка страна. Ветото е легитимен инструмент.

- Е, да, легитимен инструмент е. Между другото това със санкциите е виртуална реалност, която едва ли ще се случи. И според мен даже не трябва да я дебатираме, защото винаги се мъчим да правим изпреварващи ходове, които не са в национален интерес. Ние задаваме казуси, които, повярвайте ми, няма да се случат в ЕС.

- Каква е позицията на ДПС по въпроса за санкциите?

- Нашата позиция е следната. Ние сме и евентуално бихме могли да бъдем най-потърпевшата страна от сериозни санкции срещу Русия, защото отговорът на Русия ще бъде свързан с енергетиката, а ние сме 95% зависими от руските енергийни доставки. Ние ще бъдем най-ощетени. Значи, ние трябва с политиката си да направим така, че да не се стигне до такива мащабни санкции. И това нещо може да бъде наша сериозно заявена позиция в ЕС. Ако обаче има такива санкции, ние трябва да потърсим възможности от европейските партньори да бъдем компенсирани. Аз смятам, че последиците за България, ако се стигне до енергийна криза, ще бъдат не само икономически, а политически, социални, демографски, всякакви. И пряко кореспондират с националната сигурност на страната. Трябва да изберем проблемите и санкциите или някаква формула, така че българските граждани да не започнат да ненавиждат политиците до такава степен, че да стане невъзможно съществуването на политическата система. И от тази гледна точка следва да имаме много гъвкава позиция по въпроса. Ако пък се стигне до това България сама да наложи вето, това може да доведе до страхотно негативни действия от страна на ЕС към нас. И това не го смятайте за невъзможно. Но за да се стигне до тежки санкции срещу Русия, трябва или положението в Украйна да се промени изключително много, или поведението на Русия да стане недопустимо. Което възможно ли е според вас? Не е възможно. Ще се разберат ЕС и Русия. Ще се разберат САЩ и Русия. И ще победи доброто в Украйна. Няма друг начин. Защото никой не иска нито студена, нито топла, нито каквато и да било друга война. И от тази гледна точка ние, коментирайки такива казуси, априори настройваме само определени важни партньори за България срещу нас. Защо да го правим? Може би ако се дойде до такъв момент, тогава наистина ще има нужда от санкция на парламента, ясна позиция, за която всеки трябва да си понесе отговорността. Ама предварително да го правим? Кого обслужваме?

- Доколкото схващам, има голямо сходство между вашата позиция и тази на БСП. Какво ви пречи да излезете с обща позиция?

- Има някои доста сериозни различия.

- Като например?

- Като член на контактната група (която трябваше да изработи обща позиция на НС, бел. ред.) ние предлагахме да има ясно записано, че България ще действа съобразно членството си в ЕС и НАТО.

- БСП възразява ли срещу това?

- Там имаше различия именно в тая посока. Има и други разминавания. Но това, което чух като окончателен документ на БСП в парламента, няма нищо общо с това, което разглеждахме в контактната група. Бяха го партизирали сериозно.

- Има ли сериозни индикации, че кризата може да бъде разрешена и без нови наказателни мерки?

- Е, как, нали виждате - има непрекъснато контакти, има непрекъснато динамика на взаимоотношенията между страни от ЕС, между самата Еврокомисия и Съвета на Европа, между САЩ, Русия и Украйна. Вижте поведението на правителството на Украйна, което започва много сериозни стъпки срещу крайнодесните. Това е решението - устойчива демокрация, легитимна власт чрез прозрачни избори за президент и за парламент, контрол от страна на Европа чрез наблюдатели. И няма начин процесите в Украйна да не придобият една позитивна, устойчива тенденция за развитие съобразно международните ценности.

- Значи не вярвате, че сме на прага на нова студена война и ще трябва да избираме между двата лагера?

- На кого му трябва студена война? Кой има интерес? Светът вече не е същият. Не е Варшавски договор-НАТО. Вижте за какво става въпрос. Напират други страни като Китай, Задкавказкия регион - Азербайджан, Армения, Грузия, Индия. Вече едно и едно не е равно на две. Тъй че не може да се противопоставят по такъв елементарен начин. Защото примерно, ако Европа си изгуби позициите в Русия, ще дойде Китай и какво? 500 милиарда евро на година са взаимоотношенията между Русия и Европейския съюз в стоки и услуги. За България вижте какво означава това в сферата на туризма, енергетиката, търговията. Не трябва да губим тези възможности. Освен това не трябва да се излагаме и като пълноправни членове на ЕС. България може да бъде медиатор в тези процеси.

- Да не изпаднем в ролята на слуга на двама господари?

- Медиатор не значи слуга. А ние на моменти се държим слугински, вие сте права. Но един партньор, който с действията си допринася за позитивно, конструктивно, в съответствие с международното право решаване на важни, мащабни кризи, които ще имат дълги последици за международната общност - това е достойно поведение.

- Защо сами се набутахме в тази ситуация да се оправдаваме какво точно сме искали да кажем?

- Това ни е един от основните проблеми - липсата на един ясен, конструктивен, институционален подход. Защото обикновено ние, българите, разбираме от всичко. Някой си мисли, че като е влязъл в Народното събрание или е станал политик, може да говори по всички въпроси, да изказва категорични мнения или да предприема действия. Вижте какво стана с разни посещения в Сирия и другаде. Има си правила. Това е между другото един голям проблем за политиците и лидерите на политическите партии. Че не могат да уцелят границата, отвъд която тяснопартийният интерес не може да се проектира и в общонационални и държавни интереси, с които шега не бива.
35
4210
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
27 Март 2014 19:46
ще ни изхвърлят от европейската политика

тиа да не би да намекват че в момента СМЕ в европейската политика?
27 Март 2014 19:59
Вас че ви изхвърлят от бълтарската политика, горбачевисчета гнусни
27 Март 2014 20:17
бълтарин да те наричам първа радост е за мене!
27 Март 2014 20:42
С хекспертността на този юнак може да се гордее всяка хнационално-хотговорна партида...
27 Март 2014 21:09
Дядо ми казваше за такива случаи : "Никой не ни бръсне за слива"
27 Март 2014 21:10
Аз мисля , че ще ни уважават повече.
Аз мисля , че ще ни изслушват с внимание и респект.
Аз мисля , че ще се превърнем във фактор с който да се съобразяват.
Аз мисля, че ще ни възприемат като европейци, а не като УСА подлоги.

27 Март 2014 21:14
Ще се разберат ЕС и Русия. Ще се разберат САЩ и Русия. И ще победи доброто в Украйна.


27 Март 2014 21:14
Ако пък се стигне до това България сама да наложи вето, това може да доведе до страхотно негативни действия от страна на ЕС към нас. И това не го смятайте за невъзможно. Но за да се стигне до тежки санкции срещу Русия, трябва или положението в Украйна да се промени изключително много, или поведението на Русия да стане недопустимо. Което възможно ли е според вас? Не е възможно. Ще се разберат ЕС и Русия. Ще се разберат САЩ и Русия. И ще победи доброто в Украйна. Няма друг начин. Защото никой не иска нито студена, нито топла, нито каквато и да било друга война.


Доживях да вдигна палче на ДПС! Ама то това е дипломацията, като си хвърлиш единственият коз с ветото, за да задоволиш нечии емоционални пориви на любителите на азиатски ценности.
27 Март 2014 21:21
пориви на любителите на азиатски ценности.

Ти дан съ изживяваш кат местен ромей нашибан и прогонен от азиатците на Ювиги хан Аспарух
27 Март 2014 21:27
Абе чудна работа, как така чехите налагат вето и не им пука, а ние се претрепваме да се въртим, само и само да сме надупени към по-голям брой страни ?
27 Март 2014 22:02
Бай Драган

27 Март 2014 21:10

Аз мисля , че ще ни уважават повече.
Аз мисля , че ще ни изслушват с внимание и респект.
Аз мисля , че ще се превърнем във фактор с който да се съобразяват.
Аз мисля, че ще ни възприемат като европейци, а не като УСА подлоги.

И аз така мисля.
27 Март 2014 22:12
И ще има другия положителен ефект, че ще затвърди в Европа мнението, че сме били и ще бъдем най верния сателит на Кремъл. Няма кво да се лъжем. Първичен инстинкт.
27 Март 2014 22:31
"Кой въстана срещу нашето свещено дело – съединението на Южна със Северна България? Кой отчисли нашия княз от редовете на армията си, за да го опозори и омаскари, когато той се намираше на границата срещу неприятеля? Кой насъска сърбите да ни нападнат откъм гърба, когато ние бяхме връз друга страна? Кой настояваше най-много да се пратят турски комисари в Южна България? Ами я кажете, кой ни открадна княза от софийския палат в това време, когато още не бяха изсъхнали на неговата глава лавровите венци от Сливница? Кой даваше честно и благородно слово, че ако си отиде тоя княз, то и съединението ще бъде пълно, и правата на България ще си останат непокътнати, и конституцията ще си бъде в сила, с една дума България ще цъфти и вирее? Кой прибра под свое крило всички чапкъни в България, а законните власти, в това число В. Н. Събрание, обяви за незаконни, за да продължи още безредицата в България, да се отчая и омаломощи българският народ и да си каже: "Дойдете и ни спасете" – Русия, нашата фатална освободителка и покровителка; славянската, братската, християнската и великата Русия, с която сме една вяра и една кръв!"

Наистина "кой?" – пита Захарий Стоянов и стига до заключението:

"И подир всички тия върволици жестокости и злини, които ни една държава не е направила на България, възможно ли ще е да се намерят помежду ни такива идиоти и изменници даже, които да клеветят, че Русия е наша покровителка и доброжелателка?


Нищо ново под слънцето!
Кой прибра под свое крило всички чапкъни в България, а законните власти, в това число В. Н. Събрание, обяви за незаконни, за да продължи още безредицата в България,
27 Март 2014 22:55
Това ни е един от основните проблеми - липсата на един ясен, конструктивен, институционален подход. Защото обикновено ние, българите, разбираме от всичко. Някой си мисли, че като е влязъл в Народното събрание или е станал политик, може да говори по всички въпроси, да изказва категорични мнения или да предприема действия. Вижте какво стана с разни посещения в Сирия и другаде. Има си правила. Това е между другото един голям проблем за политиците и лидерите на политическите партии. Че не могат да уцелят границата, отвъд която тяснопартийният интерес не може да се проектира и в общонационални и държавни интереси, с които шега не бива.

тяснопартийният интерес не може да се проектира и в общонационални и държавни интереси, с които шега не бива.
не могат да уцелят границата Е как да могат ?! То за това се иска интелект, познаване на процесите, задълбочен анализ на ситуацията. Когато движеща сила е азиатският зов, положението е неспасяемо. Генетиката на част от управленците ни /0,5% от населението с хаплогрупа N, характерна за монголо- алтайците/ е различна от тази на народа. Натисни тук
28 Март 2014 01:00
/:/ "Ако наложим вето на санкции срещу Русия, ще ни изхвърлят от европейската политика"
.............................................................................
ДА, ама ЙОК!
Първо, според Лисабонския договор, НЯМА вето при решения на ЕС, май?!
Второ:
Чехия е против санкции срещу Русия
26 март 2014, БНТ
Чешкият парламент отхвърли предложение за икономически санкции срещу Русия в рамките на Европейския съюз.
Прага не прие и формулировката “анексиране” във връзка с присъединяването на Крим към руската федерация.
Чешкият президент Милош Земан заяви, че Крим никога не е бил част от Украйна докато Хрушчов не го подари на Киев. Според Земан, Русия е не по-малко заинтересована от Европа от стабилизирането на ситуацията


28 Март 2014 02:21
Естествено, ситуацията с Крим и Путин, няма нищо общо със Судетите и Хитлер. Щото Хитлер е бил фашист.
28 Март 2014 05:59
Да, няма нищо общо със Судетите защото:
1. "Великите" сили Англия и Франция са били съгласни. Чехословакия изобщо не е поканена в Мюнхен
2. С територии от Чехословакия с облажват също Унгария и Полша
3. Судетите не са били автономна област, която чешкото правителство се е опитвало да лиши от автономия
4. В Судетите не е имало референдум.
5. "Световната общност" е считала анексирането за напълно законно.
Мога още да добавя ама не виждам смисъл, щото в някои чутури информацията влиза избирателно.

28 Март 2014 06:06
Бивш кмет от БСП , два пъти депутат от ДПС .Как пък да му вярвам?Значи той може да сменя партиите, а ние трябва да сме винаги верни на ЕС?!
28 Март 2014 06:55
НЯМА да наложим вето.
Спокойно.
ДПС не дава.
БСП знае, че при предсрочни избори взема трето място...
28 Март 2014 07:02
ако само България остане в ЕС с такава позиция и наложи вето, това означава да ни изхвърлят от европейската политика.
Само от политиката ли? Че ние и сега, нямаме нищо общо с политиката и никой не ни бръсне за нищо! А от ЕС?
28 Март 2014 07:44
Бай Драган

27 Март 2014 21:10

Аз мисля , че ще ни уважават повече.
Аз мисля , че ще ни изслушват с внимание и респект.
Аз мисля , че ще се превърнем във фактор с който да се съобразяват.
Аз мисля, че ще ни възприемат като европейци, а не като УСА подлоги.


Мисленето ..."е между другото един голям проблем за политиците и лидерите на политическите партии. Че не могат да уцелят границата, отвъд която тяснопартийният интерес не може да се проектира и в общонационални и държавни интереси, с които шега не бива".
28 Март 2014 07:53
Абе, куту ви казвам, че разбирате ут политика, колкото баба ми (Бог да я прости) ут цифрова телевизия, скачате.. И що?
Вместо да настоявате да наложим вето, и по тоя начин да ни "изпъдят" от ЕС, и веднага след това да се помолим на Вова, да ни приласкае обратно в обятията си, протестирате...
28 Март 2014 09:06
Ако наложим вето на санкции срещу Русия, ще ни изхвърлят от европейската политика
Значи, ако изразим мнение различно от това спуснато отгоре, ще ни изхвърлят от участието в подкрепата на спуснати отгоре мнения? Брех, уж турското робство приключи преди ок. 140 г., пък робската психика е още тук.
28 Март 2014 09:10
Ако пък се стигне до това България сама да наложи вето, това може да доведе до страхотно негативни действия от страна на ЕС към нас.
На нашите политици-ибрикчии им треперят гхащите сакън да не счупят хатъра на Запада. Абе опънете се, че да ви уважават бе плазмодии.
28 Март 2014 10:09
Да обсъждаме тази тематика е като да обсъждаме как ще се отрази на бюджета ако пратим космически кораб до Венера.
28 Март 2014 10:34
Ако наложим вето на санкции срещу Русия, ще ни изхвърлят от европейската политика

Крайно време е да изхвърлим европейската политика от България и да водим такава, която да съответствува на БЪЛГАРСКИТЕ интереси.
Референдум с три въпроса - за излизане от ЕС, за излизане от ОТАН, за забрана на НПО.
ЕС и Русия ще се разберат и доброто ще победи в Украйна

За да победи доброто, понятията "либерален" и "либерализъм" трябва да си останат само в речниците.
В този ред на мисли не виждам участие на ДПС в такива процеси.
28 Март 2014 10:39
Какво са се хванали нашите политици за думата "санкции"! Такъв предмет, такава стока няма, че да се говори еднозначно. Санкциите са пакет от действия. Нашите политици могат и ТРЯБВА да се изказват против всякакъв вид санкции, които ще навредят НЕПРОПОРЦИОНАЛНО на България. Не може някой чичко от някъде си да говори за санкции, при които основната част от сметката ще се плаща от държави, различни от неговата собствена. Ако ще има единна европейска политика, трябва да се защитават интересите на всички страни-членки. Иначе чичкото от Лондон или не знам си къде да говори единствено за собствената кошара и да не ни набутва да му вадим кестените и плащаме масрафа.

Алооо, нашите дипломати и представители в ЕС! Вие сте там да участвате в преговорите и определяне на решенията, а не само с слагането на подписи под готови решения. Това го знаем от Ньой, но тогава никой не ни убеждаваше, че сме направили цивилизационния избор на всички времена.
28 Март 2014 12:11
Ми излизайте от ЕС, не ми дреме! И тогава окончателно ще превърнете България в кочина!
28 Март 2014 12:14
Ми излизайте от ЕС, не ми дреме! И тогава окончателно ще превърнете Българя в кочина!

Прав си, сега е само курник.
28 Март 2014 12:44
Стигнах до това и въобще не продължих да чета интервюто с тоз титан на мисълта:
"Бивш кмет на Сливен от БСП (1995-1999). Трети мандат депутат от ДПС. "
28 Март 2014 12:47
Ако наложим вето на санкции срещу Русия, ще ни изхвърлят от европейската политика


Националноотговорна политика не може да се провежда от посерко&ци. Тия може и да наложат едно ВЕТО, но нямат идея как се води политика в интерес на България. Когато един политик е безмозъчен и продажен, то е за дълго...
28 Март 2014 13:39
Унгария и Кипър са против икономически санкции по отношение на Русия
Натисни тук

Унгария е против възможни икономически санкции на ЕС по отношение на Русия, заявил премиерът на страната Виктор Орбан в интервю за местни журналисти.

Унгария зависи от руския природен газ на 70%. Освен това, страната неотдавна подписа договор с Русия за предоставяне на правителството на държавен кредит за строителството на АЕЦ „Пакш”.

В Република Кипър депутатите на парламента в четвъртък приели с мнозинство на гласовете резолюция с искане към правителството да се изкаже против санкции на ЕС.

В резолюцията се отбелязва,че поставяйки под заплаха извънредно важните връзки с Русия, която „винаги подкрепя Република Кипър”, властите рискуват жизнено важните интереси на страната.



28 Март 2014 15:49
Щяли да ни изхвърлят от европейската политика, това го разбирам ще им свърши лапането. Стига сме получавали пари за подгласяне и гъзоблизане, тези помияри в парламента, явно не разбраха че са едно нищо от нищото, да им имам самочуствието!!! А да вземат да ни изхвърлят от ЕС поне ще зависи всичко от нас и няма да вярваме в небесни гевреци, големи обещания и постоянни заблуди!!!
28 Март 2014 23:35
А сега Еврогейската политика е в нас до горните кътни зъби!
29 Март 2014 02:09
На вниманието на другарите от ДПС-то!

Уважаеми другарки и другари! Нека Ви напомня няколко "малки" подробности, свързани с ЕС и Русия:
1. Всички наши енергоносители идват на някаква договорена цена от Русия, НЕ ОТ ЕС.
2. При подкрепа на санкциите срещу Русия, тези цени подлежат на предоговаряне и мога да Ви гарантирам повишаване с минимум 500 %.
3. За ЕС (Германия и Франция) това е игра, театър.За др. Меркел, която е в борда на директорите на фирмата внасяща газ от Газпром - пи-високата цена на газта означава по-високи печалби. За България - по-високата цена на газта = фалит.
4. Нека да не се забравя, че България геополитически е придадена към Русия, независимо, че формално сме в ЕС.
5. Мисълта на някои инженери, завършили външно-икономически отношения, че България ще бъде изхвърлена от политиката на ЕС са неоснователни. Как могат да Ви изхвърлят от място, на което не сте.
България не е и никога няма да й разрешат да влезе в политиката на ЕС, защото за европейците България е само пазар.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД