:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,761,936
Активни 541
Страници 18,403
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Преди и след светофара

Калин Донков
С метрото от "Младост" до стадиона човек стига за девет минути, след което на светофара прекарва почти още толкова (или поне тъй му изглежда), преди да се добере до трамвайната спирка срещу метростанцията. Става дума за едно банално пресичане, което обезсмисля скоростта на модерния подземен превоз и хвалбите на общината. Групи от граждани с по-слаби нерви нестройно минават на червено, редовните пътници отдавна са се примирили с чакането. Тук чакаме зелената светлина с търпение, калено във взирането за светлина в края на тунела. Повлиян от разумната пропаганда в полза на правилника за движение, накрая свикнах хладнокръвно да наблюдавам как само на метри от мен трамваят за центъра затваря вратите и потегля. С годините по-лесно се приема, че изпускането е част от играта и че трябва да се задоволим със следващия трамвай, шанс и т.н. Много странно: колкото повече намалява броят на тези следващи възможности, толкова по-примирено разчитаме на тях.

На този светофар се засякохме с поета М. Б. и почти поведохме разговор. М.Б. е млад и талантлив, книгите му изпъкват и винаги съм готов да му кажа нещо приятно, но той не ме насърчава. Разменяхме си незначителни приветливи слова, когато част от навалицата слезе от тротоара. Последвах я, а поетът още се бавеше. Не прекъсвах разговора, а той местеше поглед от мен към светофара, изражението му бе някак озадачено и напрегнато, напредвахме като в забавен каданс, някакви коли ни подпряха отдясно и спряха, пресякохме. М.Б. облекчено избъбри: "Ние май минахме на червено" и се сбогува. Така си беше...



Няколко дни се питам защо момчето ме последва



Дали просто не можеше да противоречи на един възрастен събрат и респектът (представете си!) го е повел след мен през баналната улична опасност? Или пък е искал да остане близо до неразумния възрастен поет, за да го предпази, ако тази опасност се разрази в реалност?

И двата варианта са ласкави за мен. Не и въпросът защо самият аз тъй ненавреме тръгнах да пресичам. Кого последвах аз - това не мога да отговоря. Не беше човек, не беше познат, не бяха дори конкретни хора. Бяха безименни минувачи, някакви фигури в крайчеца на окото, увличащи със забраненото си движение. И бях тръгнал след тях, с тях.



Какво следваме и защо са въпроси,



които човек трябва да си изяснява навреме. За мен този момент е минал отдавна. (И днес се питам минал ли е както се полага или е просто пропуснат.) И въпреки това животът не престава да ни пробва с различни покани да се наредим в индийска нишка зад всевъзможни образи и силуети, зад примери и изкушения, зад лозунги и заблуди. Оказва се, че има особен вид вътрешна слепота и у съвременника, на която хитреци и въжеиграчи разчитат безпогрешно. Нашите сетива и чувства лекомислено реагират на движението в пространството и то ни увлича след себе си. Дали това движение е действително или виртуално - понякога не разбираме до края. (Въпросът за посоката нерядко е без значение за нас.) А дали харесваме да ни водят? Със сигурност повече, отколкото да ни натирват.

В мореплаването има един сигнал "следвай ме". Прилага се повече във военния флот. Издига адмиралът едно байраче на мачтата и всичките кораби се подреждат след неговия. Порят вълните и покоряват морската шир. Нещо такова днес, а и открай време произтича и с нашия български кораб. Вперили сме поглед във флаг на чужда мачта, кандилкаме се след него и се борим с морската болест. На нашата карта крайната точка я няма. Или ако я има, никой не знае съвпада ли с точката на адмиралската. Ние в такова плаване сме най-добрите. Няма по-печени морски вълци от нас. Не ни се налага да се ориентираме ни по компаса, ни по звездите - "онова" флагче е по-високо от националното: "следвай ме и не питай" е българският му превод от международния морски език. От време на време големите броненосци си го предават един на друг и ние се престрояваме зад тях.



Следваме...



Има и друга една алегория. Тя е от фолклора и, разбира се, от детството. Един овчар продал стадо на друг овчар. Имаше и някаква интрига, която не си спомням добре, но всичко се свеждаше до това, че продавачът не харесвал купувача. Нервиран му бил. Затова му продал само овцете, без овена. И като минали покрай голяма вода, хвърлил овена в дълбокото. Овцете? Всичките скочили след него.

Последвали го...

Като повечето притчи от миналото, и тази изобилства с изводи. Един от тях е, че проблемът със следването е бил актуален за българина още преди да се появят светофарите...

 Един овчар продал стадо на друг овчар. Имаше и някаква интрига, която не си спомням добре, но всичко се свеждаше до това, че продавачът не харесвал купувача. Нервиран му бил. Затова му продал само овцете без овена. И като минали покрай голяма вода, хвърлил овена в дълбокото. Овцете? Всичките скочили след него.
11
4381
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
27 Март 2014 20:11
Този със стадото беше Панург от Гаргантюа и Пантагрюел на Франсоа Рабле.
27 Март 2014 20:15
Абе... всеки народ си има водачи, затова са народите, няма нищо лошо. Въпрос на разбиране или неразбиране.
27 Март 2014 20:29
Това с овцете, дето отишли подир овена, е и тъжно, и вярно.

Из "Кореспонденция с тайнствена личност, която се представя за бивш дипломатически кадър на Външно"
"Хората са склонни да се доверяват на авторитети. И така трябва да бъде - това си е съвсем в реда на нещата. Иначе ще настъпи хаос. Проблемите възникват, когато авторитетите допуснат грешка и става страшно. Повличат много народ. Не смятам, че МВнР нарочно е допуснало грешка с тези договори* и с тази заповед.** Напротив, служителите там сигурно са си мислили, а и все още си мислят, че всичко, което вършат, е законно. Иска им се да е така. Напълно ги разбирам. Сигурно се чудят как да излязат от тази каша, която други са забъркали преди тях."

* тези договори: http://softisbg.com/rennies_blog/2013/06/post-56.html
** тази заповед: http://softisbg.com/rennies_blog/2013/12/post-89.html
27 Март 2014 22:28
Както винаги - хубаво, но този път е много "По-по". Кара субекта и да се размисли, въпреки инерцията на родени да са с амплоато на овце.

Неотдавна се присетих за един уж феномен от представление, докато той в същност е от фундаментално значение. Стига да се сетим какво означава в същност:
- Има множество опити с хипноза. Операторът вкарва психо-имплант в реципиента, напр. - "да не вижда дъщеря си". После щрака там с пръсти, оня се събужда и ... не забелязва детето си точно отпред. Тогава (сега става интересно), хипнотизатора или някой друг, застава отзаде му и държи зад гърба му нещо, което със сигурност не е в зрителното поле на събуденият току що. Питат го какво вижда и той описва много точно скритото от него.

Изводът е един: - Излиза, че ние виждаме напълно избирателно и това което виждаме може да бъде изваждано или вкарвано от трети човек или странични хора. Т.е. ние дешифрираме някакво информационно поле, без действително да го виждаме, още по-малко да го регистрираме съзнателно. Не е ли както в Матрицата?

Възприятието ни е така настроено, че всеки да регистрира като реалност хора, предмети и други живи същества, само ако те са в "списъка" за позволено, за да участваме с тях в Играта?!

Няма ли някаква еднозначност тогава между дазайна на овцете и този на нас и ако да, то какво сме в същност? Не е ли забелането или не на светофара, също част от този феномен? Тогава какво правим тук или някъде другаде, сега, преди или в бъдеще, ако, както се оказва, не сме в някакъв реален свят, а сме само софтуер за емулация на "действителността"?
27 Март 2014 22:48
С корабите е едно, с овцете друго, а преди и след светофара - трето и четвърто! А правилата трябва да се спазват! Мисленето е преди подписването! Овцете не подписват, а дали мислят...
Ще цитирам по памет част от стих на Марко Ганчев
"Има ли човек кажете не говорил и не писал,
че трева пасат овцете и в един и в други смисъл...
........................
После - "Нямате лице!"
После - "Вие сте овце!"

Всъщност нямаме копита!
С тез копита - кой те пита..."

Калин Донков
28 Март 2014 10:19
Двете алегории с кораба и стадото са всъщност едно и също нещо.
***
Едно време, като дойдеше Байряма, изнасяхме агънца за братските арабски режими - Сирия, Йордания. Животните се докарваха с камиони на пристанището и чобаните ги товареха на кораби с няколко открити палуби, оборудвани като кошари.
Един от корабите имал две разтоварни пристанища - във всяко да стовари половината от стоката. Наближават първото, броят овците - излиза тек. Чудят се какво да правят, как да не обидят някой от братските арабски режими ако му дадат една овца повече.
Накрая помполитът на кораба решава по соломоновски - хвърлят една овца в морето, остават чифт и на всеки по равно съгласно контракта.
Но - както сигурно се досещате - хвърлили в морето не коя да е овца, а Коча (с главно К, Алфа-мъжкаря). И всичките овци - цамбур-цамбур - след него в морето.
28 Март 2014 10:41
Има и флаг 'Следвам курса си' и ако ще детска градина да се дави,корабът отминава...
28 Март 2014 12:22
Ама господине Донков, не е нужно да чакате следващия шанс за 2 - 3 спирки! Имате си крака за ходене и глава, да си създадете шанс, и да мислите кого и как да следвате.
Впрочем, точно на тоя светофар, според такта, може да тръгнете и към следващата спирка, тая на "Графа" и "Левски". И там вече да хванете шанса, пардон, трамвая.
28 Март 2014 16:32
А може би стадото е алегория на овчеподавателите отиващи в шпалир към изборните урни.
28 Март 2014 20:35
Разбивачка, дубрутру! Ма и не само на тях.
28 Март 2014 20:41
Шпалирът са хора, стоящи от двете страни на пътя на процесията-в твоя случай на машрута на гласоподавателите. Искам да кажа, че няма как да се отива в шпалир, той стои на едно място. Може да се отиде под строй. Анадънму?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД