На този светофар се засякохме с поета М. Б. и почти поведохме разговор. М.Б. е млад и талантлив, книгите му изпъкват и винаги съм готов да му кажа нещо приятно, но той не ме насърчава. Разменяхме си незначителни приветливи слова, когато част от навалицата слезе от тротоара. Последвах я, а поетът още се бавеше. Не прекъсвах разговора, а той местеше поглед от мен към светофара, изражението му бе някак озадачено и напрегнато, напредвахме като в забавен каданс, някакви коли ни подпряха отдясно и спряха, пресякохме. М.Б. облекчено избъбри: "Ние май минахме на червено" и се сбогува. Така си беше...
Няколко дни се питам защо момчето ме последва
Дали просто не можеше да противоречи на един възрастен събрат и респектът (представете си!) го е повел след мен през баналната улична опасност? Или пък е искал да остане близо до неразумния възрастен поет, за да го предпази, ако тази опасност се разрази в реалност?
И двата варианта са ласкави за мен. Не и въпросът защо самият аз тъй ненавреме тръгнах да пресичам. Кого последвах аз - това не мога да отговоря. Не беше човек, не беше познат, не бяха дори конкретни хора. Бяха безименни минувачи, някакви фигури в крайчеца на окото, увличащи със забраненото си движение. И бях тръгнал след тях, с тях.
Какво следваме и защо са въпроси,
които човек трябва да си изяснява навреме. За мен този момент е минал отдавна. (И днес се питам минал ли е както се полага или е просто пропуснат.) И въпреки това животът не престава да ни пробва с различни покани да се наредим в индийска нишка зад всевъзможни образи и силуети, зад примери и изкушения, зад лозунги и заблуди. Оказва се, че има особен вид вътрешна слепота и у съвременника, на която хитреци и въжеиграчи разчитат безпогрешно. Нашите сетива и чувства лекомислено реагират на движението в пространството и то ни увлича след себе си. Дали това движение е действително или виртуално - понякога не разбираме до края. (Въпросът за посоката нерядко е без значение за нас.) А дали харесваме да ни водят? Със сигурност повече, отколкото да ни натирват.
В мореплаването има един сигнал "следвай ме". Прилага се повече във военния флот. Издига адмиралът едно байраче на мачтата и всичките кораби се подреждат след неговия. Порят вълните и покоряват морската шир. Нещо такова днес, а и открай време произтича и с нашия български кораб. Вперили сме поглед във флаг на чужда мачта, кандилкаме се след него и се борим с морската болест. На нашата карта крайната точка я няма. Или ако я има, никой не знае съвпада ли с точката на адмиралската. Ние в такова плаване сме най-добрите. Няма по-печени морски вълци от нас. Не ни се налага да се ориентираме ни по компаса, ни по звездите - "онова" флагче е по-високо от националното: "следвай ме и не питай" е българският му превод от международния морски език. От време на време големите броненосци си го предават един на друг и ние се престрояваме зад тях.
Следваме...
Има и друга една алегория. Тя е от фолклора и, разбира се, от детството. Един овчар продал стадо на друг овчар. Имаше и някаква интрига, която не си спомням добре, но всичко се свеждаше до това, че продавачът не харесвал купувача. Нервиран му бил. Затова му продал само овцете, без овена. И като минали покрай голяма вода, хвърлил овена в дълбокото. Овцете? Всичките скочили след него.
Последвали го...
Като повечето притчи от миналото, и тази изобилства с изводи. Един от тях е, че проблемът със следването е бил актуален за българина още преди да се появят светофарите...