:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,715,230
Активни 680
Страници 133
За един ден 1,302,066
Комшии

Ердоган е пред дилема: президент или премиер за четвърти мандат

Турският министър-председател успешно премина теста за популярността си, в какъвто се превърнаха местните избори
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Премиерът Ердоган, заедно с цялото си семейство, ликува след местния вот, смятан за тест за популярността му. Победата дава основание на премиера сериозно да се замисли дали да се кандидатира за президент през лятото. Другата възможност е да стане министър-председател за четвърти мандат, но това изисква промяна във вътрешните правила на неговата Партия на справедливостта и развитието.
Въпреки обвиненията в корупция и съмненията за авторитарно управление, проведените на 30 март местни избори в Турция дадоха на премиера Реджеп Таийп Ердоган основание евентуално да се кандидатира за първия президент в историята на страната, който е избран пряко от народа. Досега турският държавен глава се избираше от парламента.

Партията на справедливостта и развитието (ПРС) тържествуваше на местните избори, след като спечели над 45% от гласовете на избирателите и успя да запази контрола над Истанбул и Анкара. Официално резултатите от местните избори все още не са обявени от Висшия избирателен съвет, тъй като има много възражения. В общо 9 области на страната се оспорват резултатите, което може да доведе до касиране.

Въпреки това резултатите от вота показват доверието на народа в Ердоган и това ще го насърчи да се кандидатира за президентските избори през август т.г. За да стане държавен глава, той трябва да получи 50% от гласовете. Стремежът на Ердоган към президентския пост бе поставен под съмнение след миналогодишните протести, корупционен скандал и непопулярните опити да блокира Twitter и YouTube.

Турският министър-председател сега ще затегне и увеличи властта си. Победата му е факт, въпреки съмненията за корупция и ограниченията върху интернет, смятат анализаторите. Изпълнен с въодушевление, той произнесе победната си реч пред хиляди свои ликуващи привърженици. Почти сигурно е, че Реджеп Таийп Ердоган ще се кандидатира за президент тази години или пък ще иска четвърти премиерски мандат, категорични са експертите. Ядосан от обвиненията в корупция, които от месеци се разпространяват, Ердоган обеща да преследва скритите си врагове в полицията, правосъдната система и медиите, които според него са виновни за появилата се информация в интернет, и се закани да ги натика "в бърлогите им". "Ердоган стана по-силен след изборите и вероятно ще се кандидатира за президент", казва Сьонер Чаптай, който е ръководител на програмата за изучаване на Турция във Вашингтонския институт.

Все още са пресни спомените за насилието през юни м.г., когато 8 души загинаха, хиляди бяха ранени и сълзотворен газ се носеше над истанбулския парк "Гези". Това дава основания на много от коментаторите да се страхуват, че напрежението в страната може отново опасно да се изостри.



"Ердоган ще стане по-авторитарен",



предвижда Чаптай. "Турция още ще се поляризира, ще има вълнения и демонстрации. Правителството обаче ще продължава да ограничава опозицията, като ще се стигне до потенциално безизходно положение и криза".

Засега е ясно, че на национално ниво неговата Партия на справедливостта и развитието има предимство пред основната опозиционна Народно-републиканска партия."Занапред Ердоган ще смята себе си за непобедим", казва Брент Сасли от Тексаския университет. "Сега той може да се чувства сигурен и леко ще разхлаби примката около турските медии. По-вероятно е да потърси отмъщение срещу тези, които според него са се опитали да го свалят от власт, но не са успели".

Ердоган бе порицан от партньорите от НАТО за жестоките полицейски действия срещу демонстрантите в парка "Гези" и за блокирането на Twitter и YouTube, за да спре лавината от обвинения в корупция срещу съюзниците и роднините си. Министър-председателят обвини Фетуллах Гюлен, влиятелен мюсюлмански проповедник, живеещ в изгнание в САЩ, и неговите привърженици, работещи в полицията и в правосъдната система в Турция, че стоят зад изтичането на информация, която се разпространяваше в социалните медии.

Милионните турски избиратели пренебрегват обвиненията в корупция и предпочитат да се доверят на мъжа, който често е наричан "султан" и чието 11-годишно управление създаде силен икономически растеж. "В крайна сметка нищо не може да отнеме харизмата на Ердоган", смята Сасли. "Протестите в "Гези", обвиненията в корупция, разпространението на информация за неморалните постъпки на членовете на семейството на Ердоган, намеците за нестабилна икономика ... накрая всичко това няма значение. Изглежда, че турското общество все още не е готово да заложи на едно неясно бъдеще."

Икономистът от Финансбанк Дениз Чичек обяснява, че речите, произнесени след изборна победа, обикновено са помирителни, а обръщението на Ердоган "изобилстваше от заплахи към предателите...Тонът му показа, че Ердоган няма да да отстъпи от позицията си и силно нажежената политическа атмосфера ще продължава до президентските избори през август", допълва Чичек. Според него, ако Ердоган реши да се кандидатира за президент, то той ще се бетонира във властта поне за още десетилетие.

Привърженици на Ердоган се радват в Анкара на победата на Партията на справедливостта и развитието на местните избори.

 Привърженици на Ердоган се радват в Анкара на победата на Партията на справедливостта и развитието на местните избори.


8
1982
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
03 Април 2014 20:43
Странна работа. Коментар за избори от Саудитска Арабия!
http://www.saudigazette.com.sa/
03 Април 2014 22:06
Що за оферта, след като в Султан си е най-добре ?...
Давутоглу ефенди - Велик везир и
Хошгелдин Стамбул, за много здраве на ямболии...
03 Април 2014 22:42
купувайте лири. сериозен съвет. после ще почерпите.
04 Април 2014 09:17
Тия на снимката явно маат победен КЬОЧЕК, само дето зурните не се чуват.
После ще идат на мюезин в джамията, а накрая ще посетят Мазни борби...Те така, те !
04 Април 2014 10:29
Защо да купуваме лири,какво ще спечелим? Строителството в Турция намалява,идва обичайната стагнация.
04 Април 2014 10:37
Защо да купуваме лири,какво ще спечелим?
лирата е МНОГО подценена. опитаха да играят родния сценарит от 1997 г. и от този от 2000-2001 в турция срещу ердоган. не им се получи. играчите все пак не искат да играят на загуба, а за победа нямат шанс. ердоган ги размаза. спечели 10% повече от предните избори, въпреки twitter маргиналите, дето се опитват да ги представят като "народа". остави строителството, икономиката на турция има само един път и той е нагоре. това при положение, че лично съм против ердоган. човекът обаче е победител, на черното бяло не можеш каза.
04 Април 2014 10:51
Де да имахме и ние такъв диктатор, който да ни вдигне стандарта на живот.Голям държавник,няма що?
04 Април 2014 11:52
Голем факир е този.
Само към американците борчовете му са некъде 413 милиарда долара.
Към арабите, башка...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД