- Министър Найденов, предшественикът ви Аню Ангелов предложи България да поиска от НАТО разполагане на изтребители Ф-16 в база "Граф Игнатиево". Причината са зачестилите руски разузнавателни полети. Може ли да се стигне до подобно искане?
- Мое задължение е да информирам и не виждам някаква свръхсекретност в броя на случаите, в които има повишаване на бойната готовност и излитане на дежурните изтребители по разпореждане на НАТО. Отдавна е известно, че сме част от интегрираната система за противоракетна и противовъздушна отбрана и, естествено, имаме своите задължения по задачите на Air policing. Не може да не направи впечатление, че имаме едно значително увеличаване на случаите, в които има подобни полети на руски самолети по границата на въздушното ни пространство. Искам да подчертая, че те не го нарушават. За целта за тези полети на руските самолети може само да гадаем...
- Т.е. според вас не е точна интерпретацията на думите ви, че Русия ни шпионира.
- Подобно нещо не към казвал. Знам, че звучи ефектно и гръмко, но не съм твърдял подобно нещо. Мога само да гадая и съответно имам своя отговор.
- Руските самолети Ил-20 обаче се използват за радиотехническо разузнаване.
- Това е доста по различно от твърдението "Русия ни шпионира", както и да изглежда като заглавие.
- Добре, тогава друго заглавие "Русия иска да изтощи армията ни и МиГ-29".
- Дали има и за цел да се намалява ресурсът на българските изтребители, отново мога само да гадая. Функциите ми на министър нито предполагат подобни способности, нито подобни усилия.
- Какво казва тогава военното разузнаване за тези полети, което е информационно-аналитична служба?
- Показва едно значително увеличаване на броя на полетите, колкото за предишните 10-15 години само в периода от ноември до сега.
- Да се върнем към искането за Ф-16.
- Не мисля, че ситуацията в България, макар и в такава близост до Крим, е толкова драматична, че да налага пребазирането на бойни самолети на НАТО, които да ни помагат и да охраняват въздушното ни пространство. Можем да се справим и сами.
- Тогава как си обяснявате действията на вашите колеги от Полша, Румъния и прибалтийските републики, които поискаха военна подкрепа от НАТО и САЩ?
- Не ме карайте да обяснявам нечии други действия. Аз разсъждавам на базата на материали и оценки, които получавам. Нашите ВВС разполагат с достатъчно изправни и технически годни изтребители, за да се справят с всяко едно предизвикателство. Естествено, когато се почувстваме застрашени и има обстоятелства, които налагат пребазиране на сили на НАТО на наши територия, то ще бъде направено. В този момент аз не усещам такава необходимост.
- Заговори се, че ситуацията около Украйна ще бъде използвана, за да се ускори проектът за покупка на нов тип боен самолет. Така ли е?
- Тази ситуация дава допълнителни аргументи към вече обявените намерения да се стартира процедура за избор между опциите - да поддържаме и модернизираме МиГ-29 или да придобием нов тип боен самолет. Очевидно, двете опции едновременно не може да реализираме. Тази ситуация по-скоро предполага да отидем на варианта придобиване на нов тип боен самолет. По този начин може да решим проблема със зависимостта от Русия по отношение на поддържането, ремонта, сертифицирането и модернизирането на МиГ-29. Може да се реши и проблемът с необходимия ни по-дълъг жизнен цикъл на самолетите, които са ни нужни.
- Доколкото знам, това е позицията и на ръководството на ВВС. В един от докладите до вас те посочват, че много скъпо ще излезе ремонта и модернизацията на МиГ-29. От Москва ни предлагат два пъти по-скъпа оферта.
- Факт е, но няма да се впускам в детайлни обяснения на изчисленията колко струва и как би изглеждала модернизацията на руските изтребители. Истина е, че като стойност тя е приблизително равна на придобиването на новия тип боен самолет. Тук включваме обучението на пилотите, адаптирането на инфраструктурата и т.н.
- Казвайки това, не се ли притеснявате от проблеми с едно лоби в Министерството на отбраната, което е за ремонт на руските самолети? Този проект се изчислява до 2028 г. на над 500 млн. лв., т.е. става дума за много пари.
- За много повече...
- Това е силно лоби във вашето министерство...
- Да, но вие сам казахте, че става дума до 2028 г. Всъщност това е доста кратък хоризонт от гледна точка на потребности и перспектива за развитие на ВВС.
- Но парите са много.
- Да, парите са много и затова казвам, че този проект струва приблизително колкото покупката на нов тип изтребител. Той обаче има в пъти по-дълъг хоризонт.
- Но не казахте дали не се притеснявате от съпротивата на това лоби срещу вашето решение да се купи нов вид самолет.
- Ако чак толкова се притеснявах, не бих го казвал толкова откровено и еднозначно. Което не означава, че човек не може да усети съпротива и странични удари, които би получил в един или друг момент заради подобна позиция. Но мисля, че е по-важно какво изисква интересът на България.
- В какви отношения сте с вицепремиера Цветлин Йовчев?
- В работни.
- Приятелски работни или само работни?
- Мисля, че е достатъчно.
- Защото покрай спора кой сгреши с оградата по границата с Турция вие си разменихте задочно обвинения.
- Не мисля, че има някакво напрежение между двамата, което трябва да стопляме, или посредник да се явява министър-председателят. А и не мисля, че в случая съм дал основание да си мисли, че го атакувам персонално. Според мен има ясно дефинирани отговорности и задължения към изграждането на оградата. Не съм казал нищо повече освен това, което съдържат документите, кой е отговорен за изработване на проекта и за изготвяне на количествено-стойностната сметка на строежа. Едва ли за някой е тайна, че това е задължение на МВР.
- Вие му спестихте всичко това и отнесохте основните негативи от проекта, а Йовчев не пропусна да каже, че военните са виновни за оградата.
- Тук, както се отбелязва в печатните издания, следва многоточие или той не отговори. Няма какво да добавя.
- Какви ще са наказанията за провинилите се военни? Защото не е нормално, след като се взриви поделението в Челопечене, да се накаже един военен, а тук цели девет за няколко сгрешени сметки.
- Ще бъдат наказани четирима военнослужещи и един цивилен. Това е преценката, след като се запознахме с обясненията на всеки един, който беше поканен на разговор. Тук беше важно да се подходи по начин, който да не създава съмнение в процедурите и в почтеността на Министерството на отбраната и Сухопътните войски.
- Решихте ли вече кой ще е следващият началник на отбраната?
- Ясна е кандидатурата не само за началник на отбраната, но и много други. Няма да ви кажа името, защото сега започва съгласувателната процедура с президента. За този 6 май ще има много сериозно разместване сред висшия офицерски състав. Става дума за не по-малко от 11 длъжности.
Функциите ми на министър нито предполагат подобни способности, нито подобни усилия.
Интервюто е пълно с бисери като кандидат студентска творба, Този май води...