:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,703,190
Активни 556
Страници 14,120
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Старопрамен

Калин Донков
В пивоварната "Старопрамен" попаднах след верига от случайности. Нито тогава, нито по-късно сметнах, че това може да е част от съдбата ми. Но се оказа иначе...

Бях завършил университета и намерих работа в телевизията. Взеха ме в младежката редакция и за начало ме пратиха да правя предавания за армията. Отговаряше един военен, който никога не бе работил това. Сам си давах задачи, сам избирах къде да отида. Имаше магнетични точки в онази България, привличаха ме малки поделения в планините и по границите, труднодостъпни застави и радарни станции. Първия филм "Зимни пътеки", заснехме в един морски пост на Маслен нос малко преди Коледа, посред черна дъбова гора и под рева на вълните. Но пък стана филм, харесаха го и в Прага, където ме пратиха за някакъв филмов преглед. Телевизията беше все още прясно чудо за страните от Източния блок, ентусиазмът беше надъхан, туптящ. Подгрявахме го подобаващо, отиването в пивоварната организаторите го вмъкнаха повече за разтоварване.

Спомням си внушителна фабрична архитектура, мокри стълбища и цехове, казани и тръбопроводи, силен, тежък въздух с мирис на дрожди, бирена мая и знам ли още какво. Главите се замайваха от този въздух, някои от гостите почнаха да плетат крака. Чувствах се отлично и един от домакините попита дали панът случайно не е работил в пивоварна. Не е работил панът, отвърнах, но работи в Българската телевизия, точно срещу бирената фабрика в София и всеки ден вдишва тази... атмосфера. Така си беше тогава, на ъгъла на "Сан Стефано" и "Тулово" старата Прошекова пивоварна издишваше своя сладостен дъх точно срещу прозорците на младежката редакция.



Пихме пиво в гостната на директора



Няколко вида, които, признавам, едва-едва различавах - и то чак след като любезно ми обръщаха внимание. Помня, че след толкова бира на всички им се припи водка...

Смятах, че страницата "Старопрамен" е завинаги затворена. В България тази бира не постъпваше, вносителите наблягаха на "Пилзен" и "Радебергер", всъщност много рядко и в мизерни количества. Хубавото вносно пиво си беше дефицит, затова пък пивото не беше приоритет в моята среда. Но след години, след труден период в несъществуващия днес в. "Антени" намерих пристан в сп. "Септември". Новото място бе водещото литературно списание по онова време, работеха писатели сериозни и заети, поканата ме зарадва и обнадежди. Разчитах, че ще се измъкна от раздирания от интриги и злословия седмичник, и най-вече от завистливото човече, което го управляваше и което ми бе дигнало мерника. Представях си го просто и наивно: на новото място всеки си гледа творчеството, има си свои цели и задачи, няма време за дребнавости и клюки. Сега ще видите колко съм познал...

Работеше в "Септември" и един прозаик, който много се харесваше. Не в смисъл да го харесваха, а в смисъл, че сам себе си харесваше. Пишеше дебели несполучливи романи. Има такъв вид литература - всичко й е както трябва, по правилата, според рецептата на шедьоврите. Умно замислена и добросъвестно изпълнена, вложен много и обмислен труд, а резултатът - под средния. Читателят се отегчава, критиците се чудят как да го похвалят.



Подобен резултат не е осъдителен, той има право на съчувствие



Нашият автор, обаче, не осъзнаваше това. Той, както предупредих, се харесваше. Обичаше разточително да споделя тайните на творческия си процес, литературните си планове, да се сравнява с най-известните романисти, обясняваше как е "развил" техните открития, как е избягнал техните "грешки". Правеше го с чувство за превъзходство, с доброжелателен присмех и ирония. От това особено си патеше Павел Вежинов - в романите му, според колегата, нямало нищо освен гола дарба и интуиция. Това ме възмущаваше, но в такива моменти Владо Голев ми правеше предупредителен знак с очи и почваше да човърка лулата си. Една от причините за това я знаех - веднъж месечно в редакцията идваше по-младият от резидентите на Шесто управление за СБП и с колегата се затваряха за часове.

Не беше особено ерудиран, но очевидно смяташе, че е. Обичаше да се намесва в разговори и да импровизира кратки лекции по всеки възникнал повод. Импровизациите му издишаха отвсякъде, но го оставяха да говори. Бяха свикнали с чувството му за превъзходство. Човекът бе установил, че не стойностите, а фасонът и апломбът имат имат значение в живия живот. И мачкаше на воля. Опитваше да се втъкне и да се пресова в съзнанието на всички като писател значителен и важен. Получаваше му се - хората нямат нищо против всеки да мисли за себе си каквото си иска.

Точно на "Славейков", в прочутия кулинарен магазин отвъд трамвайната линия понякога докарваха немска бира "Радебергер" и от цяла София се струпваха мераклии, купуваха я с кашони. Редакцията охотно се възползваше от това съседство, "намазваха" и някои сътрудници. Веднъж, обаче, по изключение стовариха "Старопрамен", всички пазаруваха мощно и на съвещанието в петък отворихме да опитаме. Нашият лектор, разбира се, съчини цяла беседа: че Старопрамен е някакво градче на границата с Австрия и точно там е фабриката, че бирата се отличава заради водата, която вадели от не знам каква си дълбочина и най-вече защото в нея не се слага хмел, а някаква смес от местни треви, чиято тайна се предава в тамошните семейства.

Говореше като по книга тарикатът, измишльотината бе пищна, всички го зяпаха вежливо, а коректорките и с обожание. Това последното не го изтърпях, прекъснах го и изредих онова, което още си спомнях: че фабриката си е в Прага, в квартала Смихов, че "старопрамен" значи "стар извор", че разбира се, хмел слагат предостатъчно и че именно от хмела можеш да получиш припадък. Накрая, за по-убедително добавих, че аз самият там съм бил и там съм чудно пиво пил.



Припадък, обаче, без малко да получи романистът



Изгледа ме свирепо, унищожително. Скочи от продънения редакционен диван, проправи си път и излезе от стаята. Езикът на тялото му изразяваше възмущение. Бе оставил вратата отворена, вероятно да се чува, ако някой се наеме да коментира...

Коментари нямаше, всички гледаха посрамено, едва ли не с някакво разкаяние. Или по-скоро с лоши предчувствия. Как тези предчувствия се сбъднаха или не, е тема от друг живот. Ще кажа само, че това стълкновение с времето достигна градус, какъвто и за най-силната бира бе непозволен и опасен.

- Калинич - пошегува се на четири очи Здравко Чолаков, който тогава още беше жив и дори още не беше професор, - видя ли, че във водката има по-малко неприятности, отколкото в една бира, па била тя и чешка...

Това бе между периодичните пророчества на дяволития литературен шегобиец. Мир на праха му, предсказа неприятности и се сбъднаха неприятности. В резултат - охладнях към светлото пиво за десетилетия напред.

Тези дни по изключение с Николай Стоянов пихме "Старопрамен" в хубавата кръчма "Старата липа" на трамвайното колело в Лозенец. Мислех да му разкажа тази история, но се отказах. В писателския свят винаги има срещу кого да си поговорим...

 Накрая, за по-убедително добавих, че аз самият там съм бил и там съм чудно пиво пил. Романистът ме изгледа свирепо, унищожително. Скочи от продънения редакционен диван, проправи си път и излезе от стаята.
26
8700
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
10 Април 2014 21:27
Да де. И кво ?
10 Април 2014 21:47
В писателския свят винаги има срещу кого да си поговорим...

С болгарским писательским миром не очень знаком, я о пиве несколько слов скажу...

Старопрамен темное - это да, хотя его сейчас даже и в Смихове трудно найти.
Раньше в Болгарии пользовался популярностью и Гамбринус - часто встречались и распивали с чехами на южном черноморском побережье. Болгарский коньяк чехи берегли для импорта, а вот пиво свое в Болгарии пили.

Смотреть на чешское пиво надо по плотности, а не по градусу. 26 - это ого-го.
Сейчас из тех, что вблизи Праги, стоит обратить внимание не на Старопрамен, а на Козла.
10 Април 2014 23:54
Да разбирам ли, че ще има и втора част?! М/у другото, скоро пак имах възможност да сравнявам , дълго и подробно, и отново без конкуренция беше доброто старо пилзенско пиво. Старопрамен явно не е моя вкус.
11 Април 2014 00:59
А пък аз на Старопрамен-а му викам "Пражкия Хайнекен".
11 Април 2014 07:53
Нашият лектор, разбира се, съчини цяла беседа: че Старопрамен е някакво градче на границата с Австрия и точно там е фабриката, че бирата се отличава заради водата, която вадели от не знам каква си дълбочина и най-вече защото в нея не се слага хмел, а някаква смес от местни треви, чиято тайна се предава в тамошните семейства.
Абе онзи ден купих една бутилка "Старопрамен", много блудкава, водниста ми се видя. Сигурно е от водата. Много по-добри вече ми се струват нашите бири - особено "Шуменското". Вече двама мои колеги похвалих нашата бира - единия от Унгария, другия от Бавария, Меката на бирата. В Шумен, към пивоварната имаше ресторант, сега май го няма. Направо от казаните ти наливахс тогага бирата. Сега така е в кръчмата "При кмета" в София. В Ню Йорк на една улица има такъв ресторант - сградата със стъклени витрини, на горните етажи се произвежда бирата, а на долния се пие. Всичко се вижда от улицата.
Има все пак добър резултат от приватизацията - бирата в България рязко се подобри. На времето имаше виц, че едни от бирена фабрика у нас пратили бутилка бира в западна лаборатория за изследване. Отговорът бил "Вашият кон има албумин в бъбреците".
но работи в Българската телевизия, точно срещу бирената фабрика в София и всеки ден вдишва тази... атмосфера. Така си беше тогава, на ъгъла на "Сан Стефано" и "Тулово" старата Прошекова пивоварна издишваше своя сладостен дъх точно срещу прозорците на младежката редакция.
Като студенти ходехме да купуваме бирена мая от там, уж увеличавала паметта.
В България тази бира не постъпваше, вносителите наблягаха на "Пилзен" и "Радебергер", всъщност много рядко и в мизерни количества. Хубавото вносно пиво си беше дефицит, затова пък пивото не беше приоритет в моята среда.
бирата "Радебрегер" се ценеше и в Източна и в Западна Германия (Бавария). И там не се намираше лесно. Спомням си, че един мой колега от Берлин ме напи с "Радебергер" и уиски. После едва си намерих квартирата.
че разбира се, хмел слагат предостатъчно и че именно от хмела можеш да получиш припадък.
Помните ли филма "Старци берат хмел", беше за някакво младежи.
Обичаше да се намесва в разговори и да импровизира кратки лекции по всеки възникнал повод. Импровизациите му издишаха отвсякъде, но го оставяха да говори.
Това да не е бил проф.(сик) Вучков. Само, че неговите лекции са дълги и напоителни. Особено дълга лекцията му беше, когато "интервюираше" наш Боко. Беше се много вдъхновил. Не остави Боко да каже една дума в това интервю. След това имаше сериозен разговор, предаван на живо с Dikoff (dick off - кво значи това, както имаше един професор във Виена, от български произход Getoff - get off).
Ще кажа само, че това стълкновение с времето достигна градус, какъвто и за най-силната бира бе непозволен и опасен.
Абе повечето от културтрегерите, които се пишат за пострадали преди 1989г. са пострадали ей от такива лични отношения. Само, че тогава много по-трудно уволняваха, сега като се сдърпат - и ти намират лесно цаката.
11 Април 2014 08:05
Сейчас из тех, что вблизи Праги, стоит обратить внимание не на Старопрамен, а на Козла.


'Козел' се предлага в ресторант 'Контеса' в София.
11 Април 2014 08:54
Цитирам по памет- Швейк, каква бира точат в "При чашата"?
-Големопоповишка( Велкопоповицки кОзел)
- Аз си мислех ,че е смиховска(Старопрамен). Среща след войната в шест часа.
Аферим за статията!!!!
11 Април 2014 09:06
Работеше в "Септември" и един прозаик, който много се харесваше.

Без да ровя в Гугъла - тоя ще да е бил Ст. Ц. .
11 Април 2014 09:53
Да, "Старопрамен" е пражка бира, но пражани не я обичат. Произвеждала се с вода от Вълтава, доката пилзенския "Prazdroj" - с вода от дълбоки кладенци, която поради своята "твърдост" не ставала за пиене, а само за производство на бира и то "най-добрата".
Междувременно (както пишат спортните журналисти) и Staropramen, и Prazdroj на чешки означават почти едно и също нещо. Сигурно това е объркало нашия мастит романист-класик, макар че той си е бил объркан и по-други причини и както изглежда - по рождение.
Тук не искам да коментирам качеството на Staropamen made in Bulgaria, при чието производство вероятно се използва вода от някое хвостохранилище край Пловдив.
11 Април 2014 10:03
P.S. Поздрави на Калин Донков и благодарности за това, че ме върна в онова време, когато водата във Вълтава бе по-чиста.
11 Април 2014 10:06
Аз също имам една случка с фен на бирата. Преди години като пътувах служебно с влак от Прага до Братилава, в купето беше един тип, който си пийваше биричка с много кеф и я хвалеше на английски. Разприказвахме се, после мина на един такъв .. бих казал федерален ческо-словашки. Човекът беше от Австралия, родителите му от бивша Чехословакия (единият с ческа народност а другият със словашка). Всяка година "си" идвал в Европа и предимно заради бирата. Обясни, че тези големи марки по света продават боклук и че най-качествената бира са, изреди ги няколко чески и по малко словашки марки. Не си спомням дали там бе и Велкопоповицкия. Обясни, че тези марки се правят като едно време, задължително с хмел, не само жито, и най-вече не се слага там химия дето може да е пиеш от популярните марки по света. Вика, ако има малко химия и като опитам и не пия после.
А за качеството на водата това е вярно, не със всяка вода ставало добра бира, но определено не дупчат земята за нея, има си достатъчно извори, така де прамени. Като разбра, че не пия някви алкохоли, па било то и бира взе да се вайка. Вика, аааа толкова хубави жени и качествена бира, не съм знаел какво да правя, просто изпускам. Инак за жените съм съгласен, че е прав .....
11 Април 2014 10:46
В писателския свят винаги има срещу кого да си поговорим...

А защо винаги има?
И понеже не признавам бирата за алкохолно питие, няма да обърна внимание на претенциите. За останалото си запазвам правото, но надали.
11 Април 2014 11:20
И понеже не признавам бирата за алкохолно питие, няма да обърна внимание на претенциите. За останалото си запазвам правото, но надали.
Ти не я признаваш, но в САЩ тя се води за алкохолно питие. И в щата Пенсилвания, пък и в други щати я няма в супермаркетите. Не знам ако пуснат в САЩ боза, дали няма и нея да обявят за алкохолна напитка - има 1% алкохол.
На търговската улица във Вашингтон "Джордж Тоун" влязох да изям един сандвич и попитах за бира. Казха ми "ей отрсеща има, ама като си я вземеш ще си изядеш снадвича и бирата навън". Там за да продават бира се иска специално разрешение. Във Филаделфия знаех две места,където може да се намери бира - една пицария, даваха я заедно с чашата за подарък, и до нас в кампуса на Пен Юнивърсити в специален магазин, но на последното място можеш да купиш само стек, не една бутилка. Такива истории по географии.
11 Април 2014 11:47
" ... веднъж месечно в редакцията идваше по-младият от резидентите на Шесто управление за СБП и с колегата се затваряха за часове." - Бааахти резидента Как ще ходи лично в "Бърлогата", за да среща агентурата Няма ли КК, липсва ли ПДЯ Или авторът нещо е бил заблузен от колегата си, или "спецът" по този екстравагантен начин е прикривал исдтинските си "сачми".

11 Април 2014 13:13
козелът е най-доброто на нашия пазар в момента!
в руските магазини продаават няколко чешки марки, които макар и произвеждани по лиценз в санктпетербурсктага пивоварна, са доста добри! пак там се предлага и английската лицензионна Old Bobby - в бутилка 0,568 л - която ми направи много добро впечатление.
нашенската Старопрамен наистина рязко влоши качеството си напоследък
11 Април 2014 13:37
Няма по-добро от Радебергер. Научих го в Германия, и досега не съм срещал нищо което да ме обори.
11 Април 2014 16:06
Плюсче, Щатите не са най-добрия пример като стане дума за бира.
Говорим за южните народи на Европа - никой няма да ти признае бирата, недей така.
11 Април 2014 16:30
и най-вече от завистливото човече, което го управляваше и което ми бе дигнало мерника.
Това В. Йосифов ли е? Оня с бензиновата колонка?
Колонката може да не е била в "Антени" но беше на въпросния. Казвали са ми, че той самия се хвалел, че с тази лично негова колонка си изкарвал парите за бензина. бензинът беше евтин тогава.
А за мен тъмната бира е Бирата - Гинес, чешката "Крушовица", българското "Столично", а и "Каменица" си я бива.
Забравих непростимо!
Pivovar а restaurace
U FLEKU
1499
110 00 Praha 1, Kremencova 11
tel.: +420 224 934 019-20
e-mail: ufleku@ufleku.eu
http://www.ufleku.eu

Подложката е пред мен - на бюрото!
11 Април 2014 18:38
Донков,вместо да ходиш до Чехия, да беше дошъл срещу телевизията да пием по една пресна,непастьоризирана още жива(до третия ден без парцали) бира във фабриката на Прошек.Щях да те почерпя,по това време работех там за 1.82 лв.,на норма,ковач,на дървени щайги през ваканцията.Бях в 5 клас и това беше"бирено кръщаване".Във "Феята" имаше винаги Radeberger,но липсваше на Маслен нос там до паметната плоча за Професор Иван Гълъбов,където беше поста,но плочата още я нямаше.
Сега,като седя в Hofbräuhaus Натисни тукси мисля,че навремето най-ми е липсвала Мюнхенската бира.
11 Април 2014 20:09
Калине, съчинението ти е добро, но не е "твоята бира".

Твоята сила е в ярките и пъстри народняшки лакърдии и в тънките, меланхолично-сантиментални и "душещипательные" импресии.

Бъди здрав.
11 Април 2014 20:21
Teslata 11 Април 2014 13:37 Няма по-добро от Радебергер. Научих го в Германия, и досега не съм срещал нищо което да ме обори.

Теслата, малко си научил в Германия, трябва пак да идеш.

Радебергерът е хубава бира, но в една страна, където се произвеждат 3000 (словом: три хиляди) марки бира, да се твърди, че от еди коя си бира няма по-добро, е, меко казано, неуместно.

Бъди здрав и ти.
11 Април 2014 20:53
Като се заговори за Хамериката и бира, сигурно знаете какво е общото м/у амер. бира и секса в лодка- и двете са опасно близо до водата.
12 Април 2014 17:27
Благодаря на калин донков, хареса ми много. И старопрамен ми харесва, само нея си я купувам. Но и prazdroj бих опитала с удоволствие. Ако analfabet ми каже къде да си я купя.
15 Април 2014 16:49
Pilsner Urquell - това ми харесва на мен
16 Април 2014 13:47
sara1234 12 Април 2014 17:27 Благодаря на калин донков, хареса ми много. И старопрамен ми харесва, само нея си я купувам. Но и prazdroj бих опитала с удоволствие. Ако analfabet ми каже къде да си я купя.
Купете си Pilsner Urquell от Метро - тя си е prazdroj за износ.
16 Април 2014 20:46
Вйелкопоповицки Козел светли лежак з Брна беше чудесна бира.В едни тъмнички височки бутилки с поиздължено гърло се продаваше на времето. Винаги кафяво стъкло.
Старопрамен от Смихов, Праха 5, фабриката беше току пред един от офисите ни по едно време. Имаха си малка бирария за любители и склепче, вкоето можешеда си купиш бирица.
Г-н Донков, върнахте ме години назад. Тогава не знаех, че ще бъдат едни от най-трудниет и най-хубавите в живота ми. Благодаря.
Иначе есето е за истината. И‌ почетността. Само отговарям на някой, дето попита 'Е, и?'.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД