:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,337
Активни 695
Страници 10,902
За един ден 1,302,066
Абсурди

Съдебните експертизи във Великобритания се бавят по 7 години

Средно по 26 седмици са необходими на съдебните лекари, за да се произнесат за смъртен случай, а рекордното забавяне не е изключение
Снимка: ITV.com
83-годишният Майкъл Шефийлд е съдебният лекар с най-дълга практика във Великобритания. Изготвянето на експертиза обаче му отнема средно 44 седмици.
Опечалените семейства във Великобритания трябва да чакат по 7 години, докато разберат причината за смъртта на близките си. Съдебните лекари имат купища незавършени експертизи, които се опитват да приключат. (В Англия и Уелс съдебните лекари са независими съдебни служители, които се наемат от местната власт в даден окръг и заплатите им се плащат от техните бюджети. Министерството на правосъдието следи за спазването на закона за работата на съдебните медици, но не може да се меси в работата им. Основна задача на съдебните лекари е да потвърдят и удостоверят смъртта на едно лице, а също така може да наредят да бъде направено и разследване на определен случай. За целта съдебните лекари на Острова разполагат с цял екип от следователи, на които се възлагат проверките - бел. ред.) Съдебните лекари установяват медицинската причина на смъртта, ако кончината е настъпила внезапно, неестествено или в резултат на насилие. Всяка година повече от 30 000 съдебномедицински експертизи се правят в Англия и Уелс.

Миналата година главният съдебен лекар на Англия и Уелс д-р Питър Торнтън представи нови правила, които изискват от съдебните медици да завършват експертизата си за причините за смърт в рамките на 6 месеца, освен ако няма основателни причини за забавянето й. Такива причини могат да бъдат криминални разследвания или пък водени съдебни дела. Торнтън е назначен през есента на 2012 г. и оттогава той работи за съкращаване на срока, в който се правят съдебномедицинските експертизи. Липсата на достатъчно ресурси, независимият контрол над дейността на съдебните лекари и орязването на държавните разходи за правна помощ обаче подкопават вярата в системата.

Последната статистика, свързана с работата на съдебните лекари във Великобритания е от 2012 г. и показва, че съдебните лекари са готови с възложена им експертиза средно за 26 седмици. В доклада, който е публикуван от Министерството на правосъдието, се казва, че броят на случаите, които се възлагат на съдебните лекари, е много различен и затова има сериозни разлики във времето, което отнема изготвянето на експертиза. Проучване на в. "Индипендънт он сънди" обаче показва, че се увеличава броят на семействата, която трябва да чакат в продължение на години, за да се произнесат съдебни лекари за смъртта на близките им.

Наскоро например са завършени експертизите за причините, довели до смъртта на Стюарт Молтби - пенсионер от Нотингам, който е починал преди 20 месеца, след като страдал от "сериозна, повтаряща се и системна слабост на организма", според Националната здравна каса; и за кончината на Аняли Шарма - тийнейджърка, която искала да стане лекар, починала преди три години. Съдебните лекари забавили заключението си с 20 месеца, тъй като чакали резултатите от токсикологичната й експертиза.

В Уиндзор, Бъркшър, продължава установяването на причините за смъртта на 19-годишния Джак Херинг. Той е бил убит от ток през март 2009 г., след като се опитал да включи електрически уред към контролно табло, което тествал.

Експертизата за причините, довели до смъртта на търсещия убежище пакистанец Тахир Мехуд, който през юли м.г. умира в център за временно задържане на имигранти на летището в Манчестър, трябваше да е готова през октомври. От съдебна медицина в града заявиха, че документът е трябвало да бъде върнат за преработка и все още не е ясно кога ще бъде готов.

Забавянето на експертизата за причините за смъртта на 15-годишната Арсема Доуит, която е наръгана над 30 пъти близо до дома й във Ватерло, край Лондон, е сред рекордно дългите. Момичето е убито през юни 2008 г., а документът все още не е напълно готов. Нападателят на Арсема е арестуван веднага след извършването на престъплението. Семейството на жертвата твърди, че дъщеря им е предупредила полицията, че животът й е в опасност, но не й е било обърнато внимание. През 2009 г. д-р Фиона Уилкокс, която е асистент съдебен лекар решава, че не е необходимо да се проведе пълно съдебно изслушване по случая въпреки "провалите" на полицията по случая. Според нея "не е имало нищо, което органите на реда да не са знаели или е трябвало да знаят за истински или непосредствен риск за живота на Доуит". По-късно съдия от Върховния съд отмени решението й и нареди да се направи съдебномедицинска експертиза за причините за смъртта на тийнейджърката.

83-годишният Майкъл Шефийлд е съдебният лекар с най-дълга практика в страната, но и често е критикуван, че сериозно забавя поверените му експертизи. Той вече обяви, че се оттегля в края на април. Проверка на работата му показа, че на Шефийлд са необходими средно 44 седмици, за да завърши възложена му експертиза, което е почти два пъти повече спрямо 26-те седмици, които трябват на останалите съдебни лекари в страната. Инспекторите препоръчаха на Шефийлд, който е съдебен лекар в град Тийсайд в продължение на 40 години, да му бъде направено "неофициално предупреждение".

Съдебният лекар на Норт Ийст Кент Ребека Коб бе официално порицана през януари т.г. за това, че са й трябвали повече от 5 години, за да завърши експертиза за смъртта на 17-годишния Адам Скот, който умира през 2007 г. при автомобилна катастрофа. Майка му, Дебора Скот, внася официално оплакване срещу Коб, тъй като съдебномедицинската експертиза е готова чак през 2012 г.

Каролин Хор от Чартъм, Кент, в продължение на седем години чака заключението на съдебните лекари, след като 21-годишният й син Матю е убит през януари 2006 г. Той загинал, след като гумата, която слага на автомобила, се взривява. "Забавянето на експертизата ни създаваше допълнителен стрес. Все още не разбирам как изготвянето на този документ може да отнеме толкова много време", споделя Каролин Хор, след като експертизата е готова в началото на тази година.

Ребека Коб, която ще се оттегли през юни, отказва коментар на обвиненията на Хор, но говорител на графство Кент споделя, че "малко" от поверените й експертизи се точат с години, а през 2012 г. тя ги е изготвяла за около 21 седмици, което е под средното време, необходимо на колегите й в страната. Според статистиката за най-кратко време се справят съдебните лекари в Ливърпул - средно около 8 седмици, а най-дълго време се бавят експертизите в Саутенд он Сий, където средният срок е 53 седмици. В седем района средното време за изготвяне на заключението е повече от 40 седмици.

От организацията Inquest, която помага на семейства, чиито роднина са починали, докато са били в ареста, казват: "Установяването на причините за смъртта е много важно. Неоснователните забавяния предизвикват голямо страдание на почернените семейства. Те често разказват, че се чувстват все едно, че собственият им живот е "оставен на изчакване", докато не получат съдебномедицинската експертиза. Забавянията пречат да се предотвратят и други нещастни случаи... Това подкопава общественото доверие".
Снимка: в. "Индипендънт"
Роднините на убитата тийнейджърка Арсема Доуит все още не са получили експертизата на съдебните медици, въпреки че смъртта й е настъпила през 2008 г.
Снимка: в. "Дейли мейл"
Питър Торнтън е британският главен съдебен лекар, назначен през 2012 г. Той работи за съкращаване на времето, необходимо на съдебните лекари да изготвят експертизи.
3
1713
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
23 Април 2014 15:30
Ах, каква изненада, никщой няма желание да коментира. Нали не става дума за нашта съдебна система, кво да им обръщаш внмание на британците, че чакат с години. Виж, друго си е ако статията даваше хляб да напопържаш българските институции.
23 Април 2014 21:34
Британците са много бавни, но за сметка на това правят много по-малко грешки.
Само да имаш нужното търпение, всичко се постига с времето.
23 Април 2014 21:44
ахаа, значи британците са бавни, за да не грешат. а нашите са бавни, щото са мързеливи, подкупни и чакат делото да падне по давност.

стандарти - двойно, тройни, четворни - кой колкото може да понесе
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД