:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,129
Активни 653
Страници 11,694
За един ден 1,302,066

Защо въдицата за реиндустриализацията налови шарани

Целта на почти всички политици е да останат на власт. Затова за тях е по-рационално да излъжат многобройните гласоподаватели, за които максимумът на икономическото разбиране се ограничава до висок комин на държавен завод, и да пренасочат още от парите на данъкоплатците към най-богатите индустриалци
Владимир Каролев
Европейският план за реиндустриализация определено "хвана дикиш". Милиони европейци както от постсоциалистическите източни държави, така и от старите западни членки започнаха да мечтаят за повторно извисяване на пушещи комини и безкрайни поточни линии. Мантрата, че сега няма производство, а преди е имало, ехти из националните парламенти, а министри потриват ръце, подписвайки разрешения за одържавявания и по-дебели субсидии за близките до тях индустриалци под радостните възгласи на тълпите отпред. Да се чуди човек защо отново бедните хора са толкова надъхани



с малкото си пари да субсидират най-богатите индустриалци



Романтичният образ на високите комини и безкрайните поточни линии като основа на икономиката произлиза от невъзможността или затруднението на много хора да боравят с абстрактно мислене от по-високо ниво. Абстрактното мислене е способността да се анализира информация и да се разрешават проблеми на сложно мисловно ниво. Най-просто, то изисква способността да разбираш и употребяваш мисловни конструкти и образи, които не виждаш и дори не можеш да видиш никога с очите си. Абстрактното мислене е с централно място в тестовете за интелигентност, като хората с по-високи резултати показват по-голям капацитет да боравят умело с абстракции.

Тъй като в съвременната демокрация е по-важна бройката, а не качеството на гласоподавателите, съответно политиците се фокусират върху обещания и послания, които се "смилат" най-добре от по-бедните и долните части на средната класа, тъй като те са с най-голяма електорална тежест. Въпреки изключенията факт е, че тези хора са с по-нисък образователен ценз и често дори нямат такъв (например повечето роми в България) или пък образованието им не съответства на съвременната реалност (често срещан феномен в постсоциалистическите държави). Те срещат затруднения при боравенето с по-сложните абстракции в икономиката на услугите (дори много трудно разбират що е то услуга, как може да размениш нещо, дето го няма на практика) и не могат да разберат защо тя съществува. Съответно, за тях е далеч по-лесно за разбиране, че индустрията е ужким най-важна, трябва много производство, високи комини, дълги поточни линии, безброй много хора в сиви комбинезони, биещи с чукове по цял ден, черен пушек и як смог, за да просперира обществото и да има "производство" (което дори отъждествяват с икономика) - това не са абстракции, това са съвсем конкретни образи от реалността, неща, които могат да се пипнат, да се усетят, да се помиришат, да се заснемат с фотоапарат.

Разбира се, политиците и техните PR специалисти са си написали домашното и знаят всичко това. След дълги години



"отглеждане" на многобройни, зависими от държавата гласоподаватели,



концентрирани в по-бедните слоеве и ниската средна класа (българския феномен на верните ромски гласоподаватели го има в цяла Европа, просто етносите и социалните профили са други), политиците концентрират своите послания предимно към тях, а не към (средностатистически) по-интелигентните хора от средната класа, които са и съответно по-малко на брой. Поради това и обещанията днес са за големи заводи, работници със сиви комбинезони, много труд и пот по струговете, високи комини и задушлив черен дим - важните гласоподаватели искат да чуят тази лъжа, другите е все тая как ще гласуват.

Всъщност, за да сме коректни, лъжата за реиндустриализацията е по-малка на централно брюкселско ниво и доста по-голяма на национално. Брюкселската програма за реиндустриализация съдържа много разумни мерки, особено премахването на пречките, които са довели до създаване на неконкурентна европейска индустрия днес - скъпа енергия (четири пъти по-скъп газ от САЩ, например), тежки регулации върху пазара на труда, слаба научна дейност и т.н. (няма нищо за национализации, държавни заводи и т.н.). Все пак важно е да се отбележи, че дяволът е в детайлите и дори в брюкселския документ



се виждат корупционните мотиви на еврократите



- решението за иновации е да вземем повече пари от самата индустрия през данъците и после да ги разпределим на близките до политиците институти и фирми; решението за енергията е да вземем повече пари от самата индустрия през данъците и после да ги разпределим за енергийна ефективност, от която рядко излиза нещо съществено; решението за евтината енергия е да преразгледаме данъците върху енергията, но не и да ги махаме (това ще намали потока пари в европейския и държавните бюджети); решението за бизнес средата не е да се махнат 90% от вредните национални и европейски регулации, които правят стартирането на фирма почти мисия невъзможна и закрилят едрите действащи корпорации, а да се строи още "инфраструктура", откъдето се и краде най-лесно.

На национално ниво обаче политиците използват само заглавието на този план,



за да разгърнат в пълен мащаб пропагандата си



и да излъжат огромния брой бедни (или смятащи се за бедни) гласоподаватели, получавайки власт да помогнат на богатите си приятели индустриалци. Почти навсякъде из Европа се сипят лъжи колко хубаво е с парите на данъкоплатеца да се строят държавни заводи, да се дават субсидии на "стратегически" манифактури (под стратегически политиците разбират тези, които са собственост на приятелите им), да се спасяват с държавни пари закъсалите заводи на близките до управляващите партии инвеститори или да се одържавяват неудобни частни бизнеси и да се заменят с удобни партийци и т.н. Общо взето - поредният епизод от филма "Да излъжем бедния, че е много хубаво с неговите пари да се субсидира богатия". И понеже за бедните е далеч по-лесно да си представят колко стойностни са високите комини и тировете с компоти, отколкото да си представят колко стойностен е чертежът на гениален архитект, те лапат въдицата.

Европейската реиндустриализация не е съвсем безпочвено начинание, но не и под формата на политическата пропаганда днес. Факт е, че



европейската индустрия е дълбоко неконкурентна



поради дълги години брутална държавна намеса, поставяща безброй ограничения и тежести, особено пред малкия и средния бизнес. Но истинската реиндустриализация ще настъпи, когато политиците изтеглят и премахнат тези тежести и ограничения, а не когато въведат нови. Разбира се, целта на почти всички политици е да останат на власт и да се облагодетелстват от нея, така че за тях е далеч по-рационално да излъжат многобройните гласоподаватели, за които максимумът на икономическото разбиране се ограничава до висок комин на държавен завод, и да пренасочат още от парите на данъкоплатците към най-богатите индустриалци. Или да заменят неудобни частни такива, от които е трудно да се краде, одържавявайки ги и замествайки ги с близки партийци, далеч по-склонни да делят баницата с "правилните" хора. А по-умните гласоподаватели хем си мълчат, хем са по-малко, така че на кого ли му пука за тях, стига да си плащат данъците.
Снимка: Архив "Сега"
"Химко"-Враца хлопна врати не защото държавата го продаде, а защото не можа да се пригоди към новите пазарни условия и да оцелее.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Министърът на икономиката Драгомир Стойнев, който нито един час не е работил в реалната икономика, е най-големият привърженик на наливането на държавни пари в умрели предприятия.
70
4517
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
70
 Видими 
22 Април 2014 19:41
Ех Каролев, тя и държавата ни вече е едно абстрактно понятие.
22 Април 2014 20:00
Свършиха ли зоните за мошеничества, кражби, спекулации, че човекът е оставен на едните хонорари?
----------------
Сайтът на Генек

22 Април 2014 20:01
Каролев, тоя път общо взето.
22 Април 2014 20:22
Деиндустриализацията на България е много добро поле за играчи от рода на Каролев.
22 Април 2014 21:16
Каролев с абстрактното си мислене кога и къде е работил в реалната икономика?
22 Април 2014 21:23
Нали съм псувал често Каролев-набор 62 ,изкарал в Унгария школата?за съжаление тоя път не мисе криви душата да му тегля една балканска ,многопластова....след като е прав по принцип....Все пак ....ЩО МЪЛЧА БЕ,Кога се разрушаваха основите и помага на юпитата и крадлив дедо ?
22 Април 2014 21:25
Да стройм завод,
с яки бетонни стени....
Това беше...
После всичко на скраб.
А сега....Каролев, онзи от понеделник и др.
майстори на ластици и локуми и
и хляба не стига...
22 Април 2014 21:27
Каролев с абстрактното си мислене кога и къде е работил в реалната икономика?


Под "реална икономика" някои си представят само как от парче желязо изковаваш подкова и подковаваш магарето. А всъщност да посъветваш някой за нещо и за това да получиш пари си е "реална икономика".
22 Април 2014 21:36
Каролев да фаща баданарката и да почва да боядисва... това което е построено по времето на "Тато"!
Байгън от "реални" икономисти!
22 Април 2014 21:41
Реиндустриализация....мантра.Да обясня (без значение-либерал,марсизъм,неолиберал или не'ква психологическа школа) ....опростявам ,икономисти да не подскачат,за целта на форума и хуманитарите(не че икономикса е точна наука).Проблема на маркетмейкърите е да балансират заетост -ефективност.Производството се крепи на поръчки(търсене).Т.е. ,ако решим да субсидираме заетост без поръчки .....по-евтино излиза да плащаме на работещите бадева,та поне да не хабим ресурси.самата програма за "реиндустриализация" без осигурен пазар е безумие,особено ако се субсидира от данъците ни.Помислете сами-ако сложим един стругар на заплата 700 лв да прави гайка м6 8 часа на ден е престъпление,ако тази гайка на никого не е нужна.По-добре да му дадем 700 лв заплата,а да не се налага да му купуваме струг,тоя струг да поставяме в завод ,че и да назначим трима души,които да получават заплати от нашите данъци за да организират подвоз на материали и пласмент на никому ненужната гайка м6.Груб пример,но ако погледнем цялата система на преки и непреки субсидии ,изграждаща ЕС ,част от една глобална икономическа система,начина по който пари на данъкоплатеца се администрират и се задушава инициатива,конкуренция и свободна воля за сметка на привилигировано малцинство,цялат система на административна диктатура.....то соца от късния Живков изглежда като върха на либерализма,а сегашното положение-фашизоидна бюрократична диктатура,унищожаваща личен,общински и национален суверинитет за сметка на привилигировани корпорации
22 Април 2014 21:43
Положението ....е кой във вентилатора?дори на Каролев климата не понася.....което не пречи да му се напомня кви ги е дробил през годините
22 Април 2014 21:53
Производството се крепи на поръчки(търсене).
Попитах те вече - на колко промила си?
В железарския магазин има гвоздеи, болтове, гейки, и проч. бурми... нали?
Някой ги е произвел.
Ти всеки ден ли си купуваш?
22 Април 2014 22:01
Произвел ги е в Китай,олди
22 Април 2014 22:06
А всъщност да посъветваш някой за нещо и за това да получиш пари си е "реална икономика".
Пък аз съветите ги давам безплатно.Ето един към Каролев - Ходи се пЕри.

Капаните за мишки в България са вече китайско производство.Ето за това да помисли Каролев.
22 Април 2014 22:10
в селското имаш "млечен борд" "субсидия на площ(при нас няма на "кило",монокултурно зърно производство-администриране ,лишаващо българския фермер от "ествствени предимства",в масовото манифактурно какъв е шанса да се съревноваваш със субсидиранопроизводство на "сименс" ,примерно.....регулации в полза на германски и френски корпорации.Проблема е в предсъединителния договор.Къде ти е външния пазар-Иран,Ирак,Алжир,Сирия......Русия.Какво ти е донесла "интеграцията" в ЕС?Ако вземеш заем-плащаш лихва на чужда банка.....Проблема с базовотопроизводство и интегрирането ни в ЕС,както и да издържим на китайска манифактура е политически,Олди......дори и да съм мат пиян положението няма да се подобри с мантри или като ми мине махмурлука
22 Април 2014 22:15
Днес Каролев е на висота
Романтичният образ на високите комини и безкрайните поточни линии като основа на икономиката произлиза от невъзможността или затруднението на много хора да боравят с абстрактно мислене от по-високо ниво.
Съгласен на 100%! Всеки икономист знае, че парите се правят на борсата, а не в цеха. Всички съвременни американски "производствени" фирми са на здрава загуба и покриват разходите с борсови спекулации. А с парите просто поръчваш на жълтите и хоп - перпетум мобиле!
Абстрактното мислене е способността да се анализира информация и да се разрешават проблеми на сложно мисловно ниво. Най-просто, то изисква способността да разбираш и употребяваш мисловни конструкти и образи, които не виждаш и дори не можеш да видиш никога с очите си.
Това ще да е закодирана форма на реклама за борсови анализатори...
индустрията е ужким най-важна, трябва много производство, високи комини, дълги поточни линии, безброй много хора в сиви комбинезони, биещи с чукове по цял ден, черен пушек и як смог, за да просперира обществото и да има "производство" (което дори отъждествяват с икономика)
Това пък явно е образът на Завода в главата на лирическия герой - постиндустриален борсов трейдър
Поради това и обещанията днес са за големи заводи, работници със сиви комбинезони, много труд и пот по струговете, високи комини и задушлив черен дим
Образът на Черния дим явно преследва лирическия герой в кошмарните му сънища, също като физическия труд и поточната линия - друго си е да направиш два-три милиона от поредното вдигане на акциите на (i)Apple(tm)(c), още повече от древността е известно, че акциите на високотехнологичния гигант винаги са вървели, вървят и ще вървят само нагоре...
Брюкселската програма за реиндустриализация съдържа много разумни мерки, особено премахването на пречките, които са довели до създаване на неконкурентна европейска индустрия днес - скъпа енергия (четири пъти по-скъп газ от САЩ, например)
Веднага се вижда твърдата вяра на лирическия Аз в силата на пазарната икономика - трябва ти четворно намалена цена на газа, решаваш и я намаляваш...
Факт е, че европейската индустрия е дълбоко неконкурентна поради дълги години брутална държавна намеса
Отново се вижда твърдата вяра на героя в ефективния частен меринджей, който е способен от нещо да направи нищо (или май беше обратното?)
И т.н., и т.н....
22 Април 2014 22:15
Капаните за мишки в България са вече китайско производство.Ето за това да помисли Каролев
всъщност....теглим външни заеми(изплащаниот заемите ни0 за да платим външни консултации и парите отиват навън,а Каролев остава с хонорар от "СЕГА".Дори и така-национален доход не се влага у нас.....Вижте баланса на "услугите".....колко "изнасяме" и колко "внасяме".Плащаме дори и за местене на папки.Всъщност плащаме заплата на германец да произвежда ненужната гайк М6 ,а не на българин
22 Април 2014 22:16
Опитах се да си представя как "абстракциите в икономиката на услугите" произвеждат автомобил.
22 Април 2014 22:21
Хан,жертвахме сравнителни предимства след като погребахме традиционни пазари ,прецакахме една промишлена интеграция(виж за пример "Шкода -Мадара" )без да се погрижим да изградим нова.....Плюйте Каролев,но това не решава проблема-на къде отива ЕС и ние с него(всъщност-ние сме на "втора скорост"-баласт,санитарен кордон,бубер,бушон)
22 Април 2014 22:30
Опитах се да си представя как "абстракциите в икономиката на услугите" произвеждат автомобил.
то...като дот.ком балона или строителния ,такъв......Всъщност втория нещо оставя.Та......хората носят дрехи от влайна(вълна,памук,синтетика) ,които ги багрят с бои(химия),карат коли(желязо ,пластмаса),живеят в къщи (тухли,киреч,цимент),ядат хляб(зърно),пият вино,някои мляко......каквито и фокуси да правиш-стигаш до базови производства.Бутнахме основата,сега се опитваме да движим папки и да печелим Ако печаташ долари и ги изнасяш с демокрация-става,ама ти трябват двайсетина самолетоносача и куп кретени по света да вярват в американската мечта и непобедимата Морска пехота , че да разменят реални блага за електронни импулси за останалите-ако Каролев не е гений няма причина да се плаща на него ,а не на американски консултант-зад него поне стои ФЕД и корпуса на Морската Пехота
22 Април 2014 22:36
Мъничък, на Запад решиха, че е дошъл мечтания Край на Историята. Целият свят е в краката им, бачка и доставя срещу напечатани хартишки реални благини и Избраните си живеят лежерно оттук нататък.
Да, ама не.
Природата, както горчиво установиха западните лидери, не търпи лошо управление на ресурсите й, дори прикрито под тлъсти постиндустриални дисертации и нобелови награди за предимството на икономиката на услугите.
Богатствата се появяват на тоя свят само по два начина:
1. Бачкаш здраво и с любов и създаваш реални продукти - може и без черен дим от въглища, 21 век сме, Русия продава газ на всички желаещи
2. Известно време лъжеш тия които работят по точка 1, че си заслужава срещу хартишки, напечатани от теб, да ти предадат произведените от тях реални благини
Е, "известното време" за Запада мина, затова и в Америка, и в ЕС трескаво се суетят на тема "реиндустриализация", щото с ужас установиха, че междувременно изостаналите аборигени произвеждат по-евтино, по-качествено, по-икономично и повече от тях.
Така че - по-малко икономисти + юристи + нейлдезигнери, повече инженери и кадърни управленци, повече бачкане и нещата след 20-30 години ще се оправят
22 Април 2014 22:45
Мъничък, на Запад решиха, че е дошъл мечтания Край на Историята. Целият свят е в краката им, бачка и доставя срещу напечатани хартишки реални благини и Избраните си живеят лежерно оттук нататък.
Паркинсън пише втората си чат от есетата 62-ра....В него изчислява че икономика ,основана на движението на паки ще замести реалната ким 2024 г. напълно.Мисля че е сгрешил с двайсетина години.Всъщност законите на Сирил Паркинсън са си актуални и днес и определено не са сатира,а се оказаха реалност
22 Април 2014 22:47
Папки....пиян и сериозен съм като хронична еректилна дисфункция......и трезвен изпускам букви
22 Април 2014 22:55
Така че - по-малко икономисти + юристи + нейлдезигнери, повече инженери и кадърни управленци, повече бачкане и нещата след 20-30 години ще се оправят
всъщност....има запазенои списъци от строежа на Хеопсовата.Роби няма.Две хиляди свободни майстор-зидари със нормиран работен ден и привилегии я строят(любимо-едикойси си взе два дена отпуск да вари бира и да я пие-папирус от тогава) и 18 холяди-логистика и бюрокрация.винагити теябва бюрокрация-това е човечето ,което движи бумагите и отчетността ,за да може инженера -каменоделец да има на разположение каменен блок който да сложи върху друг.Проблема е че в момента имаме калинки движещи папки,а забравихме какво строим.Затова и не можем и да построим пирамида,дори и да искаме или да е включена в предизборна програма.Всъщност забравихме че зидарите не могат без бюрокрация,но бюрокрацията няма да има покрив без зидари.Боя се че древен Египет е бил по-напред от нас
22 Април 2014 23:03
За разлика от другите чешити Каролев милиционера не успя да се развие като едър капиталист и си остана чешит-пролетарий. А кухата алабалистика "реиндустриализация" я критикува не за друго, а защото пак не са го включили в "екипа" който ще дели порцията, без да е свършил абсолютно нищо.
22 Април 2014 23:09
Ганю,има ли значение,след като според теб плаката е куха алабалистика? Просто в случая и "елита" Каролев е част от чудещата се да плаче ли или да се смее публика
22 Април 2014 23:36
Да оставим Каролев - той хвали/плюе една и съща далавера според това дали са го включили или не в нея.
Важното е друго. Когато се строи църква всеки дава нещо безвъзмездно - кой жълтици(дали са крадени е отделно), кой камъни, кой строи, кой рисува и като резултат има нещо реално и общо. Тоза е печелившият модел за изграждане и на държава. А това, че Съсела чул някъде да шпрехат за "реиндустриализация" и я издигнал за плакат, показва, че думата изобщо не му е ясна, а и не се интересува какво означава.
22 Април 2014 23:44
А това, че Съсела чул някъде да шпрехат за "реиндустриализация" и я издигнал за плакат, показва, че думата изобщо не му е ясна, а и не се интересува какво означава.
Цъ.....няма да обяснявам защо политиците се обръщат към бабите а не мислят за бебетата(най-малко не знаят колко и къде ще са след 18 години,а бабите са тук) , Просто Съсела играе на носталгията.Както поддържат червения принц,нищо че му е през ....Харлито ,докато го вее към Бузлуджа(рокерското яке) заради носталгия по младините,така и сега разчита че носталгията по младините,които се свързват с комините и индустриализацията,ще му осигурят стола в Брюксел......плюс комисионните за затриването на народна пара за "Химко" Та такива работи,от модерния ляв.....поне да вкарвше голове като Стоичков,а той обикновен "алтернативносексуален" Плакат и лустро
23 Април 2014 00:00
Кой и защо изтърваха тази куха глава да се мотае в медиите, кой и защо продължава да му дава трибуна, след е като доказал многократно своето празноглавие. Този кардинал на скудоумието няма представа нито от икономика, нито от политика, не са му ясни елементарните закони на икономиката. Според него услугите трябвало да надвишават 70% от общата дейност. Нито обществения продукт, нито износа се създават от услугите. Там става само преразпределението на парите. Затова вече не само не изнасяме нищо, вече си внасяме и доматите от Турция, картофите и ябълките от Полша, свинското и млечните продукти от другаде. Комини, за какво бълнува този ...... Съвсем скоро споменаха, че 90% от хората в Столипиново са безработни, че младежката безработица гони и образованите българи от страната, че проституцията и емигрантските пари не решават държавния бюджет. И с какво държавата ше си купува петрола и други компоненти, с какво ще заплаща държавния апарат, образованието и армията. Всичко се продаде от такива ИКОНОМИЧЕСКИ нехранимайковци, за да доживеем до сега, да не говорим , че ни натискат и да купуваме изтребители, които ни спасяват точно толкова, колкото оръжието на Либия и на Ирак. Русия ли ще плашим и санкционираме, щото с Турция сме вече в любовна прегръдка, този път може би за вечността.
23 Април 2014 00:16
Значи една държава е добре когато и най-последният в нея я възприема като своя. Бай Тодор затова беше велик държавник защото в трудни и бедни години това го постигна. Да речем едни циганче и две кофи вар да забърка и да ги занесе на майстора който замазва керемидите на покрива на селското школо, ще мисли вече това училище като свое и ще удари шамар на друго циганче, хвърлящо камъни по керемидите. Това е обяснението и за Столипиново и за много други работи. Сегашните лумпени наричани "елит" и "политици" превърнаха за мнозинството държавата в чужда, а за себе си в бащиния. Криворазбраната цивилизация.
23 Април 2014 00:20
Като икономист, заработил не един лев в материалната сфера, бих желал да подчертая верността на написаното от "Спартак" - сферата на услугите само добавя стойност към създадената стойност в индустрията. Защото преди човек да се нуждае от услуги се нуждае от материален ресурс, в т.ч. храни, жилище, транспорт, и енергия. Застраховките, здравните и образователни, и охранителни услуги са допълнение.
23 Април 2014 00:42
спартак.Патриот.....само да питам-продукцията от евентуални субсидирани от данъците ни държавни заводи ще се наложи да се конкурира на пазара със субсидирана и "обгрижвана" европейска (не говоря китайско карго без мито) стока.Шанса за пласмент е нулев.Всъщност,вместо държавата да предоговори сбъркания политически договор (политическа задача -решава се от държавата ,не от производителите) и по този начин да осигури благоприятна среда за производство(другото е законова стабилност,бюрократична компетентност и квалифицирани високообразовани кадри ,получили защита и гарантирани права-на първо място да си получат договорената заплата) -все работи на Държавата....то др. Стойнев решава да "произвежда".....За пример -"Химко".Двете инсталации работещи в България работят с половината си капацитет и не могат да изместят от пазара вносните азотни торове.Което значи.....че наливането на 50 милиона в химко ще осигури уволнението на поне един български работник вече работещ в азотно - торов завод,за да назначим един работник във Враца.Та викате-точно тия идиоти ли са индустриализаторите на българия-като не си вършат работата за която са избрани да се занимават с хоби,субсидирано от наши данъци?(освен че ще оправят тотото на Ковачки,щото 35 милиона отивали в централата му)
23 Април 2014 01:21
Евалла на този човек!
с толкова празна глава да направиш пари... само докато се въртиш около един т. нар. бивш цар...
.
23 Април 2014 03:09
Каролев
обаче Мъничък

Генчо и цялата рота зелени чорапи след него -
23 Април 2014 04:27
Държавата в нашия случай, това са политиците. Имат ли интерес политиците от малък бизнес? Едва ли. Къде по-лесно и удобно е да получават пари от едрия бизнес. А на едрия бизнес му трябва ЕДРА Индустриализация. Даже и Глобализацията разчита на едрия бизнес.
23 Април 2014 05:48
Каролев ако не беше толкова празнословен щях да си пмисля че травиалността му е умишлена.
Отишъл на село до тоалетната и открил Хайек на рафта до дупката. Излязъл олекнал, преобразен, въодушевен и направо облагороден до степн че посегнал на баба Айн да оформи абстракцията за собствения си мироглед.
23 Април 2014 05:57
Ококоролеф като вменяваш на хората че нямат абстрактно мислене не доказваш че ти разполагаш с такова. Ората искали да маат с чукове, мале мила флагмана на пазарната демокрация, много ти е куха абстракцията бе братко. Щях учтиво да запитам дали като си с абстрактнио мислене можеш да изведеш дифракционния интеграл, аме пак те почетох отново сетих се едни два вагона книги и минах на текила.
23 Април 2014 07:09
Когато Господ реши да накаже някое общество, му праща такива като Каролев.

Ех Каролев, Каролев. Божо наказание си ни ти. Аналитик друг път.
23 Април 2014 07:11
Колкото по-малко Каролев, каролевци и каролевщини, толкова по-добре за държавата и хората.
23 Април 2014 09:32
Без да съм икономист според мен Каролев е пак прав, независимо дали ни харесва или не. Лошото е ,че заради празни политически игри не можем поне да пробваме това , което той ( а и не само той) смята за правилно.
23 Април 2014 09:44
Ех, докъде стигнахме. Агенг камен от Държавна Сигурност да ни дудне за абстракции. И каква поука трябва да си вземем от повтарящите се бръщолевения на този объркан човечец? Че реиндустриализацията с подкрепа на държавата била нещо лошо - както тук, така и в Европа (за САЩ не става въпрос - въпреки, че това е водеща политика на администрацията на Обама). А какво трябвало да стане? Държавата да се отдръпне и да остави честните частници да стегнат индустрията. Но както се получавало с Химко, частниците нищо не можели да направят, понеже предприятието не било "приспособяемо". И така излиза, че частникът трябва да разпродаде всичко за скрап, държавата да не се меси и всички да бъдем бедни - понеже нямаме абстрактно мислене и качествено образование - а агента Камен да ни поучава защо заслужаваме да сме бедни и прости с неповторимия си език на първолак.
*
Редакцията - вие сериозно ли? Поне прочетохте ли какво е писал този? Оставете идеите - вижте стила.
23 Април 2014 09:45
Без да съм икономист според мен Каролев е пак прав, независимо дали ни харесва или не. Лошото е ,че заради празни политически игри не можем поне да пробваме това , което той ( а и не само той) смята за правилно.
Пробвахме - още от времето на Костов. А тоз и шайката му дори бяха на власт 8 години. Резултатите са налице.
23 Април 2014 09:46
През 1925 година за първи път в страната и на Балканите се открива моливна фабрика “Девеко”, плод на инициативността на Димитър Велчев и неговите синове.
Продукцията е от екстра качество, има и огромен пазар, съответно и печалба. През 1947г. разбира се Държавата я национализира, а Велчев започва работа в нея като работник. Издига се до началник цех, след това е уволнен. Започва да прави стъкла за часовници в двора на къщата си, допълнително работи и като бояджия. Хиляди примери като този могат да бъдат дадени.
А от простите и нахални каскети дето командорят държавата ни вече 70 години и не могат пирон в чамова дъска да забият, никаква индустриализация не може да се чака.
23 Април 2014 09:56
За съжаление все още се намират хора, които пишат подобни статии в стил 1989-1991 години, когат на всяка глупост изречена от демократите, много хора вярваха безусловно. Тогава имаше логика да се плямпа какво ли не - това беше трамплин да се наредят сред водещите политици-демократи и така да се наредят на по-предно място до копанята.
В статията примерно се свързват като едно цяло две съвсем различни неща - отношението към производството и услугите с начина, по който бюджета харчи парите на данъкоплатците. Май в статията има голям недостиг на абстрактно мислене, заменено с глуповато внушение. Услугите - да, те в съвременния свят наистина въртят голями пари, но за да ги въртят, трябва да има производство. Друг е въпросът, че богатите държави все повече се ориентират да печелят от услугите и изнасят производството в бедните държави, за което си има логични обяснения. Въпросът е да има баланс между производството и услугите в всяка една отделна държава. Как би трябвало да е в България и каква е реалността в България? За да се отговори на този въпрос трябва повече от абстрактно мислене, а даже и него го няма в статията.
23 Април 2014 09:59
А от простите и нахални демократи дето командорят държавата ни вече над 24 години и не могат пирон в чамова дъска да забият, никаква индустриализация не може да се чака, а само разорение на България.
23 Април 2014 10:01
"Абстрактното мислене е способността да се анализира информация и да се разрешават проблеми на сложно мисловно ниво. Най-просто, то изисква способността да разбираш и употребяваш мисловни конструкти и образи, които не виждаш и дори не можеш да видиш никога с очите си."
Я, Каролев освен "шмекер" бил електро-инженер, щото никой не го е виждал електромагнитното поле. Пък как се пренася информацията wireless един Господ знае!
23 Април 2014 10:05
Каролев Каролев....
Осем години,Ти и твоя Дедо бяхте на върха на държавата.
И какво направихте а ?Едно голямо нищо.
Ала бала,ако има кой да слуша.
Айде моля....
23 Април 2014 10:09
На България е нужна технологична емулация, но изглежда вече е късно. Позволихме ромите, и не само те, да затънат в блатото на неграмотност и мизерия. А заради високата раждаемост ефектът се мултиплицира. Така затъва постепенно цяла България. И май минахме критичната граница.
23 Април 2014 11:28
Хиляди примери като този могат да бъдат дадени.
А от простите и нахални каскети дето командорят държавата
Фабрика за... моливи (?!??). Те "каскетите" изградиха рафинерии, ядрени реактори и производствени мощности за полупроводници, камиони, компютри, биотехнологии и пращаха хора в космоса.
23 Април 2014 11:33
Каскетите не можеха и ножче за бръснене да направят. Моливи също.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД