:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,434
Активни 742
Страници 9,999
За един ден 1,302,066
Статукво

В Централна и Източна Европа настъпва т.нар. демократична олигархия

Формално демокрацията работи като власт на мнозинството, но не и като власт за мнозинството, а още по-малко като власт чрез мнозинството
Антоний Тодоров
След договора от Маастрихт (1992 г.) европейският проект е проект за демокрация, едновременно локална, национална и наднационална. Това трябваше да допълни иначе много по-бързо развиващия се общ пазар, при това подкрепян от достатъчно могъщи сили (корпорации, банки, политически елити и други пазарно ориентирани актьори). Просто стана ясно, че един общ пазар не е въодушевяващ обществен проект, гражданите на европейските страни искаха повече справедливост в обществото, което означаваше шансове за всички, признание за всички и участие на всички.

Двадесет години по-късно този проект изглежда още далечен като реализация: ЕС не е достигнал равнището на една прозрачна и справедлива наднационална демокрация. В повечето случаи правителствата, особено на "новите демокрации" в Централна и Източна Европа, сред които и България, зависят от влиятелни частни корпоративни интереси, а чрез контролирани от тях медии успяват да си създадат и благоприятно обществено мнение. Този модел на управление се налага все повече като всеобщ, защото Западът също не е имунизиран срещу него.



Става дума за това, че вследствие на дългата хегемония



на неолибералната икономическа идеология, според която оставените на свобода пазари непременно в крайна сметка ще постигнат справедливо равновесие, обществата в Европа се оказаха в плен на убеждението, че парите могат всичко, включително да поддържат демократичния идеал. Така в няколко страни напоследък начело на правителства и начело на държави бяха избрани напълно демократично не просто заможни, а свръхзаможни лидери: в Грузия това беше министър-председателят Бидзина Иванишвили, в Словакия - новият президент Андрей Киска, в Латвия - Андрис Берзинш, бивш банкер, наричан "най-богатия пенсионер", които, разбира се, донякъде бяха много след Италия при Силвио Берлускони. Така се очертават нещата и в Украйна с президентските избори, където фаворитът на общественото мнение е "шоколадовият крал" Петро Порошенко, още повече че сваленият президент Виктор Янукович има състояние, оценявано на почти 200 млн. долара. Дали и България е в подобна позиция - нека засега не коментираме това.

Е, все пак, разбира се, изключения в Централна и Източна Европа от така нарисуваната картина все още има: Полша, Словения, Литва, Естония.



Другаде във властта се закрепиха особено консервативни лидери,



които по различен начин, но с помощта на мощни медии и разгърната популистка демагогия успяха да убедят мнозинството (по-скоро да го манипулират ефикасно), че най-доброто решение е в завръщането към традиционни (национални) ценности и здрава ръка в управлението. По същия начин, по който една мрачна фигура в съвременната история на Латинска Америка - генерал Аугусто Пиночет, ни се даваше за пример като реформатор и модернизатор на Чили. По същия начин, по който днес в България мнозинството би предпочело твърдата ръка на Стефан Стамболов, а не либерализма на Петко Каравелов. Такива лидери, за които редът и сигурността стоят по-напред от правата и свободите, полицията е по-важна от съдията, арестът и палката са по-ефективни от превенцията и убеждението - такива лидери все по-често започват да се добират до властта благодарение на иначе многопартийни, свободни и демократични избори.

Реджеп Тайип Ердоган спечели местните избори в Турция. Ердоган е известен с това, че безкомпромисно елиминира противниците си чрез съдебни дела за заговор срещу държавата, преследва журналисти, дръзнали да разкрият корупцията в собственото му семейство. Дори след протестите заради убийството от граната със сълзотворен газ на 15-годишно момче той отказа да поднесе дори (лицемерни) съболезнования. Но спечели мнозинството на изборите.

Виктор Орбан в Унгария спечели нов мандат да управлява. Според наблюдателите предстои отново конфронтация с ЕС и непрестанни опити за монополизиране на властта, които му донесоха прозвището Виктатор. Но също спечели мнозинството от гласовете, макар и при ниско участие.



Дали това са само единични прецеденти - остава да видим



Страхувам се обаче, че става дума за симптоми на нещо по-мащабно и опасно - изграждането на трайни форми на една демократична олигархия. Става дума за управление, основано на силната ръка и богатството, което успешно контролира медиите и чрез тях - общественото мнение, което ефективно манипулира масата от гражданите, като ги приласкава с внушения за гарантирана сигурност, здраво управление, ред. В такава система гражданите са в ролята на зрители - те участват само като избиратели, но никога във вземането на решенията. Формално демокрацията работи в този случай като власт на мнозинството, но не и като власт за мнозинството, а още по-малко като власт чрез мнозинството. Някои наричат това фасадна демокрация, но става дума за по-дълбока и може би по-устойчива връзка между олигархичното управление и демократичните процедури. Реална демокрация обаче без действително и ефективно гражданско участие и ангажираност не може да съществува.

Виктор Орбан в Унгария спечели нов мандат да управлява. Според наблюдателите предстои отново конфронтация с ЕС и непрестанни опити за монополизиране на властта, които му донесоха прозвището Виктатор.

 Виктор Орбан в Унгария спечели нов мандат да управлява. Според наблюдателите предстои отново конфронтация с ЕС и непрестанни опити за монополизиране на властта, които му донесоха прозвището Виктатор.
Source filename: E:\SYS\AGENCIES\OTHER\INETFOTO\orban.txt
13
3528
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
22 Април 2014 20:01
Льош Орбан! Конфронтира се с ЕС - пътеводната звезда на европейското човечество...
----------------
Сайтът на Генек

22 Април 2014 20:08
Объркан съм....
Авторът за ЕС ли говори?
Щото картинката точно описва САЩ. Впрочем защо с едни същи пари да си получават различни резултати?....
22 Април 2014 22:03
Виктатор а ? Дали скоро и Виктарионович?
22 Април 2014 23:02
Какви глупости! А това че били избирани абсолютно демократично е лъжа. Назначаавт ни ги, понякога стават засечки, и им търсят цаката. Орбан е храненик на Сорос, после би шута на патрона си и сега е лош антидемократ, така е, който отказва да е ограбван от САЩ и Германия е враг на демокрацията. С какво бандит като ББ е по-демократ от Орбан,освен че се снима с другарката Меркел, та той беше диктатор от латоноамерикански тип?! Но не го нарочват за лош?

Ами Силвио Берлускони? През 2012 г. той обвини европейските лидери в заговор срещу него, никой не му повярва, обаче Керстин Гамелин и Раймунд Льов издадоха книга "Европейските кукловоди“ в която разкриват разкриват как се вземат решенията в столицата на Европа, след като са се добрали до строго поверителни протоколи. Защото се заканил да извади Италия от еврозоната. Потърсете с търсачка, интересно е.

Не вярвам авторът да го е писал от глупост.

22 Април 2014 23:16
"Реална демокрация обаче без действително и ефективно гражданско участие и ангажираност не може да съществува..."


Ти си го казал, Авторе...
Одма почни дебат и консултации с експерти по Теория на управлението и Социология на същото,
по-сетне, извикай специалистите по Структуриране на системи за управление, а накрая,
стори си обобщението и пусни нужната втора част на днешната ти дописка...
За всеки случай, проследи и поне няколко "местни", от преди 2-3 години на този Фор-ум...
22 Април 2014 23:18
По същия начин, по който днес в България мнозинството би предпочело твърдата ръка на Стефан Стамболов, а не либерализма на Петко Каравелов. Такива лидери, за които редът и сигурността стоят по-напред от правата и свободите, полицията е по-важна от съдията, арестът и палката са по-ефективни от превенцията и убеждението - такива лидери все по-често започват да се добират до властта благодарение на иначе многопартийни, свободни и демократични избори.
Ред или свобода.....за съжаление се превърна в .....всъщност лъжата е че свободата изключва реда,че реда се налага само с палка,и ч е целесъобразността замества принципите....но аз съм мъничък,къде да споря с елита поставящ правилно запетаи в изречението и мисленето
23 Април 2014 00:41
Рибата се вмирисва от към главата. А централна и източна европа са по-скоро опашката ...
23 Април 2014 00:42
Съвсем наскоро излязоха резултатите от едно университетско проучване -- washingtontimes.com/news/2014/apr/21/americas-oligarchy-not-democracy-or-republic-unive/ -- сякаш г-н Тодоров се е запознал с него и е решил да публикува нещо по аналогия на износителите и относно изнесените. Да се надяваме, все пак, че този дебат води към усилия за увеличаване степента на демокрация, а не обратното -- към нейното дискредитиране именно в среда на постепенно намаляване влиянието на големите медии и все по-силна децентрализация на информационния поток чрез Интернет
23 Април 2014 09:39
Когато вземеш икономически модел от САЩ, ще получиш точно техните резултати. Каква е разликата между милиардерите и нашенските олигарси? А сетих се: в количеството на парите и влиянието. Нашенските имат малко пари и малко влияние и то само у нас. Докато другите притежават не само парите, управляващите и света притежават. Бъфет казва, че войната те я печелят. Не само я печелят, а стават по-богати в кризата. Те управляват ЕС и САЩ, не президентите и премиерите, нито еврокомисарите. Пишат си законите и после се чудим защо са такива? Постоянно на някои им е проблема в корупцията и олигархията.. Обаче не правят нищо да я няма, освен да вдигат аларма. Тези проблеми се борят със закони и органи на държавата. Демокрацията е един фарс! При пазарната икономика, който плаща, той поръчва музиката. Официално те имат лобисти, създали са цели структури, в които бизнеса да налага правилата.
23 Април 2014 09:47
И да вземеш модела на САЩ няма да получиш същия резултат.
Преди това трябва да накараш поне Китай да работи за България.
Тогава може заплатите на сервитьорките в България да станат по 2000лева.
23 Април 2014 12:16
Като посочване на фактите в отделните страни - добре, но това ние го знаем. Като изводи и на тяхна база предложения за това - как по-нататък ?, няма нищо, авторе ! А именно там е заровено кучето - как да не допуснем олигархията съвсем да ни яхне "демократично" (проблемът е по-скоро, как да я тръшнем от гърба си на земята - защото тя отдавна ни е яхнала, поне по нашите географски ширини ).

Нежеланието на автора да си навлече гнева на местните олигарси е очевидно - България съзнателно "изпада" от анализа му (има и такава фраза в текста: "Дали и България е в подобна позиция - нека засега не коментираме това" ) ...
23 Април 2014 16:26
Този автор или пише поръчково или нещо не разбира. Личи в цялата му статия!

„ЕС не е достигнал равнището на една прозрачна и справедлива наднационална демокрация.”

Авторът би трябвало да се замисли какво ще значи това,ако стане и към което всъщност е стремежа на „вмирисаната глава” - управителното тяло в ЕС! Един съвременен руски философ вече определи какво допуснахме: „Сдобихме се с тоталитарна демокрация”, с допълнение - „на национално равнище в Източна Европа”, с малки изключения. Това иска да постигне съмнителното управляващо тяло в ЕС, който,очевидно личи, всъщност не се управлява от Европа!

„Дали и България е в подобна позиция - нека засега не коментираме това.”

И защо авторът се притеснява да коментира България? Та тук, в резултат на тоталитарната демокрация, управляващите национални предатели надминаха всички очаквания на „наднационалния” ЕС. Най - осрана откъм главата и най-бедна. Даже и водещата се за уж националноотговорна партия е пълно фалшименто. Може би липсва коментар защото днешната България е феномен надминал и най-гадното въображение - какво да коментираш?

„Е, все пак, разбира се, изключения в Централна и Източна Европа от така нарисуваната картина все още има: Полша, Словения, Литва, Естония.”

Умишлено ли авторът пропуска Унгария или просто поръчка???
23 Април 2014 19:41
Орбан облекчи живота на обикновенните хора и затова беше преизбран. В края на крайщата народа се интересува дали ще има хляб на масата за да нахрани децата си. Бедният човек не може да бъде свободен. Каквито и партенки да се хвърлят във въздуха, преди всичко човек трябва да е сит, да има възможност да се образова, да се лекува, да не студува, все жизнено необходими неща.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД