:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,707
Активни 760
Страници 11,272
За един ден 1,302,066
Стачка

Идва ли краят на комерсиалните изкачвания към Еверест?

След лавината, убила 12 души, шерпите се разбунтуваха и блокираха пътя към Покрива на света. Сезонът на практика е провален, алпинистите понасят огромни финансови загуби
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Спасителен екип вади един от тежко ранените след лавината шерпи от ледена пукнатина.
Предмусонният пролетен сезон, най-подходящият за изкачване на най-високия връх на планетата - Еверест (8848 м), на практика вече е провален - за първи път от 27 години. Но последните събития сочат, че това може да е само началото на края на станалите извънредно популярни комерсиални експедиции там. И не само на тях...

В момента в базовия лагер под Покрива на света цари безпорядък и никой не може да тръгне нагоре. Вече 7 от големите агенции, организиращи изкачвания, са разтурили своите лагери и са се отправили с клиентите си надолу. Останалите, по думите на полския алпинист Богуслав Магрел, който се намира на място, буквално биват принуждавани да се откажат. А става въпрос за много хора, които са си платили за изкачване. Само тази година от южната (непалската) страна за изкачване към Еверест 334 клиенти от 28 комерсиални експедиции са получили разрешителни от непалското Министерство на културата, туризма и гражданската авиация.

Всичко започна на 18 април, когато от откъртен серак (челен край на ледник) от Западното рамо на Еверест (7010 м) по склона тръгва лавина и се стоварва върху ледопада Кхумбу. Тя помита обработения маршрут между лагери 1 и 2 на височина 5800 м, на мястото, наричано "пуканково поле". В момента на инцидента - около 6.30 ч. сутринта, там са се намирали 50 души, предимно шерпи. Загиват 12 високопланински носачи, други трима официално са обявени за безследно изчезнали, а още трима са в болница в тежко състояние. Има и големи материални щети - потрошени алуминиеви стълби и отнесени парапети.



Това е най-голямата трагедия в историята на изкачванията към Еверест



Дотогава при един инцидент бяха загинали най-много 8 души - през май 1996 г. Два пъти е имало лавини, при които смъртта си са намерили по 7 души - през 1922 г. откъм северната (тибетската страна) и през 1970 г., отново в района на ледопада Кхумбу.

След края на спасителните и издирвателните мероприятия започнаха и проблемите за експедициите. Само два дни по-късно шерпите от комерсиалната агенция Alpine Ascents International обявиха, че прекратяват работа и разпространиха декларация.

"Имахме достатъчно време за размисъл върху загубата на петима от нашия екип и на други представители на шерпската общност. Единодушно се съгласихме, че най-доброто, което можем да направим, е прекратяването на изкачването през този сезон, като смятаме, че по този начин ще се присъединим към скръбта на семействата, засегнати от безпрецедентната трагедия. Надяваме се, че времето и подкрепата ви ще направят възможно излекуването на раната на шерпската общност", се казва в обръщанието.

Това се оказа само началото на бунта на шерпите. Те се възползваха от инцидента, за да поставят своите искания за повече пари и по-добри условия, макар правителството да обяви, че отпуска незабавно по $500 на семействата на загиналите.

Асоциацията на шерпите също излезе с декларация, в която настоява: "Ако исканията ни не бъдат изпълнени, ще бъдем принудени да прибегнем до остри форми на протест и да откажем обслужването на експедициите". Даден бе едноседмичен срок на правителството да изпълни условията. Основното е властите да създадат осигурителнопенсионен фонд с 30% от таксите за получаване на разрешения. Това е доста сериозна сума, защото само базовият лагер в подножието на Еверест, Лхотце и Нупце (оттам се тръгва и за трите върха) носи на Непал $4 млн. на сезон.



Непалското правителство организира няколко срещи



с представители на агенциите и с шерпите. След тази на 22 април - в базовия лагер, шерпите обявиха в прав текст край на сезона. Клиентите на комерсиалните агенции, които все още са в лагера, са изразили пълната си подкрепа към тях, свидетелства Богуслав Магрел. Проблемът обаче е, че всички те са си платили разрешителните и таксите. А тези пари никой не обещава да им върне. Само таксата за използване на парапетите по ледопада Кхумбу е $600 на човек.

В последен опит да разрешат конфликта на 25 април в базовия лагер са се качили непалският министър на туризма Бхим Ачария с още неколцина чиновници. Шерпите обаче продължават да настояват за прекъсване и отмяна на всички експедиции. При това не просто отказват да работят, а и блокират ледопада Кхумбу въпреки разпореждането на непалските власти. Някои съвсем открито демонстрират враждебност към чужденците. Според поляка Магрел, когато са попитали може ли да се катерят нагоре сами, без шерпи, отговорът бил: "Можете, но няма гаранция, че няма да ви счупят краката!". Което отказва всички, а подходящият период за изкачване неумолимо изтича и приключва в края на май.

Затова ситуацията остава напрегната - работата на експедициите е блокирана, а клиентите им са платили много пари. На практика, никой вече не очаква да му бъдат възстановени всичките средства. Алпинистите настояват поне за връщане на неизразходваните пари.

Правителството е изпратило в базовия лагер подразделение на SPCC (Комитет за контрол върху замърсяването на района на Еверест), което отговаря за поддържането на пътя през ледопада Кхумбу. Но неговите работници демонстративно не правят нищо, свидетелстват членове на различни експедиции. А нито една експедиция не разполага с достатъчно съоръжения и инвентар, за да оборудва и да поддържа пътя през ледопада към Еверест и Лхотце. Мантрата, която повтарят и властите, и шерпите, е, че сезонът приключва предждевременно заради състоянието на ледопада. А всъщност услугата "поддържане на пътя през ледопада" е предплатена на SPCC, откъдето дори не помислят да върнат парите на членовете на комерсиалните експедиции.

При посещението си в базовия лагер на 25 април министърът на туризма Бхим Ачария, е предложил на всички, които искат да се откажат от изкачване този сезон, възможност да ползват от платените и получени вече разрешения в някоя от следващите 5 години. Но е настоял, че



за връщане на пари и дума не може да става



Според клиентите на експедициите проблемът е в това, че стойността на разрешителното е едва 10% от всичките им разходи. Плащанията за всякакви принадлежности вече са направени и алпинистите не могат да си ги върнат, преди да си тръгнат от базовия лагер. Възползвайки се от това, местните на практика ги изнудват. Например, ако някой си е купил газ за котлона за $20, те му я изкупуват обратно срещу $5. За неизползвана поради неизкачване към върха кислородна бутилка на стойност $400 може да се вземат обратно $200. На това отгоре шерпите, които все още са в района, настояват да им се изплатят възнагражденията, независимо че все още не са пренесли нито един килограм товар нагоре (възнаграждението на един височинен носач е поне $3000, плюс премия за преминаване на 8000 м).

На практика всички последици от преждевременното прекъсването на сезона ще бъдат поети от чужденците. Засега те просто масово се оттеглят надолу, понасяйки солидни финансови загуби. А дали ще се върнат догодина и ще дадат отново същите пари, не се знае.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Американци, членове на една от комерсиалните експедиции, се завръщат в Катманду от базовия лагер, след като сезонът за изкачване към Еверест на практика бе прекратен

Само за настоящия предмусонен период 334 клиенти на 28 комерсиални експедиции бяха платили и получили разрешение за изкачване на Еверест откъм Непал.

 Само за настоящия предмусонен период 334 клиенти на 28 комерсиални експедиции бяха платили и получили разрешение за изкачване на Еверест откъм Непал.


6
3273
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
29 Април 2014 20:36
Ами алпинистите сами да си носят багажите и търсят пътеките до върха. Че то сега.. още малко и на ръце ще ги закарат до там.
29 Април 2014 20:43
Като на Килиманджаро.
29 Април 2014 22:30
Очаквах да видя на снимките шерпи... Тц. Американци в шезлонги, йей! Чудо невидено.

Хилари и Норгей Тенсинг 1953 г: Натисни тук



29 Април 2014 22:52
Няма ли някой мутрафон да опъне най-после един лифт до горе? До Рилските Езера как туриха?
30 Април 2014 00:21
Къса ми се сърдцето, като гледам как мъжагите алпинисти не могат да качат Джомолунгма ( सगरमाथा ), щото немало парапет от алумин и кой да им качи куфарите догоре.
А първите британски алпинисти от 20-те години на миналия век, и които според мнозина са именно първите покорители на върха, са носели копринено бельо и общо взето са били екипирани като за излет на Витоша.
30 Април 2014 00:40
Тенцинг Норгей. Тигр снегов
---------------------------------------------------------------
Автобиография Тенцинга, записанная с его слов
Джеймсом Рамзаем Ульманом

Препоръчвам. Крайно интересна и общочовешка, излезе и на български преди години. Все пак - линк към руски превод:Натисни тук



Приятел, от Дарджийлинг е родом Тенсинг. Там, дето расте оня чай... Най го харесвам.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД