Никола Груевски е премиер на Македония от август 2006 до сега. Той спечели предсрочните избори през 2008, 2011 и 2014 г. |
След изборите няма кой знае какви изгледи това да се промени, тъй като гласуването на практика утвърди политическото статукво в страната. Партията на досегашния премиер Никола Груевски ВМРО-ДПМНЕ спечели изборите категорично за четвърти пореден път - тя вкарва 61 депутати. Освен нея в 123-членния местния парламент влизат бившите комунисти от СДСМ на Зоран Заев (34 депутати), малката центристка формация ГРОМ на Зоран Поповски (1 депутат), както и три албански партии - ДСИ на бившия партньор на Груевски Али Ахмети (19 депутати), ДПА на Мендух Тачи (7 депутати) и НДП на Руфи Османи (1 депутат). Проведените редовни президентски избори, паралелно с парламентарните, бяха убедително спечелени от досегашия държавен глава и кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Георге Иванов.
Няма да е пресилено да се каже, че при това положение България пак остава без приятели в Скопие. Макар че Никола Груевски не е изрекъл официално една дума против нашата страна, както той самият изтъкна преди време, последното, което може да се каже за него, е, че е подобрил двустранните отношения. Напротив, проблемите помежду ни допълнително (и умишлено) се изостриха, за което свидетелства не липсват, като се започне с неспирното помакедончване на българското културно-историческо наследство и се стигне до открити прояви на българомразство, като ежегодното, почти ритуално потрошаване на паметната плоча на българката Мара Бунева. Излъченият от ВМРО-ДПМНЕ президент Георге Иванов също не оправда надеждите, че ще работи за сближаване - през 2012 г. разби на пух и прах отколешната идея на българската дипломация за съвместно честване на празници и бележити исторически годишнини с лаконичното изказване, че можем да отбелязваме заедно единствено Деня на Европа, деня, в който България е признала Македония, и деня, в който двете страни са установили дипломатически отношения.
Останалата част от македонския политически ландшафт също не вдъхва особено доверие, макар че управляващите в София опипват терена, за да открият по-благодатна почва. През януари външният министър Кристиан Вигенин се срещна извън официалната си програма с лидера на СДСМ Зоран Заев. Сближаването не е само по идеологическа линия - през август м.г. Заев направи реверанс към София, като публично се обяви за подписване на бавещия се вече две години договор за доросъседство между двете страни. Същото направи и другата крупна политическа фигура в Македония, на която София гледа благосклонно - водачът на най-голямата албанска партия ДСИ Али Ахмети. Той беше на офиицално посещение у нас през юли 2013 г. И двамата обаче не стават за партньори. СДСМ представя най-реакционните и антибългарски кръгове в Македония и продължава да го демонстрира най-открито - през 2012 г. негови поддръжници щурмуваха с викове "Предатели" скопската община заради издигането на паметник на водача на ВМРО Тодор Александров в македонската столица. Що се отнася до Ахмети, едва ли има по-сигурен начин да си спечелим още неприязън от македонската общественост от подкрепата за албански политик. Да не говорим за останалите - Зоран Поповски е бивш високопоставен кадър на македонския комсомол и на СДСМ, а Мендух Тачи показа ясно настроенията си, когато преди няколко години нелепо обвини Никола Груевски, че иска да направи Македония част от България.
Видно е, че в Скопие няма кой да помогне на България да защити националните си интереси и, в частност, правата на сънародниците ни. Това може да направи само регистрирана в Македония българска политическа партия. В момента там всяко малцинство си има формация (че и повече от една) - албанци, турци, роми, сърби, даже и власите, които според официалната статистика са по-малко от 10 хиляди. Българите обаче нямат, което означава, че не съществуват като политически фактор. А в балканските страни, където всичко е политика, ако там те няма, значи те няма въобще. От правна гледна точка няма проблем с регистрацията, тъй като македонските закони не само позволяват партиите на етническа основа, но и дори насърчават образуването им, за да се защитят правата на малцинствените общности. Тук е и шансът на България да подкрепи собствените си интереси.