Според Комисията за регулиране на съобщенията новият начин на отчитане на разговорите по мобилни телефони е значително по-справедлив от досегашния. |
КРС реши да въведе реформата в защита на потребителите заради спорното досега таксуване. То бе на принципа "60+1". Несправедливото при него е, че дори да проведете 65-секунден разговор, той автоматично се закръгля и респективно се таксува като 2-минутен. Въпреки че в договора е записано, че една минута се равнява на примерно 10 ст., потребителят ще трябва да плати 15 или 20 ст. Това автоматично се отразява и на безплатните минути. При пакет с включени 1000 или 2000 минути към различните мрежи е възможно в сметката да е отчетено, че те са използвани или дори надхвърлени, докато реално той е употребил 700 или 800 минути. Така и сметката се оказва далеч по-висока от очакваното.
При новия вид тарифиране (30+1) се отчита всяка секунда на разговорите след първите 30 секунди. Първите 30 секунди се заплащат като първоначална такса за осъществяване на контрол върху далекосъобщенията. Всъщност и досега телекомите не бяха ограничени да таксуват клиентите си само по първия модел, но вторият почти не се прилагаше.
Според комисията новите мерки
постепенно ще доведат до поевтиняване на разговорите
"Аз мисля, че това е справедливо. Освен това КРС въведе лимит от 50 лв. за ползване на интернет, след което операторът е длъжен да ви уведоми, че приближавате тази граница. Също така задължихме операторите да качат на видно място общите условия на договорите и екземплярът за потребителя да бъде на хартиен носител", обясни председателят на КРС Веселин Божков. Мярката за лимита за достъпа до мобилен интернет е взета с цел да се защитят потребителите от надвишен трафик и съответно от надвишени сметки. Когато клиентът достигне 80% от лимита, той ще може да реши дали да го увеличи или не.
Новостите в изискванията към договорите са по-скоро превантивни. Според Божков контрактите трябва да са на хартия за по-голяма сигурност на гражданите. Сега договорът се показва на клиентите на компютърен екран, но те не могат да са сигурни, че показаното е именно техният документ. Мобилните оператори твърдят, че липсата на хартиен договор има екологична насоченост - да се пести хартия.
С решението си регулаторът слага край и на коварните ситни надписи. Всички важни условия по договорите трябва да са ясно видими. "Ще бъдат с не по-малко по 10 пункта шрифт, досега трябваше с лупа да ги търсиш. Важните клаузи - неустойки, започване, приключване, цена, трябва да бъдат с 12 пункта и да бъдат откроени с по-тъмен шрифт. Когато поставяш подписа си, има предупреждение: внимавайте, вие подписвате нов договор, обърнете внимание на съдържанието и на общите условия", обяснява нововъведението Веселин Божков. За да не останат новите правила само на хартия, от КРС обявиха, че започват проверки за нарушения.
Макар че новите тарифни планове на мобилните оператори са без закръгляния в таксуването, те
не са много по-изгодни
заради екстрите, които се дават по старите договори - като количеството безплатни минути, SMS-и и т.н. Това призна след въвеждането на новите правила и шефът на КРС. Важното според него обаче е, че те не заблуждават хората, както може да се получи при стария начин на тарифиране. Божков препоръча освен това да се сключват абонаментни договори за по-кратки срокове, защото иначе потребителите не могат да се възползват от подобни промени, както и от евентуално ново сваляне на цените на разговорите.
Какво предлагат мобилните оператори?
Новите планове на Мтел се казват "Класик" и са в три варианта - XS, S и M (за 9.90 лв., 19.90 лв. и 29.90 лв.). Клиентите на договор могат да избират между трите тарифни плана, а за потребителите на предплатени услуги вариантите са два. Новите планове са валидни и за настоящи абонати, които могат да минат към тях при стандартни условия, обясниха пред "Сега" от Мтел. Досегашните тарифи на Мтел се запазват, като тези с тарифиране 30+1 са в допълнение на съществуващите.
Клиентите на GLOBUL могат да се възползват от новите тарифи с таксуване на принципа 30+1 секунда чрез абонаментните програми GLOBUL Universe. Те също са в три размера - за 12.90 лв., 19.90 лв. и 24.90 лв. на месец. Друг вариант са предплатените програми b-connect с първоначално таксуване 30 секунди. Те са подходящи за всички, които не искат да сключват договори и да плащат месечни сметки. Предплатените програми са две - cooltime със специална цена от 0.01 лв./мин. към група "За приятели" при презареждане и b-connect visitor, която е с до 80% по-ниска цена за разговори към международни мрежи и в група "За приятели". Програмите за домашен телефон с първоначално таксуване 30 секунди са GLOBUL HOME за 5.90 лв. на месец и GLOBUL HOME Start за 4.90 лв. на месец.
Посекундното отчитане на VIVACOM обхваща два абонаментни мобилни плана. Първият се казва Together за цена от 15 лв. и е за частни клиенти. С него получавате 500 минути на месец към VIVACOM и фиксирани мрежи и 100 SMS-а в мрежата на VIVACOM. За бизнес клиенти е предложението Infinity, включващ до 40 часа за разговори на месец към всички национални мрежи и Първа международна група. Единият предплатен план е Opa с цена на стартов пакет само 8.00 лв. без договор, а вторият е Standard - за 12.99 лв. Фиксираните тарифи за гласови услуги са две. VIVA Fix 60 е насочена към тези, които обичат да общуват с близките си. С нея имате 60 минути за регионални разговори в мрежата на VIVACOM и говорите за 0 стотинки в делнични дни от 20.00 до 08.00 часа, както и през почивните дни. Тя важи след първоначална цена от 13.2 стотинки. Business Fix 200 е за корпоративни клиенти. Срещу 20 лв. на месец получавате 200 минути за регионални разговори в мрежата на VIVACOM.
---ПРЕПОРЪКИ---
Препоръките за хората, които в момента имат договор, който не е приключил, са приблизително 3 месеца преди това да преговарят със съответния оператор за преминаване към новите тарифни планове. Освен това е добре договорите да са за по-кратък период. Телекомуникационният пазар е силно регулиран и амбициите на ЕС са тарифите на него да се намалят и постепенно да се изравнят в рамките на съюза. Намаленията у нас се правят на етапи от 2007 г. насам в унисон с европейските изисквания. От 1 юли миналата година влезе в сила намаляване на цените на едро за разговори между абонати на различните телекоми. Така от 4.6 стотинки за минута те се свиха на 2.3 стотинки. От януари тази година цената им стана 2 стотинки.
--ЦЕЛИ--
Сред амбициите на ЕС е и отпадането на роуминга сред държавите членки. Наскоро Европейският парламент прие на първо четене тази такса да не се начислява от 15 декември 2015 г. Допълнителни такси ще се налагат само ако се открият злоупотреби с използването на роуминга. Идеята за отпадането му е свързана с един от важните европейски принципи - за създаване на единен пазар на телекомуникации - "Свързан континент". "Ето това очакват гражданите на ЕС. Всички вярваме, че това е мисията на ЕС - да се премахват ограниченията, така че животът ни да става по-лесен и по-евтин", коментира наскоро еврокомисарят по цифрови технологии Нели Крус. Следващите цели на ЕС ще са развитието на 4G технологиите, позволяващи много бързи скорости на мобилен трафик, и 5G технологии, които се очаква да са 1000 пъти по-бързи от съществуващите. Петото поколение например ще позволява изтеглянето на стандартен филм за няколко секунди.