:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,763,959
Активни 454
Страници 20,426
За един ден 1,302,066

Държавата на разградените затвори

След като не можа да вкара зад решетките Братя Галеви и убиеца от "Соло", властта "обяви дни на отворените врати" в килиите
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Софийският затвор минава за най-охранявания, затова бягствата от него не могат да минат за обикновена атракция.
България категорично е държава на абсурдите. След като дълго време демонстрира как не може да вкара зад решетките осъдени с влезли в сила присъди за тежки престъпления като Братя Галеви или пък двойния убиец от дискотека "Соло", сега се оказа, че не може дори да задържи в затворите бандити, които все пак е успяла да докара до килиите.

Само за няколко дни трима души избягаха от два затвора. Първо Николай Николов-Шатката, изтърпяващ присъда от 20 години затвор за убийство, и гватемалецът Хосе Мартинез, подсъдим за грабеж, се измъкнаха от Софийския затвор, а след това затворник успя да изчезне и от общежитие от открит тип към затвора в Бургас.

В случая в София става дума за хора, обвинени в много тежки престъпления, и бягството им е наистина ярка демонстрация на това що за разграден двор е държавата. Първоначалното съобщение за случилото се звучеше ала граф Монте Кристо. После реалността се оказа далеч по-банална - съборена тухлена стена в парното помещение, зад която минавала канализацията.

Веднага след първите бягства ръководството на правосъдното министерство, под чиято шапка е дирекцията, грижеща се за охраната на затворите, се събра спешно и започна да се заканва как щяло да има тежки наказания и страшно затягане на режима в местата за лишаване от свобода. И хоп, веднага след всички спешни мерки избяга затворник и от Бургас. Който също се оказа в килия за сериозно престъпление - осъден за съучастие в няколко въоръжени грабежа. И от тримата няма и следа до момента. Дори и да бъдат открити, бягствата показаха по недвусмислен начин, че



става дума за много тежък, дори драматичен проблем



Защото какво е състоянието на една държава си личи обичайно именно в "силовата" й част - успява ли да пази имуществото и здравето на хората, разкрива ли престъпленията, осъжда ли бандитите и вкарва ли ги там, където им е мястото - в затворите. Когато не може да свърши това, идва основателният въпрос дали изобщо има държава и на кого точно му трябва такава, в която в затворите сякаш са обявени "дни на отворените врати", както сполучливо някой в интернет описа ситуацията.

Реакцията на властта в общи линии се изчерпваше със закани и прехвърляне на отговорността на някакви имагинерни затворнически служители, неизвестни и до момента. Продължава изобщо и да не е ясно как точно са избягали затворниците от уж най-строго охранявания затвор - софийския. Появиха се какви ли не версии - че били с униформи, че ги чакала кола със синя лампа, че избягали поотделно, че копали тунели, че чупили решетки и какво ли още не. И до момента тъне в мъгла защо двамата са работили в парното, след като изобщо не са имали право на това - гватемалецът още няма окончателна присъда, а пък Шатката бил в началото на излежаване на тежка присъда и



по всички нормативи също не е трябвало да е там



Сегашната история всъщност изкара на показ хроничен проблем на прехода - пълното безхаберие на управляващите към изпълнението на наказанията. От години е ясно, че българските затвори са място, в което виреят корупция, шуробаджанащина и липса на контрол. Те се оказаха места, в които безпроблемно затворниците се сдобиват с мобилни телефони и дрога. Като се добавят и огромната пренаселеност и отдалеченост от всички европейски стандарти, лошата база и рехавият надзирателски апарат, условията за пълен разпад са налице.

От години се прави опит съдилищата да дават по-леки наказания, дори масови условни присъди, за да се намалят затворниците и да се влезе в някакви норми. Направена бе и една амнистия със същата мисъл. Въпреки това обаче в 12-те затвора в България и поправителния дом в Бойчиновци заедно със следствените има поне 11 000 лишени от свобода. За тях отговарят около 1000 надзиратели. Иначе общо в Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" работят около 4900 служители, а в Главна дирекция "Охрана" - 1200. Което на практика изобщо не е малко. Всички те получават сносни заплати.

След сегашните инциденти вицепрезидентът Маргарита Попова, която е и бивш правосъден министър и експрокурор, обяви, че местата за лишаване от свобода са проблем, който много правителства са оставяли на заден план, а за решаването му трябвало да се направи много повече. Според Попова промените ще се случат,



когато признаем правосъдието за национален проблем



Иначе според нея не "се е случило нещо кой знае колко интересно - навсякъде в затворите се случват такива неща. Може да е атрактивно, но не е нещо, което да го няма никъде по света и ние да го забелязваме за първи път". "На нас най-вече финансови средства ни липсват в последните десетилетия, но и това не може да бъде безкрайно оправдание, защото правосъдието е скъпо, но то си заслужава, защото става дума за човека", обяви още Попова. Така тя даде да се разбере, че кризата в изпълнението на наказанията може да продължи и дори да се задълбочи, ако не се помисли и не се направи спешна реформа. Но тя би струвала много пари, които очевидно никой в държавата не е склонен да даде. Нищо не стана и с идеите да се правят частни затвори. Минат, не минат три-четири години, и всеки правосъден министър започва да обещава как ей сега ще има поне един нов затвор - "плод на публично-частно партньорство". До момента обаче няма определен дори терен. Да не говорим, че и законова база няма. Тоест това е просто обичаен отдушник, когато стане напечено в изпълнението на наказания.



Проблемите изобщо не са само заради липсата на финанси



Те са и кадрови, като се има предвид, че постоянно има скандали около едно или друго назначение. Сега например Бургаският затвор е без постоянен шеф. Имало конкурс, явил се някой, отговарял на условията, но сега се оказало, че не може да го назначат. И щяло да има нов конкурс.

Да не говорим, че през годините имаше достатъчно разкрития за вериги от роднини и приятели, които се подвизават в затворническите администрации. При това някои при абсолютно неясни критерии. Като добавим и как бяха хващани служители да внасят какви ли не стоки на затворниците, да ги спасяват от лежане в килия с прехвърляне в затворнически лечебници... Имаше и истории с доставката на храни, дрехи и всякакви други продукти на затворите и обвинения за завишени цени. Така цялостната картина става страшна.

Какво всъщност трябва да се случи, че някой висш чиновник да си мръдне пръста? Да избяга цял затвор ли?
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Правосъдното министерство постоянно организира и се хвали със спектакли на самодейци в затворите. При инциденти обаче всичко се замита.
2
4015
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
08 Май 2014 20:04
В нашите затвори е разпасана история... Много са ни стари затворите...
09 Май 2014 15:27
Като цяло статията има добър замисъл, но предлага абсурдни решения. Частни затвори? авторът защо не вземе да се порови малко във фактите, свързани с тях. САЩ е държавата в света с най-богат опит в подобни бизнес-начинания-подозирам че след прочитането на малко факти и истории авторът ще изгори хартиеното издание на вестника, за да не си вижда статията. Не броят на затворите е проблем а тъпата ни правосъдна система. Пример-в затвора се попада за леки кражби. Абсурдно решение, но изправителния, общественополезния труд или както искате го наречете се премахна в НК. Малко затворници работят, което обезсмисля дори теоретичната им ресоциализация. Правосъдието тече бавно и нефективно, към излежаващите присъди трябва да добавите арестантите, защото във временните арести обикновено няма места за тях и част от тях пребивават в затворите, особено в прованса. Нарушенията не се наказват-от никоя страна, нито надзирателската, нито затворническата. Няма проблеми затворниците да имат достъп до телефон и интернет, ако трафикът се следи, авторът явно не е бил в страните с ниско ниво на престъпност, където затворите са с доста либерален режим в този план и това всъщност е добре. Изобщо, ако излезем от пещерния век и в този план, тогава ще почне да се повишава ефективността на тези наказания. Но с мацаницата, кърпена 1000 пъти, наречена Нк няма как да се случи това.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД