Балкански ястия като гулаш, сърми или бюрек могат да бъдат опитани почти навсякъде в Европа. Не навсякъде обаче се предлага гулаш, приготвен по автентична ромска рецепта; или традиционен специалитет, приготвен от зеле и месо. Тези и други ромски деликатеси се предлагат в първия ромски ресторант в словенския град Марибор.
"Храната, която приготвят ромите, е различна. По-хубава е. Характерният вкус се дължи на бавното им приготвяне, на различните видове подправки и, разбира се, на любовта, с която се прави всеки един специалитет. И всичко това е на приемливи цени", казва готвачът от ромски произход Айса Мехмети, който от началото на април отговаря за храната в ресторанта в Марибор. Заведението отвори врати на 8 април, определен за Международен ден на ромите.
"Ако ресторантът, чието откриване частично е финансирано с европейски пари, се окаже успешно начинание, ще бъдат отворени и още", обяснява ръководителят на местната ромска общност Фатмир Бечири. Отпуснати са около 300 000 евро за стартирането на бизнеса в Марибор. Бечири наскоро се е срещнал с делегация от хърватската столица Загреб и бил поканен в австрийския град Грац, където е представил проекта си, чиято цел е да се превърне в "пример за добра практика за включване на ромското малцинство в обществото, но и за намаляване на безработицата сред ромите в Словения". В страната, чието население е около 2 милиона души, живеят около 10 000 роми, а безработицата сред тях е 97%. За сравнение в цялата страна около 13% от хората нямат работа. Много от ромите живеят в изключителна бедност, въпреки че държавата им отпуска помощи.
На тържествената церемония за откриване на заведението, което се помещава в тухлена сграда от ХIХ век, принадлежала в миналото на австро-унгарската железопътна компания, присъства американският посланик в Словения Джоузеф Мусомели. "Наистина сме много развълнувани от обществения интерес и се надяваме, че ромите ще успеят да се докажат с този проект", казва Бечири пред "ИЮ Обзървър". Инвестицията би трябвало да се възвърне за около година и половина, след което се очаква заведението да започне на работи на печалба.
Ресторантът, който се казва Romani Kafenava, всъщност е пилотен проект, реализиран първо в Марибор. В него ще работят 15 души, като голяма част от тях са местни роми, които досега никога не са имали работа. Наетите в заведението са били обучени в местна гимназия по проект, организиран от словенската организация с нестопанска цел EPEKA. Ръководителят на проекта Щефан Симончич обяснява, че се опитват да създадат социално отговорен бизнес, който да допринася за културното разбирателство. "Това е и вид тест за ромите - изпит, който ще покаже дали могат да управляват успешен бизнес модел", допълва той.
Откриването на първия ромски ресторант предизвика вълнение в ромската общност в Марибор. Подобно на други държави в ЕС, и в Словения се надига националистическа вълна. Последните социологически проучвания за евроизборите през май в страната показват бързо увеличаване на популярността на крайнодесните партии. Словенската националистическа партия, която в момента няма свои депутати в парламента, е известна и с расистките си изказвания към ромите, вече е втората най-популярна партия в страната. След като стана ясно, че в Марибор ще бъде отворен ромски ресторант, през ноември м.г. имаше протести от местните хора, което доведе до колективна оставка на общинския съвет. Демонстрантите са на мнение, че има прекалено много заведения в региона. Кметът на Марибор Андрей Фиштравец обаче подкрепи ромите, което накара много от протестиращите да променят позицията и дори да се извинят. И все пак в деня на откриването на заведението живеещите наблизо повикаха полицията под претекст, че музиката, изпълнявана от традиционен ромски оркестър, е прекалено силна. Независимо от всичко това засега ресторантът върви добре.
От няколко дни, освен храната и напитките - като силната ракия - в менюто се предлагат жива музика и кафе, на което опитни гледачки разгадават бъдещето на клиентите. "Тази услуга я предлагаме като комплимент за клиентите", казва Бечири.
Като е цигански ресторант, имат ли право бели да влизат?
--------------------------------
Сайтът на Генек