:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,721,628
Активни 370
Страници 6,531
За един ден 1,302,066

Пригответе се да срещнете бароните разбойници

Aко в крайна сметка ООН започне да регулира интернет, което означава налагане на вид данък, светът ще е в мъртва хватка
Карл Бордън
Помните ли първите барони разбойници? Не, това не са големите американски индустриалци филантропи от края на XIX век, на които този прякор е бил неправилно лепнат. Имам предвид оригиналите - немските барони от XIII век, които са контролирали река Рейн. Реката е била главният канал за търговия и комуникация в Централна Европа. Замъците им са се издигали над реката, а те самите са изисквали плащането на налог от всеки минаващ кораб.

Бароните игнорирали обичайните "справедливи" данъци и таксували толкова, колкото търговците можели да понесат, изисквали плащане в натура от товарните кораби и упражнявали властта си, като контролирали стратегическата територия. Тези "раубритери" не са доставяли никаква реална услуга освен изнудването, въплътено в това да предоставят сигурно преминаване покрай техните собствени замъци и оръжия.



Светът може да стане свидетел на повтарянето на историята,



този път с интернет, и нежеланите последствия вероятно ще бъдат внушителни. ООН от дълго време иска властта да налага данъци върху мрежата и решението на администрацията на Обама да се откаже от надзора на САЩ върху имената на домейните и Интернет корпорацията за придобити имена и номера (ICANN), може да даде на организацията желаните права.

Още през 2001 г., доклад на ООН, озаглавен "Финансиране на глобалната икономика на споделянето", предлага на ООН да се даде властта да наложи данък върху спекулативните валутни транзакции, който се очаква да даде поток от приходи над 150 млрд. долара. Ако ООН получи контрол над интернет и глобалната търговия, извършвана чрез него, тази цифра ще бъде далеч по-неприятна.

Международният контрол над интернет е свързан с политически и стратегически проблеми на сигурността, личната неприкосновеност и цензурата. При контрол, наложен от ООН, глобалната икономика ще е под властта на организацията и огромните приходи ще направят организацията още по-свободна от това да отговаря пред когото и да е.

Всичко това, разбира се,



ще започне скромно и никога няма да чуем думата "данък"



Вместо това началото ще бъде сложено с ниска такса, свързана с достъпа до неясно какъв технически механизъм, или дребна дължима сума за определени видове трафик и транзакции.

Но ако можем да си извлечем някаква поука от историята, пътят към големите пари ще бъде изминат удивително бързо. Нужно е само да сравним увеличението във федералните приходи и разходи на САЩ след приемането през 1913 г. на 16-ата поправка, която установява федералния данък върху приходите. Максимумът от 7% през 1913 г. е нараснал повече от два пъти през 1916 г. - до 15%, и после се е изстрелял в небето до 67% през 1917 г. и 77% през 1918 г. Винаги се започва с малко.

Властта винаги следва парите, а бюрократичните апетити са ненаситни. Накрая кой ще може да спре процеса? Къде ще бъде избраното законодателно тяло, което ще дава отговори на световното население, плащащо "таксите"?

Едното от много заблуждаващи оправдания, пропагандиращи тази колосална стратегическа грешка, е това, че на интернет няма да бъде наложен "правителствен контрол". Но демократичният "правителствен контрол" е точно това, от което се нуждаем, а той ще липсва. Конституционните правителства са средствата, чрез които гражданите делегират някому длъжността да защитава индивидуалните им права и едновременно с това позволяват да се запази някаква способност за избягване на тиранията. С конституционни правителства поне е възможно гражданите да кажат "Не! Стига вече!". Но подобни неща няма да бъдат възможни при една глобална бюрокрация, която ще има властта да бръкне във всеки джоб на Земята.

Може ли някой да се усъмни, че в следващите няколко десетилетия интернет ще бъде основната инфраструктура за участие дори в най-миниатюрния сегмент на глобалната икономика? Потенциалните приходи, свързани с контрола на финансовите потоци на XXI век, ще бъдат огромни и ще финансират все по-разширяваща се международна бюрокрация, вероятно под егидата на ООН.

Бароните разбойници от XIII век са били спрени едва когато Лигата на Рейн, състояща се от търговци и аристократи, се е обединила, за да разруши замъците им и да ги обеси. Бароните разбойници от XXI век може би ще бъдат много по-труден за побеждаване противник.

--------

*Авторът е преподавател по финанси в Университета в Небраска, САЩ.

 Не е преувеличено да си представим бюрокрацията на ООН да се държи като рицарите разбойници по Рейн, облагайки дейностите в интернет с данък. На снимката - швабска войска превзема замъка Нойгутенберг през 1523 г. Гравюра, Ханс Вандерайзен
5
3510
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
14 Май 2014 21:07
това ми звучи, като ООН превърнато в световен ЕС...
опази Боже!
14 Май 2014 23:27
М-да... Хубава статия, разумна. И какво ни остава? Пролетарии т.е. интернет потребители от всички страни съединявайте се... Не ми се вижда възможно да се наложи контрол над информацията поне според теорията на информацията. Таксите са вид контрол. И СЕГА плащаме такса достъп до интернет мрежатата от конкретен доставчик. Но ООН не може да бъде доставчик. За какво ще му плащаме? За цензура? Нали веднага ще се появи "алтернативна мрежа" използваща вече съществуващата инфраструктура от магистрали за пренос на данни. Но автора е напълно прав да се страхува от от опита на новите "барони разбойници" да опитат подобна глупост. Просто ми се струва, че 21в. е малко по-умен от 13в. и това няма да го допуснем никога. Но пролетарии - ще трябва да се обединим и да не го допуснем...
15 Май 2014 12:29
Помните ли първите барони разбойници?
Тези "раубритери" не са доставяли никаква реална услуга освен изнудването, въплътено в това да предоставят сигурно преминаване покрай техните собствени замъци и оръжия.
Помним, помним, ей ги кога бяха 90-те, пък и до сега.
16 Май 2014 07:58
За какво са тия примери с некви разбойници от 17 век, международният съюз по телекомуникации не стига ли?
16 Май 2014 09:07
Бароните разбойници от XIII век са били спрени едва когато Лигата на Рейн, състояща се от търговци и аристократи, се е обединила, за да разруши замъците им и да ги обеси. Бароните разбойници от XXI век може би ще бъдат много по-труден за побеждаване противник.


Аааа ... Без бесене няма да мине.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД