Трепетното очакване на 25 май със сигурност измести благородното вълнение в очакването на празничния 24 май. Европейските избори са подложени на коментари от дърдорковци като мен, на гадания от социолозите и на закани от страна на политиците. Последните би трябвало да са заети с кампанията си по страната, но се изкушават и те да хвърлят боб, за да видят бъдещето. А то, горкото, изглежда като абитуриентски балове, световно първенство по футбол, летни отпуски, сезонна заетост по хотелите и други подобни битови вълнения.
По някаква странна причина повечето коментари са свързани с хипотезата, че ако ГЕРБ и реформаторите спечелят величествено количество гласове, ще има предсрочни парламентарни избори. От къде на къде - никой не се запитва. Нима сега ГЕРБ нямат повече мандати в парламента? Нима управляват те? Не. Кога президентът на Съединените щати си е подавал оставката само защото в Конгреса неговата партия няма мнозинство? Ще кажете, че него го избират мажоритарно и е различно. Така е, но има и друго. Настоящото мнение на избирателите
не скъсява мандата,
произтекъл от предишното им становище пред урните. А и кой е този, който ще ми забрани да харесвам повече една партия, която да представлява интересите ми в Брюксел, и друга, която се справя по-добре с управлението на страната?
Това звучи като кощунство за твърдите партийни ядра, но в България живеят и други хора, които не се втурват с талибански устрем към урните. Очевидно желаното се смята за действително от някои кръгове, които са приели евровота като продължение на масовите протести и вълнения срещу кабинета на Орешарски и си мислят, че е инструмент за свалянето му от власт. С риск да ме намразят любимите ми десни избиратели ще трябва да ги разочаровам - ако на власт не е някой като Милошевич или Янукович, е трудно да се очаква, че с улични протести или евробюлетини ще се предизвика процес по смяна на властта. Обикновено мандат се прекратява или ако управляващите приемат, че имат изгода от това и на едни бъдещи избори очакват по-сериозна подкрепа, или за минимизиране на щетите от управлението за бъдещ период. Това е обичайна практика в цяла цивилизована Европа. Другият ефект, който се постига по този начин, е, че те сами избират момента, в който са най-боеспособни. Т.е. теренът на битката е избран от тях. Стават, разбира се, и грешки. Точно така Бойко Борисов бе посъветван да подаде оставка с надеждата, че само след месец милиони влюбени българи ще го върнат обратно на трона. Но, уви, не стана така.
Ако се придържаме към европейската практика, всички, които въжделеят предсрочни избори, трябва да се молят на този вот БСП и ДПС да имат по-добри резултати, отколкото на миналите парламентарни избори. Само тогава управляващите могат да се размислят за предсрочен вот, в който например няма да зависят от "Атака". Звучи абсурдно на пръв поглед, но практиката показва именно това. Другият силно стабилизиращ властта фактор е самата партия ГЕРБ. Не са много хората, които искат пак това управление, а на хоризонта няма достатъчно голяма друга алтернатива. Тази ситуация също
отдалечава перспективата за едни предсрочни парламентарни избори
Ако вотът наистина носи някакви политически последствия, то това по-скоро се отнася до субекти като АБВ, Реформаторския блок, "България без цензура" и разпокъсаните проруски партии, които дефилират под маската на национализма. Резултатите им ще се окажат реално национално представително проучване, което ще покаже "има ли живот след смъртта" при някои от тях и дали телевизията прави политиката при други. В АБВ е лесно, защото едни ще се отдадат на личната си кариера, други ще пишат спомени, а трети ще давят мъката си в алкохол. При реформаторите ще започне старият разговор за това кой всъщност е десен и има ли той почва у нас. В "България без цензура" е очевидно, че първо ще се направи икономически анализ, който да даде отговор дали е рентабилна и перспективна новата инвестиция. Част от проруските екстремисти, които са се скрили зад панславянските идеи отпреди 150 години, ще трябва да се обърнат за утеха към истинското православие, само че в личен план. Макар че при последните има риск отново да предизвикат нелицеприятни скандали в лоното на Българската православна църква - все пак там не се приема 5-звездният лукс на парижките хотели и голотата на кубинските плажове.
В резултат от анализите и процесите, които ще протекат при оцелелите "малки играчи", ще има преконфигуриране около големите партии, за да се готвят за старта на следващата надпревара. А всички останали ще гледат бразилската футболна фиеста.
|
|