:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,367,600
Активни 220
Страници 26,204
За един ден 1,302,066

Брюксел иска замразяване на "Южен поток"

На срещата в Брюксел Барозу е предупредил Орешарски, че може да има мерки срещу България заради "Южен поток".
Проектът "Южен поток" трябва да бъде прекратен до постигане на пълно съответствие с европейското законодателство, се казва в Стратегия за енергийна сигурност на ЕС, представена вчера на срещата на върха в Брюксел. Междувременно шефът на ЕК Жозе Барозу уведоми премиера Пламен Орешарски, че Брюксел готви мерки спрямо България заради неспазване на европравилата в газовия проект.

"Председателят Барозу ми каза вчера, че има критични коментари, но нека ги видим. Обясних му, че чакаме коментарите от експертите на ЕК, чакаме и техните редакционни поправки, за да ги отразим при второто четене на закона. Има си срокове", обясни Орешарски при завръщането си в София.

Неотдавна депутати от БСП внесоха предложение за създаването на категорията "морски газопровод", за която не се прилага правилото за осигуряване на достъп на различни доставчици на газ, и текстът предизвика противоречиви коментари. "Сигурно ще има забележки и за начина, по който е извършена процедурата за избор на изпълнители", призна вчера премиерът. Предния ден стана ясно, че българо-руският консорциум "Стройтрансгаз" е избран да построи българския участък от "Южен поток". Според коментари в медиите именно тази новина е предизвикала реакцията на Барозу.

"Ние трябва да гарантираме, че правилата на вътрешния пазар се спазват, защото в противен случай излагаме на риск енергийната сигурност на България и европейската енергийна сигурност", заяви Барозу. Той посочи, че Комисията следи от месеци ситуацията в България и е изцяло наясно с нея. "В Европейския съвет днес аз не оставих място за илюзии - ние ще действаме всеки път, когато преценим, че правилата на вътрешния пазар, свързани с енергетиката, не се спазват. Според нас случаят със споразуменията, постигнати или сключени от България, е такъв", подчерта Барозу.

От компанията "Южен поток Транспорт" пък пуснаха обширно съобщение. В него се обяснява, че промените в българския енергиен закон не се опитват да заобиколят или нарушат законодателството на ЕС, а само уточняват, че по технически и правни причини Третият енергиен пакет на ЕС не се прилага спрямо морски газопроводи.

Морските газопроводи, които доставят природен газ в ЕС от трети страни, но не са част от вътрешния газов пазар на общността, не попадат под неговата юрисдикция и това е случаят с морския газопровод "Южен поток", посочват от компанията. В съобщението се уточнява още, че морската част на тръбата ще завършва на външна граница на газопреносната система на ЕС, доставките ще протичат само в една посока и това не е междусистемен газопровод между държави - членки на ЕС, в смисъла, заложен в Третата газова директива". Морският "Южен поток" няма как да бъде свързан с други преносни мрежи, докато не "изплува" на българския бряг - тоест докато не бъде достигната точка за "разтоварване". Ето защо технически няма как да се покрие евроизискването за даване на достъп на трети страни до морски газопроводи, твърдят от компанията.

"Южен поток" по нищо не се различава от газопроводите "Зелен поток", който свързва Либия и Италия, "Магреб", който свързва Алжир с Испания, "Трансмед", който доставя газ от Алжир до Италия, както и за планирания газопровод "Галси", който трябва да свърже Алжир и Италия", се сочи в съобщението на "Южен поток Транспорт". Също като тях "Южен поток" не попада под юрисдикцията на Третия енергиен пакет, което означава и че не може да се говори за искане и даване на някакви изключения от правилата, категорични са от компанията.

На фона на тези спорове Турция отново поиска да участва в "Южен поток". Анкара иска да се възползва от "нарастващата враждебност на Европейската комисия", която може да принуди Москва да промени трасето на газопровода, обявиха експерти пред Анадолската агенция. Турция иска да разшири ролята си на транзитна държава и диспечер на газовите потоци и за целта е готова да замести България и Италия в проекта "Южен поток".







10
2707
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
28 Май 2014 21:22
А какво стана с любимата опера на Барозу "Набуко"? Нещо да каже за изпълнителите и? Аман от случайни марионетки, бивши маоисти, безлични чиновници - по волята на съдбата заели ръководен пост, които си позволяват като папа да интерпретират националното и международно законодателство. Да беше успял с "Набуко", ок, може и да му гласуваме някакво доверие! Но като си некадърен да организираш дори един голям проект, по-добре си трай и се скрий в дупката, от която си изпълзял!
28 Май 2014 21:36
Време и ние да открием процедура за затварянето на Северен поток.
29 Май 2014 02:15
А Путин кога е попитал брюксел за мнението му? Пропуснал съм .
29 Май 2014 09:04
От ЕК говорят само с общи приказки - ЮП не отговарял, не съответствал.... Като чета обясненията на транспортната компания ЮП, нещата изглеждат доста логични. Излиза, че Брюксел иска всеки да може да се прикачи към тръбата - уникално сложно съоръжение под водата. Е как си го представят това чисто технически брюкселските зелки?!?! Барозу и Йотингер изобщо знаят ли за какво говорят?
29 Май 2014 10:07
Проектът "Южен поток" трябва да бъде прекратен до постигане на пълно съответствие с европейското законодателство, се казва в Стратегия за енергийна сигурност на ЕС, представена вчера на срещата на върха в Брюксел.
Борбата между проамериканските и антиевропейски марионетки в Брюксел, пречещи по всякакъв начин на Европа, и нормалните европейци, желаещи нормално развитие на континента в кооперация с Русия и Китай, навлезе във финална фаза.
Барозо и компания се опитват да пакостят като за последно, защото след евроизборите вече Германия - а не брюкселското зеле - ще управлява ЕС. А Германия не желае да бъде натикана в енергийна зависимост от проамериканската хунта в Киев и ще прокара Южен поток, та ако ще във Вашингтон да се позеленеят от яд.
29 Май 2014 13:37
ЮП е единствен що-годе голям реален проект за вземане на глътка въздух от българската икономика. Дори само строежът е достатъчен за да задъри на повърхността много хора и фирми.
Всичко друго е от Лукаваго. А Турция чака с кеф пак да се прецакаме (да ни прецакат) както беше преди с отказа ни от Синия поток. Тя е готова да глътне и да преразпределя целия газ на света.

29 Май 2014 13:55
Председателят Барозу не е ли от няколко дни "в разпореждане"?
29 Май 2014 14:47
ЮПтранспорт защо свенливо отминават статута на "северен поток" в морската си част, той дали спазва 3 -я енергиен пакет, а за ТАР където комисията дава 100% изключение от 3-я енергиен пакет,включително за морската им част от Албания до Италия. Същия въпрос е валиден и за европейската комисия, някой ще обяснили тази дискриминация, а не сме само ние подписали споразумението за южен поток,там са и Унгария, Словакия, Австрия и Италия от ЕС. Ако стане сакътлък в Украйна и спре газта,а натам вървят нещата, споменатите страни какво правят,Германия, Франция ,Гърция и Турция тоже? Вчера Австрийците са реагирали много бурно на това съобщение в комисята, Италия също, но защо по нашите медии няма нищо не питам.
По закон за строителството няма пречка, то трябва да отговаря на законите за строителство и технчески изсквания. Проблема е после с оперторския договор той попада под енергийното законодателство и от него зависи изплащането на проекта-капацитети, такси за транспорт и т.н.
29 Май 2014 14:51
Новия Европарламент някой знае ли кога трябва да се събере и да излъчи нов ЕК ,дотогава не трябва ли старите комисари да си налягат парцалите без да предлагат нови идеи или май се опитват да хванат последно 10млн. (рушветче от руснаците)
29 Май 2014 23:34
Ами трябва по спешност да се излиза от Еврогейския Съюз! Евразийският митнически съюз е къде по-перпсективен!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД