На срещата в Брюксел Барозу е предупредил Орешарски, че може да има мерки срещу България заради "Южен поток". |
"Председателят Барозу ми каза вчера, че има критични коментари, но нека ги видим. Обясних му, че чакаме коментарите от експертите на ЕК, чакаме и техните редакционни поправки, за да ги отразим при второто четене на закона. Има си срокове", обясни Орешарски при завръщането си в София.
Неотдавна депутати от БСП внесоха предложение за създаването на категорията "морски газопровод", за която не се прилага правилото за осигуряване на достъп на различни доставчици на газ, и текстът предизвика противоречиви коментари. "Сигурно ще има забележки и за начина, по който е извършена процедурата за избор на изпълнители", призна вчера премиерът. Предния ден стана ясно, че българо-руският консорциум "Стройтрансгаз" е избран да построи българския участък от "Южен поток". Според коментари в медиите именно тази новина е предизвикала реакцията на Барозу.
"Ние трябва да гарантираме, че правилата на вътрешния пазар се спазват, защото в противен случай излагаме на риск енергийната сигурност на България и европейската енергийна сигурност", заяви Барозу. Той посочи, че Комисията следи от месеци ситуацията в България и е изцяло наясно с нея. "В Европейския съвет днес аз не оставих място за илюзии - ние ще действаме всеки път, когато преценим, че правилата на вътрешния пазар, свързани с енергетиката, не се спазват. Според нас случаят със споразуменията, постигнати или сключени от България, е такъв", подчерта Барозу.
От компанията "Южен поток Транспорт" пък пуснаха обширно съобщение. В него се обяснява, че промените в българския енергиен закон не се опитват да заобиколят или нарушат законодателството на ЕС, а само уточняват, че по технически и правни причини Третият енергиен пакет на ЕС не се прилага спрямо морски газопроводи.
Морските газопроводи, които доставят природен газ в ЕС от трети страни, но не са част от вътрешния газов пазар на общността, не попадат под неговата юрисдикция и това е случаят с морския газопровод "Южен поток", посочват от компанията. В съобщението се уточнява още, че морската част на тръбата ще завършва на външна граница на газопреносната система на ЕС, доставките ще протичат само в една посока и това не е междусистемен газопровод между държави - членки на ЕС, в смисъла, заложен в Третата газова директива". Морският "Южен поток" няма как да бъде свързан с други преносни мрежи, докато не "изплува" на българския бряг - тоест докато не бъде достигната точка за "разтоварване". Ето защо технически няма как да се покрие евроизискването за даване на достъп на трети страни до морски газопроводи, твърдят от компанията.
"Южен поток" по нищо не се различава от газопроводите "Зелен поток", който свързва Либия и Италия, "Магреб", който свързва Алжир с Испания, "Трансмед", който доставя газ от Алжир до Италия, както и за планирания газопровод "Галси", който трябва да свърже Алжир и Италия", се сочи в съобщението на "Южен поток Транспорт". Също като тях "Южен поток" не попада под юрисдикцията на Третия енергиен пакет, което означава и че не може да се говори за искане и даване на някакви изключения от правилата, категорични са от компанията.
На фона на тези спорове Турция отново поиска да участва в "Южен поток". Анкара иска да се възползва от "нарастващата враждебност на Европейската комисия", която може да принуди Москва да промени трасето на газопровода, обявиха експерти пред Анадолската агенция. Турция иска да разшири ролята си на транзитна държава и диспечер на газовите потоци и за целта е готова да замести България и Италия в проекта "Южен поток".