:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,104
Активни 639
Страници 11,669
За един ден 1,302,066
Репродукция

Филипински съд разреши на държавата да осигурява безплатна контрацепция

Католическата църква бурно се възпротиви на "неестествените" методи за предпазване от бременност
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Активисти, демонстриращи в подкрепа на закона за контрацепцията, се преоблякоха като поддръжници на католическата църква и развяха иронични плакати по време на обсъжданията на закона. "Контрацепцията е грях, църквата побеждава винаги", "Подчинявайте се на природния закон, не на закона за контрацепцията" - пише на плакатите.
През април филипинският Върховен съд потвърди противоречив нов закон, който сред всичко друго разпорежда държавата да доставя безплатни контрацептиви на бедните жени. Решението се смята за значителен удар по католическата църква, която се бори ожесточено срещу този закон в продължение на 15 години. Официалното му име е Закон за отговорното родителство и репродуктивното здраве и той гарантира всеобщ достъп до модерни методи за предпазване от нежелана бременност, сексуално образование и грижа за майките.

Президентът Бениньо Акино отхвърли заплахите за прекъсване на отношенията от Конференцията на католическите епископи на Филипините, когато подписа закона през декември 2012 г. Но преди той да влезе в сила, политически опоненти, подкрепяни от духовенството, подадоха правно оплакване. Те заявиха, че повечето форми на контрацепция освен одобрените от църквата "естествени" методи или въздържание са равностойни на аборт. Абортирането е забранено по конституция във Филипините, която е католическа държава. След повече от година отлагания обаче съдиите единодушно решиха, че законът не противоречи на конституцията.



Единодушното решение бе изненада



Всички индикации сочеха, че съдиите ще бъдат силно разделени в мненията си и не е ясно кои ще надделеят. Но приемайки огромното значение на това дело за Филипините, петнадесетте магистрати очевидно са достигнали до свой собствен компромис, съгласявайки се на единодушно решение, но отхвърляйки текстовете в закона, които обиждаха църквата най-много. (Съдът отмени няколко члена, които налагаха наказателни санкции срещу индивиди и групи, които отказват да доставят услуги за семейно планиране заради религиозните си убеждения, но също така премахна възможността непълнолетни да получават контрацептиви без знанието и съгласието на родителите си.)

Конференцията на епископите, която обичайно има голямо влияние върху повечето сфери на обществения живот, се опита да извлече максимум от явното разочарование. Епископите заявиха, че съдът е намалил силата на закона за репродуктивното здраве. Активистите от първите линии на борбата срещу бедността във Филипините обаче бяха възхитени от решението. "Това е абсолютна победа за нашия народ. Спокойно можем да приемем премахването на някои части от закона", каза Есперанца Кабрал, бивш секретар в здравното министерство и защитничка на закона.

Тези, които ще получат най-големи ползи от съдебното решение, са жените - особено живеещите в места като "Тондо".



"Тондо" е квартал в столицата Манила,



известен най-много с това, че се намира на края на града и близо до преливащото градско бунище. Много от петстотинте хиляди жители на града живеят в бараки, построени от каквито материали са успели да намерят. Тоалетните и течащата вода са общи. Електричество има рядко и нередовно. Когато вали, покривите капят, а улиците, затрупани с боклук и животински отпадъци, се превръщат в хлъзгави блата от воняща сива лепкава каша.

Посетих "Тондо" през май 2013 г. и отново през ноември, за да говоря с жените там за контрацепцията и ученията на църквата по темата. Почти всяка, с която говорих, гордо заявяваше, че е католичка. Това бе индикатор за това колко дълбоко в ежедневния живот са проникнали религиозните учения, особено сред бедните. Църквата, разбира се, е изключително против всяка форма на изкуствено предпазване от бременност, но за повечето жени там модерният контрол на раждаемостта е лукс, който така или иначе не биха могли да си позволят. Резултатът са многото деца.

Допреди седем години - през 2007 г., кметът на Манила бе непоколебим противник на абортите и имаше властта да забрани контрацептивите в града. Тогава почти никоя от жителките на "Тондо" не ги използваше. Днес в резултат на усилията на различни неправителствени организации близо 70% от жените в детеродна възраст използват някаква форма на предпазване от бременност.

По времето, когато защитниците на правата на жените и католическите епископи се бореха за бъдещето на закона за контрацепция, "Тондо" бе идеологическото бойно поле. Доброволци от консервативни католически групи обикаляха там, даваха на семействата пари за учебници, училищни униформи и такси в замяна на това те да се придържат към ученията на църквата. Освен това плашеха хората със слухове за възможните опасни странични ефекти на някои контрацептиви. Някои жени ми казаха, че са чували, че противозачатъчните хапчета причиняват рак или че тези, които се инжектират, са всъщност част от медицински "експерименти". По същото време местна група за репродуктивното здраве на жените основа клиника в квартала и изпрати служителите си да разпространяват евангелието на семейното планиране.



Майките на "Тондо"



Марикар Макалино е на 21 години и има три деца по едно всяка година, откакто е срещнала съпруга си, когато е била на 18. И двамата са съгласни, че три деца са достатъчно. Марикар използва хапчета за контрацепция. Тя ходи на меса всяка неделя и е активна в църквата, но не е съгласна с ученията й за сексуалното здраве. "Слушам ги, но не приемам това, което казват за семейното планиране. Те казват, че изкуствената контрацепция не е добра, но тя е достатъчно добра за нас. Това помага на брака ни." Двойката е опитала препоръчаните от църквата методи, след като е направила първото си дете, но те се оказали неуспешни. "Свещеникът казва, че е хубаво да имаш много деца, но аз не мисля така. Не и ако си беден." Би ли обмислила аборт, ако забременее отново? "Не, никога. За мен това е истински грях. По-добре е да използваш контрацептиви."

Кристина Хименес е на 19, но изглежда още по-млада. Срещнала е съпруга си, когато е била на 13 и е забременяла година по-късно с първото от трите им деца. Родила е вкъщи с помощта на акушерка. Съпругът й, който е на 26, работи като шофьор на камион и доставя кокосови орехи и банани на пазара. Хименес понякога му помага. Миналата година е забременяла за четвърти път, този път с близнаци, но е преживяла спонтанен аборт. След като се възстановила от аборта, решила, че трябва да проучи семейното планиране. Съпругът й не бил съгласен. "Той искаше четири деца", обяснява тя. Всичко, което била чувала за контрацепцията "от устите на другите", било, че може да й причини рак или да я изложи на друга опасност. Но решила да отиде в клиниката въпреки всичко, без съпругът й да знае. Първо използвала спирала, но тя й причинила проблеми, така че ще опита контрацептивите, които се инжектират. Съпругът й, който знае за това, вече се е съгласил, че три деца са достатъчни. Хименес води децата си на служба всяка неделя, но не намира полза в ученията на църквата за сексуалното здраве. "Свещеникът ни казва да използваме естествените методи. Разбира се. Ще ги използваме, ако те се съгласят да ни помагат в отглеждането на децата", казва тя.



*Със съкращения

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Филипинско момиченце на религиозна процесия в Тондо. Голяма част от живеещите там са силно вярващи и участват в дейностите на църквата.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Президентът на Филипините Бениньо Акино разреши закона за контрацепцията да влезе в сила въпреки съпротивата на католическата църква.
1558
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД