:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,275
Активни 757
Страници 28,840
За един ден 1,302,066
История

Падението на крал Хуан Карлос

Така както популистките мерки, предприети от папа Франциск, биха могли да спасят католическата църква, така и замяната на Хуан Карлос може да спаси монархията в Испания
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Престолонаследникът принц Фелипе със съпругата си Летисия и двете им дъщери.
Нищо не е същото в Испания след деня, в който преди две години стана ясно, че кралят си е счупил бедрената кост по време на лов за слонове в Ботсвана и е върнат със самолет у дома, за да бъде лекуван в модерна и скъпа клиника. Хуан Карлос, който в понеделник обяви, че абдикира от престола, дълго време бе уважаван заради участието си в преминаването на страната от военна диктатура към демокрация. Това се случи през 1975 г., след смъртта на застарелия фашистки лидер генералисимус Франсиско Франко. Може би един от най-паметните моменти на Хуан Карлос бе, когато на 23 февруари 1982 г. той се появи по телевизията и потуши извършвания по това време военен преврат; смяташе се, че обръщението му към нацията спаси възникващата демокрация в Испания, с което си спечели признателността и обичта на две поколения испанци. Всичко това обаче остана в миналото, а новината за сафарито със слоновете създаде доста проблеми на Хуан Карлос, който сега е прехвърлил 70-те.

Това, че кралят е достатъчно непросветен, за да убива слонове само заради спорта, го поставя в неудобно положение. (Кой прави подобно нещо днес?) Новината, че екскурзията, осъществена с частен самолет, е финансирана от роден в Сирия саудитски бизнесмен, също така бе неприятна. След това стана ясно, че кралят е бил придружен по време на пътуването от жена, която не е била кралица София. Испанските медии съобщиха, че дамата, която е германска аристократка, е негова любовница. (Тя отрече това.) Имаше съобщения, че бракът между София и Хуан Карлос съществува главно за пред обществото и че тя прекарва възможно най-малко време в неговата компания.

Всичко това, а и още доста неща от дълго време се говорят сред кралските придворни, високопоставени лица и политици, но не и в испанското общество, което дълго време изпитваше високо уважение към Хуан Карлос. Последствията от тези новини по време на тежката национална рецесия и широко разпространената безработица бяха опустошителни.

След лова на слонове Хуан Карлос бе длъжен да се извини на съотечествениците си и той го направи по телевизията, като изглеждаше смирен и разкаян. По това време бях в Мадрид, на обществено събитие, на което престолонаследникът принц Фелипе и съпругата му принцеса Летисия (бивша телевизионна журналистка) трябваше да присъстват. Принцът не се появи, но Летисия дойде и изпълняваше ролята си напрегната, но самоуверена и в добро настроение, дори шепнешком каза шеговито, че е имала и "по-добри дни".

По това време извинението на краля изглеждаше достатъчно само за да му позволи да оцелее в разразилия се скандал, но скоро се заговори и за абдикацията му. Испанските медии като цяло бяха угоднически настроени към кралската фамилия. Когато през 1998 г. пуснах статия за Хуан Карлос, споменах, че се знае, че кралят има любовна връзка; испанският журналист, с когото говорих по въпроса, беше толкова притеснен за кариерата си, че се обади на иконома на кралския дворец, за да се извини.

Редактор в друг испански вестник ми каза, че той и колегите му "си налагат самоцензура, когато става въпрос за краля". В последните дни медиите започнаха инквизиция, като с удоволствие разследват въпроси, които досега са били забранени. Освен аферата "Слонгейт" избухна и скандал, в който се оказаха замесени дъщерята на Хуан Карлос - принцеса Кристина - и съпругът й Иняки Урдангарин, който е бивш спортист и е обвинен, че е използвал благотворителна фондация като лична каса за събиране на рушвети. (Те отхвърлят обвиненията.) В изминалите две години почти не минаваше и седмица, без да се появят нови подозрения за кралските грехове от съдебното дело.

Така както популистките мерки, предприети от папа Франциск, биха могли да спасят католическата църква, така и замяната на Хуан Карлос може да спаси монархията. Традиционно испанските кралски особи или са обичани, или са мразени. Дядото на Хуан Карлос - крал Алфонсо ХIII, е пропъден през 1931 г. от престола от народния гняв, а монархията е възстановена само благодарение на Франко. Сега политическият цинизъм и апатията са широко разпространени в Испания. Наследникът на Хуан Карлос - неговият 46-годишен син - като цяло е приеман от обществото, макар и не с голямо въодушевление, а съпругата му Летисия е изключително популярна. Ако възкачването им на престола съвпадне с подобряване на икономическото състояние на Испания, като сложи край на продължилите 7 години национални проблеми, тогава испанската монархия може все още да има бъдеще.



---каре---

Правилата на абдикацията



В Испания няма точно установени правила, които да уреждат абдикацията на краля и предаването на властта на престолонаследника му. Според конституцията това трябва да бъде направено от парламента, където управляващата консервативна Народна партия има абсолютно мнозинство. Опозиционната Социалистическа партия вече заяви, че ще подкрепи внесения във вторник от правителството законопроект. В. "Ел Паис" твърди, че поне 86% от депутатите ще одобрят текста, който трябва да бъде приет не само с мнозинството от присъстващите в залата, а с мнозинство от целия състав на Долната камара. Гласуването в Долната камара ще се състои на 11 юни, след което текстът ще мине през Сената вероятно на 17 юни. Председателят на парламента Хесус Посада заяви, че новият испански крал Фелипе VI ще се възкачи на престола след 18 юни. Решението за конкретна дата за коронацията обаче се взима от кралското семейство и до късно вчера тя все още не е обявена.

46-годишният Фелипе сяда на престола в труден момент, когато зачестиха призивите за премахване на монархията и рейтингът й е рекордно нисък. Голямото предизвикателство пред новия крал ще бъде да убеди народа, че трябва отново да повярва в монархията. В първата си реч, след като Хуан Карлос обяви решението си да абдикира, бъдещият испански крал призова съотечествениците си да се обединят за постигане на по-добро бъдеще. "В трудни периоди като тези, които преживяваме, опитът от историята ни показва, че можем да успеем само чрез обединение, като поставим общото благо пред индивидуалните интереси", заяви той.

Принц Фелипе е роден на 30 януари 1968 г. Когато е 9-годишен, той получава титлата принц на Астурия и официално е обявен за наследник на испанската корона. Тогава Фелипе произнася и първата си реч пред парламента. Той завършва гимназия в Канада и от 1985 г. до 1988 г. учи във военни училища. После следва право в Автономния университет на Мадрид и защитава магистратура по международни отношения в университета "Джорджтаун" във Вашингтон. Фелипе е пилот на хеликоптер, почитател на футбола и спортна натура. Той участва в олимпийските игри в Барселона през 1992 г. в испанския отбор по яхтинг. През 2004 г. Фелипе се ожени за журналистката Летисия Ортис, която няма благородническо потекло. Семейството има две момиченца - Леонор, която е родена през 2005 г. и се очаква да бъде обявена за наследник на престола, и две години по-малката от нея София.



Снимка: ЕПА/БГНЕС
Хуан Карлос полага клетва през ноември 1975 г., когато се възкачи на престола след военната диктатура на Франко.
1
3724
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
06 Юни 2014 00:14
Испанците още се сънуват, като империалисти...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД