:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,987
Активни 739
Страници 29,552
За един ден 1,302,066
Еквилибристика

Равни вноски, доволни потребители? Едва ли

Сметките за парно ще са също толкова неясни, колкото бяха и преди. Разликата е, че ще се смятат по нов начин
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Разбираеми сметки, ясно отчитане и ефективно отопление- така би трябвало да изглежда работещата система. У нас ситуацията от години изглежда по различен начин, което обяснява ниската събираемост на задълженията и протестите.
Две "горещи" новини, свързани с парното, като че ли не предизвикаха интереса, на който биха се радвали, ако месецът не беше юни, а ноември. Първо - цената на парното тръгва нагоре. От една страна, това ще удари потребителите, но от друга, ще намали парите, които всеки българин дава чрез сметките си за ток за топлинния комфорт на повечето столичани. И второ - чисто нова наредба, която влезе в сила от началото на юни, предлага поредния опит за по-правдоподобно изчисляване на сметките.

Новите цени на парното от 1 юли ще бъдат облекчение за едни и тежест за други. Енергийната комисия предлага шоково поскъпване в някои градове като Русе, където увеличението ще бъде с 18.9%. В Габрово също няма да са доволни - там ще плащат повече с 13.1%, докато в София, в Пловдив и във Варна средното поскъпване ще бъде с малко над 10%. Ако все пак има някаква добра новина, тя е, че увеличението цели да компенсира намалената цена на тока от когенерациите. Това ще доведе до по-голяма справедливост за потребителите, тъй като от години потребителите на ток спонсорират тесен кръг от хора, които се отопляват на парно.

Твърдението, че



всички плащат, за да е евтино в София,



където има най-много клиенти на парното, може да се докаже лесно. Примерите за подобни решения са много. През 2012 г. в опит да задържи ниска цената на централното отопление ДКЕВР отново реши да даде повече пари на топлофикациите за тока, който произвеждат. Това повлече след себе си куп негативни коментари, а дори и тогавашната шефка на енергийния регулатор Евгения Харитонова призна, че има разминаване. Енергийният експерт Атанас Тасев пък призова столичани да благодарят на цяла България, защото около 70% от парите, които получава "Топлофикация София" за комбинираното си производство, се дължат на електроенергията от когенерацията й. Как точно ще се променят цените на парното и тока, ще стане ясно на 1 юли, когато влязат в сила новите стойности. Дотогава всяка от засегнатите страни може да внесе своите възражения или коментар в ДКЕВР, откъдето до края на юни трябва да вземат окончателно решение.

Както и да се промени цената на парното обаче, тя няма да направи сметките по-разбираеми, а консумацията по-ясна и предвидима. За това трябват изцяло нова реформа и методика при отчитането, счетоводството, консумацията и дори подаването на топло. Част от проблемите би трябвало да разреши новата наредба за топлоснабдяване, която влезе в сила от 1 юни. Тя всъщност трябваше да заработи още миналата зима, но тъй като бе пусната след началото на отоплителния сезон, бе отменена. С какво новата наредба е по-различна от досегашната и как ще се отрази на клиентите на топлофикациите?



Равни сметки, щастливи потребители



Почти еднакви сметки през лятото и през зимата ще плащат потребителите на парно, предвижда новата наредба. Според столичната "Топлофикация" така ще се избегнат шоковите фактури, които идват в студените месеци. Промените тръгнаха след протестите от миналата година. Тогава част от исканията бяха да няма прогнозни сметки и да се промени плащането за сградната инсталация.

За да се избегнат недоразумения наесен, столичната "Топлофикация" вече започна разяснителна кампания. Но как точно ще става изчислението? Вземете молив, лист и калкулатор и стискайте палци сметката да излезе. А сега по същество: енергията за отопление от последната изравнителна сметка трябва да се раздели на броя на дните с отопление (през отоплителен период 2013-2014 г. това са 161 дни). Така се получава среднодневният разход за топлинна енергия, който се умножава с броя на дните с отопление за съответния месец от текущия сезон. Получената стойност се коригира с коефициент, отчитащ климатичния фактор и характера на потребление на сградата, макар да не е съвсем ясно точно какъв е той. Така сметките ще зависят от индивидуалното потребление и се избягват пикови стойности за отопление през най-студените зимни месеци. Разходите както за отопление, така и за подгряване на топлата вода стават предвидими за една година напред, а промяната в индивидуалното потребление



няма да се отразява върху сметките на съседите



Ето и конкретен пример. Ако изравнителната сметка за отоплителния сезон 2013-2014 г. в двустайно жилище показва консумация от 3000 кВтч топлинна енергия за отопление, то разделено на 161 дни, това прави 19 кВтч на ден. Според методиката на новата наредба умножаваме това количество с дните с отопление в съответния месец и коригираме с коефициент, отчитащ климатичния фактор и характера на потребление на сградата. Сметката прави месечни суми в интервал от 28 до 55 лв. за месец с отопление.

С новата наредба прогнозните дялове остават само лош спомен от миналото. Те отпадат, а нулева консумация ще се заявява само ако жилището е необитаемо за поне 3 месеца. Това ще трябва да се удостоверява от домоуправителя и двама от съседите. По желание фирмата за дялово разпределение ще може да пломбира с холограмен стикер всеки радиатор в сградата като превенция срещу неправомерното ползване на парно.

Прогнозният дял бе трън в очите на потребителите. До момента в част от сградите с етажна собственост уредите се отчитат от топлинните счетоводители веднъж в края на отоплителния сезон. В тези случаи месечните сметки могат да се изчислят само на база на прогнозно месечно потребление, т.е. прогнозен дял, който зависи от потреблението през миналите периоди. След годишното отчитане на уредите се извършва изравняване и в зависимост от това почти винаги се оказва, че някой на някого дължи пари - или абонатът на топлофикацията, или обратното. Ако пък по една или друга причина счетоводителят не успее да отчете показанията на уреда, се начислява максималното потребление. Уловката е, че когато веднъж си се топлил повече, следващата прогноза ще бъде на базата на по-голямото потребление. Казано другояче - по-високи месечни сметки преди изравняването. По-различно е при новодомците - при тях прогнозата се прави по специална методика за прогнозна енергия, която евентуално биха изразходили.

С новата наредба се променя и начинът на определяне на размера на сградната инсталация. Как точно ще става това,



ще се избира от етажната собственост



Предвидени са 4 алтернативни начина - по фиксиран процент сградна инсталация, предложен от фирмата за дялово разпределение, каквато практика съществуваше преди 2007 г., или по досегашната формула за измерване на базата на действително инсталираната мощност за отопление в сградата. Другите две възможности са свързани с наемане на правоспособно лице с разрешително за проектиране на вътрешни отоплителни инсталации, за да изчисли или да извърши измерване на изразходваното топло. Тези варианти са за сметка на етажната собственост. Топлинните счетоводители също могат да се ангажират с тази дейност, като заплащането на услугата е според тарифата на съответната фирма. Каквото и да изберат потребителите, те трябва да заявят това пред дружеството или счетоводителя до октомври. В противен случай досегашният начин за пресмятане на сградната инсталация ще остане същият.

Промени има и за топлата вода. Задълженията за нея ще се изчисляват на база на реално отчетеното индивидуално потребление в изравнителната сметка за всеки апартамент. Това означава, че сумата за топла вода ще се смята, като последната годишна изравнителна сметка се разделя на 12. От "Топлофикация София" дори дават и конкретен пример. Ако изравнителната сметка за отоплителния сезон 2013-2014 г. показва консумация от 48 куб. м топла вода, които се равняват на 3600 кВтч топлинна енергия на стойност 390 лв., за да разберете колко ще плащате всеки месец от новия изравнителен период, трябва да разделите количеството топлинна енергия на 12 и полученото число да умножите по действащата цена на топлинната енергия. Така в следващите 12 месеца ще плащате за 300 кВтч месечно по 28 лв. по сега действащите цени, пресмятат от дружеството.

По подобие на водомерите за студена вода, всички жилища трябва да имат узаконени уреди за топла вода. Ако в отделни апартаменти такива водомери липсват, върху сметките им ще бъде начислявана разликата между количеството вода от общия водомер в сградата и сбора от показанията на узаконените индивидуални водомери на съседите.

Идеите за яснота в сметките и пресмятането на топлото са добри. Когато обаче трябва да си повече инженер-математик с уклон към езотеричното, за да си сметнеш или разбереш фактурата, нещата са други. Що се отнася до самата топлофикация - най-вероятно още през първите студени месеци дружеството ще инвестира в поредната порция доверие и ще се закълне, че сметките пак са били по-ниски от миналогодишните. Макар всичко да сочи обратното.
7
3041
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
05 Юни 2014 20:29
Seзoн 2013-2014 беше много по-топъл от предишния. Ако вече се изчисляваше по новия метод, щяхме да плащаме според по-голямото потребление през предишния сезон, нали така?
А ако и цените между два такива сезона се увеличат, сметките набъбват допълнително.
Впрочем плащането на равни вноски беше въведено преди 15-тина години. Майка ми така плащаше. Пестеше мазохистично и винаги надплащаше. Но не си получаваше парите веднага след изравняването, въпреки че самата тя си плащаше в срок. Чакаше поне 1 месец, ако не и повече. Да.
05 Юни 2014 23:15
От статията разбрах само, че сметките ще станат още повече нямащи нищо общо с текущото потребление. Средно прогнозно потребление от миналата година. За парното това е пак същия коефициент за дялово участие, но с предплащане през лятото и есента и доплащене през сезона, ако правилно съм разбрал не много ясното изложение в статията. Един основен недостатък на системата са плащанията когато човек си смени жилището. За старото продължаваш да плащаш с пълна сила, въпреки че не живееш там - все пак няма да стане това безумие с подписи от съседи. Съседите не могат да знаят кой ще живее или няма да живее в апартамента ти. От друга страна в новото жилище през целия сезон ползваш и не плащаш, а съседите ти плащат и за теб. После за едното трябва да губиш време да си вземеш надплaтените няколкостотин лева и трябва да доплащаш за другото. Новите условия какво променят в тази дивотия?
05 Юни 2014 23:25
Разходите както за отопление, така и за подгряване на топлата вода стават предвидими за една година напред, а промяната в индивидуалното потребление
няма да се отразява върху сметките на съседите

Това е голяма глупост, евентуално съчетана с отказ на Топлофикация да си събира сумите според реалното потребление измерено в общия топломер на сградата.
06 Юни 2014 07:44
С новата наредба прогнозните дялове остават само лош спомен от миналото.


Поредна глупост, сътворена с цел спасяване на недоразумението "топлофикация"!
На базата на годишната консумация отново правят прогнозни месечни дялове, при това увеличени през топлите месеци, когато терористите топлофикатори са поразхлабили леко възела около врата на "обгрижваните" топлофицирани нещастници.
По този начин в сметката през лятото искат да плащаме авансово за евентуалната консумация през зимата, да плащаме за нещо в бъдещето, което може и да не ползваме.
06 Юни 2014 11:41
Цитат от новата наредба
Чл. 31.
(1) Клиентите заплащат топлинната енергия по един от следните начини:
1. на 10 равни месечни вноски и две изравнителни вноски;
2. на месечни вноски, определени по прогнозна консумация за сградата и една изравнителна вноска;
3. по реална месечна консумация.

А в статията какво се казва?
06 Юни 2014 11:51
За да се избегнат недоразумения наесен, столичната "Топлофикация" вече започна разяснителна кампания.

Никаква разяснителна кампания не намерих на сайта на Топлофикация-София и не знам какво е основата на тази статия. Да ни би да ни подготвят за някаква поредна тесла?
06 Юни 2014 13:36
тесен кръг от хора, които се отопляват на парно.


Тесен-тесен, колко да е тесен? Има-няма няколко милиона в София, Бургас, Разград и други градове. Всеки върти-суче, все към противопоставяне София-извън София се вглежда. Аман!
Инак, че е нередно субсидиране на топлофикациите - нередно е. Че Топлофикациите, особено тази в София, не се управляват правилно - и това е вярно. Но пък досега не помня да съм чул или прочел някакво адекватно предложение. Защото всяко предложение ще е нож с две остриета - от една страна в провинцията ще са щастливи на по-ниски сметки за ток, от друга обаче, техните деца и внуци, отпляващи се с парно, ще вдигнат вой до небето...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД