:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,224
Активни 738
Страници 21,789
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Пълно за празно

Калин Донков
Отдавна, още когато в литературата съществуваше изгодната специалност "селски писател", един такъв "селски" поет със завист ми рече: "Селото на тебе не ти е тема, може би и ред не си написал, а такива "селски" спомени разказваш, че лиги ми потичат." Това за лигите беше толкова картинно, че съм го запомнил за цял живот. Този човек на всичко чуждо се облизваше и жадно преглъщаше, даже на детските спомени. Иначе той си беше израсъл на село, а аз в Беглеж съм само роден, живеехме в Плевен и картините от миналото са от ваканции и прескачания до старото семейно гнездо. Може би затова са като моментални снимки, документирали събития и срещи, разговори, местности, понякога звука и вкуса на тамошния селски свят. Онези, които са раснали там, нямаха и днес нямат тази експресия на паметта за нещата, с които са живели. Много от картините и образите естествено са се развивали и угаснали и закономерно са изтрити от съзнанието в течение на селския живот, за да направят място на новото, което е идвало да ги измести. Събитията и дори чувствата са пламвали и са угасвали, за да бъдат забравени. И днес понякога, като искам да възстановя или да сверя някакъв спомен, откривам, че хората, които са очевидци или дори участници, са го отстранили от миналото си. Те са редактирали паметта си, за да я направят по-гладка за прочит. Или животът го е сторил, за да заличи факти и доказателства, които го изнервят и злепоставят. Казва ли ти някой?



"Пълно за празно" е точно такъв детски спомен,



невинен и все пак с нещо многозначителен, който опитвах да сверя с познати връстници от селото - изслушваха ме с интерес, но не добавиха почти нищо. Защо се връща точно днес, е загадка, която никого не възбужда. Живеем в общество с тревожни, често и гневни въпроси, в което отговорите, дори ако дойдат навреме, по правило се оказват безполезни. Не намират приложение. Обществото не се нуждае от отговори. То, да си го кажем направо, не харесва и спомените, но няма как, вече започнахме...

"Пълно за празно" е остроумна, безпогрешна и толкова справедлива икономическа техника, че само от това става ясно защо е изчезнала без следа. В нея хората общуват директно чрез труда си и мерките и теглилките на това общуване се определят от формите, създадени от самия труд. Ето какво си спомням сега.

След вършитба в селата из полето идваха каруците на грънчарите от Балкана. Там житото не ставаше или раждаше малко, та хората искаха да припечелят зърно за хляб. Не пари да припечелят, а пшеница. Подреждаха на някоя сянка стомни, делви, паници, гювечи, гърнета и всякаква глинена посуда и чакаха да наизлязат стопанките от околните къщи. Някои майстори имаха дългогодишни клиентки, стари търговски връзки, както бихме казали днес. Помня, че ни пращаха да донесем вода от кладенеца, махваха торбата със зоб от муцуната на коня и му даваха да пие. Общо взето, държаха ни далече от стоката по една проста причина - каквото се счупи, вече не може да се плати. Техниката "пълно за празно" важеше само за здрави грънци. Сега ще разберете защо.

Стопанката си харесваше съд според нуждата си, харесваше си го на големина, на тежест, на шарка, опитваше дръжката (ако беше стомна) дали ще прилегне да дланта й и задължително изпробваше с уста чучурката (пак на стомната), от която се пие. Това бяха странни проби, понякога избираха между няколко стомни и изглеждаше, че жените позират в загадъчна фотосесия или пред художник, специализиран в битови сцени. Жена със стомна е разпространен сюжет в изобразителното изкуство на кой знае колко народи. После купувачката отиваше в хамбара и се връщаше с одобрения съд, напълнен догоре с жито, грънчарят изсипваше зърното в чувала и жената влизаше във владение на покупката. "Пълното" в сделката бе съдържанието, зърното. А "празното" - съдът. Такова бе това "пълно за празно" - безхитростно и просто, без пазарлък и без надлъгване, без добавена стойност, както и без данък за нея, размяна на честен труд за честен труд в количества, определени от самия продукт. Сега ми се виждат невероятно скромни тези количества, тези "цени" на онези майсторски изработени и нашарени грънци. Колко жито му донасяха на балканджията миниатюрните писани панички или малките, като за деца стомнички, които бабите купуваха за преливане по Задушница? Но такава беше цената на тогавашния труд, страните я приемаха за справедлива, а и нямаше лесен хляб.



Това просто не беше бизнес. Това беше идилия



"Ако ги дава за пари, и половината цена няма да им вземе - обясняваше дядо ми. И добавяше: - Това му е целият труд, прехраната - пълна къща хора я чакат в Балкана. Кесията винаги има кой да му я вземе по пътищата, че и живота му. А една каруца жито все ще си я закара.." Сега си мисля, че не е могла една кола жито да изхрани семейството на грънчаря. Сигурно са правили поне два-три тура тези живописни каручки с кротките балканджийски кончета и с допотопната, но безотказна търговска схема, открита може би заедно с грънчарското колело. "Пълно за празно" дълго време бе синоним на равноправие и съгласие - но само в буквалния смисъл. В преносния тя означаваше точно обратното.

Това обратно значение изучихме добре на собствен гръб (и стомах), на собствен живот и собствено бъдеще. Изгребаха "пълното" от хамбарите на живота ни, зърното от житейските ни ниви, плода на човешките ни бразди и ни дадоха "празното" - празни обещания, празни погледи, празни хоризонти. Не беше от рафтовете на троянските грънчарни, беше някаква употребявана стъклария, с лъскави етикети все пак и главното - на чужди езици. Но това е друга тема, тя е вече утаена в живота ни. Не за това се върнах в старината - да роптаем тук за една загубена сделка, която със сигурност не беше равноправна, а може би и не беше напълно доброволна. Просто исках да си спомним, че всяко честно и надеждно нещо в нашия човешки свят, всяко от нещата, които го крепят и изпълват, може изведнъж да изчезне, като че никога не го имало. Да отлети - спомен да не остави. Мен от това тръпки ме побиват. А вас?

14
5017
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
05 Юни 2014 20:57
Благодаря г-н Донков. Благодаря за чудесното есе.

05 Юни 2014 21:04
Бих искал да съм сигурен, че бог ще бъде справедлив и ще накаже тези, които ограбиха пълното.
Но ааз съм човек на точните науки, реалист и прагматик. Бог, ако изобщо гледа какво става, не е справедлив. Няма да ги накаже. Дано Българите намерим начин да се обединим и да ги отхвърлим.
Дано!!!!
05 Юни 2014 21:19
Вижте Елин Пелин: " И едно глухо неверие се роди между млади и стари. Един злобен ропот се понесе от недоволните души и отчаяните сърца, които почнаха да давят с вино и ракия тъгата и мъката си. Свещеникът, уморен и разочарован, заряза литии и водосвет. В черквата освен жени и старци друг никой не стъпяше. А кръчмите се пълнеха с отчаян и пиян народ. И там сред грозния шум се чуваха и греховни думи:

— Бог не е милостив — не молете му се! Нека като жабите, кога им пресъхне блатото — да прокълнем и да умрем."
Натисни тук
------------------------------
Сайтът на Генек
05 Юни 2014 22:19
А всичко е толкова просто, ако не го дъвчем в сложна художествено-политическа форма.
Ако владееш съвременните технологии си добре, иначе слугуваш на тези които ги владеят.
Справка - Маркс и Енгелс и кой знае защо забравеното им предупреждение и пояснителен пример за по малоумните.
Между другото това бе и тяхната прогноза за краха на социализма, ако не изпълни това просто правило.
Примерът е с Робинзон и Петкан. А въпроса защо Робинзон е господаря, а Петкан е слугата.
05 Юни 2014 23:47
Класическа селска идилия, представена майсторски от К.Донков! Engels 05 Юни 2014 22:19...
Примерът е с Робинзон и Петкан. А въпроса защо Робинзон е господаря, а Петкан е слугата.
. Жалко за Енгелс, че не може да направи едно елементарно умозаключение. Замисли се кой е писал историята (Д.Дефо) и от чие име се води повествованието. И това е 100% фикция. А сега си представи един реално пленен американски войник в лагера на талибаните. Кой е слугата? Маркс би се сетил веднага.
06 Юни 2014 00:07
...Това просто не беше бизнес. Това беше идилия


Ех, да можеше някак... В по-съвременен, някак хуманитарно-техно-вариант... И войните може би ще спрат тогава...

06 Юни 2014 01:31
За кои беше пълно:
АКТИВНИ БОРЦИ – Активен борец против фашизма и капитализма, разговорно ”активен борец”, “активни борци”. Звание, давано посмъртно и приживе. То беше създадено по идея на Живков през 1959 година. Даваше се на хора, които имаха доказано участие в съпротивата срещу участието на България във Втората световна война на страната на Хитлеристка Германия. Това бяха партизани, нелегални в големите градове, ятаци, политически затворници. Към тази група бяха прибавени – участниците в Септемврийското въстание 1923 година; избитите и репресираните при белия терор от 1925 година; всички политически затворници и убити по политически причини от Войнишкото въстание (1918) до 9 септември 1944.

По времето на Живков активните борци придобиха привилегии, по подобие на привилегиите на участниците в Съпротивата срещу хитлеризма в цяла Европа. У нас това се изрази в специална пенсия, която се наричаше "народна" (през 1989 година 49 хиляди души получават "народни" и за "особени заслуги"; надбавка към заплатата; предимство при назначаване на работа; при кандидатстване в университет; еднократно предимство за придобиване на жилище и покупка на лека кола; безплатна карта за градския транспорт; безплатна карта за баня.

Така възникна “привилегирована категория” в обществото, към която се устремяваха всякакви хора, които правеха всичко възможно, за да се доберат до званието “активен борец”. То се присъждаше на основата на препоръки от вече признати “активни борци”, че приносителят е извършил нещо “борбено” по времето на Съпротивата. Преценката, че това е така, се правеше от специални комисии. Имаше смехотворни свидетелства от типа – работел на полето, минал нелегален, взел му хляба, той не се съпротивлявал... Колкото повече време минаваше от 9 септември 1944 година, толкова повече растеше броят на “активните борци”.

06 Юни 2014 04:51
Колелото се върти ... да напиша стомна, автора същото...пък после що е дерибей.
06 Юни 2014 09:16
Докато не се научите да работите и да печелите, все някой ще ви е крив. Хубав край, хубави хора, ама... все назад ги тегли.
06 Юни 2014 14:37
Авторе, позволете да се приобщя с още една „селска история”...

„Лазар:..Времето е такова. Всеки трябва да гледа за себе си. Това е истината. Другото е празни думи. Прав ли съм? Прав съм.
Слави: Селяни, кво прайте, бе? Кво се умълчахте? Вие не виждате ли кво става? Това, дето ви говори този човек, е лъжа! Той ви говори на стомасите, а стомахът се съгласява по-бързо от разума! ...Животът се извъртял! Времето е такова. Та ние извън живота и извън времето ли сме? Да не би някой друг да ни подрежда живота? Не зависи ли всичко от нас?
....
Кецо: Никой няма право на почивка. Той иска сега всички да се разпръснат и да си отидат по къщите и да се затворят в себе си, и няма да има хора, ще има само къщи! Купчини тухли с покрив, които дрънчат на кухо! Но стане ли това, това ще бъде края на всички ни!
Михал:Кой иска да се разпръсква? Никой няма да се разпръсква! Баджанакът ще дойде!
Лазар: И да дойде, това няма да промени нищо!
Йорго: Всяка неделя е идвал, ще дойде и днес!
Станчо: И другата неделя – също! Следиш ли ми мисълта? Също!
Михал: Няма да остави той роднината си да бие пеш до нивата!
Лазар: Ако ще дойде заради роднината си, значи животът е такъв, какъвто казвам!
Станчо: Не заради роднината си ще дойде, а заради това, че няма смисъл да не идва! Повод няма, за да не дойде!
Лазар: Те ще му обяснят там, началството ще му каже повода!
Йорго: Каквото и да му каже началството, пак ще дойде!
Лазар: Да, вас ще гледа той, не началството, дето му дава хляба.
Михал: Никой не му дава хляба, изработва си го!
Лазар: Всички си го изработваме!
Станчо: С малки изключения! Следиш ли ми мисълта?
Лазар:...Щом е така, от утре да си знаете – край! Никакви услуги вече не чакайте от мене!
Станчо: Притрябвали са ни!
Лазар: Да видим! Като не знаете да целувате ръка, ще целувате друго!
Станчо: Ще ти целуваме ръка на куково лято!
Лазар: Шапка трябва да ми свалите, ако имахте малко мозък..
Станчо: Шапка да ти свалим?! На тебе?!...Чувате ли, бе? Шапка трябвало да му сваляме.
Баба Петра: Че защо да не му свалите? За покойника се прави. Уважение е да отложите шапка на покойника. Добър човек ли е бил, лош ли е бил – пред покойника не се стои с шапка.
Пауза..
Лазар: Бабо Петро, ...за мъдра жена те мислех, ама и ти си глупава като тях! Аз съм по-жив от всички ви, ей! Днес, ако ме заровите – утре, щом застанете пред някоя трудност и аз веднага ще се родя! И не къде да е, - в душичките ви ще се родя, щото във всеки един от вас съм си направил виличка /лятна къщичка – б.м./ и има ли удобен случай – ей ме – вънка съм!
Баба Петра: Огън да гори сухия клон, дето иска дървото да загине!
.................................................................................................................
Петра се казвам и камък значи името ми, щото като камъка трябваше да оцелеете и оцеляхте. Сега ви давам Цвета – да ви е цветно и росно като трева по Гергьовден! Ела, Цвето!...Учи ги да са хора, щото да си човек е най-трудно! И още: една леха с фасул ти давам, да я наглеждаш, да се не повреди, преди хиляда години ми я дадоха, свята е тя. /Чува се шумът от спиращия автобус/ Дойде рейсът, нели ви казах? Сега искам всички да ме изпратите до мястото ми и да речем на земята:”Благословена да си земьо, дето ни роди, отхрани и дето ще ни приемеш.”...
Душанка: Виждаш ли ги, сине?
Кецо: Виждам ги. Сякаш един голям род е тръгнал. Където стъпят, трева пониква. Хубаво.”
06 Юни 2014 14:59
Авторе, позволете да се приобщя с още една „селска история”...

„Лазар:..Времето е такова. Всеки трябва да гледа за себе си. Това е истината. Другото е празни думи. Прав ли съм? Прав съм.
Слави: Селяни, кво прайте, бе? Кво се умълчахте? Вие не виждате ли кво става? Това, дето ви говори този човек, е лъжа! Той ви говори на стомасите, а стомахът се съгласява по-бързо от разума! ...Животът се извъртял! Времето е такова. Та ние извън живота и извън времето ли сме? Да не би някой друг да ни подрежда живота? Не зависи ли всичко от нас?
....
Кецо: Никой няма право на почивка. Той иска сега всички да се разпръснат и да си отидат по къщите и да се затворят в себе си, и няма да има хора, ще има само къщи! Купчини тухли с покрив, които дрънчат на кухо! Но стане ли това, това ще бъде края на всички ни!
Михал:Кой иска да се разпръсква? Никой няма да се разпръсква! Баджанакът ще дойде!
Лазар: И да дойде, това няма да промени нищо!
Йорго: Всяка неделя е идвал, ще дойде и днес!
Станчо: И другата неделя – също! Следиш ли ми мисълта? Също!
Михал: Няма да остави той роднината си да бие пеш до нивата!
Лазар: Ако ще дойде заради роднината си, значи животът е такъв, какъвто казвам!
Станчо: Не заради роднината си ще дойде, а заради това, че няма смисъл да не идва! Повод няма, за да не дойде!
Лазар: Те ще му обяснят там, началството ще му каже повода!
Йорго: Каквото и да му каже началството, пак ще дойде!
Лазар: Да, вас ще гледа той, не началството, дето му дава хляба.
Михал: Никой не му дава хляба, изработва си го!
Лазар: Всички си го изработваме!
Станчо: С малки изключения! Следиш ли ми мисълта?
Лазар:...Щом е така, от утре да си знаете – край! Никакви услуги вече не чакайте от мене!
Станчо: Притрябвали са ни!
Лазар: Да видим! Като не знаете да целувате ръка, ще целувате друго!
Станчо: Ще ти целуваме ръка на куково лято!
Лазар: Шапка трябва да ми свалите, ако имахте малко мозък..
Станчо: Шапка да ти свалим?! На тебе?!...Чувате ли, бе? Шапка трябвало да му сваляме.
Баба Петра: Че защо да не му свалите? За покойника се прави. Уважение е да отложите шапка на покойника. Добър човек ли е бил, лош ли е бил – пред покойника не се стои с шапка.
Пауза..
Лазар: Бабо Петро, ...за мъдра жена те мислех, ама и ти си глупава като тях! Аз съм по-жив от всички ви, ей! Днес, ако ме заровите – утре, щом застанете пред някоя трудност и аз веднага ще се родя! И не къде да е, - в душичките ви ще се родя, щото във всеки един от вас съм си направил виличка /лятна къщичка – б.м./ и има ли удобен случай – ей ме – вънка съм!
Баба Петра: Огън да гори сухия клон, дето иска дървото да загине!
.................................................................................................................
Петра се казвам и камък значи името ми, щото като камъка трябваше да оцелеете и оцеляхте. Сега ви давам Цвета – да ви е цветно и росно като трева по Гергьовден! Ела, Цвето!...Учи ги да са хора, щото да си човек е най-трудно! И още: една леха с фасул ти давам, да я наглеждаш, да се не повреди, преди хиляда години ми я дадоха, свята е тя. /Чува се шумът от спиращия автобус/ Дойде рейсът, нели ви казах? Сега искам всички да ме изпратите до мястото ми и да речем на земята:”Благословена да си земьо, дето ни роди, отхрани и дето ще ни приемеш.”...
Душанка: Виждаш ли ги, сине?
Кецо: Виждам ги. Сякаш един голям род е тръгнал. Където стъпят, трева пониква. Хубаво.”
08 Юни 2014 13:11
Калин Донков

taidzi
06 Юни 2014 09:16
Мнения: 426
От: Bulgaria
"Докато не се научите да работите и да печелите, все някой ще ви е крив. Хубав край, хубави хора, ама... все назад ги тегли."
Докато работим за такива като вас все така ще е. Все назад ще ни теглят наглите и калпави работодатели.
08 Юни 2014 23:24
Изгребаха "пълното" от хамбарите на живота ни, зърното от житейските ни ниви, плода на човешките ни бразди и ни дадоха "празното" - празни обещания, празни погледи, празни хоризонти.


Затова има Божи съд! Забавя, но не забравя!
11 Юни 2014 22:27
Затова има Божи съд! Забавя, но не забравя!

те бедните духом на това се надат.
никога в историята никой не е получил справедливо наказание за зулумите си.
божи съд е "дистанционно" събитие държащо в страх богобоязливите,което не пречи светът да тъне в зло.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД