:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,126
Активни 638
Страници 21,691
За един ден 1,302,066

Изкуственото дишане няма да спаси "Спешната помощ"

Командироването на лекари по линейките ще реши проблемите на здравеопазването, колкото жандармерията пребори престъпността по селата
Снимка: Борислав Николов
Даряват ни линейки. На снимката - през 2011 г. Четири медицински коли, тържествено паркирани пред Министерския съвет. У нас линейките и пожарните са предимно дарение. За това държавата дори когато не беше в криза, пари няма.
Спасяването на "Спешната помощ" в София засега върви с изкуствено дишане. Като не можаха да измислят друго, в министерството решиха да преместят проблема - задължиха Военномедицинската академия, "Пирогов", ИСУЛ, "Света Анна" и други големи болници да осигурят екипи, които да работят на хонорар.

Който е бил скоро в болница, знае колко оголени са там отделенията откъм лекари и медицински сестри. Те обаче сега ще трябва и да съвместят дневните си и нощните си дежурства с допълнителни в "Спешната помощ". Идеята на министерството изглежда абсолютно недомислена и не е ясно как едни уморени и претоварени хора ще решат проблемите с недостига на екипи за линейките. Остава и въпросът



кой ще запълни празнината, която те ще отворят,



отивайки на неспецифичното дежурство.

Ето и още доза абсурдност - лекари от провинцията щели да бъдат командировани на местата на 150-те протестиращи в София, които подадоха оставки в знак на несъгласие с уволнението на досегашния им директор. От Пловдив вече заплашиха с оставки, тъй като били абсолютно против.

Правителството показа, че отново се опитва да запуши пропаст с подръчни средства. Така както тръгна да праща безработни хора по селата за пазачи, сега търси някой временно да закърпи положението в "Спешната помощ". Нищо че е лято, че започват отпуски, а болестите през това време не почиват.

Всички здравни министри и правителства, които се заеха с реформата в здравеопазването през ХХI век, останаха слепи за това, че нацията става все по-стара и все по-болна. Това означава



все повече спешни случаи и все повече разходи



Въпреки това бюджетът за здравеопазване си стои ограничен, никой не смее да пипне вноската, над 1 млн. души са здравно неосигурени, а при ограничените пари се измислят всякакви екзотични решения. Вследствие на различните експерименти с поставяне на лимити на общопрактикуващите лекари и на болниците се стигна дотам, че за пациента си е чист късмет да получи здравна услуга.

Вече 14-а година няма алтернативни здравни каси, няма профилактика, няма ранна диагностика, няма холистичен подход при лекуването, няма връзка между доболничната и болничната помощ, няма парамедици. Личните лекари отдавна се превърнаха в обикновени администратори. Те нито са наясно с всички болести на пациентите си, нито имат инструментариум да ги профилактират, следят и контролират. Нощно време никой пациент не търси звеното, с което личният му лекар е длъжен да е сключил договор за обслужване при неотложни случаи. Затова по тъмно спешните отделения на болниците са претъпкани, а обажданията за линейки са лавина.

С две думи:



цялата нация се е тръшнала на "Спешната помощ"



и разчита, че щом изпадне в критична ситуация, за минути ще долети линейка и екипът й ще я спаси. Малко е вероятно обаче.

В тази ситуация съвсем естествено е, че лекарите в големите болници не желаят да работят извънредно независимо от обещания хонорар. Министерството и шефовете им обаче и за това имат решение - щели да ги посочват и пращат насила, щом нямало желаещи. С това си нахалство най-много да отприщят поредна имигрантска вълна сред медиците, които и без това се чудят защо още стоят тук, при положение че на много места по света биха си намерили в пъти по-добре платена работа.

Работещите в "Спешната помощ" винаги са били най-унизително платени. В добавка отнасят всички скандали от буйстващи роднини на пациенти, а често и биват бити. Това е тотален парадокс, при положение че всички чакаме на тях. За техните заплати винаги няма пари, за оборудване на линейките - също. В същото време управляващите щедро харчат, като се почне от чешмички, мине се през спортни зали и се стигне до самолетни полети, че и цели самолети. Тия неща явно са много важни, а кой ще ни спасява живота - не толкова.

Кой нормален човек очаква



от оня свят да го върне лекар с 1000 лв. заплата?



Кой квалифициран медик ще се хване да работи за тези пари? И как да повярваме, че няма средства за достойни заплати и оборудване, след като има пари за командировки?

Вместо кардинални мерки министерството отново разчита да понатисне докторите, за да не напуснат, разчитайки, че ще ги спрат неизбежните трусове, които трябва да преживеят, за да уредят живота си наново. В същото време вече стана известна и новата концепция, според която в бъдеще само медицинска сестра и най-много фелдшер ще се отзовават на спешните повиквания. Те щели да имат грижата пациентът да оживее, докато стигне до болницата. Не е невероятно, в много страни такъв тип кадри обслужват "Спешната помощ", но в линейки с добро оборудване. А ние се докарахме дотам, че София да няма пари за 50 модерни линейки. В с. Гулийка ще има спортна площадка за 60 000 лв., но хич не е ясно дали дотам стига линейка. От друга страна, щом всички жители на Гулийка са на стадиона, няма да им трябва линейка.

Ще се окаже, че е напълно вярно това, което всички казваме уж на шега: че управляващите наистина гледат да ни поразредят - и без това твърде много народ висим на клона на НОИ и здравната каса.



Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
"Спешната помощ" и спешните отделения в болниците трябва да оберат огромния луфт между здравно осигурени и неосигурени пациенти, тъй като на вторите при спешност не може да бъде отказано лечение. Лошото е, че делът на неосигурените расте.
4
1898
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
09 Юни 2014 21:22
Нищо няма да спаси българското здравеопазване не само в спешната му част, а въобще.Единна щатна таблица за лекари ,акушерки, сестри , санитари и бонуси от здравната каса ако болницата е предпочитана от пациентите.
10 Юни 2014 10:32
ЕЩТ със стартова лекарска заплата 2000 лв и неколкократно увеличение в зависимост от броя на придобитите специалности е добро начало, за да не идва линейката вдругиден.
10 Юни 2014 11:28
А пък за увеличаване на здравна вноска не ми споменавайте, не и докато държавата не възстанови изчезналия 1,5млрд резерв на здравната каса.
10 Юни 2014 12:30
tatyana1 10 Юни 2014 11:28 - Резервът на ЗК не е изчезнал, просто е вече част от фискалния резерв. Проблемът е, че даже този резерв да се изхарчи.. нищо няма да се промени, ще бъде изяден от здравеопазването за не повече от 2-3 години.

Ето начин здравеопазването да се оправи, както и Спешната помощ: Натисни тук



Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД