:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,359
Активни 626
Страници 12,924
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Човки нагоре

Бойко Ламбовски
Наскоро големите световни медии в забавните си раздели тиражираха следната новина. Някой си заможен "филантроп" от САЩ измислил следната игра. Пуска в социалната мрежа съобщение, че еди-къде си е скрил пари, съобщението се прочита от растящи в геометрична прогресия негови следовници, към въпросното място (под пейка в парка, в дупка на стара стена, зад баскетболен кош, между две плочи на бордюра, в тръба на детска катерушка и т.н.) се устремяват задъхани тълпи търсачи на съкровища, някой щастливец намира банкнота (става въпрос за малки суми - 20-50-100 долара), чувства се щастлив. Останалите пък се разпалват още повече и следят за нови съобщения, бенефициентът се снима с находката и качва снимките в мрежата, а загадъчният благодетел се чувства Голям благодетел. Крие нови банкноти на нови места, пуска нови съобщения, гледа отстрани пъплежа и сигурно снизходително се радва. И дава интервюта как



искал да помага на бедните



Рекох си две неща. Първото - няма как и някой у нас да не направи нещо подобно. Второто - абе, това ми е някак познато, но защо не ме радва толкоз, колкото радва световните телевизии? Я да поумувам за причината.

За първото - както казах, предполагах, че някой и у нас ще направи нещо подобно. Примерно да крие сребърни монети "1300 години България" в 100-те Национални туристически обекта или да пъха мобилни телефони из кофи за боклук, да гледа сеир и така нататък. Но че ще се яви и наш последовател, бях доста убеден. Щото ние сме силно имитационно племе. Дължи се на ниското ни самоуважение. Иначе сме изобретателни. Но ако някой нашенец измисли нещо хубаво и оригинално, първо го гледаме с присмех, с подозрение или и с двете. Ако обаче го оценят високо "отдалеко", то вече гледаме със завист и уважение. В смесени пропорции. Не и преди оценката "отдалеко" обаче. Понеже на нас си не вярваме. Та очаквах някой да направи нещо подобно. Но се намери такъв, който направи същото. О, печална липса на креативност. О, подражателен нагон на перманентния провинциален комплекс, съкруших се аз. Но не се кой знае колко съкруших. Все пак дава човекът, а не краде, нали.

Нека обаче сега се върнем на второто. Нещо ми напомни то - пусната тук-там примамка и хукнали същества; тълпа, която гони примамката. Като хвърлени трохи хляб в езеро и налетял ги пасаж декоративни рибки. Или - като един мой детски спомен. Сигурно съм бил пет-, шестгодишен, и лятото или пък дори цялата година прекарвах както много български деца - на село, при баба. Баба, естествено, имаше двор с домашни животни - патици, гъски, кокошки, магаре, коза и прочее стопанска фауна. Най харесвах, когато хранеше кокошките. Натрошаваше в престилката няколко кочана царевица, викваше: "Пили-пили", и изтърсваше престилката насред двора. Кокошките една връз друга кълвяха зърната, всичко изчезваше за секунди. Ето какво започнах: - взех в непредназначено за това време да свивам по един кочан и да се превръщам



в кокоши цар, или кокоши благодетел - по следния начин



Тръгвах из двора - малък и важен, и пусках по едно-две зърна на всяка крачка. След мен се образуваше тутакси сериозна процесия от 20-30 пернати. Червени и черни, бели и качулати, млади и стари. Гледаха ме в ръцете и колчем хвърлех зрънце, те като стрели се втурваха към него и - клъц - то мигновено изчезваше в човката на най-чевръстата.

Гладните птици ме следваха съвсем отблизо, настървяваха се поради недостатъчно отпусканите от мен бройки деликатес, но вървяха подире ми неотстъпно - че иначе къде да ходят. Това продължаваше дълго. Спомням си, че баба не харесваше тези развлечения, но само ме гълчеше от градината, без да прибягва към строга забрана. Играта ми на цар май спря, когато един по ербап петел, комуто очевидно бе писнало да го правят на луд, не издържа на перверзното меценатство. Изведнъж скочи към мен, клъвна ме по ръката, аз изпуснах царевицата. Едва ли има нужда да пояснявам, че зърната, макар неизронени от кочана, бяха мигом употребени от настървеното и гладно ято.

За това се сетих, докато гледах всеобщото умиление от благотворителността на благодетеля, и масовото следене на "нишаните" в мрежата. И в САЩ, а вече - и у нас. Нещо ме подразни в това забавление. Както вероятно се е дразнела баба на моите игри. Дали, без да си даваме сметка, не сме се превърнали в многомилионно, милиардно ято откъснати от естеството си пилци? Дали цивилизацията ни не се трансформира в огромен, добре ограден двор, където - нагъсто като бройлерчета се суетим в непрестанно гладно ожидание? Да се отрони нещо от престилката



на бабата с кочаните?



Нима човекът, който е доволен от труда си и се чувства господар на живота си, следва да се подрипва така - като кокошчица - с човка нагоре? Нима обикновената дива яребица се държи така? Орелът нима се държи така? А преуспелият мъж, който е решил да направи живота на ближните си си по-достоен, така ли се държи? Като инфантил, играещ си на Господ пред ято разкудкудякани двукраки?

Нещо в картината е сбъркано.
6
5455
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
09 Юни 2014 22:44
Това описание прилича на геокешинг (http://en.wikipedia.org/wiki/Geocaching).
Самия геокешинг няма нищо общо с описаните от автора неща.
10 Юни 2014 00:28
Като инфантил, играещ си на Господ пред ято разкудкудякани двукраки?


Кой е инфантилът - Б.Б., С.С. или ......?
10 Юни 2014 11:39
10 Юни 2014 12:30
И на мен ми прилича на геокешинг, което е едно интересно забавление за деца и родители.

Но статията е хубава и горното сравнение важи за много сфери на увяхващото ни откъм ценности и морални норми общество.

И да, въпрос на себеуважение е да не се мяташ по последния писък на технологии, медии и пр. повечето с цел да ти вземат парите и да ти дадат фалшиво усещане за душевен комфорт.
10 Юни 2014 12:37
Хубава статия, авторе !
Макар и тревожна с това "Нещо в картината е сбъркано".

През 1917 болшевиките се опитаха да кориграт картинката, ама знаем как свърши експериментът - утопия ... Предизвиканата от същия "художник" сегашна криза пак показа, че е време за rе-start, но това няма как да стане от същия субект (световната юдео-масонска мафия ). Трябва да й се издърпа четката от ръцете, въпросът е - как да стане това ? Избори ? - който плаща, той поръчва музиката. Революция ? - пробвахме го. Май се получава омагьосан кръг и в това е проблемът - как да се излезе от него ...
10 Юни 2014 14:10
Съмишленик съм, Авторе! Така е! Има нещо много сбъркано в тази картина!

Из „....същата картина”:

„Първи художник: Не допускаш ли , че нашата действителност започва да се измества от друга действителност, в която ти, аз, тук и сега нямат никакво място? Нали Еми говореше точно това! Тя виждаше тези хора, които искат да ни унищожат, като ни натикат в тяхната картина! Искат да ни набутат в наивните си пейзажи, в нескопосните си сюжети, където щастлив овчар свири на кавал щастлива мелодия, и щастливо куче спи в краката му, и щастливи овчици припкат наоколо. Даже вълкът, който се подава зад храста, е посвоему щастлив. И цялата тази идилия е с единствената цел да ни примами, да ни приспи, да притъпи сетивата ни...Усетят ли, че това не става, те насила ни натикват в рамката като в затвор!
Втори художник: Кои са те? И за какво им е да се борят с нас? Каква опасност сме ние?
Първият: ...Ние не щем да ги рисуваме. И това ни личи.
Художничката: Ножицата. Ще нарежа тази гадна картина на тънки ленти!
Вторият: Да не си посмяла!..Та вътре е Еми!..
Тя: Това е само рисунка, тъпако! И тя ни е дадена, за да ни скъса нервите, да ни подлуди, да ни накара да се самоубием!
Вторият: А не допускаш ли обратното? Не допускаш ли, че там, вътре в рамката е животът, а ние сме рисунката? Ние сме някакъв недовършен етюд, скапана наброска, претенциозна абстракция,...
Първият: /към нея/ Нищо няма да направиш с ножицата! Трябва ни не ножица, а да си напрегнем мозъците!
Тя: Та нали непрекъснато правим това? Все си напрягаме мозъците, оглеждаме нещата по сто пъти, разиграваме варианти години наред, о, ние сме велики стратези и през това време какво? Те ни натикват в тяхната картина, защото те нямат скрупули, самочувствието им е наред и действат, без да им мигне окото! Но – край! Край!

/Тя тръгва с ножицата към картината, Вторият й препречва пътя, стълкновение, чуват се „реплики” – „Некадърник!”, „Гъска”, Първият се смее, тя одрасква втория с ножицата, той: „Кръв, не мога да гледам кръв...дайте ми една бира!”, тя: „Ето ти бинт!, той:”Бира!”, „Бинт”, „Бира!” – първият продължава да се смее.../
Финал на въведението в тяхната картина:
Тя: Значи така, Стигнахме и до това. Можем да отидем и по-далече. Ако въобще има по-далече. ...Аз. Ножицата. Не съм очаквала. И изненадана не съм. Скърца. ...Скрибуца. Скрипти. Стърже. Ужасно стърже. Вече няма онези звуци. Не говорим нежно. Не шептим. Останал ни е само глас за крещене. Но той не може да бъде чут. Злобата го изнася в други честоти, които са недоловими за ухото. А вероятно и за Бога. Надеждата. Разбира се, че я имам. Но държа и ножицата. А двете....заедно? Вече нищо не знам. Освен..., че така не може. Може би...но не може. Вероятно....но не бива. Понякога си мисля...абсолютно е невъзможно. Би трябвало, ...но как? Би могло,...но по какъв начин?
Първият: Не е възможно с проста ножица да се нареже бъдещето на тънки ленти, нали? Ако тази картина е нашето бъдеще...
Тя: Нито миналото, което я е нарисувало...
Той: Точно така.
Тя: Разбирам. Готова съм да приема всичко. Дори и неразбиераемото.”

София, октомври 1994 г.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД