За втори път за една година ДПС получава шанс да се разграничи от Пеевски и от образа си на партия, свързана с гангстерския свят. |
Това беше първият път,
когато ДПС получи възможност да се раздели с Пеевски - независимо дали със съжаление, или не. Улицата даде на Местан златен шанс да се освободи от този товар, като се позове на увреждане на репутацията или просто на европейската практика - при нея е немислимо да развиваш политическата кариера на човек, подозиран дори и в една десета от това, в което обвиняват Пеевски. Местан не само че не се възползва от този шанс, но дори отхвърли обвиненията, защити депутата си, обяви го за несправедливо сатанизиран и призова да му се даде отговорен пост, за да покаже какво може. Тази защита - колкото партийна, толкова и лична - продължи цяла година. Ето цитати на Лютви Местан:
14 юни 2013 година: "Аз поемам категоричен ангажимент, че контролът над председателя на ДАНС ще е не само парламентарен, но и граждански." (dnes.bg)
19 юни 2013 година: "...казусът Делян Пеевски не е първопричината за протестите, а само един повод, и след приключване на този казус ще се търсят други поводи за протестите." ("24 часа")
30 октомври 2013 година: Пеевски "не е влиятелна, а само популярна личност". (offnews.bg)
22 януари 2014 година: Пеевски е "полезен и пълноправен член на парламентарната група на ДПС." (fakti.bg)
23 февруари 2014 година: "Митът за задкулисието на българската политика е толкова верен, колкото и митът за медийния монопол на г-н Пеевски." ("Капитал")
17 април 2014 година: "Отправих силна препоръка [Пеевски] да се раздели с медиите си, ако иска да разчита на продължаваща политическа кариера в ДПС. Научих от вестниците, че той вече не е собственик и на вестници." (Агенция "Фокус", цитирана от frognews.bg)
17 април 2014 година: "Разговаряхме с г-н Пеевски, поканих го [да бъде кандидат за европейските избори], дойде, попълни декларация и другите изискуеми документи по Изборния кодекс." ("Стандарт")
Пеевски и ДПС днес
Година след сюжета с назначението на Пеевски за шеф на ДАНС той все така бива представян като сенчест бизнесмен, но обвиненията вече не идват само от медиите, нито само от улицата. Бившият президент на страната Георги Първанов съобщи по "Нова телевизия", че фирмите, които е трябвало да участват в строежа на "Южен поток", са свързани с Пеевски. Бившият министър на културата Вежди Рашидов обяви по БиТиВи, че разривът между Делян Пеевски и Цветан Василев е провокиран от това "кой да прибере парата от източването на 2-3 милиарда от "Южен поток". За тези пари, според Рашидов, ще има убийства, "ще се лее лой и кръв". Според съоснователя на ДПС Касим Дал, който някога беше заместник-председател на движението, а по-късно направи своя партия, ДПС е "корпорация със собственик Делян Пеевски", която в момента се намира в разрив с БСП вероятно заради парите по "Южен поток".
Така се говори за улични банди, но не и за политици, нито пък за бизнесмени. Езикът, с който описват Пеевски, е по-красноречив дори и от съдържанието на обвиненията.
Това е вторият, а вероятно и последният път, в който ДПС има шанс да опази останките от своя имидж - като се разграничи от Пеевски и инициира публична комисия за проверка на дейността му. Абсолютният минимум, който се очаква от лидера на партията Лютви Местан, е да изрази поне тревога от вероятността негов депутат да е нагазил в толкова нечисти води. Но подобно предположение изобщо не бива допускано - вече цяла година.