:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,932
Активни 735
Страници 29,497
За един ден 1,302,066

За правителството държавните фирми са брашнен чувал

Управляващите хем искат да спасяват бюджета на гърба на компании като БЕХ и НЕК, хем ги тикат към фалит
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Колкото и да се опитва да се разграничи от предишните управляващи, във финансовите си решения премиерът Пламен Орешарски твърде много прилича на тях.
Държавните фирми в България по традиция са мултифункционални - служат за източване, за финансиране на партии, за провеждане на социална политика (чрез изкуствено ниски цени например), а също и за попълване на бюджетни пробойни. Последното предизвика пореден скандал и политически препирни.

Вместо очакваната оставка на 11 юни правителството "извади от джоба" разпореждане, с което поиска предприятията с над 50% държавно участие незабавно да преведат дивидента за миналата година. Само за холдингите срокът е 15 юли, за останалите - 16 юни.

На упреците, че срокът е абсурдно кратък, и на подозренията, че бързането е заради слабите приходи в бюджета, финансовото министерство отговори, че такива са сроковете за внасяне на дивидентите от години. МФ обаче не обясни защо се е наложило да напомня на фирмите за задължението им с ултиматум.

Едва кацнал на летището в София след визитата в САЩ, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обвини управляващите, че съсипват държавните фирми, декапитализират ги и ги водят към фалит. Но правителствата се менят, а сюжетът се повтаря. Когато в разгара на кризата бившият финансов министър Симеон Дянков вдигна дивидента от 50 на 80%, депутатът Пламен Орешарски се гневеше, че правителството на ГЕРБ съсипва държавните фирми и им отнема шанса да реинвестират печалбите си и да се развиват. Сега премиерът Орешарски иска "само" 70%, а от някои фирми дори повече. Според разпореждането "Летище София" трябва да внесе 90% дивидент, а РВД ("Ръководство въздушно движение") - 100%, или да се прости с цялата си печалба.

Държавните предприятия все си остават жертва на политиците - зле управлявани и изтупвани като брашнени чували.

Тактиката да се изстискват средства от държавните фирми се прилага винаги при слабо изпълнение на приходната част на бюджета и изоставане, което е по-голямо, отколкото заложеното по план. Или когато по спешност трябват пари. В годините отчисленията растяха от 20 до цели 80%. А колкото и да не му се иска на премиера Пламен Орешарски, в някои отношения приликите с предишното управление са твърде големи. На 17 декември миналата година например кабинетът разпореди на няколко от най-печелившите дружества, като "Ръководство въздушно движение" (РВД) и "Летище София", да внесат до 18 декември общо 88 милиона лева от резервите си. Сега тези средства ще им бъдат приспаднати, но не се знае дали после пак няма да бъдат поискани. Както се е случвало и преди.

Миналата година срокът бе удължен заради трагичната ситуация в енергийните фирми и Българският енергиен холдинг (БЕХ), който внася най-голяма лепта в хазната, получи отсрочка до 15 ноември. Макар днес ситуацията да е още по-драматична, а само загубите на НЕК да са над 2 милиарда лева (при всичките условности, тъй като финансовият отчет на компанията за 2013 г. все още не е публикуван), отсрочка не бе дадена.

Като цяло сметките показват, че



в бюджета ще влязат около 100 милиона лева



от миналогодишната печалба при 70% дивидент, пресметнаха от финансовото министерство. За справка - до средата на октомври 2013 г. само фирмите без БЕХ платиха 216.5 милиона лева при разпределяне на 80% от печалбата. През 2010 г. с мотив подкрепа на заетостта, домакинствата, бизнеса и фиска кабинетът "Борисов" вдигна дивидента от 50 на 80% и в държавния бюджет влязоха 142.5 милиона лева при първоначално разчетени 43 милиона лева. През 2012 г. бе изискана и неразпределената печалба от предходни години.

"Няма изземване на извънредни средства, а се касае за нормалното плащане на дивидент съгласно нормативната уредба", заяви финансовият министър Петър Чобанов. Решението на кабинета "Орешарски" да намалява с по 10% размера на дивидента до връщането на 50% има за цел "запазване на по-голям разполагаем паричен ресурс в държавните дружества, изпълнение на инвестиционните им програми и стабилизиране на финансовото им състояние", каза той. Но ако грижата е така голяма, защо процентът не бъде намален повече още от тази година? В някои страни от ЕС държавата прибира от дружествата си многократно по-нисък дивидент.



"За всичко е виновен Симеон Дянков"



От икономическото министерство заявиха, че именно източването на дивидента от предишните управляващи е довело до технически фалит на предприятията от енергетиката. Оказало се, че зад неразпределената печалба не са стояли свободни парични средства, тъй като те са били инвестирани в активи или са погасявани стари задължения. Това довело дружествата до невъзможност да изплатят дължимото към хазната. "ГЕРБ явно забрави фискалната политика, която е провеждала под ръководството на министър Симеон Дянков и която доведе до технически фалит в сектора на енергетиката в началото на 2013 г. На база на провежданата фискална политика дивидентите се изплащаха със заеми", обяви тези дни икономическият министър Драгомир Стойнев.

Но какво се промени оттогава досега? Не е новина, че държавата е лош собственик и не може да се грижи сама за предприятията си. Калпавите опити да се докаже като собственик, кредитор, посредник или продавач се провалят един след друг. Затова и в държавните фирми се редят шеф след шеф, роднина след роднина, любовници или просто партийни функционери.

Само преди година Сметната палата обяви, че от 120 фирми, които са под шапката на икономическото министерство например, 80 са в несъстоятелност или в ликвидация. За каква печалба говорим тогава?

Засега се знае, че за някои фирми плащането на дивидент



ще се отрази негативно на плановете им



Макар сумите, които ще бъдат преведени, да не са известни, отсега е ясно, че "най-излъгани" ще се почувстват от АЕЦ "Козлодуй". Първа атомна трябва да внесе около 33 милиона лева от печалбата си за миналата година, макар до последно шефът на централата Иван Генов да се надяваше държавата да остави дивидента в дружеството. Той поиска това, за да може централата да започне финансиране на мерките за удължаване на живота на V и VI блок. Това изглежда все по-наложително, защото цената за подновяване на лиценза, споменавана от руска страна, започва да прилича на извиване на ръце. Само в рамките на 2 години цената скочи два пъти - от 266 милиона евро през 2012 г. до 500-600 милиона евро сега.

"Опрощаването на дивидента трябва да е в сила до приключването на модернизацията на двата блока, което означава до 2019 г. Писмо с такова искане вече е представено пред БЕХ и пред отговорните министерства, но засега няма отговор", заяви Генов. Явно няма и да има, нищо че икономическият министър Драгомир Стойнев бе обявил, че подкрепя искането на ръководството и като принципал на дружеството ще направи всичко възможно това да стане факт. "Трябва да се преразгледа политиката за изплащане на дивидент от АЕЦ "Козлодуй", защото основен приоритет е удължаване на срока на експлоатация на двата действащи реактора", коментира Стойнев преди 3 месеца.

Сега обаче нещата са други, идват избори и правителството има последен шанс да изстиска някой и друг свеж милион от държавните фирми, за да не си личи продъненият бюджет. В края на април например дефицитът бе 864.5 милиона лева, а според Закона за бюджета в края на годината той не може да надхвърля 1.8% от БВП, или около 1.5 милиарда лева. лева. С други думи - до края на април натрупаният дефицит в хазната е около 57.6% от възможния. Но и прехвърлянето от единия джоб в другия няма да реши проблемите и със сигурност няма да помогне на фирмите. Така че тяхното спасение и този път няма да зависи от държавата.

Снимка: БГНЕС
Шефът на АЕЦ "Козлодуй" Иван Генов (вляво) поиска дивидента от 33 млн. лв. за миналата година да остане в централата, за да може тя да инвестира в удължаването на живота на V и VI блок. Икономическият министър Стойнев все още се ослушва.
7
2647
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
19 Юни 2014 20:17
Тенденциозна, манипулативна дописка. Само да попитам - дивидент не означаваше ли пропорционално разпределение на ПЕЧАЛБАТА между собствениците? За какъв фалит говорим тогава?
19 Юни 2014 21:20
Това с РВД ще да е някаква фундаментална комунистическа глупост.
Явно на оня варненски галфон Папазоглу не са успели да му обяснят за какво иде реч.
Слава Богу - на Курешарски и Папазоглу ще им набият празните комунистически кратуни до няколко дни...
***
Каква мощна комунистическа интелигентност струи от Папазоглу на снимката!
20 Юни 2014 02:26
Хулиган,

Орел, а за какво му е на РВД печалба? И въобще каква "фирма" е това - да не би да е произвело някаква конкурентна иновация и от там - печалба?
Събира такси от въздуха, който е на всички ни. След покриване на разходите по тази "дейност" нормално е разликата да остава за всички ни, а единственият начин е - в бюджета.

Пиша по принцип, въобще не съм фен на Олигарски, както и на шебека Тиквун
20 Юни 2014 07:21
Събира такси от въздуха, който е на всички ни. След покриване на разходите по тази "дейност" нормално е разликата да остава за всички ни, а единственият начин е - в бюджета.
На тебе ти е простено да мислиш така, но тъпакът Папазоглу требва да знае международните договори за въздухоплаване.
Chicago Convention on International Civil_Aviation
Натисни тук
Прелитането на граждански въздухоплавателни средства е свободно и безплатно.
Плаща се само за аеронавигационните услуги. САМО!
Т.е. ако Папазоглу и Курешарски вземат и един лев - трябва да го връщаме на авиокомпаниите.
20 Юни 2014 12:03
Естествено е ДЪРЖАВНИТЕ да отделят нещо и за бюджета на ДЪРЖАВАТА, която им е принципал....
20 Юни 2014 15:29
Има няколко вида държавни предприятия и мярката трябва да е различна.
1. Такива чиято "дейност" основно е продажба или отдаване под наем на имоти, събиране на такси и прочие... При тях и 100% от "печалбата" като дивидент си е съвсем нормално.
2. Държавни предприятия които работят в сравнително пазарни условия. Там може да има дивиденти от порядъците на 50-60-70%
3. Държавни предприятия които са натоварени със социални функции и цените са им определени не на пазарен принцип а на себестойност или дори на загуба. Такива са цитираните в енергетиката мини, ТЕЦове, АЕЦове, НЕКове, Булгаргазове... Там за да се направи "печалба" се пести от ремонти и поддръжка, защото няма как да се прави печалба с непазарно определени цени на стоката. Тези неща рано или късно се плащат с много кръв. Отделно като умориш кокошките дето снасят яйца, няма имаш кокошки и да ядеш яйца колкото и малки да са, а ще ходиш да пасеш трева. И е добре да се запомни, за да има лесен отговор неизбежния след не много време въпрос кой пак е свършил голямата работа в гащите на андрешко.
20 Юни 2014 17:35
Държавните предприятия нямат социални дейности, а само антисоциални: преразпределят обществения финансов ресурс към няколко частни джобове. Дори и леките загуби на някои фирми покрай по-ниския ток, бледнеят с мащабите на далаверите за АЕЦ Полски Тръмбеш Усурнайсти подред /далаверите с ВЕИта и амеркинаски Марици същи станаха възможни с гаранциите на държавата/ . Случаят с КТБ е едно навреммено напомняне за кого работят държавните фирми.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД