За близо 2,5 млрд. души по света, които имат достъп и ползват интернет, е невъзможно да си представят живота без мрежата. Интернет промени ежедневието ни - начина, по който общуваме помежду си, по който работим и се забавляваме, и се превърна в основа на глобалната икономика.
Докато онлайн светът нараства в немалка степен за сметка на останалите традиционни бизнес модели в офлайн света, той създава и увеличено търсене на поне един офлайн продукт - електричеството. Бързото развитие на облачните технологии и използването на интернет доведоха до по-голямо търсене на ток. В доклад на неправителствената организация "Грийнпийс" се посочва, че търсенето на ток за интернет се очаква да нарасне с 60 или повече процента до 2020 г.
Затова на първо място в целите си организацията посочва "да предизвика енергийна революция за преодоляване на заплаха №1 за планетата ни: климатичните промени". През 2005 г. "Грийнпийс"
формулира глобален енергиен сценарий "Енергийна (Р)еволюция",
в който 80% от общата енергия в света трябва да се произвежда с възобновяеми енергийни източници и емисиите от енергийния сектор да са намалели с над 80% до 2050 г. От организацията призовават всички големи енергийни консуматори да се присъединят към усилията им за намаляване на замърсяването на околната среда чрез използването на възобновяеми енергоизточници. Под техен прицел попадат всички компании от сферата на облачните технологии - "Гугъл", "Фейсбук", "Туитър", "Амазон". Тези компании притежават центрове за данни, които консумират огромни количества енергия. Първият доклад на организацията, който разказва за "мръсния облак" и "мръсния интернет" и призовава хората към действие, е публикуван на 17 април 2012 г.
Преминаването на бизнеса към онлайн модел може да допринесе съществено за енергийната ефективност, но енергийният апетит на интернет все още превишава ползите от драстичния ръст в използването му. Още по-неприятно е, че най-значимият ръст в употребата на интернет все още е концентриран предимно в страни, където енергията е сред "най-мръсните".
През последните две години обаче водещите оператори на информационни центрове
предприеха реални действия и мерки за "по-зелен" интернет,
като на първо място са компаниите, решени да се развиват на платформа, захранвана от 100 процента възобновяема енергия, пише в новия доклад на "Грийнпийс". "Епъл" и "Фейсбук" предприемат реални стъпки към "зелен" интернет, за разлика от "Амазон", която осигурява голяма част от инфраструктурата за интернет, но продължава да залага на "мръсния" ток, отбелязват от "Грийнпийс".
Обещанията и ангажиментите на тези компании вече дават осезаем резултат в реалния свят, като променят посоката на инвестициите от традиционните въглищни и ядрени електроцентрали към технологии за възобновяема енергия и така променят статуквото сред основните електропроизводства.
Природният газ е съпоставим като екологични показатели с възобновяемите енергоизточници. Нещо повече - хибридната газово-електрическа чиста енергия осигурява работещи инженерни решения, докато 100-процентовите възобновяеми решения, основани предимно на вятър и слънчева енергия, не успяват докрай да покрият функционалните потребности на съвременното общество, основано на модерни технологии.
Природният газ и възобновяемите източници вече са функционални партньори в електромрежата. Тъй като вятърът и слънцето са непостоянни източници на електричество,
необходимо е да има резервна енергия
До голяма степен тя се осигурява от природния газ, защото използването му е най-гъвкаво. Газовите турбини могат да се включват и изключват бързо, за да посрещнат нуждите от електричество. ТЕЦ и АЕЦ не са толкова гъвкави, нужни са часове за задействането им и това ги прави неефективни. Този тип централи са най-ефективни, когато работят в непрекъснат режим и затова не са подходящ избор за интегриране с вятърните и слънчевите централи.
Освен това природният газ съдържа основно метан, а метанът по същество е възобновяем източник. Метанът може да се произвежда в огромни количества и не се различава от фосилните източници. Възобновяемият метан може да се произвежда от биомаса, битови и селскостопански отпадъци и се нарича по различни начини - биометан, възобновяем природен газ, биогаз и други. Биометанът може да се произвежда в много по-големи количества от другите биогорива като етанол и биодизел например.
Като най-чистия горящ продукт от всички хидровъглероди метанът, естествено, е приятелски настроен към природата и е чудесен заместник на въглищата и петрола. Възобновяемите електроизточници могат да заместят успешно фосилните горива за енергия, но трудно могат да заменят петролните горива за превозните средства - автомобили, големи кораби, тежка техника като машините за минодобива, влаковете и самолетите. Природният газ обаче е пряк заместител за дизела и бензина и може да се използва за производството на висококачествени течни горива, включително и за самолетно гориво. Метанът има най-ниско въглеродно съдържание от всички хидровъглероди, така че, когато се използва вместо въглищата и петрола, се намалява и въглеродното замърсяване. Затова Европейският съвет и Европейският парламент вече се споразумяха да подкрепят алтернативните горива в транспорта, като европейските страни осигурят достатъчно зарядни станции за автомобили, камиони и кораби, използващи алтернативни горива като природен газ и електричество. На дневен ред е и насърчаването на "зеления" интернет, за който е осигурена широка подкрепа и от компаниите, и от неправителствените организации.
|
|