- Сега най-важното е БНБ да действа максимално бързо, така че още тази седмица КТБ да започне да работи. Квесторите вече би трябвало да имат яснота какво е положението и да са докладвали на БНБ - каква е "дупката", колко са лошите кредити и какъв ресурс е необходим. Днес-утре централната банка трябва да проведе разговори със сегашните акционери - да види кой какво предлага, кой как иска да подкрепи КТБ. И ако няма добри предложения, примерно от Оманския фонд или от руската банка ВТБ, които са другите по-големи акционери освен "Бромак" на Цветан Василев, Българската банка за развитие влиза като акционер и КТБ започва да работи още същия ден.
КТБ може в рамките на седмица да възстанови операциите. Защото хората не ги интересува кой с кого спори и се кара, интересува ги кога ще разполагат с парите си, как ще си плащат сметките, кога ще си вземат пенсиите, заплатите. Има предприятия, общини, чиито средства са там. Затова е важно да се бърза, хората да си върнат доверието, да знаят, че имат достъп до парите си. КТБ трябва колкото може по-скоро да започне да обслужва поне сметките, по които хората си получават пенсиите и заплатите - 5-6 хиляди пенсионери има там. В банката ежедневно постъпват 1.2 милиона лева вноски по кредити. Значи за седмица могат да се осигурят 8-9 милиона лева, за да се плащат пенсии и заплати. Това ще бъде много добър знак и доказателство, че банката всъщност е в добро финансово състояние, че не е останала без приходи.
- А какво ще стане, ако на 21 юли всички тръгнат да си теглят парите?
- А защо да го правят? Защо да не си оставят парите в банка, зад която държавата е застанала? Какво ще ги правят - ще ги сложат в буркани или под дюшека? Съветвам всички - проявете малко търпение, банката ще заработи, държавата влиза в нея, няма по-сериозна гаранция от това.
- Какво ще стане с лихвите по спестяванията?
- Те продължават да се начисляват. Да, квесторите може да преценят да ги намалят, ако са много високи, до средното за банковата система равнище. Но лихвите не се губят.
- Плъзна слух, че Българската банка за развитие ще погълне КТБ и тя ще изчезне с всичките си тайни...
- Не знам за такова нещо. На този етап идеята е ББР и Фондът за гарантиране на влоговете да станат акционери. С какъв процент и с какви суми, ще стане ясно, когато приключи одитът и се види какво е състоянието на КТБ. Какви по-надеждни акционери може да се намерят от ББР и от Фонда за гарантиране на влоговете? А по-нататък може да се водят разговори със сегашните акционери.
- Но според обявеното от БНБ през уикенда решение първо ще има отписване на капитал, намаление на капитала на сегашните акционери.
- Зависи какво ще установят одитът и квесторите - има ли "дупка", каква е. С нея ще бъде намален капиталът, а после ще се даде възможност за неговото увеличение.
- Вашият колега Стоян Александров подчерта, че банката бе затворена не заради лоши кредити и загуби, а заради изчерпване на ликвидността.
- Точно така. Според баланса на КТБ към края на май лошите кредити са само 86 милиона, или 1.16% от кредитния портфейл. Дори да приемем, че директорите на КТБ са лъгали и че лошите кредити са 10 пъти повече, или 11%, това пак ще е много по-малко от средния процент за цялата банкова система, който е над 20%.
- Говори се, че над един милиард лева кредити са били отпуснати на обръчи от фирми около КТБ и Цветан Василев. Може ли такова нещо да остане незабелязано от "Банков надзор", от одиторите, от рейтинговата агенция "Муудис", която дава оценки за КТБ?
- Аз съм външно лице за банката и ми е трудно да коментирам. Но от отчетите не личи да има такива проблеми. Така или иначе, в банката вече има квестори, има одитори, скоро ще научим истината. Най-важното е да се върне доверието, клиентите на банката - фирми и граждани, да се обслужват нормално.
- А защо се стигна до дотук?
- Всеки по веригата носи вина - като започнем от акционерите на банката, директорите, БНБ, Комисията за финансов надзор, правоохранителните органи, правителството... Акционерите трябваше много по-рано да вземат мерки. Не за първи път съдружници се карат, но би трябвало да спорят помежду си, да се разберат, а не да воюват публично и да си вадят кирливите ризи.
- Освен ако целта не е била друга - да се разклати банката и после да се превземе евтино. Или пък още по-лошо - да се разклати финансово цялата държава?
- Не вярвам на такива сценарии. Мениджърите на КТБ също трябваше да реагират. Още при първите атаки за лоши кредити, за свъзани фирми, трябваше да дадат информация, факти, да обяснят какво е истинското положение. После, като видяха, че има проблем, можеха да кажат - ще изплащаме депозити само на падеж. Тогава тегленето щеше да продължи месеци наред и хората спокойно да си взимат и лихвите. Има и други възможни мерки.
И Комисията за финансов надзор не реагира по никакъв начин на атаката срещу КТБ, чиито акции са на борсата и всяка информация се отразява на котировките. И "Банков надзор" трябваше отдавна да направи проверка и ясно да каже - има ли източване, както се пише по вестниците, или няма. 10 души за два дни можеха да изяснят всичко. И ако има проблеми, да се вземат мерки. А ако не е вярно, да се даде вестникът, който лъже, под съд.
- Е, медиите не са виновни, те просто отразяват събитията.
- И медиите имат вина - пускат неща, които не са проверили. Питали ли са БНБ например, като пишат за източване? "Банков надзор" е глобявал за далече по-малки неточности, а сега - нищо. И Комисията за финансов надзор най-накрая се сети да предупреди, че ще глобява за невярна и подвеждаща информация. Обаче още никого не е глобила.
- А може би КФН трябваше да започне с прокуратурата, която изигра много специална роля в драматичните събития около КТБ - прати шумна спецакция в сградата на банката, обвини трима души за готвено убийство на депутата Пеевски по поръчка на банкера Цветан Василев, оповести, че разследва шефа на "Банков надзор" в БНБ заради съмнения, че е разтворил чадър над източването на банката. Как да не се паникьосат хората за парите си в КТБ?
- Какво да коментирам! Искам да ви кажа, че няма банка, която може да устои на такава жестока атака от всички страни.
- Защо обвинявате правителството? Нали банковата система е независима?
- Защото част от клиентите, които напуснаха банката, са държавни дружества. Трябваше в правителството да анализират ефекта от това. Аз бях главeн изпълнителен директор на ДЗИ банк, когато убиха Емил Кюлев - основен акционер в банката. Беше много критична ситуация. Тогава енергетиката беше при нас. Аз помолих правителството да не бързат държавните дружества да се изтеглят. И надолу беше разпоредено. Банката ни беше в добро състояние, имахме ликвидност. Някои хора все пак се уплашиха. Три дни се виха опашки, ние плащахме безотказно, нещата се успокоиха и всичко се оправи.
- Бившият министър на вътрешните работи Румен Петков твърди, че в последните дни държавните фирми като по команда са си закрили всичките сметки, изтеглили са половин милиард лева от КТБ и това я е довършило?
- Аз не мога да кажа кой какво е изтеглил, но ако съдим по баланса към края на май, банката е имала 30% ликвидност, което прави 1-1.2 милиарда лева. В петък банката обяви, че е изчерпала ликвидността си, което значи, че всички тези пари са били изтеглени. Населението не може за няколко дни да е изтеглило кой знае колко - нали си представяте какви опашки биха се образували, физически е невъзможно дребни спестители да изтеглят за кратко време такава голяма сума. По 20 000, по 50 000 лева да са теглили, пак не може. А знаете ли, че фирмите и гражданите, които са си прекратили преждевременно депозитите в КТБ, са загубили поне 50 милиона лева лихви. Моят съвет към хората е да са спокойни, държавата вече е гарант за техните пари.
ВИЗИТКА
Доц. Красимир Ангарски е доктор на икономическите науки. Завършил е УНСС. Бил е началник на столичното данъчно управление, министър в кабинета "Софиянски", директор на Банковата консолидационна компания, съветник на президента Стоянов. Като министър по икономическата реформа е ключов участник в подготовката и въвеждането на валутния борд. Ръководил е банка ДСК, ДЗИ банк, бил е съветник на борда на Пощенска и Eurobank EFG Group.