:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,043
Активни 717
Страници 10,608
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

КТБ може до няколко дни да започне да плаща пенсии и заплати

Всички по веригата са виновни за кризата - от акционерите на банката до правителството, прокуратурата и медиите, твърди финансистът Красимир Ангарски
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Красимир Ангарски
- Г-н Ангарски, БНБ вече обяви, че две държавни институции - Българската банка за развитие и Фондът за гарантиране на влоговете, ще влязат като акционери в КТБ чрез увеличение на капитала й. Финансовият министър обаче каза, че не са изчерпани възможностите досегашните акционери или някой от тях сам да спаси банката.

- Сега най-важното е БНБ да действа максимално бързо, така че още тази седмица КТБ да започне да работи. Квесторите вече би трябвало да имат яснота какво е положението и да са докладвали на БНБ - каква е "дупката", колко са лошите кредити и какъв ресурс е необходим. Днес-утре централната банка трябва да проведе разговори със сегашните акционери - да види кой какво предлага, кой как иска да подкрепи КТБ. И ако няма добри предложения, примерно от Оманския фонд или от руската банка ВТБ, които са другите по-големи акционери освен "Бромак" на Цветан Василев, Българската банка за развитие влиза като акционер и КТБ започва да работи още същия ден.

КТБ може в рамките на седмица да възстанови операциите. Защото хората не ги интересува кой с кого спори и се кара, интересува ги кога ще разполагат с парите си, как ще си плащат сметките, кога ще си вземат пенсиите, заплатите. Има предприятия, общини, чиито средства са там. Затова е важно да се бърза, хората да си върнат доверието, да знаят, че имат достъп до парите си. КТБ трябва колкото може по-скоро да започне да обслужва поне сметките, по които хората си получават пенсиите и заплатите - 5-6 хиляди пенсионери има там. В банката ежедневно постъпват 1.2 милиона лева вноски по кредити. Значи за седмица могат да се осигурят 8-9 милиона лева, за да се плащат пенсии и заплати. Това ще бъде много добър знак и доказателство, че банката всъщност е в добро финансово състояние, че не е останала без приходи.

- А какво ще стане, ако на 21 юли всички тръгнат да си теглят парите?

- А защо да го правят? Защо да не си оставят парите в банка, зад която държавата е застанала? Какво ще ги правят - ще ги сложат в буркани или под дюшека? Съветвам всички - проявете малко търпение, банката ще заработи, държавата влиза в нея, няма по-сериозна гаранция от това.

- Какво ще стане с лихвите по спестяванията?

- Те продължават да се начисляват. Да, квесторите може да преценят да ги намалят, ако са много високи, до средното за банковата система равнище. Но лихвите не се губят.

- Плъзна слух, че Българската банка за развитие ще погълне КТБ и тя ще изчезне с всичките си тайни...

- Не знам за такова нещо. На този етап идеята е ББР и Фондът за гарантиране на влоговете да станат акционери. С какъв процент и с какви суми, ще стане ясно, когато приключи одитът и се види какво е състоянието на КТБ. Какви по-надеждни акционери може да се намерят от ББР и от Фонда за гарантиране на влоговете? А по-нататък може да се водят разговори със сегашните акционери.

- Но според обявеното от БНБ през уикенда решение първо ще има отписване на капитал, намаление на капитала на сегашните акционери.

- Зависи какво ще установят одитът и квесторите - има ли "дупка", каква е. С нея ще бъде намален капиталът, а после ще се даде възможност за неговото увеличение.

- Вашият колега Стоян Александров подчерта, че банката бе затворена не заради лоши кредити и загуби, а заради изчерпване на ликвидността.

- Точно така. Според баланса на КТБ към края на май лошите кредити са само 86 милиона, или 1.16% от кредитния портфейл. Дори да приемем, че директорите на КТБ са лъгали и че лошите кредити са 10 пъти повече, или 11%, това пак ще е много по-малко от средния процент за цялата банкова система, който е над 20%.

- Говори се, че над един милиард лева кредити са били отпуснати на обръчи от фирми около КТБ и Цветан Василев. Може ли такова нещо да остане незабелязано от "Банков надзор", от одиторите, от рейтинговата агенция "Муудис", която дава оценки за КТБ?

- Аз съм външно лице за банката и ми е трудно да коментирам. Но от отчетите не личи да има такива проблеми. Така или иначе, в банката вече има квестори, има одитори, скоро ще научим истината. Най-важното е да се върне доверието, клиентите на банката - фирми и граждани, да се обслужват нормално.

- А защо се стигна до дотук?

- Всеки по веригата носи вина - като започнем от акционерите на банката, директорите, БНБ, Комисията за финансов надзор, правоохранителните органи, правителството... Акционерите трябваше много по-рано да вземат мерки. Не за първи път съдружници се карат, но би трябвало да спорят помежду си, да се разберат, а не да воюват публично и да си вадят кирливите ризи.

- Освен ако целта не е била друга - да се разклати банката и после да се превземе евтино. Или пък още по-лошо - да се разклати финансово цялата държава?

- Не вярвам на такива сценарии. Мениджърите на КТБ също трябваше да реагират. Още при първите атаки за лоши кредити, за свъзани фирми, трябваше да дадат информация, факти, да обяснят какво е истинското положение. После, като видяха, че има проблем, можеха да кажат - ще изплащаме депозити само на падеж. Тогава тегленето щеше да продължи месеци наред и хората спокойно да си взимат и лихвите. Има и други възможни мерки.

И Комисията за финансов надзор не реагира по никакъв начин на атаката срещу КТБ, чиито акции са на борсата и всяка информация се отразява на котировките. И "Банков надзор" трябваше отдавна да направи проверка и ясно да каже - има ли източване, както се пише по вестниците, или няма. 10 души за два дни можеха да изяснят всичко. И ако има проблеми, да се вземат мерки. А ако не е вярно, да се даде вестникът, който лъже, под съд.

- Е, медиите не са виновни, те просто отразяват събитията.

- И медиите имат вина - пускат неща, които не са проверили. Питали ли са БНБ например, като пишат за източване? "Банков надзор" е глобявал за далече по-малки неточности, а сега - нищо. И Комисията за финансов надзор най-накрая се сети да предупреди, че ще глобява за невярна и подвеждаща информация. Обаче още никого не е глобила.

- А може би КФН трябваше да започне с прокуратурата, която изигра много специална роля в драматичните събития около КТБ - прати шумна спецакция в сградата на банката, обвини трима души за готвено убийство на депутата Пеевски по поръчка на банкера Цветан Василев, оповести, че разследва шефа на "Банков надзор" в БНБ заради съмнения, че е разтворил чадър над източването на банката. Как да не се паникьосат хората за парите си в КТБ?

- Какво да коментирам! Искам да ви кажа, че няма банка, която може да устои на такава жестока атака от всички страни.

- Защо обвинявате правителството? Нали банковата система е независима?

- Защото част от клиентите, които напуснаха банката, са държавни дружества. Трябваше в правителството да анализират ефекта от това. Аз бях главeн изпълнителен директор на ДЗИ банк, когато убиха Емил Кюлев - основен акционер в банката. Беше много критична ситуация. Тогава енергетиката беше при нас. Аз помолих правителството да не бързат държавните дружества да се изтеглят. И надолу беше разпоредено. Банката ни беше в добро състояние, имахме ликвидност. Някои хора все пак се уплашиха. Три дни се виха опашки, ние плащахме безотказно, нещата се успокоиха и всичко се оправи.

- Бившият министър на вътрешните работи Румен Петков твърди, че в последните дни държавните фирми като по команда са си закрили всичките сметки, изтеглили са половин милиард лева от КТБ и това я е довършило?

- Аз не мога да кажа кой какво е изтеглил, но ако съдим по баланса към края на май, банката е имала 30% ликвидност, което прави 1-1.2 милиарда лева. В петък банката обяви, че е изчерпала ликвидността си, което значи, че всички тези пари са били изтеглени. Населението не може за няколко дни да е изтеглило кой знае колко - нали си представяте какви опашки биха се образували, физически е невъзможно дребни спестители да изтеглят за кратко време такава голяма сума. По 20 000, по 50 000 лева да са теглили, пак не може. А знаете ли, че фирмите и гражданите, които са си прекратили преждевременно депозитите в КТБ, са загубили поне 50 милиона лева лихви. Моят съвет към хората е да са спокойни, държавата вече е гарант за техните пари.





ВИЗИТКА

Доц. Красимир Ангарски е доктор на икономическите науки. Завършил е УНСС. Бил е началник на столичното данъчно управление, министър в кабинета "Софиянски", директор на Банковата консолидационна компания, съветник на президента Стоянов. Като министър по икономическата реформа е ключов участник в подготовката и въвеждането на валутния борд. Ръководил е банка ДСК, ДЗИ банк, бил е съветник на борда на Пощенска и Eurobank EFG Group.

36
4529
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
24 Юни 2014 20:40
И коментатори като г-н Ангарски трябваше да проговорят по - рано. Изключено е специалист като него да не е разбрал сценария още в зародиша му.
24 Юни 2014 21:43
Преди да коментирам искам да задам един въпрос.


Господин Ангарски има ли (имал ли е ) привилегировани депозити в КТБ?


Щото напоследък изпищяха ерудирани хора с експертни умения,които би трябвало да знаят че разгула на лихвите в КТБ не се дължи на умението на Мустака в банкирането.
24 Юни 2014 21:57
Има много случаи на теглене на депозити след като банка е национализирана. Примерно ако се е знаело, че преди това не може да се изтеглят, било защото ги няма, или защото никога не ги е имало... Помислете върху това.
24 Юни 2014 22:14
Ами жалко, че хора като Ангарски, Иван Костов, е дори и Стоян Александров не са на власт.
Сегашните нямат ни воля, ни визия, ни мъжество!
24 Юни 2014 22:18
КТБ беше доведена умишлено до ликвидна криза, което е на крачка от фалита, от кръговете край Пеевски. Предполагам, че министрите депесари са изтеглили парите на държавните дружества. Никой не си мръдна пръстта да спре злостната кампания по неин адрес в медиите. Това стана точно когато тя отдели средства и купи Креди Агрикол, а разпитите на ръководството бяха насрочени точно по време на общото й събрание. Лихвите й в момента не се отличават от тези на ПИБ или ЦКБ и не са причина за това.
А що се отнася до ДЗИ банк, след смъртта на Кюлев вдовицата му продаде всичките си акции и заживя весело с Бялото перо (футболистът Мартин Станков). Купи я Постбанк, която от своя страна е собственост на гръцка банка. Подобна ликвидна атака имаше и срещу ПИБ, но държавата тихомълком й помогна, за което после се разписка Дянков, но бързо го накараха да млъкне.
24 Юни 2014 22:19
- Какво ще стане с лихвите по спестяванията?
- Те продължават да се начисляват.
А данъкът върху лихвите ще се събира ли или ще има данъчно нарушение?

И медиите имат вина - пускат неща, които не са проверили.
Как да го проверят като има банкова тайна!? Да не казвам какъв рев биха надали ония мухлювци по защита на личните данни!

Зависи какво ще установят одитът и квесторите - има ли "дупка", каква е. С нея ще бъде намален капиталът
Сега какво? Да фърляме боб какво ще установят квесторите и/или какви далавери ще прикрият и накрая ще натоварят акционерите със сметката от техния одитинг?
Дори да приемем, че директорите на КТБ са лъгали
Няма ли отчети, банкови стандарти, че трябва да се приема това или онова? Или банкерите се знаета каква стока сте и за всичко се подозирате?
Всеки по веригата носи вина - като започнем от акционерите на банката, директорите, БНБ, Комисията за финансов надзор, правоохранителните органи, правителството...
И вложителите, и вложителите! При толкова много "вина" някои ще се почерпят (прокурорите бяха първи), а други ще платят. Накрая гурлувците ще плеснат с ръце "Ах, колко ни е стабилна банковата система!" ... на 10% лихва.
24 Юни 2014 22:23
вдовицата му продаде всичките си акции и заживя весело с Бялото перо
Хм, напълно доброзорно. И не само за акциите я одоброзориха.
24 Юни 2014 22:28
Предполагам, че министрите депесари са изтеглили парите на държавните дружества.
А не може министри бесепари, видяли "нова възможност в кризата", да се сдобият с банка и медия ... както всъщност и става.
24 Юни 2014 22:29
Когато управляват лузъри, те се опитват да направят и другите такива.
24 Юни 2014 22:40
КТБ може до няколко дни да започне да плаща пенсии и заплати

що само пенции и заплати? аре стига сладки приказки за електората.
25 Юни 2014 01:34
Не вярвам на такива сценарии. Мениджърите на КТБ също трябваше да реагират. Още при първите атаки за лоши кредити, за свъзани фирми, трябваше да дадат информация, факти, да обяснят какво е истинското положение. После, като видяха, че има проблем, можеха да кажат - ще изплащаме депозити само на падеж.


Повече от ясно е, че срещу КТБ беше организирана масирана атака, не без участието на тези, които би трябвало да следят за върховенството на закона. Като започнем от абсурдния водевил с убийството на Маминия, който начаса се забрави, споменем разюзданите писания на медии и сайтове с много съмнителен морал и почтеност, та стигнем до доста закъснялата реакция на БНБ (впрочем подуправителят Гунев също беше обект на въздействие, което бързо-бързо се забрави).
И сега нека зададем сакралния въпрос:
Коя българска кратуна стои зад митичния Омански фонд?
Щото следите водят пак до българска следа, нейде в Банкя, май?

25 Юни 2014 10:34
Държавните фирми в брой ли са теглили , че да повлияят на ликвидността ? Че сме прости… ама чак пък толкова.
25 Юни 2014 10:36
Държавните фирми в брой ли са теглили , че да повлияят на ликвидността ?

ти друг начин знаеш ли?
25 Юни 2014 10:40
- Бившият министър на вътрешните работи Румен Петков твърди, че в последните дни държавните фирми като по команда са си закрили всичките сметки, изтеглили са половин милиард лева от КТБ и това я е довършило?

Румен Пишката лъже, не за пръв и не за последен път. А интервюиращият явно не си е написал домашното.

Държавата била изтеглила парите си, а същевременно НЕК, Козлодуй, БЕХ и куп други се оказват с блокирани средства в КТБ .... Мислете малко бе, хора !
25 Юни 2014 10:56
С платежно… Исусе и ти ,Крайст. Държавните фирми са ги превели в друга банка , а дребните спестители са теглили В БРОЙ. В случая ликвидност значи пари в брой.
25 Юни 2014 10:59
С платежно

от гледна точка на ликвидността разлика няма.
25 Юни 2014 10:59
Ринго, я сподели откъде черпиш информация за блокирани в КТБ средства на БЕХ, НЕК и прочее и какъв е размерът им, че аз досега не срещнах такива данни?!?!?? Да не би да послъгваш користно?
25 Юни 2014 11:06
Е , то ликвидността е като електромагнетизма - много теория. Практически е пари в брой .Имали в края на май 1,2 млрд лв ликвидност, изтеглили 0,5 млрд . Баламосват ни нещо.
25 Юни 2014 11:34
25 Юни 2014 12:11
Путин даде отговор на казуса КТБ. Проблемът е Южен поток, срещу който проект американците са категорично против. Ако не се строи в България няма да се строи по цялото трасе. Фино и деликатно чрез масоните Цацаров, Орешарски и Искров американците удариха КТБ, която безспорно е банка на Доган и руснаците, където са и фирмите избрани да работят по трасето. Идеята явно е била Доган и руснаците да си върнат, като съборят валутния борд. Руснаците не се хванаха, казаха че няма да участват в увеличаването капитала на банката и директно се обърнаха към СТО за дискриминационните действия от страна на ЕС към изграждането на Южен поток. Чака се решението на СТО. Путин проявява невероятно търпение. Стои на брега на реката и чака ....
25 Юни 2014 12:20
Само това бе останало читаво на територията

Забравяш жилищата, за които отдавна има апетити.
25 Юни 2014 12:25
българина както винаги кълрве само на конспиративни теории - колкото по фантасмагорични - толкоз по им вярва.
25 Юни 2014 12:30
Ринго, я сподели откъде черпиш информация за блокирани в КТБ средства на БЕХ, НЕК и прочее

Гледай телевизора, момче.
25 Юни 2014 12:35
Мислете малко бе, хора !

Чугуна голем майтапчия. Иска други да правят каквото то не може. Що ли го иска - енигма някаква.
25 Юни 2014 14:30
Mr. Moonlight, това с ПИБ и помагането е градска легенда. По същата логика трябва да вярваш и на това, че чуждите банки в България като УниКредит Булбанк и Пощенска банка са изнасяли печалбата към банките-майки в чужбина...
25 Юни 2014 14:32
...почва да ми писва от "експерта" Ангарски - виден данъчен специалист (и политическо протеже на Желев/Костов), станал виден "банкер" в сянката на ЧК, нихната ...
25 Юни 2014 14:40
@cartman
По същата логика трябва да вярваш и на това, че чуждите банки в България като УниКредит Булбанк и Пощенска банка са изнасяли печалбата към банките-майки в чужбина...
....твърдението е вярно, но е неправилно поднесено на публиката - необразовани репортери пишат за "изнасяне на печалбата" което тито е забранено, нито е неморално - всяко юридическо лице, след като плати дължимите данъци (в случая 7 % върху дивидента, пратими при източника) може да разполага с парите си както пожелае;
...масово се изнасяха, и все още се изнасят, парични суми, трансферирани по време на кризата от банките-майки и оформени като подчинен дълг (разрешен от БНБ и така отразени в банковите баланси) ... има достатъчно интервюта (например Виолина М. от 2011) и факти, доказващи, че банките в момента имат свръхликвидност, поради свитото кредитиране обаче те държат скъп ресурс, по който плащат лихви и предпочитат да върнат тези кредити ... та така - липсата на последователна икономическа политика през последните пет години води от една страна до голям обем депозити, от друга - липса на инвестиционно и оборотно кредитиране, от трета банките се жалмат от липса на читави проекти за кредитиране, параграф 22 ...
25 Юни 2014 15:00
Гойко Горисов 25 Юни 2014 10:56... В случая ликвидност значи пари в брой.
...Гойко, дали ликвидност в случая не означава "пари на разположение", такива, които може да се "извадят" с цел изплащане на желаещите да закрият сметките си?
Чисто хипотетично (виж светлия пример на Lehmann Bros) това биха могли да бъдат и привлечени следства - например от държавата, от фонда, от други банки? Клюката твърди, че по такъв начин дискретно преди години е подпомогната друга българска банка, нищо лошо няма стига да се прави по ясни правила и на пазарен принцип.
25 Юни 2014 15:04
@mikele
Фино и деликатно чрез масоните Цацаров, Орешарски и Искров американците удариха КТБ, която безспорно е банка на Доган и руснаците,
Микеле, Делян Пеевски също е масон, от "нелегитимното" масонско пространство, твърде "конспиративна" ми етвоята теория как американците чрез масоните удрят Доган и руснаците ... да видим...
25 Юни 2014 15:15
Професоре, американците с каквото могат и когато могат удрят руснаците, които вече по подобаващ начин им го връщат. Трагедията е когато тези процеси се реализират на чужда територия. Тогава, такива като нас, които нямат политика чрез която да балансират интересите на големите играчи на своята територия си го отнасят "като бръмбър сламка..."
25 Юни 2014 15:27
Ринго, измъкваш се, усукваш, ясно е, че лъжеш. От телевизора чух Стоян Александров да казва, че БЕХ, Марица Изток 2 и АЕЦ Козлодуй са се изсулили от КТб. ЕТо, казвам ти източник.
А твоите източници кои са?
25 Юни 2014 15:40
Повечето чужди банки са дъщерни дружества на банки-майки, тоест тяхна собственост. За всяка година се решава какво да се прави с печалбата. Да се даде на собственика, да се сложи в резервен фонд и т.н. А когато собственикът е в чужбина това е най-законно изнасяне на печалба. Другите чужди банки са просто клонове на банки в чужбина и ръководството им решава по същия начин за печалбата.
Атаката срещу ПИБ съвсем не е градска легенда, защото след това те въведоха клауза в депозитните договори, че ако си нарушиш влога преди падежа, губиш не само лихвата до този момент, но и тази, която би взел на падеж. Според мен трябва да се въведе правило, ако си изтеглиш парите преди падежа, да губиш и половината от главницата. Така тези, които създават ликвидни кризи ще помогнат лично за бързото им туширане.
25 Юни 2014 16:43
Според мен трябва да се въведе правило, ако си изтеглиш парите преди падежа, да губиш и половината от главницата.


Кви щения за "диш хакъ".

После да няма вопли - Подкрепете Българското. Изберете българска банка.
25 Юни 2014 17:07
От доста време насам банките (не само българските) не желаят нови депозити. Кредитирането е замряло, а те трябва да им търсят кредитополучатели, защото плащат лихви по тях и трябва да ги избият отнякъде. Единственият им инструмент е да свалят лихвите по депозитите и те го правят заради огромния наплив на депозанти. И докато на някой, искащ кредит може да му откажат (с подтекст не вярваме, че ще го върнеш, имаш лошо кредитно досие), то на никой депозант не могат да откажат с подтекст смятаме, че си троянски кон и в един момент ще поискаш да си изтеглиш парите. А трябва да могат. И на съмнителните да отказват, или да приемат депозита, но да го държат в трезор и с отрицателна лихва (различни швейцарски банки прилагат това, а наскоро и ЕЦБ въведе отрицателни лихви. Тоест, ти плащаш за да имаш привилегията да си държиш парите в определена банка. Ако не те устройва, има буркани и дюшеци за тая работа, но има и крадци). Друг вариант, прилаган някога от български банки са депозити с хубава лихва, но нямаш право до падежа да разполагаш с тези средства.
Това което Ангарски говори за опашките също издиша. На сайта на всяка банка се рекламира настойчиво интернет-банкирането - седиш си в къщи и местиш с тачпада финансовите си потоци, където поискаш. Това също трябва да се премахва, ако банката се почуства застрашена. Реди се на опашка и таван 1000 лв на ден. Това направи например Аржентина, но твърде късно и валутният й борд рухна.
25 Юни 2014 19:36
От телевизора чух Стоян Александров да казва, че БЕХ, Марица Изток 2 и АЕЦ Козлодуй са се изсулили от КТб. ЕТо, казвам ти източник.
Тц, г-н Александров не е източник , а само заинтересовано лице - блокирани депозити. Досущ кат Вежди Рашидов.
Дали са закрити сметки, е банкова тайна. Кои фирми са закрили сметки пък е търговска тайна. В две интервюта Даниела Бобева сподели, че сметки (на БЕХ и НЕХ) не за закривани, но нищо не каза дали сметките са силно изпразнени. Само намекна, че е изпълнявано законово изискване държавна фирма да не държи повече от 25% от средствата си в една банка. Тъй де, сметките не могат да бъдат закрити - нали обслужващата банка е избрана с обществена поръчка. Но ... размерът на средствата по сметките може силно да се променя ... по политическо внушение ... и банката става не независима ... и край на "свободния пазар" .
26 Юни 2014 16:29
Цацаров се оказа много просто парче. Най-простия от всичките ни главни прокурори досега. И много повратлив за килограмите си.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД