:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,732,060
Активни 705
Страници 16,963
За един ден 1,302,066
РЕПОРТАЖ

Има ли място за култура на Женския пазар

Докато общината се изживява като меценат на изкуства и занаяти, клиенти и търговци искат просто повече сигурност
Снимка: Борислав НИКОЛОВ
2014 г.
С годините мръсотията, дребните престъпления и контрабандата "Цигари, цигари! Мъжки-женски!" на Женския пазар в София еволюираха от нещо отблъскващо към своеобразно очарование. Миризмите в тази част на града са безподобни, разправиите с продавачи от цялата гама възможни чешити - закономерност. Тук човек идва за затварачка на буркани и разсад за домати, за магданоз от 15 стотинки и половин царевица, за иракски хляб и сирийски зехтин. Сигурно всеки е ругал калта и боклуците, развалената стока на дъното на торбичката и нагласените кантари. Но едва ли си е представял, че вместо магданоз един ден тук ще се продава култура.

Женският пазар е поредният в София, подложен на пълно преобразяване. Амбицията на общината е тържището да се превърне в място за култура и между другото за търговия, където да се възродят старите занаяти, а търговците и клиентите да са в една по-модерна и приятна обстановка. При пресечката с ул. "Кирил и Методий" ще има двуетажна сграда с галерия на втория етаж и магазини отдолу. Пространството ще е изцяло пешеходно, със зелен площад по средата. Ако във всичко това не се разпознава пазар, то не е случайно. "Ще организираме различни културни мероприятия", смята директорът на "Пазари Възраждане" Николай Георгиев. За малко на пазара да се появи и



амфитеатър,



но за щастие ръководството и проектантите са се отказали. Не, не защото нямаше да изглежда намясто, а защото поддръжката му би била много скъпа.

Във вертикална посока тръгват и едновремешните очукани сергии. Те ще бъдат сменени с павилиони, разположени в четири къщички. Ако сте минавали оттам наскоро, трябва да сте ги видели - конструкции от метал, стъкло и дърво, свързани с покрита с навеси площ, която ще се превръща в тематични базари на открито. Общият брой на павилионите ще е 89, като поне една трета ще бъдат задължително за търговци на занаятчийски стоки. Първоначалната идея беше те да са около 65, но след протестите на търговци общината се отказа от намерението си да намалява почти двойно сергиите. И въпреки това сегашните 89 сергии са празни. За 56 от тях няма наематели след първия приключен конкурс. Причината според директора на тържището е различната документация. С новите правила търговците нямат право да продават стока, различна от тази, за която са кандидатствали. Ако един търговец е наел павилион, в който да продава платове, това означава, че следващите пет години, за колкото е договорът, не може да продава друго.



Къде остават доматите и чушките



в този амбициозен проект? Извън ремонтираната част. На тяхно място идват занаятчии и продавачи на млечни и месни продукти. Един търговец не може да наеме повече от три павилиона. Но и да иска, той едва ли ще може да си позволи повече от един дори. Началната наемна цена на обект от 6 кв. м е 480 лв., или 80 лв. на квадрат. В частта, където са предвидени обекти за продажба на месни продукти, ядки, хранителни стоки, цигари, цветя, сувенири, вестници и списания, най-ниската цена е 600 лв. без ДДС за павилион от 8.4 кв.м. Макар всичко това да звучи повече като проект за парк, то очакванията както на клиентите, така и на продавачите са много по-скромни. В разгара на ремонта на пазара единствените работещи сергии са върху частни терени, защото на общинските терени се изграждат новите павилиони. "Доста неща очаквам, но не вярвам да се случат и нещо да се промени", казва продавачка на ядки. За повечето търговци и граждани основната надежда е пазарът да стане по-сигурно място. "Най-много се надяваме да се променят търговците, като тук визирам основно ромите. Много е трудно, когато искаш да продаваш честно, а си заобиколен от нечестни хора", разказва жената от сергията с ядки. В късния следобед тук



идват клошари



и това сериозно пречи на всички и особено на репутацията на целия пазар. Затова другата най-голяма надежда на продавачите там е да се поставят камери и да се смени охраната. "На пъпа на София става най-голямата престъпност", знаят хората тук.

Шефът на общинската фирма "Пазари Възраждане" обясни, че ще бъде поставено видеонаблюдение и се надява наистина пазарът да стане по-сигурен. "Вие ще видите, че материалите, които влагаме, са много качествени и трябва да ги опазим, а освен това и хората трябва да са сигурни", коментира Георгиев. На клиентите болката не са материалите, а обслужването. "Надявам се да се подобри качеството и да има по-добри търговци, защото сега положението не е добро", казва Петя, която минава всеки ден покрай пазара, но много рядко пазарува оттам.

Във форумите и професионалната гилдия обаче темата за Женския пазар се връща обратно към неговата функция. "Насаждането на пазар с културни прояви значи нито пазар, нито култура", написа един форумец. Още миналото лято някои архитекти изразиха и критики към проекта именно в тази насока. "Пазар или сгради? Свободно или застроено градско пространство е пазарът? С проектирането на масивни двуетажни сгради отново се повтаря доказаната грешка за изграждане на втори етаж при подобен тип обекти. Практиката от многобройните примери в страната доказва, че вторите етажи не работят. В градоустройствен аспект се появява противоречието: по традиция пазарите са свободни градски пространства, естествени продължения на площади и улици, а не застроена територия с масивни сгради", написаха архитектите от група "Град". За справка - вижте втория етаж на Халите.

Новата част на пазара трябва да отвори в началото на август, когато всяка камара дини ще е с надпис "От Любимец". Ще бъде интересно да се наблюдава кое ще надделее - пазарът или културата. Мръсотията отдавна е доказала, че е устойчиво явление. Но не от всеки ремонт се ражда място за култура, както вярват в общината.
снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
2010 г.
СНИМКА: "СЕГА"
2007 г.
СНИМКА: "СЕГА"
2004 г.
Снимка: Борислав Николов
Женският пазар - 1999 г.
2
3127
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
29 Юни 2014 22:31
В т.нар. район "Малкия Бейрут" 40 евро на квадрат ?
Та в иделния център можеш да наемеш търговска площ за 20 евро.....
30 Юни 2014 07:45
По Радой Ралин- Българската - Българската култура- на Женския пазар на к..а
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД