Румен Овчаров е бивш министър на енергетиката и икономиката в правителствата на Жан Виденов и Сергей Станишев. Беше депутат в четири поредни парламента и дълги години оглавяваше най-голямата организация в БСП - столичната.
Г-н Овчаров, оглавихте ли опозицията в БСП?
- Никаква опозиция не съм оглавявал и нямам намерение да я оглавявам. Много пъти съм казвал, че не участвам във вътрешнопартийни интриги и не правя организация за сваляне на Сергей Станишев. Изразявам мнението си, включително и онзи ден на сбирката на дискусионния клуб "Георги Кирков", на която ме поканиха да участвам. За съжаление, нещата в БСП отново влязоха в нормалното си русло. Нормално - в смисъл "апаратът отвръща на удара". Апаратът може да го прави по един начин - с похвати, останали от вече не толкова близкото минало, като обработка на членовете на Националния съвет, обещания за водачи на листи - листите ще трябва да ги направим около стотина, за да може да се изпълнят всичките обещания, както и обещания за влизане в ръководството на партията. Но като че ли напоследък другарите започнаха да преминават границата на разумното. Страхът, който тресе ръководството, надмина и моите очаквания. Сега са тръгнали емисари на "Позитано" из страната и обясняват как тези, които искат свалянето на Станишев, са хора на ДПС, на Ахмед Доган, на Делян Пеевски и т.н. Тоест тези, които една година слугуваха и на ДПС, и на Делян Пеевски, сега точно тези хора със задна дата започват да се борят с ДПС и Делян Пеевски.
Защо обаче и вие със закъснение говорите на глас срещу тях, макар да бяхте първият в тройната коалиция, който обяви негативите от партньорството с движението?
- Партньорството с ДПС беше единственият начин да се свали Бойко Борисов от власт. Въпросът е защо политическото партньорство се изроди в икономически слугинаж. И преди година питах кой назначи министрите в правителството, кой назначи Георги Христозов за "управител" на енергетиката. Трябва да сме наясно - БСП имаше важна задача за миналата година - свалянето на ГЕРБ от власт. Това не беше възможно без Сергей Станишев и неговия авторитет като председател на ПЕС. Втората задача беше на тези избори тази година да се направи връщането на ББ невъзможно. За съжаление, точно в това и Сергей Станишев, и ръководството на партията напълно се провалиха. Те не само връщат Бойко Борисов, но го връщат на бял кон и задълго. Трябва да е ясно, с това ръководство, с тези хора, които направиха БСП за първи път подвластна на икономически и корпоративни интереси и групировки, ние нямаме никакъв шанс на изборите. Затова е необходима промяната в партията.
А как гледате на тезата, че промяната трябва да е след изборите, защото ще се занимавате с вътрешните си проблеми?
- А всъщност с какво трябва да се занимава партията? Това, което се случи на тези евроизбори, не е симптом, а диагноза. БСП губи твърдите си избиратели. Около 1/3 от тях не отидоха да гласуват за партията. БСП няма никакъв авторитет сред младите избиратели. Осем процента от гласувалите младежи на изборите са подкрепили БСП. БСП има 5 процента подкрепа от тези, които са извън България. Ами тоталният срив в смесените райони - там е катастрофа. БСП вече е разделена, АБВ ни диша в гърба. Затова бяха абсолютно неуместни опитите на ръководството да се оправдае първо със структурите - видите ли, те не били свършили работа, което не е вярно. БСП направи такава кампания, каквато никога не е правила за европейски избори. И Сергей Станишев, и евродепутатите наистина изровиха земята, но те можаха да я изровят и да посетят цялата страна само благодарение на структурите. И въпреки това резултатът ни е убийствен. И втората грешка - да се оправдаваме с правителството - хората не го припознали. Същото правителство, за което само допреди един месец твърдяхме, че е реализирало 85 на сто от социалните ангажименти в нашата програма. Въпросът е кой излъчи това правителство и кой от ръководителите на партията поема отговорност за това. Те скромно мълчат.
От оправданията, които изброихте, като че ли остана само ДПС - те ли са единственият виновник за ситуацията, в която изпадна БСП след евроизборите?
- Много се извинявам, но най-малкото не е коректно да се хвърля по този начин вината върху коалиционния партньор, и то защо - защото ДПС не се е съгласило Сергей Станишев да стане министър-председател, след като катастрофално е загубил изборите. Има ли нормален, разумен човек, който да приеме тази теза. Не е вярно твърдението, че изявлението на Лютви Местан е изненадало ръководството на БСП. Напротив и Сергей Станишев, и Димитър Дъбов, и Михаил Миков са го обсъждали с ДПС.
Как гледате на обвиненията, че точно в този момент разделяте партията?
- Тези, които са се подписали под декларацията на дискусионния клуб, тези районни организации от София, които са поискали нови избори, тези общински организации от цялата страна, които искат промяна, не я искат, за да разделят партията, а за да има партията убедителен резултат на изборите. Аз съм подкрепял Сергей Станишев. През 2012 г. го подкрепих точно по тази причина - като лидер на ПЕС, той беше единствената фигура, която можеше да се пребори с Бойко Борисов. Подкрепих го и при формирането на АБВ. Но в крайна сметка, когато виждаме, че има очевидно невъзприятие към ръководството на БСП и лично към него, няма защо да си затваряме очите. Той трябваше да бъде началото на тази промяна, да даде знака, да бъде генераторът, тогава всички щяхме да му ръкопляскаме. А той вече се превръща в изкупителна жертва. Защо си го причинява и на себе си, и на нас, и на държавата? Тази промяна е необходима сега заради изборите. Залогът е много по-голям от това 30 или 50 души от тесния кръг на Сергей Станишев да си решат проблемите, като станат депутати, става дума за стотици, хиляди членове и симпатизанти на БСП.
Как ще стане промяната предвид тезата, че партията е така устроена, че без съгласието на самия председател той не може да бъде свален?
- Това е така - няма случай БСП сама да е свалила лидера. Той винаги си е тръгвал. Сергей Станишев е първият, който стои на инат. И Жан Виденов никой нямаше да го свали, ако сам не си беше подал оставката. Винаги обаче има първи път. Чисто технологично за мен пътят е вътрешнопартийни избори. Нещо, което не е правено, но за да се случи то, е необходима промяна в устава. Там има вътрешнопартийно допитване, но не и избори. За съжаление, няма да остане време за това. Разбирам, че сега ръководството има идея да се организира вътрешнопартийно допитване с един кандидат. Може на някой да му изглежда като силен тактически ход, но всъщност ще станем за смях. Според мен смяната на Станишев е въпрос на време. Въпросът е дали ще го направим след поредната изборна катастрофа, или сега, за да имаме някакъв шанс на изборите. Така че Бойко Борисов да има силна опозиция в парламента и БСП да запази физиономията си.
След разрива с ДПС с кого ще си партнирате?
- Вече съм отговарял на този въпрос с думите на Гладстон, че Великобритания няма вечни приятели, има вечни интереси. Българският политически живот е прекалено сложен. БСП може да си партнира с всеки на базата на разумна политика и позиции. Задължително условие е убедителен резултата на БСП на изборите, но не бива да забравяме и собствените си грешки в партньорството с ДПС и начина, по който Бойко Борисов се подиграваше с партньорите си в предишния парламент.
Как гледате на действията на ДКЕВР срещу американските тецове и опита за намаляване изкупните цени за техния ток?
- В България няма управляващи, които да тръгнат срещу американските интереси. "Белене" е спряно, но паралелно развиваме проекта "Козлодуй", който ще ни струва една купчина пари, без да знаем докъде ще стигнем, но е американски. Ние сме русофили, както казва проф. Андрей Пантев, само на масата. Във всеки един случай сме първите, които предават не руските, но и собствените си интереси заради подкрепата на новия Голям брат. Прави го и това правителство.
Това навежда на въпроса за "Южен поток".
- И там е същото - България се оказа най-слабото звено от всички европейски държави. Говореше се за България като троянски кон на Русия в ЕС, а първи се отказахме. Австрийският президент тактично обясни на американците, че не им казва с кого да подписват договори, Италия обяви проекта за приоритетен. Проектът е прекалено добър, за да го няма. Ще се случи, въпреки нас.
|
|