:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,261
Активни 761
Страници 28,826
За един ден 1,302,066

Ефектът на позлатяването

У нас Народното събрание е манифактура, във Великобритания правилата се сменят само в краен случай и се спазва принципът "едно влиза - едно излиза"
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Законите в родния парламент се приемат при пълна липса на интерес от страна на депутатите.
Във Великобритания ново законодателство се приема в краен случай и когато това трябва да стане, задължително се спазва правилото "един влиза - един излиза". Това означава, че приемането на една нова регулация трябва да е съпроводено с отмяна на една стара. За 2011 г. в Обединеното кралство балансът на внесени и отменени предложения за регулиране е отрицателен - минус 14, т.е. с 14 повече са отменените актове за сметка на приетите нови актове.

У нас справка за законодателната дейност за периода от 14 юли 2009 г. до 20 април 2011 г. сочи, че 41-то Народно събрание е приело 303 закона (нови закони, изменения и допълнения към действащи закони). За този период от 21 месеца в Народното събрание са постъпили общо 501 законопроекта. Това означава средно по 23-24 законопроекта на месец. Втора справка показва, че през 2011 г. Народното събрание е приело 156 закона, а са постъпили 233 проекта. От началото на мандата си 41-то Народно събрание е приело 397 закона.

Тази статистика показва "свръхпроизводство". Картината не е по-различна и за другите състави на българския парламент. Изводът е, че законодателството ни е



израз на един погрешен модел,



целящ постигане на невъзможното обхващане на всички прояви на реалността, което води до свръхрегулация, фетишизиране на правната норма, парцелирано и непоследователно законодателство, постоянни нормативни кръпки, откриване на нови празноти в него, несъответствия между приемани, отменяни или изменяни регулации. Много често българският законодател, стремейки се максимално да угоди на ЕС, съобразявайки се с предписанията на дадена европейска норма, от поредна директива например, стига до ненужно пререгулиране, наричано в ЕС "позлатяване" - защото оскъпява прилагането. Правната уредба и изискванията отиват много по-далеч от това, което се изисква от ЕС. Всичко това е коренно противоположно на принципите и тенденциите, приети и прилагани в модерния свят.

Българските нормативни актове и особено законите се внасят и приемат без наличието на ясна оценка за очакваното от тях въздействие върху отношенията, които са предназначени да регулират, както и върху бизнеса, неправителствените организации и обществото като цяло.



Защо е вредна тази практика?



Определянето на правила, които регулират неограничен кръг от субекти и обществени отношения без ясна представа за ползата от тях, е типично за тоталитарните държави, в които нормите най-често обслужват управляващата партия, управляващите или определени хора с власт и влияние.

Погледнат като липса на предварителен анализ за въздействието на един закон или норма, този порок на българското законотворчество означава липса на ясна визия за преследвания обществен интерес, което автоматично води до извода, че двигател за приемането на новите правила са други интереси - личностни, корпоративни, класови, партийни, лобистки и т.н.

Когато не се следи ефекта от въведеното законодателство, се губи интерес и се възпитава нехайство към законодателната инициатива.

Заради липсата на оценка на въздействието на регулирането



на българския законодател му липсват отговорност,



перспективност, дългосрочна визия, далновидност, желание за приемственост, трайност на провежданите политики. За сметка на това той е податлив на конюнктурност, политизираност, популизъм и колебливост на вземането на най-важните решения в държавата.

Често след приемането на нов закон минава продължителен период, понякога години, докато се стигне до извода, че така избраната нова правна уредба е неподходяща и тя трябва да бъде променена. Но през целия този период тази правна рамка е действала, определяла е съдбите на хората, диктувала е работата на администрацията, била е основа за разработване на стратегии, политики, практики, механизми и инструменти по нейното приложение, влияла е върху икономическата и социалната среда в държавата.

За да могат да бъдат избегнати подобни ефекти, е необходимо да бъде създаден и въведен механизъм, по който да се преценява доколко една промяна в правната уредба ще има благоприятно въздействие. Ако се окаже, че отрицателните ефекти биха били повече от положителните, такова предложение за промяна да бъде отхвърляно още в зародиш, без да бъдат хабени време, усилия и средства по неговото обсъждане.



*Център РИА (името идва от Regulatory Impact Assessment) е проект на група български експерти и учени - юристи и икономисти. Целта му е да наложи практиката, преди да се приемат правила и промени на правила, да се оценява какъв е очакваният ефект от тях.



17
1972
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
03 Юли 2014 20:02
За мен е очевидна нуждата от президентска република.
Нещо повече, конституцията следва да се промени така, че задължително да се редуват дълги периоди - минимум 4 години - без парламент с кратки - максимум 1 година - в които да заседава, всеки път в нов състав.
И, категорично!, народното събрание не следва да има правото да се меси в работата на другите власти. Особено вредна за обществото е намесата му в изпълнителната.
03 Юли 2014 20:30
президентска република по тези ширини е равнозначно на феодално законодателство бит и култура.
като видяхме какви "кауни" се изредиха" добре,че нямаха власт..
ей плевнята 2 пъти ще се меси със служебните кабинети. райков лайн0то вместо в затвор в посланически пеленки.
03 Юли 2014 20:47
президентска република по тези ширини е равнозначно на феодално законодателство бит и култура

И какво точно им е на ширините? Те я те Румъния, президентска република на същите "ширини", че и на същата дължина, ако позволиш да уточня мисълта ти.
А ако смяташ, че на света има друга политическа система, която през последните десет години да е дала повече образци на феодално законодателство, бит и култура от нашата, значи говорим за различни страни
03 Юли 2014 21:05
И, Егати, изобщо не оспорвам, че в идеалния си вид парламентарната държава е по-съвършена и по-демократична от президентската. Парламентарни са и повечето от 25-те демократични страни. Президентска Франция например е след тях, на 29- о място по индекса си на демокрация.

Но ако говорим не изобщо, а въз основата на конкретния си български опит, то наистина няма нищо по-партийно-феодално от парламентарната ни кочинка
03 Юли 2014 22:22
За да могат да бъдат избегнати подобни ефекти, е необходимо да бъде създаден и въведен механизъм,


Голяма група експерти твърдят, че има и по-добри механизми от на АК-76, но оптимизационно и икономически е най-добре да се приложат тези произведени в Булгаристан преди 1990 г.
03 Юли 2014 22:37
Президентска република с Двукамарен парламент и Граждански квоти във всяка от камарите...
Имунитет само на парламентарна трибуна, в състав на работни групи, делегации и прочее изяви в собствено работата...
03 Юли 2014 22:42
От началото на мандата си 41-то Народно събрание е приело 397 закона.


А колко е отменило?
03 Юли 2014 23:26
Президентска република с Двукамарен парламент и Граждански квоти във всяка от камарите...

Да за другото, Бийгъл, но защо две камари?
Аман от свещени крави и байгън от синекури. Халал да са им парите, но не разбираш ли колко са вредни?

По същината си, нормалният парламент е типична проектна структура. Създава се за определен срок, за постигането на определени задачи и няма постоянен състав. Не следва да има такава обида за разума като "професионален депутат", хеле пък като "партиен". Последното даже феодалната ни конституция го признава с половин уста.

Кой задава задачите и кой приема работата на такава проектна структура?
Задава ги народът, чрез референдуми по всички важни въпроси. Нямам предвид ежедневни референдуми, могат да са един-два годишно, с въпроси колкото са нужни. Приема я обществен съвет, а президентът е рефер. Толкоз
03 Юли 2014 23:28
И в Римското право Съдът осъществява не правораздаване, а справедливост. Дори в Руската правна доктрина, с която Българската е сродна, такъв термин „правораздаване“ липсва. Ако проследите неговия произход, ще се убедите че е въведен с Димитровската конституция от 1947 г., за чиито цели явно е бил измислен. Разбира се, че при подобен "Съд" с изместена отправна точка, Парламентът трябва непрекъснато да предписва
03 Юли 2014 23:33
и кое е вьрховенството на закона и буквата на закона след като се приемат и отменят толкова много закони
за милиони няма закони
за кокошка няма прошка
04 Юли 2014 05:18
Те я те Румъния, президентска република на същите "ширини"...
без въобще да се интересувам каква се води Румъния по конституция помня, че съвсем скоро имаше конфликт между премиер и президент, включващ и процедура по отстраняване на президента, инициирана от премиера... Интересно как се случва всичко това в "президентска република Румъния"
...граждански квоти...
Куче, апелите за "граждански квоти" (във всичко) издават политическа безпомощност, подменя самата същност на понятието "партия" и/или е опит за бетониране на политиците/партийците като един вид аристокрация, на която и се полага да я хрантутиме по право
04 Юли 2014 08:46
Ако послушаме новите идеи и направим президентска република, вярвате ли че нещо ще се промени? След толкова ялови промени? Аз лично не вярвам. Има нещо в същността на нашето общество, което пречи на оправянето. Сменяме хора, партии, закони, институции, а ефектът е нулев. Защо??? Защото същността на обществото е КЛИЕНТЕЛИЗЪМ. Една група(КЛИЕНТИ) поддържа един политик(ПАТРОН), за да получи облаги за себе си и семействата си и когато П се АТРОНА има някаква власт се отблагодарява като им дава от обществените средства, назначава ги на работа в администрацията с предимство и каквото се сетите още. От кога клиентелизма е станал основна практика и е изместил (победил) другите видове отношения? От както сме влезли в социализъма. Така и до сега. По този принцип е назначена цялата ни администрация още от социализма и до сега. Как може да си представите че нещо ще работи добре, ако е създадено на този тарикатски принцип. Коренно е променена мотивацията на всеки назначен да работи за обществото. Коренно е променена и мотивацията на индивида как да се издига в обществото. Как искате да имаме независими институции ( съд, прокуратура, полиция и каквото се сетите още) ??? Ето какво трябва да се променя. Има ли някой който знае как??? А колко ли българи са го осъзнали? Как като и образователните институции са клиентилизирани?
04 Юли 2014 12:32
А пък при нас системата е GIGO, което се разшифрова така: "garbage in - garbage out"! Боклуци влизат - БОКЛУК продуцират!
04 Юли 2014 13:01
lisana 03 Юли 2014 22:42
От началото на мандата си 41-то Народно събрание е приело 397 закона.


А колко е отменило?

Ми ще им е трудно да отговорят. Щото цялата статия се плъзга по повърхността на проблема с калпаво законодателство. Още и статистиката им е манипулативна, като пример - промяна в текст на закон е отмяна на стар и приемане на нов текст т.е. пряко отговаря на основният им критерий на хАнгличаните. Ама дай да развиваме активност, да ни пишат по вестниците.
04 Юли 2014 13:06
че ние и сега си имаме Президент!
Управлението на бат Бойко си беше именно "президентска" /или "премиерска" ако щете/ република - че той и чехъла си направи президент дори!
Не ни трябват нови закони, а да се спазват сегашните. Трябва да има и някакъв елемент на избираемост в съдебната система, зашю да се спре с най-големия ни дефицит - този на справедливост. Може поне прокурорите да се избират директно, а всички съдии да минават на 4-5 години поне на един "зачьот" пред народа - Продължава/ Не Продължава.
04 Юли 2014 18:52
да се спре с най-големия ни дефицит - този на справедливост. Може поне прокурорите да се избират директно, а всички съдии да минават на 4-5 години поне на един "зачьот" пред народа - Продължава/ Не Продължава.
изключително разумно предложение...
поради което едва ли някога би могло да стане практика
04 Юли 2014 23:18
Няма спасение, никакви реформи няма да да оправят татковината...всеки човек от улицата ще ви каже нещо много просто и страшно - България загива.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД