:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,211
Активни 762
Страници 29,776
За един ден 1,302,066
Поуки

Хедж фонд докара Аржентина до фалит

Буенос Айрес се противопоставя на съдебно решение да плати над 1 млрд. долара на притежатели на стари дългови инструменти
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Плакати с надпис: "Спрете лешоядите, Аржентина е обединена от национална кауза" са разлепени в столицата Буенос Айрес. Страната категорично отказва да изпълни съдебното разпореждане на изплати дългове към американски хедж фонд.
Не са много институциите, които са достатъчно могъщи, за да поставят на колене една независима държава. Повечето от тях упражняват властта си много внимателно; останалите пък са опасни фундаменталисти. Върховният съд на САЩ - и другите институции на американската федерална съдебна система - се включи директно в групата на последните, когато отказа да приеме внесеното от Аржентина обжалване на решение, произнесено от по-ниска съдебна инстанция. Последствията със сигурност ще бъдат страшни за Аржентина. По-общо казано, съдебното решение още повече ще затрудни държавите, които искат да се освободят от бремето на това да са свръхзадлъжнели. Това ще бъде много лошо за международните капиталови пазари. А също така ще намали националния суверенитет.

Страни по казуса са Аржентина и група от т.нар. фондове лешояди, начело с разполагащия с много средства и с доста спорна репутация хедж фонд "Елиът Асошиейтс", който иска от Буенос Айрес изцяло да погаси свой стар дълг. "Елиът" за първи път привлича широкото обществено внимание през 2000 г., когато завежда - и печели - подобен иск срещу Перу. Това е безпрецедентна



победа срещу суверенно правителство,



въпреки че става въпрос само за 90 млн. долара. Тя дълбоко разтърси международната финансова общност и накара Международният валутен фонд да направи опит да създаде съвсем нов съд за обявяване на фалит на държави. Случаят с Аржентина е много, много по-сериозен - страната дължи на "Елиът" над 1 милиард долара преди преструктурирането на дълга си. Общата сума, която страната дължи на свои кредитори, купили ценни книжа преди преструктурирането, е 15 млрд. долара. И ако "Елиът" получи това, за което настоява, и Аржентина изпълни съдебното решение, то и другите кредитори веднага ще поискат да им бъдат изплатени задълженията при същите условия, т.е. да изплатят сумите, които Аржентина е получила, преди два пъти да преструктурира дълговете си.

Разбира се, Буенос Айрес не иска да направи това. Аржентина обяви фалит и спря да изплаща дълговете си през 2002 г., в края на икономическа депресия, която доведе до свиване на икономиката с 28%, огромна девалвация на местната валута, а милиони жители на страната изгубиха работата си и гладуваха. По онова време това беше най-големият фалит, който светът някога бе виждал. (Накрая обаче "Лемън Брадърс" счупиха този рекорд.) Аржентина не погасява външния си дълг до 2005 г., когато страната предлага на кредиторите си сделка: дайте ни старите си облигации, които не са изплатени, и в замяна ние ще ви дадем нови ценни книжа с по-ниска номинална стойност. Трябва да направите това, тъй като ние ще платим това, което дължим по новоемитираните ценни книжа. (Това също така бе намек, че задълженията по старите облигации няма да бъдат изплатени.)



Аржентина спазва дадената дума



и след втора размяна на ценни книжа завършва през 2010 г. - 93% от притежателите на първоначално издадените дългови инструменти ги замениха. Размяната беше принудителна, за да е сигурно, че ще се реализира: притежателите на ценни книжа не можеха да се пазарят, те имаха право само да кажат дали ще участват, или не. Това все пак е държавен дълг. Ако държавата фалира, не много кредитори могат да я принудят да им изплати задълженията. На това разчита и "държавата". Обикновено повечето от притежателите на дългови инструменти просто приемат всяка оферта, която им бъде предложена. Така подобни замени се превръщат в утвърден начин, по който държавите преструктурират дълговете си, за да избегнат възможността да изпаднат във фалит за неопределен период от време.

Съдебният иск в Ню Йорк - този, който стигна до Върховния съд - бе заведен от притежатели на ценни книжа, които не са участвали в преструктурирането на дълга на Аржентина. Първоначално купуват дългови инструменти с голяма отстъпка и знаят как да използват начисленията на лихви върху просрочените задължения, за да превърнат номиналната стойност на неизплатения дълг в милиарди. Те са наясно, че няма да е лесно да получат пълния размер на сумите, които страната им дължи, но ако успеят, това ще бъде един от най-големите удари в историята на хедж фондовете.



Така започва играта на котка и мишка



между "Елиът" и Аржентина: "Елиът" се опитва да отнеме активите на Аржентина, а Аржентина се опитва да ги държи далеч от "Елиът". Един ден аржентинският ветроходен плавателен съд "Либерта" е конфискуван от властите в Гана с намерението да бъде предаден на "Елиът". Корабът е освободен едва след решение на Международния трибунал по морско право.

Зад всичките съдебни трикове стои сериозен дебат за фалита на една държава, или по-скоро за факта, че няма такова нещо като държавен банкрут. Страните не могат лесно да фалират: това почти винаги води до падане на правителството, а държавата не може да взима пари от чужбина в продължение на много години. Тъй като много страни имат дефицити, то за тях е изключително важно да могат да взимат пари.

Ако една държава обяви фалит и не може да плаща дълговете си, трябва да се намери начин да се реши този проблем, да влезе отново в международната финансова система и да може както самата тя, така и местните компании да се финансират с дълг. Тъй като страните обикновено не банкрутират, следващият най-добър начин е подмяната на дългови инструменти. За да проработи това, държавата длъжник трябва да плаща на притежателите на облигации, получени след преструктурирането на дълга, но да не плаща на тези, които са отказали да подменят старите си дългови инструменти за нови. Или никой няма да участва в замяна, както и нито една държава някога ще преструктурира дълга си.

Ето затова Бразилия, Франция, Мексико и



САЩ подкрепят Аржентина



в битката с "Елиът". Никой от тях не изпитва голямо съчувствие към Аржентина или към правителството й. Те обаче имат интерес да се поддържа правото на страните да плащат на една група кредитори и на друга да не се дават пари. И точно тук съдилищата в САЩ започват да стават изобретателни.

В продължение на години съдията Томас Гриса излиза с все по-строги решения срещу Аржентина, които обаче тя игнорира. След дълги години на безполезни жалби в съда Гриса се опита да направи прецедент. Обикновено когато този, който дава парите, е нарушил договорните задължения, то съдията ще произнесе присъда срещу него. Съдията Гриса обаче се погрижи за притежателите на облигации, които са получили по 30 цента срещу долар за преструктурирането на аржентинския дълг. Според него докато "Елиът" не получи в пълен размер дължимото й, то притежателите на преструктуриран дълг няма да си получат сумите.

Това разпореждане трябваше да бъде обжалвано, но Върховният съд не прие молбата, и то вече влезе в сила. Няма грешка: невинните са наказани. Притежателите на преструктурирани дългови инструменти не са направили нищо лошо, но няма начин те да получат в пълен размер и навреме това, което Аржентина им дължи. Поне докато не плати на "Елиът", което Буенос Айрес засега няма намерение да направи.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Икономическият министър на Аржентина Аксел Кисилоф няколко пъти се опитва да преговаря с представители на хедж фонда "Елиът", но не постигна успех.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Президентът на Аржентина Кристина Фернандес де Кирхнер бе категорична, че страната няма да плати на хедж фонда "Елиът", въпреки съдебното решение.
24
4128
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
10 Юли 2014 20:33
Малей, какви президенти си имат хората
10 Юли 2014 20:43
То Фурсов отдавна мърмори, че (май) Русия щяла (май) да прави (май) най-голямата си (май) военна база извън Русия именно (май) в Аржентина...
10 Юли 2014 20:59
Малей, какви президенти си имат хората

Дан си гледал Фрау у Пекин или пу, пу ка беше тая англицката вещица, Аштън?

Аз викам питам къф фалит, кат аржентинците немат проблем да си плащат задълженията
А иначе серьозно изперкване ка наблюдава при съдиите.
Некъф испанец искаше да арестува китайските ръководители ....
Ма на него кат че му свиха парките
Па после нащто здравеопазване било зле .... да бе да
10 Юли 2014 20:59
***
10 Юли 2014 21:03
MB 10 Юли 2014 20:59
А иначе серьозно изперкване ка наблюдава при съдиите.
Некъф испанец искаше да арестува китайските ръководители ....


Той ще да е бил от испанското ДСБ...
10 Юли 2014 21:36
Малей, какви президенти си имат хората



Да ве, до др. Кристина нашите политически "лъвици" ще изглеждат като хигиенистки на половин работен ден
10 Юли 2014 21:47
Аржентина спокойно може да си ги бодне на шапката.

http://bulgaria-mmt.blogspot.com/2014/06/2002-70.html?m=0
10 Юли 2014 22:17
Мерси за линка! Много добри обяснения за ситуацията и как Паразитите могат да бъдат препикани.

Между впрочем, не бяха ли тези мошенически Хедж-манипулации причината за избухване на финансовата криза през 2008-ма? Може да имаха друго име и механизъм, но номера с държавните дългове е отдавна познат като средство за заграбване...
10 Юли 2014 22:39
Малей, какви президенти си имат хората
Преди време Кристина Фернандес е била красива жена. Е, сега вече нещата изглеждат по-различно:Натисни тук
В сравнение с Аштън обаче бие с нокаут.
Преди време я коментираха закачливо заради Путин: Натисни тук
10 Юли 2014 22:39
Хедж фонд докара Аржентина до фалит


Абе до фалит не мое да я докара, ма до БРИКС американците я докараха.
10 Юли 2014 22:52
Циганете ПАК изпапали заемите.
И ПАК немат...
10 Юли 2014 22:54
Бриксът ще я оправи Аржентина.
Бразилците, китайците и индийците пари на доказани мошеници нема да дадат.
Остава некакъв газопровод да се прокара...
10 Юли 2014 23:02
Остава некакъв газопровод да се прокара
От Малдивите към материка?
10 Юли 2014 23:20
Хедж фонд докара Аржентина до фалит


Хай бабасън-ананасън, пак същата манипулация ли е, неграмотност ли е, бърка се дефолт с фалит!

Точно този въпрос сме го обсъждали у форумо, да!

Е те туканка:

Натисни тук
11 Юли 2014 00:02
Аз викам питам къф фалит, кат аржентинците немат проблем да си плащат задълженията

Бедна ни е фантазията къде е в момента Аржентина спрямо злощастното време преди 12 години и къде ще стигне в бъдеще.

БВП е около 800 млрд. долара или почти 19 000 на всяко калпаче от 42- милионното население. 25% от населението е на възраст до 15 години, при 77 години средна продължителност на живота и завидни здравни показатели.

Природните ресурси на страната са с невъобразим потенциал, от който в момента се използват само няколко процента. Пампата на Аржентина има най-големите възможности в света за изхранване на население, след чернозема на Русия - 33 млрд. и 35 млрд. души, съответно.
11 Юли 2014 00:09
Пампата на Аржентина има най-големите възможности в света за изхранване на население, след чернозема на Русия - 33 млрд. и 35 млрд. души, съответно.


Можеш ли да цитираш откъде е взето това твърдение?
11 Юли 2014 01:12
Тия лани предложиха финансова помощ на еврозоната да спасява пигсовете.
11 Юли 2014 11:22
От Малдивите към материка?

Тва си е идея.
Една трийсегодишна концесийка на китайците ... тъкмо има да си връшат на ингилизите дето тойкова години са им правили проблеми, Тайван .....
Обонго че требе ритуално да жертва ингилизкия пудел, че сий бало мамата
Па руснаците мое след Никарагуа да бучнат и там една база ....
Тъкмо Атлантика че им стане нещо като вътрешно море с тва покритие ....
11 Юли 2014 12:33
...докато "Елиът" не получи в пълен размер дължимото й, то притежателите на преструктуриран дълг няма да си получат сумите.

Доста необичайна позиция, нелишена впрочем от правни аргументи. Ако - за по-голяма яснота - съпоставим Аржентина в състояние на фалит с нашето Кремиковци, това е все едно Кремиковци да предложи да плати 30% от задълженията си към някои кредитори като НЕК или НСИ например, които приемат тази оферта, ако някой от другите кредитори (например Булгаргаз или БДЖ) не я приемат, не получават нищо.
Не е справедливо така да се извиват ръцете на кредиторите, които не са съгласни да им откраднат 70% от парите за full and final settlement. Не е справедливо обаче интересите на малцинството (кредитори) да се налагат на тези на мнозинството.
Всъщност, нещо като оздравителен план, който трябва да се приеме с мнозинство от общото събрание на кредиторите, но до колко това е приложимо за "фалита" на една държава?
11 Юли 2014 13:06

Аржентина ще търси средства от Русия и Китай за погасяване на задълженията си
Страната има време до края на юли да се издължи на кредиторите си

Аржентина ще се обърне към страните от БРИКС в търсене на инвестиции, с които да покрие належащите задължения по дълга си, след като повечето международни кредитори избягват да влагат пари в задлъжнялата ѝ икономика, пише Wbp Online.

Южноамериканската страна продължава да преговаря със своите кредитори, като в същото време ще потърси свежи инвестиции от Русия и Китай покрай срещата на страните от БРИКС следващата седмица. Аржентина няма достъп до капиталовите пазари заради своя дълг и спешно търси чужд капитал, който да бъде вложен най-вече в разработването на залежите на шистов газ в Патагония, към които има интерес от Китай и Русия, според някои анализатори.

Те обаче предупреждават, че ако страната просрочи дълга си, новите инвеститори може да се откажат от вложения в затруднената икономика. „Положението, в което Путин и Си Дзинпин преговарят с Аржентина, която обслужва дълга си, е много по-различно от това при неплатежособност на южноамериканската страна“, коментира политическият анализатор за Financial Times Карлос Германо.

Китай инвестира в Аржентина през 2010 г., когато компанията под държавен контрол China National Offshore Oil Corporation купи 50-процентов дял в местния енергиен гигант Bridas Corporation. Освен това китайски инвеститори вложиха пари в хидроелектрически и железопътни проекти. Има слухове, че и Газпром е заинтересована от добиване на шистов газ.

Междувременно Аржентина реши да изпрати представители на технокрацията, които да преговарят с кредиторите, вместо министъра на икономиката. Падежът на аржентинския дълг настъпи в края на юни и плащанията по облигациите технически са просрочени, но държавата си осигури 30-дневен гратисен период от американския съд.

Аржентина изпадна в неплатежоспособност по дълга си през 2001 г. и оттогава води непрестанна борба със своите кредитори. Повечето инвеститори се съгласиха да отпишат две трети от предкризисната цена на облигациите, но някои хедж фондове отказаха да го направят и заведоха дело срещу Аржентина. През юни Върховният съд на САЩ отхвърли обжалването на страната срещу съдебното решение тя да плати над 1,3 млрд. долара на хедж фондовете.
11 Юли 2014 15:34
Га че върнете нещо толкова просто като функ;ията която следеше и блокираше повтарящи се мнения


Кога е имало такава? Автоматична ли? Заинтригувахте ме.
11 Юли 2014 17:58
Аржентинските мошеници немат големи шансове.
Държателите на аржентински държавни акции са се консолидирали и ще започнат да арестуват аржентински държавни активи по света.
Единствената възможност е мошеническото правителство да се споразумее с кредиторите.
11 Юли 2014 19:16
Пампата на Аржентина има най-големите възможности в света за изхранване на население, след чернозема на Русия - 33 млрд. и 35 млрд. души, съответно.


Можеш ли да цитираш откъде е взето това твърдение?


Да не е от Жул Верн - "Децата на капитан Грант"?
11 Юли 2014 19:22
Ще го духат хамериканските банкстери, най-вероятно.....
Арентина не е България.......
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД