Какво правят Джордж Клуни, Питър Пан и един българин в най-големия китайски град, в който пейзажът се променя по-бързо, отколкото се печатат картичките?
Ще трябва да започнем от един следобед, в който поетът и драматург Ясен Василев попада случайно в интернет на програма за писатели в Шанхай. Кандидатства и... не го приемат - взимат само по един писател на година. Разглеждайки снимки на Шанхай в Google обаче Ясен решава, че трябва да отиде там и намира информация за резиденцията на Swatch - да, на часовниците. Оказва се, че собственикът на швейцарската марка Ник Хайек е наел цял хотел в идеалния център на Шанхай, за да продава часовници на заможни посетители от първия етаж, а на останалите - да настанява творци от целия свят, които да развиват уменията си.
Ясен кандидатства и...
...се оказва първият българин, настанен в резиденцията на петзвездния The Swatch Peace Art Hotel за шест месеца. Срещу него е Peace Hotel - най-известният хотел в Шанхай, в който са отсядали звездите Марлене Дитрих и Чарли Чаплин в началото на миналия век.
За да бъде приет, той кандидатства с проект за театрална пиеса с работно заглавие "Сизиф в Метрополис", вдъхновена от филма "Метрополис" на Фриц Ланг - голяма част от небостъргачите в Шанхай наистина изглеждат като в този филм. Така пиесата е обвързана с града, съчетаващ в себе си миналото и бъдещето.
Ясен е първият невизуален артист в резиденцията. Освен единственият българин там и единственият "пишещ човек" Ясен е и най-младият - докато почти всички са на възраст над 35 години, той е едва на 26 (празнува там рождения си ден). Останалите са визуални артисти - танцьори, художници, фотографи, автори на инсталации. Две седмици преди да се върне в България, в резиденцията пристига първата жена рапър от Иран.
Впечатленията си описва като нещо средно между филм на Стенли Кубрик, разказ на Борхес и картина на Мориц Ешер, а наоколо е като в "Междузвездни войни" - вертикален град, високи сюрреалистични сгради, пътища на пет етажа и никакви изисквания от артистите освен да творят.
В България Ясен има опит с визуалното представяне на текстовете си - участва в литературния проект 4х4 с поетите Радослав Чичев, Иван Димитров и Мирослав Христов. След това поставя и пиесата си "Зазиданите" в Младежкия театър.
Резиденцията, в която е настанен, е отворена преди по-малко от три години - има 18 стаи и студия. Приемат се по 18 души за 3 или 6 месеца, като непрекъснато идват и си тръгват хора, защото няма фиксирани срокове за пристигане.
Artist Trace/Да оставиш следа
"Единственото ти задължение е в края на тези шест месеца да оставиш нещо, което те наричат artist trace - следа от твоя престой там, - нещо, което да може да бъде представено на изложба", разказва Ясен.
Единственият, който пристига в хотела в началото на януари, когато там се настанява и Ясен, е шведският музикант Кристиан Бърг. Двамата започват да действат в екип - Ясен чете поезия, а Кристиан я допълва с музика. Част от "следата", която Ясен оставя, са записи на два пърформанса, които са направили заедно. Останалото са написани на ръка текстове върху хвърчащи листове - поезия в проза върху библейската история за Исмаил.
По покана на шведския консул в Шанхай двамата участват в поетично събитие около 1 май (все пак Китай почита труда), в което са единствените творци от различна националност - всички други са китайски поети. Ясен чете на български, а Крис импровизира музикално. Всички зрители реагират добре - без да разбират смисъла на думите, фокусът се премества от значението към звученето.
Като част от програмата в резиденцията всеки артист има право да отвори студиото си за посетители. Ясен, като невизуален артист, кани гости на актьорско четене на пиесата си "Зазиданите" в превод на английски от Анджела Родел. Актьорите са трима - актриса, родена в Афганистан, но израснала в Калифорния, актьор, роден в Саудитска Арабия и израснал в Ирландия, и швед, израснал в Швеция. Подрежда ги един до друг на една маса, но осъзнава, че това е ужасно скучно. И преминава към втори вариант. Стаята на Ясен и студиото му си поделят едно и също пространство. Затова поставя актьорите в леглото си, а публиката наблюдава четенето от спалнята на Ясен. "Имаше общо може би 50 души, като имаше хора и в банята", разказва той. Публиката е снимала с телефони и с камера, а видеото е част от следата, която Ясен оставя (виж снимките).
Каква е връзката на Джордж Клуни (и Салма Хайек)
Всъщност за да отседне артист в резиденцията на Swatch, творчеството му преминава през комисия от влиятелни творци. В тази комисия е и актьорът Джордж Клуни. В нея е също и Анри Франсоа Пино - съпругът на Салма Хайек (която въпреки сходството във фамилията няма връзка със собственика на Swatch).
Джордж Клуни се е запознал с артистите от резиденцията, като член на комисията и е разговарял по няколко минути с всеки от тях. Лошото качеството на снимките се дължи на факта, че са заснети с телефон - единствената професионална снимка на двамата принадлежи на Swatch, а те държат на авторското право.
И така, кой по дяволите е Питър Пан?
Има само двама души в китайския екип на The Swatch Peace Art Hotel, които не са от Шанхай. Единият от тях е Питър Пан, който работи на рецепцията. Тъй като много китайци имат и своето отделно европейско име, при пристигането си в хотела по аналогия с китайската му фамилия Пан го наричат Питър.
Това е.
Що се отнася до Ясен, през октомври го чака пореден пърформънс с Кристиан Бърг в Шанхай. Със сигурност за него ще има публика, защото хората в Шанхай са любопитни и за всичко има достатъчно зрители.
абе само на мен ли се струва, че се пише за откачалки
ама народът си го е казал - не е луд който яде баницата...