:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,743,766
Активни 299
Страници 233
За един ден 1,302,066
Наръчник

„Креди сюис“ се оказа прекалено голяма за американското правосъдие

Вашингтон призна, че финансовата институция е много важна за глобалната икономика и че не може да се добере до ключовите вложители, укривали данъци
Снимка: Архив
Централата на швейцарската банка "Креди сюис" в Цюрих.


През есента на миналата година Джеймс Коул, номер 2 в Министерството на правосъдието на САЩ, изпраща любопитен имейл. Той е свързан с криминално разследване на схемите за избягване на данъчно облагане чрез офшорни сметки, прилагани от швейцарската банка "Креди сюис" и използвани от богати американци. "Можеш ли да ми дадеш най-новата информация докъде сме стигнали?", пита Коул Кати Кенийли, която ръководи проточилото се разследване на втората по големина банка в Швейцария. В имейла от 4 септември, чието съдържание "Нюзуик" получи, Коул добавя и следния детайл: "Разговарях с Бродерик Джонсън, който каза, че изпълнителният директор иска случаят да бъде разрешен."

Бродерик Джонсън е адвокат и бивш лобист, приближен на президента Барак Обама. През януари м.г. Обама го назначи за свой помощник и за секретар на кабинета му - задачата му е да си сътрудничи с различните правителствени ведомства, сред които е и Министерството на правосъдието. Имейлът на Коул е интересен, тъй като бившата лобистка фирма на Джонсън Collins Johnson Group защитава интересите на "Креди сюис". Важен е и моментът, в който мейлът е изпратен: Министерството на правосъдието току-що е финализирало сделка с швейцарски банки, които са се съгласили да платят глоби за това, че са позволили на свои американски клиенти да укриват данъци. В споразумението, което е най-голямото постижение на правосъдното министерство в продължилия 7 години кръстоносен поход срещу укриването на данъци чрез швейцарски частни банки, обаче не участват повече от дузина финансови институции, срещу които се води криминално разследване, особено "Креди сюис".

Изглежда намесата на Джонсън дава резултат. След 18 месеца в задънена улица банката започва сериозни преговори с Министерството на правосъдието. На 19 май "Креди сюис" се призна за виновна по обвинението в заговор с цел подпомагане за укриване на данъци в продължение на десетилетия до 2009 г. и се съгласи да плати най-голямата глоба в историята на САЩ - 2.6 трилиона долара, за това, че е съдействала да бъдат измамени Министерството на правосъдието, Данъчната служба в САЩ, Федералният резерв и Комисията по ценните книжа и борсите.



Голяма победа за правосъдното министерство, нали?



Има хора, които обаче отговарят отрицателно. Въпреки рекордно високата финансова санкция според тях "Креди сюис" се е отървала леко, тъй като не е принудена да разкрие имената на 22 000 американци, укрили над 12 млрд. долара в офшорни сметки чрез банката, както изчислява подкомисия в Сената.

Критиците, сред които настоящи и бивши служители на правосъдното ведомство, също са притеснени от имейла на Коул. "Това не са нормалните канали за комуникация", казва високопоставен служител, който е наясно с намесата на човек, доверен както на президента, така и на изпълнителния директор на една от най-влиятелните банки в света. (Говорител на Белия дом заяви, че Бродерик Джонсън е "протегнал ръка към Министерството на правосъдието, за да улесни разговорите, и не е участвал в преговорите или "лобирането" за споразумение. Говорител на "Креди сюис" отказа коментар. )

През 2009 г. най-голямата швейцарска банка "Ю Би Ес" постигна споразумение, чиито параметри са по-леки от наказанието на призналата се за виновна "Креди сюис". "Ю Би Ес" плати глоба от 780 млн. долара и по-късно бе принудена да разкрие имената на клиентите си, на които е помагала да измамят данъчните власти в САЩ. Втората част е фрапиращо нарушение на швейцарския закон за банковата тайна. "Ю Би Ес" разкри клиентите си едва след като правителството на Швейцария предприе спешни мерки, които позволиха на банката да предостави имената на около 4450 притежатели на сметки на Данъчната служба на САЩ и на следователите от Министерството на правосъдието. (Недекларирането на приходи, върху които по принцип трябва да се начислят данъци, не е престъпление според швейцарския наказателен закон, но на нарушителите се налагат глоби.)

Разкритията на "Ю Би Ес", благодарение на които бяха посочени и порицани чуждестранни частни банкери и американските им клиенти, се превърнаха в знаков трофей за правосъдното ведомство на САЩ във войната срещу укриването на данъци. Повече от дузина швейцарски и чуждестранни банки с големи клонове в Швейцария като HSBC станаха обект на криминални разследвания, а "Креди сюис" се оказа на челна позиция в този списък. През 2012 г. прокурорите обвиниха най-старата банка в Швейцария "Вегелин", че е подпомагала свои клиенти да укриват данъци, и малко по-късно, след като се призна за виновна, финансовата институция обяви, че преустановява дейност. От 2009 г. насам над 43 000 американци с тайни банкови сметки са се явили доброволно пред данъчните в САЩ.

Продължилото дълго разследване на "Креди сюис", което e пряко свързано с казуса на "Ю Би Ес" и разкритите 4450 имена, бе смятано за следващия голям успех за прокурорите, но трофеят се оказа неочакван. С "Ю Би Ес" "въпросът с имената беше по-важен от стойността на глобата и затова преговорите (с Министерството на правосъдието) вървяха много, много трудно", казва бивш служител във ведомството. "Постигнатата договорка промени банкирането."



"Креди сюис" предостави на правосъдното министерство само 238 имена,



но те не бяха особено ценни. "В интерес на истината, смятам, че повечето от клиентите, които разкриха, са покойници", казва човек, запознат с казуса.

Едуард Робинс, който е данъчен адвокат в Бевърли Хилс, Калифорния, и в продължение на 11 години до 2004 г. е бил ръководител на данъчен отдел в прокурорския офис, отговарящ за Централна Калифорния към Министерството на правосъдието, смята, че американският изпълнителен директор на "Креди сюис" Брейди Дуган "вероятно ще бъде награден в Цюрих за това, че е съумял да защити имената на клиентите".

"Нюзуик" научи от два запознати със случая източника, че "Креди сюис" е била готова да предостави имената на 7500 свои клиенти американци преди повече от година. Тогава обаче швейцарското правителство предупреди банката, че нейни високопоставени служители могат да попаднат зад решетките, ако имената на собственици на сметки бъдат разкрити. Причината: швейцарското законодателство защитава конфиденциалността на клиентите, които са изключително важни за статута на Швейцария на един от водещите данъчни оазиси с активи от около 2.2 трилиона долара.

Според един от източниците "Креди сюис" е била "хваната в менгеме". Това доведе до безизходно положение и превърна договорката с Министерството на правосъдието в изключителна, но пък и доста озадачи критиците. Не само че "Креди сюис" успя да избегне възможността да издаде клиентите си, но и на никой от ръководството на банката не бяха предявени обвинения, въпреки че "Креди сюис" призна за тайни тактики, целящи да подведат разследването - от унищожаването на документи за банкови сметки до раздаването на укрилите данъци клиенти кредитни карти за офшорни сметки и тайно внасяне на пари за тях в САЩ. Банката също така няма да се лиши от американските си разрешителни за банкова и инвестиционна консултантска дейност, което сериозно би й навредило.

Вместо това 28-а по големина банка в света написа един чек. Изпълнителният директор Дуган дори каза на инвеститорите, че глобата от 2.6 млрд. долара няма да има никакво материално влияние върху банката. "Все едно, че "Креди сюис" се отърва от проблема", заяви пред "Нюзуик" бивш високопоставен служител в Министерството на правосъдието.



Как банката успя да се измъкне, без да бъде смазана?



Правосъдното министерство имаше силен коз: през 2011 г. прокурорите получиха разрешение да принудят "Креди сюис" да предаде документите, имената на американските си клиенти и детайли за сметките им. Представителството на Федералния резерв в Ню Йорк даде на правосъдното министерство зелена светлина да действа, твърдят двама души, запознати със случая. (Андреа Прийст, която е говорител на офиса на Федералния резерв в Ню Йорк, отказа коментар по въпроса.) Това обаче не се случи, защото според Брус Шварц, ръководител на отдела в Министерството на правосъдието, който си сътрудничи с Държавния департамент, ако това стане, ще доведе до пагубни последствия: швейцарското правителство ще издаде блокираща заповед, което няма да позволи на "Креди сюис" да се съобрази с иска на американските прокурори и съдът в САЩ ще реши, че банката проявява неуважение. Това ще доведе до налагането на тежки глоби за всеки ден, в който не е изпълнено искането, и накрая банката ще обяви фалит. Ако банката откаже да плаща глобите, то федералните власти ще са принудени да изземат активи като корпоративната й сграда, която се намира на Медисън авеню в Ню Йорк. Цената на акциите на "Креди сюис" може да се срине, което пък ще предизвика глобални финансови трусове.

Отговорът, който Кати Кенийли изпраща на Джеймс Коул на имейла от 4 септември потвърждава, че натискът върху "Креди сюис" се увеличава. "Екипът от прокурори продължава разследването, показват сметки на клиенти пред съдебните заседатели, а също така и разпитва други свидетели, готови да сътрудничат", пише Кенийли в мейла, до който се добра и "Нюзуик".

Заплахата от сериозни действия срещу банката е преувеличена според хора, запознати със случая. Миналата есен Федералният резерв отхвърли обвиненията срещу швейцарската банка, като обяви, че "Креди сюис" е "системно важна" за глобалната икономика; с други думи "прекалено голяма е, за да бъде срината".

През миналия октомври Кенийли казва на адвокатите на "Креди сюис", че правосъдното министерство е "готово да предяви обвинения" и банката приема заплахата като "реална", казва източник от финансовата институция. През февруари м.г. Сенатската постоянна подкомисия за разследвания, оглавявана от сенатора демократ от Мичигън Карл Левин, ожесточено нападна Коул заради протаканото разследване на "Креди сюис". "В основата на проблема стоят имена, имена, имена. Трябваше да вземете имената", заяви Левин.

Под клетва Джеймс Коул се оплака, че е "трудно" и "отчайващо" да се пребориш с швейцарската банкова тайна. Това смая сенатор Левин и много бивши служители на правосъдното министерство, както и адвокати по данъчно право. Според Коул по-големите правомощия на следователите не са "ефективен начин, за да получим документите". "Швейцарците ни блокират", допълва той. Вътрешни хора от Министерството на правосъдието казват - обществената критика, отправена от Левин, и схващането, че банките нарушителки са "прекалено големи, за да фалират", притеснява се Коул.

Малко след изслушването в Сената Джеймс Коул много пъти разговаря с представители на нюйоркския клон на Федералния резерв. Оттам разбира, че обвинителният акт ще означава "незабавна смърт" за банката и че глобата от 2.6 млрд. долара "ще бъде чудо за три дни", т.е. няма да съсипе швейцарците. В средата на март Коул и Кенийли официално спират да искат имената като част от сделката, казва източник от "Креди сюис". "Ситуацията се промени" за пет години, откакто швейцарското правителство одобри извънредни мерки, като разреши на "Ю Би Ес" да предаде имена на клиентите си, казва източник от правосъдното министерство.

В началото на март "Креди сюис" казва на американските власти, че ще се признае за виновна, но иска обещание, че регулаторите в САЩ няма да й отнемат лицензите за банкиране и инвестиционно консултиране. Провеждат се няколко конферентни разговора, а Министерството на правосъдието, нюйоркският клон на Федералния резерв и Комисията по борсите и ценните книжа решават, че банката "не заслужава" да изгуби разрешителните си.

Служителите в правосъдното ведомство твърдят, че не са се огънали пред "Креди сюис". Сенаторът демократ Карл Левин обаче казва пред "Нюзуик": "Когато Министерството на правосъдието преследва чуждестранна банка, която е помагала на граждани на САЩ да си откриват тайни офшорни сметки, при споразумението трябва да се изискват поне имената на американските притежатели на банкови сметки".

Независимо от това колко сериозно изглежда признаването на вина от страна на "Креди сюис" поне на хартия, "никой не приема вече тези споразумения на сериозно", казва Джонатан Мейси, който е експерт по корпорации, финанси и ценни книжа и е преподавател в университета Йейл.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Сенаторът демократ Карл Левин, който оглавява комисията, разследваща "Креди сюис", бе смаян от признанията на американски високопоставени чиновници, че е "трудно" и "отчайващо" да се пребориш с швейцарската банкова тайна.

"Креди сюис" се съгласи да плати най-голямата глоба в историята на САЩ - 2.6 трилиона долара, за това, че е помагала на американци да укриват данъци. Това обаче нямало да се отрази сериозно на финансовата институция, обяви ръководството й.

 "Креди сюис" се съгласи да плати най-голямата глоба в историята на САЩ - 2.6 трилиона долара, за това, че е помагала на американци да укриват данъци. Това обаче нямало да се отрази сериозно на финансовата институция, обяви ръководството й.


Снимка: ЕПА/БГНЕС
Смята се, че швейцарската банка "Креди сюис" e съдействала на най-малко 22 000 американци да укрият над 12 млрд. долара.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Ръководството на американското подразделение на "Креди сюис" начело с изпълнителния директор Брейди Дуган (вторият от ляво на дясно) полагат клетва, преди да свидетелстват пред сенатска комисия във Вашингтон.
17
3756
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
20 Юли 2014 19:34
я пак кажете размера на глобата! От отговора ще зависи дали да чета докрая!
20 Юли 2014 19:39
ПлесNick 20 Юли 2014 19:34
я пак кажете размера на глобата! От отговора ще зависи дали да чета докрая!


In May 2014, the company pleaded guilty to decades of conspiring to help US citizens "hide their wealth" in order to avoid taxes, and agreed to pay $2.6 billion in fines
20 Юли 2014 19:53
Глобата е $ 2,6 милиарда - преведено на български.
20 Юли 2014 19:54
Представяте ли си същото разследване и дело в България
20 Юли 2014 21:28
редактори и коректори дали има в този вестник - айде внимавайте малко с цифрите; billion не означава трилион; пък трилиона е малко повече от милиард.

"2.6 трилиона глоба"
20 Юли 2014 23:31
Millions, billions, trillions , who cares ?
Humanitarians are far above all that matter
20 Юли 2014 23:48
.
21 Юли 2014 02:17
Редакцията, ай намерете някой ученик от средния курс да ви преведе trillion какво означава
21 Юли 2014 03:30
Намерили на кой да се репчат тъпите реднеци!!! Когато в Конфедерацията е имало банки американците са били още в каторгите на Нейно Величество или в горите в Конго!И сега, как ще си убедят гражданите да не си държат патите в Швейцария? Една банка плаща колосална сума за да ги защити, правителството на Конфедерацията арестува банкери за нарушаване на банкова тайна, държат армия в състояние да се противопостави на НАТО....
А най интересното е с фалита, от това ги е бъз американците, утре ако КС обяви фалит от америкасанските финансови гиганти един няма да остане, чакат ги 50 години българска мизерия.
21 Юли 2014 09:27
21 Юли 2014 09:44
Това не се иска от европейските банки. Иска се от правителството на САЩ !


точно така. След тези случки, швейцарските банки почнаха всячески да избягват клиенти-американци, за да си спестят главоболията. По същата причина доста американци, работещи в Европа се отказват от американско гражданство.
21 Юли 2014 10:51
На 19 май "Креди сюис" се призна за виновна .... и се съгласи да плати най-голямата глоба в историята на САЩ - 2.6 трилиона долара
...
"Креди сюис" се е отървала леко, тъй като не е принудена да разкрие имената на 22 000 американци, укрили над 12 млрд. долара в офшорни сметки чрез банката

Значи банката се е съгласила да плати 2,6 трилиона долара, т.е. 2600 млрд. долара, заради 12 млрд. долара по сметки!!!!!!!
Някой трябва да мине на курс по ограмотяване.
21 Юли 2014 13:51
А бе.. Самсунг плащат 1 милиард, че Кредит Суис няма да може да плати 2,6...
21 Юли 2014 13:51
"В интерес на истината, смятам, че повечето от клиентите, които разкриха, са покойници", казва човек, запознат с казуса.
21 Юли 2014 14:43
хахах, 2.6 трилиона долара глоба?!? Още 2-3 глоби на разни банки и дълга на САЩ е изплатен. :-D :-)
21 Юли 2014 14:44
американските власти са си затваряли очите за тези "даньчни измами" за да имат един ден повод да разследват банките и да ги глобяват вместо да глобяват даньчните служби че не са предотвратили тези "даньчни измами" защото заплатите на данъчните са много малки и по добре е правосьдието да се занимава с банките
21 Юли 2014 15:40
На мен пък ми прилича на държавен рекет. Защо УСА не си напечатат 2-3палета в копюри по 100?!?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД