:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,745,610
Активни 627
Страници 2,077
За един ден 1,302,066
Идеи

Етичният кодекс на МВР не е решение, а част от проблема

Докато корумпираните не получат заслужено наказание, доверието в полицията няма да се повиши
СНИМКА: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Според Етичния кодекс на МВР никой служител няма право на корупционно поведение. Прекрасна разпоредба, стига да имаше и някаква връзка с реалността.
Българските институции могат да бъдат обвинени във всичко, но не и в това, че не пишат закони, наредби, постановления, правилници, инструкции и т.н. Пишат и още как! Най-активни са именно в нормотворчеството, а прилагането на нормата оставят другиму. На кого, не е ясно.

Така се стига до раждането на абсурдни правила. Голяма част от тях никога не влизат в действие и това е добре. Защото още по-страшно става, когато започне използването им. Обикновено такива норми се използват за саморазправа с някой неудобен и макар и невинни на пръв поглед, могат да служат за репресия не по-зле от Наказателния кодекс. Най-удобното поле за съществуването на подобни правила са категориите като морал и етика, където преценката се прави в зависимост от това дали човекът е наш, или не. Доста смешно е да наредиш на някого да не бъде корумпиран. То е, все едно да му заповядаш да бъде възпитан и учтив. При изначална липса на възпитание резултатът ще е като край на неособено смешен виц. Но въпреки това българските институции предприемат точно този подход. Красноречив пример е чисто новият Етичен кодекс на МВР, който наскоро бе качен на сайта на ведомството за обществено обсъждане.

В него изобилстват декларативни формулировки от типа "държавният служител е неподкупен и не се възползва от правомощията си и служебното си положение с цел лично облагодетелстване или с друга користна цел". Подобни открития на ръководството на МВР сочат единствено ужасяващо лицемерие, защото в съзнанието на българските граждани абревиатурата на министерството е неразривно свързана с думата "корупция". И има защо. Само си помислете как се вписват катаджиите например в идеализирания образ на държавния служител, нетърпящ корупция.

Още по-смешни са мотивите към Етичния кодекс. От тях става ясно, че написването му е нужно, защото "държавните служители следва да осъзнават, че всяко нарушение на правата на гражданите е основание за ангажиране отговорността на българската държава по българското законодателство и международните договори, по които Република България е страна, което води до засягане авторитета на МВР и уронване на международния престиж на Република България". Това изречение навежда към размисли за нивото на служителите, щом е нужно да им се обясняват елементарни неща. Или за нивото на ръководството.

Истината е, че извън забавлението, за което би могъл да послужи, кодексът е безполезен. Не защото държавните служители не трябва да се държат учтиво с гражданите, да не нарушават правата им и по възможност да не са корумпирани, а защото подобна цел не може да се постигне с кодекс. Години наред ръководствата на МВР не направиха абсолютно нищо, за да ограничат поне малко корупцията в това ведомство. Усилията се изчерпваха с екзотични хрумвания катаджиите да ходят на работа само с по 10 лв. на монети в джоба. МВР предпочиташе да набляга на шумни акции, на заловени стотици килограми кокаин, натръшкани по земята бандити, които осигуряват челни заглавия по медиите. И подминаваше всякакви сигнали за нередности. Затова и голяма част от служителите му живеят с усещането, че са безнаказани и че всичко им е разрешено. Рекламните акции, при които гръмко се обявява, че са заловени N броя корумпирани служители, се забравят за седмици, а разкритията им потъват в дебрите на съдебната система, за да бъдат оборени чрез окончателно съдебно решение след няколко години. А накрая уволнените полицаи могат и да осъдят МВР за това, че са били отстранени незаконно. Всички тези проблеми няма как да се решат с Етичен кодекс.

Стъпка в правилната посока би било звената за вътрешен контрол в системата просто да започнат да си вършат работата. Вярно, че не е приятно да дебнеш тези, с които работиш, но очевидно, че корупцията, а и останалите проблеми в МВР няма да се решат от само себе си. Напротив - системата трябва да положи усилия, за да се справи с тях. Към момента това не се случва.





4
2412
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
20 Юли 2014 23:54
"държавните служители следва да осъзнават, че всяко нарушение на правата на гражданите е основание за ангажиране отговорността на българската държава по българското законодателство и международните договори, по които Република България е страна, което води до засягане авторитета на МВР и уронване на международния престиж на Република България". Това изречение навежда към размисли за нивото на служителите, щом е нужно да им се обясняват елементарни неща. Или за нивото на ръководството.
а сложносъставността на изречението издава неподражаемия стил на един доскорошен баш ръководител на това министерство
21 Юли 2014 09:51
Защо се смеете? Нали един депутат от ГРБ, а после и Лечков докато беше кмет от ГРБ казаха че моралът бил нещо отмряло от времето на социализма, сега което е законно то е морално, т. е ако не те хванат- няма проблем.Някои хора не знаят че ОЩЕ има морал и трябва да им се каже и обясни, че Европа иска да сме морални.
21 Юли 2014 16:16
Интересно , че при "гадния комунизъм" нямаше етичен кодекс,но работата си вървеше добре - и осъдените си бяха на топло,и КАТ си пишеше актове и събираше парите,и циганите ходеха ежедневно на работа и със заплатите си хранеха чаветата и т.н. все противни за днешната действителност неща!
21 Юли 2014 19:49
Най-после да видя някъде написано, че Етичният кодекс се използва само и тогава, когато трябва някой началник да се саморазправи с подчинен. Иначе корупция не се бори с кодекси и декларативното им съдържание. Защото какво ще стане, ако този кодекс се приложи към висшия ешелон на МВР?!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД