Четири работодателски организации и двата национални синдиката подготвят безпрецедентни общи протестни действия заради липсата на решение за затворените Корпоративна търговска банка и "Креди Агрикол" и "очевидната некомпетентност на компетентните власти" да се справят.
"Преди месец компетентните власти дадоха дума, че на 21 юли 2014 г. банковата група на КТБ ще възобнови операциите си и нейните клиенти, голяма част от които са членове на нашите организации, ще разполагат с парите си. Гаранция за това даде Българската народна банка, подкрепиха я правителството, Комисията за финансов надзор и политическите лидери, свикани от президента на републиката. Днес ние знаем, че те вкупом ни излъгаха", пишат организациите.
Без да уточнява в какво ще се изразяват протестните действия, президентът на КНСБ Пламен Димитров посочи, че заедно с "КТ Подкрепа" подготвят структурите си. "Не сме готови за кръвопролития, но никога не е късно. Моментът за общите ни протестни действия е презрял", коментира и председателят на УС на Българската стопанска камара Сашо Дончев. "Политиците не ходят на работа, но какво ще стане, ако и ние спрем да работим?", попита председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.
Социалните партньори настояват за незабавна среща с ръководството на централната банка до края на седмицата, на която да поставят двете си категорични искания. Първото е БНБ да учреди надзорен комитет, който независимо от назначените от нея квестори, да намери пазарно решение на кризата. Второто искане е страната ни да започне веднага преговори за влизането в Европейския банков съюз.
В комитета бизнесът и профсъюзите предлагат да влязат "действително компетентни и опитни в санирането на банкови институции професионалисти" - банкери, финансисти и юристи, представители на всички заинтересовани - вложители, кредитополучатели, облигационери, досегашни акционери и потенциални инвеститори. От думите на лидера на КНСБ се разбра, че са обсъждани конкретни имена на експерти, но Димитров отказа да ги назове. Комитетът трябва да предложи "финансово обосновано и цялостно решение за оздравяване и реструктуриране на банковата група, което да отчита и балансира законните интереси на всички засегнати (фирми, болници, училища, държавни органи, общини, пенсионери и др.)". Според работодателите трябва да се предложи на инвеститорите да участват в стабилизирането на банката, както и най-големите вложители да станат акционери. "Трябва да се търсят и нови инвеститори в КТБ", обясни Велев.
Организациите категорично не приемат създаването на специален закон за КТБ, с който да се гарантират депозитите над 100 хил. евро. Пазарното решение изключва сметката да бъде платена от данъкоплатците и държавния бюджет, посочват те.
Другата задача е на заинтересованите страни да се представи "честен и обективен информационен меморандум" за реалното състояние на КТБ. "В същото време предупреждаваме, че няма да приемем банковата група да бъде безнаказано разкъсана и разграбена, а вложените в нея пари на нашите членове и всички останали клиенти да бъдат присвоени, загубени или разхитени", пишат работодателите и синдикатите. Според Пламен Димитров бездействието около кризата с банката ще доведе до загуба хиляди работни места. Освен това невъзможността да се ползват парите в банката ще повлече и редица фалити, неизплащане на работни заплати и т.н., предупреди той.