Инвестиционният министър Иван Данов несъзнателно даде сполучливо определение за ведомството си при отчета за първата му годишнина. "Гражданите търсеха консултации от нас, бъркат ни с консултантска фирма. Спомням си писмото на една госпожа: Уважаеми г-н министър, от 2 месеца не мога да ходя по нужда." В първия момент реших, че са ме объркали със здравния министър. Оказа се, че на жената са й съборили тоалетната".
Изтърколи се тази първа и сигурно единствена година на министерството, направено специално за ДПС и техния наместник Данов.
При толкова широк периметър от проблеми човек сигурно може да прояви разбиране, че министърът практически си е наел външен консултант да изпълнява функциите му на министър, така Лиляна Павлова от ГЕРБ нагледно описа смисъла на сключения от Данов договор с външен специалист "за осъществяване на функции, свързани с държавната политика за устройствено планиране".
Инвестиционното министерство наистина може да мине за "консултантска фирма", ако се вгледаме в акцентите на министерския отчет: Данов с "личните си контакти" е докарал четирима големи инвеститори с проекти за 5 млрд. лв. Изработил е нова наредба за строителството, но от кабинета и от "всички страни" я нарочили за "лобистка". Това определено не би могло да е описание на работата на министерство. От друга страна, провалът беше повече от предизвестен.
Създаването на ведомството бе изключително спорно
Дори депутати от БСП възразяваха публично срещу изкуственото разделяне на строителното министерство, но ДПС надделя над мандатоносителя. Това пък блокира за известно време строителството на големите инфраструктурни проекти. Пет месеца и около 700 хил. лв. струваше на данъкоплатците само настаняването в сградата, физическото прехвърляне на служителите от регионалното министерство на новото им работно място, оборудването с компютри и прочие. Ако просъществува до края на 2014 година, което изглежда доста невероятно, министерството ще похарчи още над 25 млн. лв. Следва обратното прехвърляне на чиновници и папки към регионалното ведомство. Ще струва сигурно нови 700 000 лв. А тъй като чиновниците предчувстват от края на май какво предстои, спряха да работят, за да не си ритнат трудовата книжка.
Финалът на министъра не е по-различен от началото - започна със скандал, така и си отива. Ясно е, че служебният кабинет не може да закрие министерството, за следващото Народно събрание - ще видим. Всички сметки за бъдещето му минават през сарая. Не знаем дали тази година се изплати подобаващо на ДПС и дали няма още много потенциал в консултантската фирма министерство. На 5 октомври трябва да се случи чудо, че сараите да бъдат елиминирани от властта. Както видяхме в последните 9 години, те управляват и когато са в опозиция.
Не бива никога да се забравя, че
първият "личен" избор на премиера Орешарски за министър
бе авторът на скандалния план за строителство на парк "Странджа", заради който ЕК заведе наказателна процедура срещу България, както и на куп скандални устройствени планове по Черноморието на юг от Бургас. След надигналото се възмущение архитект Калин Тихолов бе заменен от добрия си приятел Иван Данов. Може би единствената запомняща се изява на министъра бе пресконференцията, която свика, на пръв поглед, за да опровергае твърденията, че е вземал неправомерно помощи за безработица от Франция, докато е бил асистент в УАСГ. От многото опровержения се разбра, че Данов не само е получавал помощи, ами и някой му ги е източил от сметката, поради което на пресконференцията присъстваха двама странни френски граждани като живо доказателство. На този фон и на фона на безбройните скандални назначения на кабинета "Орешарски" назначението на човек, завършил кинезитерапия, за зам.-министър с ресори "Кадастър и държавен строителен контрол" мина незабелязано.
Гражданите може и да бъркат ведомството с консултантска фирма, но вината надали е единствено тяхна, защото за много хора остава загадка какво точно е предназначението му. Например за какво са получавали заплата цяла година 11-те служители в дирекцията "Привличане на финансови ресурси, свързани с инвестиционните проекти". Нито има инвестиционни проекти, нито има финансови ресурси. Какво стана с "банката с готови проекти", които да чакат инвеститорите да кацнат на летище София? Разбра се, че мистериозните четирима инвеститори, за които бе съобщено преди Нова година, се "въздържат" да инвестират у нас заради политическата нестабилност, от която Данов, разбира се, се дистанцира. Така че
причината да загубим 5 млрд. лв.,
ако се вярва на министъра, е извън него.
Дори със законотворчеството министърът не е постигнал кой знае какъв успех. Данов е горещ привърженик на германското строително законодателство и според него рано или късно то ще бъде въведено у нас. Защо преведената немска наредба за поръчките в строителството е определена като лобистка, не знаем. Изработване на концепции, кодекси и прочие също е в графата "полусвършено". Министърът се гордее, че са издадени разрешителни за строеж на общински и държавни проекти за над 770 млн. лв., но и това не е много за хвалба, защото общините приемат това като отнемане на правомощия.
Министерството на инвестиционното проектиране все пак постигна безспорен напредък в две области - изработването на кадастрални карти и на общи устройствени планове. По тези теми ГЕРБ е по-добре да си мълчи, защото ги бяха пратили в пълно забвение. След като в продължение на почти 4 години за изработване на кадастрални карти не бе отпуснат нито лев, а в същото време кабинетът на Борисов прибираше всички приходи на агенцията по кадастъра в централния бюджет, вместо да ги инвестират целево, за тази година за първи път се заделиха 10 млн. лв. за кадастрални карти на 40 населени места. Отделно 80 населени места получиха пари за устройствените си планове. Обаче пак изниква въпросът - нужно ли бе цяло министерство, за да се обърне внимание на тези проблеми? Отговорът е като в стария виц "това добре ли е за евреите".
Уважаеми г-н министър, от 2 месеца не мога да ходя по нужда.
Даже за един човек не бива да се допуска това!