:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,755
Активни 452
Страници 5,320
За един ден 1,302,066
интервю

По-добре да работим каквото ни харесва, щом ще ни пенсионират на 100

В Анталия можеш да успееш само с много труд, твърди аниматорката Диляна Добруджанска, по образование политолог
Диляна Добруджанска
Каре:

Диляна Добруджанска е на 29 години, от гр. Добрич. Дипломирала се е във Великотърновския университет през 2009 г. със специалност политология. Успоредно следва и право, което вече е завършила семестриално. Владее английски, френски, руски и турски език. Работи от 5 години като аниматор в Анталия.



- Как се озова в Анталия? Откъде научи за там, търси ли съвети и препоръки, помогна ли ти някой?

- Като всеки, който живее близо до морето, през лятото работех там. Започнах още на 18 години в курорта Албена - рисувах и продавах керамични фигурки, парфюми и козметика, накрая работех в едно "Ретро фото". През 2010 г. с приятелка решихме да се пробваме в Англия - всичко живо се втурна натам, та и ние. Взехме си дата за интервю и всичко вървеше по план, но от агенцията ни попитаха: "Момичета, не искате ли да работите в Турция като аниматори - млади сте, обичате да танцувате, къде ще ходите на полето?" Не му мислихме много - искахме нещо ново, различно и приятно, а и двете сме работили с туристи. Дадоха ни скайп адреса и оттам вече се оправяхме сами. Подготвихме всичко и в края на февруари вече бяхме в Анталия. И ето - вече пета година съм тук.

- Как реагираха роднините и приятелите?

- Приятелите винаги те подкрепят, с каквото и да се захванеш. Естествено, всеки предпочита да си останеш в България, но... Майка ми прие всичко нормално. Подкрепяше ме и финансово, и морално. Е, имаше и голям рев, като се изпращахме, но не са ли такива всички мами? Що се отнася до баща ми - неее, не мина гладко - защо не съм избрала някоя европейска държава, защо Турция, къде ще ходя в Диарбекир и разни такива. Накратко - скарахме се и не си говорихме няколко месеца. После разбра, че нищо лошо няма да ми се случи там и че съм щастлива.

- Имате ли длъжностна характеристика, или работите каквото каже шефът?

- Всички сме аниматори, не е по усмотрение на шефа. Аз съм аниматор в "Мини клуб". Сама избрах децата пред гимнастиката. Децата са честни, открити и смешни. Е, има, разбира се, и малки чудовища, но нямаш избор, а и предполагам, че всичко идва от родителите, или поне в по-голямата си част, така че... В хотела пристигаме в края на февруари. По това време е още затворен, а ние се подготвяме за нашите шоупрограми. Хотелът отваря около средата на април и истинската работа започва.

Работният ни ден започва от 9:30 и до 12:30 сме с децата. На тревата до басейните провеждаме сутрешните занимания - дартс, хвърляне на пръстени, гимнастика, рисуваме се по телата, строим замъци. Почти всеки ден имаме оперативка в 13:15 и след това репетиция за вечерното шоу. В 14:30 отново отваряме "Мини клуба" до 17:30 и пак имаме занимания - рисуване по лицата, басейн, стрелба с лък. От 17:30 до 19:30 принципно сме свободни, но трябва да вземеш душ, приготвяш се за вечерта, грим и разни други женски работи. Аз лично имам около 20-30 минути наистина свободни. В 20:15 започваме детската дискотека, която е около 30 минути. След нея бягаме да се подготвим за шоуто, което започва в 21:30 и продължава около час. След него според нашите шефове имаме около 30-40 минути почивка, но през това време трябва да си съберем костюмите и аксесоарите и да се приготвим за вечерната дискотека. Момичетата от "Мини клуба" могат да си тръгнат в полунощ, а останалите аниматори са до 1 часа. И така всеки ден - имаме почивка 1 път седмично, чак до началото на ноември - около 8 месеца сме тук.

- Има ли сблъсък на културите?

- Нашият тим е интернационален. Дори турците в него са малко - предимно са руснаци и украинци, понеже 70-80% от туристите са рускоговорещи. Не съм усетила по-различно или лошо отношение за това, че съм българка или християнка. Напротив, където и да отида в магазини или ресторанти, когато кажа, че съм от България, и започват: "Оооо, комшу!", прегръдки, бла-бла. Момичето, с което работя в "Мини клуба" - Зейнеп, дори ме поздравява на 3 март: "Честито ви освобождение от нас!" Аз пък всяка година се запасявам с мартеници и им връзвам на всички от тима. Определено няма сблъсък на културите. Мисля си, че само ние, българите, подхождаме с резерви и предразсъдъци към турците, че дори и с омраза, което според мен си е грешка.

- Имаше ли нещо, което те шокира?

- Не знам какво точно съм очаквала. Може би, че са по-затворени, по-консервативни, зачулени, ако щете - всички сме учили история и слушали приказки и случки, но всъщност не са. Може би в Анталия са по-различни - все пак е един от най-големите им туристически градове. И нищо лично към турците, живеещи в България, но тези в Турция са адски различни - по-гостоприемни, по-топли и най-важното - въобще не им дреме за политиката в България, за етнически права, привилегии и т.н. Дори и не знаят за съществуването на ДПС и за мераците им. Те си имат свои проблеми - кюрдите, а и техният премиер им създава достатъчно главоболия, за да мислят за нас.

- Начинът на живот у нас даде ли ти предимство за адаптирането в Турция?

- Ха-ха-ха, определено начинът на живот у нас ми дава предимство. Не че съм изпадала в някакви трудности, но като че ли турците са по-склонни да ти помогнат, не са така озлобени. Толкова сме зле финансово, мислим само как да свържем двата края. Естествено, заради това сме толкова враждебни, рутината и проблемите ни карат да забравим за наистина хубавите и ценностни неща в живота.

- Как се работи с толкова различни като манталитет и опит хора?

- Почти всички сме от бивши соцстрани. Е, не мога да кажа, че всички са ми добри приятели, но нямаме проблеми. Разбира се, има недоразумения, спорове, кавги, но това се случва навсякъде, нищо сериозно и минава бързо. Но сме сплотени наистина - празнуваме заедно Великден, 3 март, 9 май, Байрам. Ние се смеем и забавляваме почти всеки ден. Спомням си веднъж си говорихме като малки деца как правят животните в различните държави. Всичко беше почти еднакво и стигнахме до мишката. Казах им: "В България мишката прави "цър-цър", в Русия и Украйна "пи-пи", в Италия "скуид-скуид". Зейнеп стои и мисли. "Ееее, Зейнеп, какво прави турската мишка?" Тя ни гледа зачудено и отговаря: "Турската мишка не говори!!!"

- Какви са плановете за бъдещето ти?

- Честно казано, не знам къде ще бъда - Анталия е невероятен град, но ми липсва и България. Тук заплатите са много по-добри и сякаш повече ценят труда ти. Та минималната заплата е 850 турски лири (около $400). А и говоря няколко чужди езика, а тук ценят това.

Завършила съм политология, но определено не искам да се занимавам с политика и нищо, свързано с нея. Политика в България (е, не само у нас) е мръсна дума и за съжаление не е лъжа. Отвращават ме, когато всяка година политиците вземат 13-а заплата, нови служебни коли и си увеличават заплатите с не знам си колко, а на баба ми дават 5 лв., но токът и водата и всички храни се увеличават драстично. Надявам се тази година да завърша и право, но сякаш и това вече не се свързва с честност, морал и ценности. Влече ме криминологията, но в България не е развита достатъчно. Баща ми все ме юрка да намеря нещо постоянно. Не искам нещо постоянно, защото така трябва, а работа, която да ми харесва, да ми носи радост и удоволствие и така работният ден да минава бързо и лесно. Уф, не знам, може да отворя някоя частна детска градина или занималня като нашия "Мини клуб".

- Рано или късно стигаме до въпроса за парите. Можеш ли с тази работа "да храниш къща"?

- Ако работя целогодишно - да, мога "да храня къща". Но за съжаление около 4 месеца не работим и каквото сме събрали, много бързо се харчи. Вземам около 600 евро, или по-скоро вземах толкова първата година, когато 1 лира беше 1 лев. Всяка следваща година ни увеличават заплатите с малко, но понеже ни плащат в лири и не се съобразяват с курса на долара и еврото, съм си прецакана. Всяка година говоря за това и все празни обещания. Тази година заплатите дойдоха, обещанията да са хубави си останаха някъде в миналото. Докато съм тук, парите определено ми стигат - все пак не плащам за ток, вода, храна, само за цигари, козметика и неща от първа необходимост.

- Какво ще посъветваш хората, които биха избрали твоята професия?

- С каквото и да се захванеш, трябва да ти харесва, да го вършиш от сърце, в противен случай не можеш да бъдеш щастлив, не живееш, а просто съществуваш.

Работата трябва да ти носи удоволствие. Работи това, което те прави щастлив, което те кара да се усмихваш, носи ти вътрешен мир и удовлетворение. И без това скоро в България ще можем да се пенсионираме, когато навършим 100 години. Цял живот работим - нека поне ни носи радост.

- А ако един ден твоите деца пожелаят да тръгнат да си търсят късмета в чужбина?

- Мисля, че не бих ги спряла. Ще ги подкрепя. Много пъти сме си говорили с майка ми за това и тя винаги ми казва: "Така говориш, защото още нямаш деца! Ще видиш, че ще си промениш мисленето и мнението!" Ще видим, мами, но не мисля, че ще го променя. Какъв е смисълът да спираш някого от нещо, ако това го прави щастлив? Щастието не чука само на вратата, трябва да го търсиш. Според мен печели този, който не се страхува да опита, да рискува.
31
5124
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
03 Август 2014 20:54
***
03 Август 2014 20:56
Късмет и успех от мен!
03 Август 2014 21:12
"...бла-бла"
Това ми стига. Без коментар
03 Август 2014 22:04
Браво на момичето!

Още 2 пръста поличката нагоре и всички други магистралки разположени след Толбухин (Добрич) губят тотално конкуренцията. Щото не владеят по 5 езика, а само един.

Баси урода, това само дърт извратеняк може да помисли и каже.
03 Август 2014 22:58
Не е това изходът, момиче, но дано да го разбереш навреме.
Все пак е по-добре от аниматор на Бетон биийч или от английските ягодови полета.
Виж, ако си намерш някой турчин за мъж, бързо ще разбереш що за хора са турците.
Дано всичко да завърши добре за теб!
04 Август 2014 00:30
Това, за съжаление е един от големите проблеми на всички нас. Конфликтът между патриархалния бит, описан от Елин Пелин и Йордан Йовков и реалния живот през 2014 годнина. Не говоря за интервюто с девойчето. Поздравления за нея, че си е намерила препитание, което я радва и също може да я изхрани. Пиша по отношение на коментарите. Измекяр е арабска дума. Означава ратай, слуга. Човек, който не може да си осигури поминъка обработвайки собствените си ниви, та трябва да помага на по-имотни от него да си приберат реколтата срещу надник. В съвременния български език е с негативна окраска. И същата тази негативна окраска плиска от коментарите по адрес на момичето, защото вместо да си седи безработна и на социални помощи е решила нещо да работи и да бъде полезна. За чорбаджии и то турци. Може даже да не са и турци, англичани - пак лошо.
Meat, meni_minono, Европеец45, вие все бащините си ниви ли орете? Или и вие сте измекяри, но на български чорбаджии (по-правилни), та пръскате слюнка?
04 Август 2014 00:39
Симпатично момиче, дано да му върви на хубаво. Разбирам избора и. Лошото е- и момичето няма ни най малка вина за това - че перпектива в България няма. Когато логичния избор на младите е да си вадят хляба с гурбет или емиграция, нацията няма бъдеще.
04 Август 2014 03:30
1. Мацката е взимала 1200 лева. Сега и по-малко. Колкото украинка и туркиня, сама го казва.
2. Завършила е меко казано неподходящо образование. Като ѝ слушам разсъжденията си е момиче-продавачка или аниматорка, каквато е, нищо общо с политологията. Познавам няколко такива, с "вишу" и винаги се чудя докога ще си губят времето с фалшиви дипломи.
3. Вече се е заседяла в Анталия, на тази безобразно ниска дори за БГ заплата, което говори че или има местен спонсор, или процесора ѝ е слаб.
Извод: поредното момиче, което показва нагледно защо БГ е бедна страна. Матр'яла е слаб. Срамно слаб.
Може би ако беше учила естествени науки, сега щеше да взима 4-5К, било то лева в БГ или евро някъде из Европа. Както казва един приятел - какво искаш от държава, дето от 2-3 поколения ходим с обувки :-)
Личното ми мнение е че това момиче не е умно.
04 Август 2014 05:00
wtf72, четейки вашите съждания, изводът ви за вас самия важи с пълна сила. Дано не се занимавате с обясняване и разясняване на причинно-следствени връзки. Не ви е сила.

А иначе успех на всеки тръгнал да си търси препитанието с труд, а не с разчитането на схеми, програми и т.н. Поздравления и на факта, че се обръща внимание на хора, които не се занимават с работи зад бЮро.
04 Август 2014 07:58
С тази плата да стои в чужбина? Дали не си докарва от друг вид услуги?
04 Август 2014 09:11
wtf72, четейки вашите съждания,


Аз пък като цяло съм съгласен с него, изключая за дереджето на държавата. Разпределението на кухите лейки е сравнително равномерно сред народите. В белите държави, обаче, и кухите лейки имат сравнително нормално съществуване.
04 Август 2014 10:07
...където и да отида в магазини или ресторанти, когато кажа, че съм от България, и започват: "Оооо, комшу!", прегръдки, бла-бла.

На мен това не ми се е случвало в Турция ...ама и аз пък не съм млада брюнетка...
04 Август 2014 10:12
"Виж, ако си намерш някой турчин за мъж, бързо ще разбереш що за хора са турците."

Не съм съгласен, прекалено обобщаващо и манипулативно мнение. Какво значи що за хора са турците? Ами както и при българите, така и при тях: има и добри, има и лоши; това е въпрос на преценка и зависи от критериите на субекта, който прави оценката.
Аз например познавах едно семейство в Сливен, бяха квартиранти в къщата на баба и дядо, много кротки, спокойни и добронамерени люде. Имах и състудент - Сава Зидаров, сега се казва Сабри и се пресели в Измир, ако не се лъжа. Също добър човек, от все сърце всичко най - хубаво му желая на него и на близките му.
Успех на девойчето и от здраве да не се отърве!
04 Август 2014 10:14

ИлияНиколов
04 Авг 2014 10:12




За някои хора нещата са черни или бели.
04 Август 2014 10:30
Meat, meni_minono, Европеец45, вие все бащините си ниви ли орете? Или и вие сте измекяри, но на български чорбаджии (по-правилни), та пръскате слюнка?



Говори за себе си, какви ниви ореш, с какви волове, с какви рала, с Белчо и Сивушка?
04 Август 2014 10:33
Само на мен ли ми направи впечатление продължителността на работния ден? Започва в 9 и свършва в 1! На този фон заплатата съвсем май не е по-висока от вземаните в България!
04 Август 2014 10:43
Вземам около 600 евро, или по-скоро вземах толкова първата година, когато 1 лира беше 1 лев. Всяка следваща година ни увеличават заплатите с малко, но понеже ни плащат в лири и не се съобразяват с курса на долара и еврото, съм си прецакана.

600 евро са 1173 лева, а сега вероятно взима около 550 евро, т.е. около 1075 лева, което си е доста малко. Работен ден от 09:30 до полунощ, т.е. 14 часа и половина!!! Тази жена на 29 години си е прецакана отвсякъде, освен ако няма нещо допълнително, за което не казва.
04 Август 2014 10:54
Ето така капитализмът разваля младите хора! Вместо да си стои в България и да работи нещо с достойнство - например в български хотел за 300-400лв, но намръщена и без да оставя клиентите да и се качват на главата или да се стреми към уважавано поприще, например да стане учителка, това момиче е отишло в Турция да робува на турските капиталисти и да слугува на туристите там, любезна и все усмихната, за някакви си 600 евро, па макар и с храна и квартира в добавка!
04 Август 2014 11:22
Не казва това, че и поемат храната и, вероятно е настанена я в общежитие, я в субсидирана квартира.
Като сметне и това, и се връзват към 1500 - 1600 лв.
04 Август 2014 11:25
Всъщност, си го е казала.
04 Август 2014 11:50
Парите не са толкова много за часовете, които работи. Но къде в Добрич и околлностите ще взима толкова. Там, където 700 лв са страшни пари. Или да дойде В София да стане стриптозьорка или сервитьорка в студентски град.
04 Август 2014 12:22
Като чета таквиз неща, продължава да ми е неясно кой ще върши работите които не са за харесване, камо ли за обичане, а не може без тях? Че обикновено и заплащането им е лошо. Не говоря за политика, а за много по- прозаични неща-боклук, чистене, гледане на болни и възрастни и т. н.
04 Август 2014 12:46
Какво сте го емнали момичето, някои от форумците. Изборът си е неин, очевидно се чувства добре, ама дайте да сипем малко горчиво... А с мнението на момичето за изключително добронамереното отношение на турците там към нас съм абсолютно съгласна, особено от страна на нашите изселници - изключително много се радват, като видят българи, разпитват за България, за родните си места, ако им откажеш да те почерпят с чай или кафе, се сърдят.
04 Август 2014 14:26
Работния ден и заплащането за него са мизерни. Очевидно момичето не спестява нищо. Повишаване на квалификацията, растеж в кариерата са "бла бла". Значи наистина 'и е приятно на работа. Па като погледнеш колко образования има (макар и право - незавършено). Показателно е и за нивото на образованието. Време е момичето да порастне и да помисли за бъдещето си, защо не и да се омъжи за "любим", богат човек (нищо лошо да е тучин, но там ходят и други националности). Дъщерята на един приятел отиде сервитьорка в Гърция, на втората седмица се омъжи за англичанин, много под нейното ниво. След там, колкото е необходимо време, за да стаене английска гражданка се разведе, завърши бакалавърска степен, по нещо си, естествено работейки и сега на 37-38 години живее с приятел, работи удовлетворяваща я работа... Виж с децата ...
Милите ни деца!
Дано момичето има късмет! И Господ да му помага!
04 Август 2014 14:59
Дъщерята на един приятел отиде сервитьорка в Гърция, на втората седмица се омъжи за англичанин, много под нейното ниво. След там, колкото е необходимо време, за да стаене английска гражданка се разведе, завърши бакалавърска степен...


Е, те това е пример за подражание!!!
04 Август 2014 15:18
Не бе! Частен случай!
04 Август 2014 19:31
Охх, на батя, с тез крачета сигур супер анимира . Евалла на Варненския там къвто беше Университет, я какви кадри пУдготвя, и с чужди езици, брао!!!
05 Август 2014 08:37
Какво значи що за хора са турците? Ами както и при българите, така и при тях: има и добри, има и лоши;

Така е, ама какво ще кажеш за статистиката, че Турция е на първите места по убийства на жени на глава от населението?
А българската поговорка "държи се като турчин в къщи" не си ли чувал?
А че там (както и из целия мюсюлмански свят) жената не е човек, а стока - също ли не знаеш?
Ако ти харесва този манталитет - ами обичай си ги, никой не ти пречи.
Но и в Германия са пропищяли от тяхните убийства "на честта".
05 Август 2014 09:45
А българската поговорка "държи се като турчин в къщи" не си ли чувал?А че там (както и из целия мюсюлмански свят) жената не е човек, а стока - също ли не знаеш?


Изключително убедителни доводи. Възхищавам Ви се, Европеец45. Прекланям се пред логиката Ви и тъжно отбелязвам, че просто не съм на нивото Ви.
05 Август 2014 14:15
Изключително убедителни доводи.

Не видях да им противопоставиш някакви факти, освен изключенията с познатите си.
Щом обосноваваш мнението си единствено на този си личен опит, наистина не съм на нивото ти.
05 Август 2014 17:31
Мнението ми, колега, е че е трудно да се правят обобщения от рода на изказаното от Вас, поради обстоятелството, че не е възможно да се познават обсъжданите люде, в случая мъже - турци и отношението им към жените. Образно казано във всяка една нация (турци, българи) статистически има и лоши, има и добри хора, като тази констатация зависи единствено от схващането и определението на оценяващия и критериите му за това, кое е добро и кое лошо. Затова заявих, че както при нас, така и при тях може да има и добри и лоши люде, като това е относително. И тъй като имах възможността да познавам и да живея известно време с такива хора в една къща, но на различни етажи и да общувам с тях, мога да изкажа своите впечатления от тях и не смятам, че са изключения.
Въпросът е, че аз подхождам положително към хората, независимо от тяхната националност и не мога, а и не искам да се отнасям към хората с известна предубеденост: демек щом един човек е турчин, значи той се отнася лошо със съпругата си и я третира като стока.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД