:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,733
Активни 461
Страници 5,298
За един ден 1,302,066
Анализ

Какви са рисковете, ако няма актуализация на бюджета

Финансовата система няма да бъде в състояние да реши каквито и да е политически и социални проблеми през есента. Заедно с напрежението за българските банки това ще създаде заплаха за провеждането на изборите.
Според Иван Костов, ръководител на Лабораторията за управление на риска, бюджетът трябва спешно да се актуализира.
Лабораторията за управление на риска наблюдава планирането, изпълнението и рисковете за публичните финанси от есента на 2013 г. Още тогава предупредихме, че основен проблем на управлението е нереалният му оптимизъм за БВП и макрорамката. От февруари и март т.г. настоятелно препоръчваме актуализация на бюджета.
Политическите позиции "за" и "против" актуализацията на бюджета се превърнаха в оценки за дейността на правителството в оставка. Но за нас те разкриват и нещо по-важно - експертизата и възможностите на партиите да противодействат на кризата след изборите. Оценяваме техния управленски потенциал съобразно способността им да възприемат реалното състояние на бюджета и макрорамката.

Изпълнението се разминава с прогнозите

1. БВП по текущи цени за първото тримесечие на 2014 г. е 16.1 млрд. лева, което е с 473 млн. лева по-малко от отчета за 2013 г. - 16.6 млрд. лева.
2. Дефлацията на вносните цени намалява митните сборове, а тази на износните - входящите парични потоци, и това задълбочава стагнацията.
3. Преките чуждестранни инвестиции намаляват, а брутното капиталообразуване едва надхвърля амортизациите, общият капитал не нараства.
4. До 30 май изпълнението на приходите в държавния бюджет изостава от темпа по отчета за 2013 г. с 611 млн. лева, а данъчните приходи по Консолидираната фискална програма (КФП) изостават със 700 млн. лева.
a. Разходите в държавния бюджет нарастват с 520 млн. лева (6.9%), а с 617 млн. лева изостават разходите за 2014 г. спрямо темпа в годишния план по КФП за 2013 г.
b. Дефицитът на държавния бюджет е 627 млн. лева, докато в 2013 г. е отчетен излишък. Дефицитът на КФП е 887 млн. лв., докато в 2013 г. е отчетен излишък.
5. Дефицитите на държавния бюджет и КФП са на касова основа. На начислена основа нещата изглеждат още по-зле: болниците са натрупали задължения за 409.3 млн. лв., НЗОК очаква в края на 2014 г. дефицит от 328 млн. лева. По експертни оценки неразплатените поради спрени плащания по европейски програми, но фактурирани дейности за обществени поръчки в публичния сектор са между 400 и 600 млн. лева. Общата допълнителна тежест върху публичните финанси само от тези примери е между 700 и 900 млн. лева.

Още утежняващи обстоятелства

Към посоченото изпълнение следва да се добавят нови утежняващи обстоятелства - данните са отпреди политическата криза, която ще влоши дейността на НАП и финансовата дисциплина, ще увеличи традиционните данъчни престъпления: контрабандния внос, фиктивния износ, източването на ДДС.
В края на юли НСИ регистрира рязък спад на бизнес климата - с 3.2%, и отрицателни прогнози във всички основни сектори на икономиката. Безработицата е 13%. Задълбочават се структурните проблеми на пазара на труда. Няма вътрешни фактори и признаци за скорошно стопанско оживление и ръст на данъчните приходи. Външните фактори действат в отрицателна посока: намаление на търговията с Русия и Украйна, заплаха за неустойки и нови загуби от АЕЦ "Белене" и евентуално от "Южен поток".
Банковата криза (КТБ, "Креди Агрикол" и ПИБ) нанесе удар върху значителна част от икономиката, който ще породи допълнителна несигурност и нужда от 1-2 млрд. лева непредвиден бюджетен разход, дълг или гаранции. Поради отсъствието на реформи в здравеопазването, данъчноосигурителната система, административната сфера и пенсионната система нееластичните разходи през 2014 г. надхвърлят 90% от общите в държавния бюджет. Възможности за маневриране с бюджета няма.

Дебатът

Аргументите на противниците на актуализацията се свеждат до:
Първо. Твърдението, че в бюджета има буфери, които ще покрият недостига на средства до края на годината. Никой опонент не сочи официални данни за наличието и размера им. Счита се, че основният резерв са неусвоените средства (500 млн. лева) по програма "Растеж и устойчиво развитие на регионите", но има данни, че в средата на май над половината от тях са вече обвързани. За да не загубят финансирането, всички общински кметове ще обвържат с договори одобрените им проекти. Извънредните разходи на държавния бюджет до края на юни надхвърлят 550 млн. лева, като голяма част от тях не са осигурени чрез икономии, а са за сметка на резервите, т.е. тези резерви вече са блокирани или стопени.
Второ. Във фискалния резерв има над 9 млрд. лева, които ще посрещнат всички рискове и извънредни разходи до края на годината. Това е политическа спекула, защото ползването на средства от фискалния резерв не е редовен приход и формира допълнителен дефицит. Фактите не подкрепят този аргумент:
-около 1 млрд. лева от тези средства са вземания по европейски програми, включително по спрени такива, но те не са ликвидни (налични) в момента. По тази причина не могат да са част от фискалния резерв;
-3.3 млрд. лева са средствата от емитираните навън облигации, които няма да са достатъчни за почти 1.6 млрд. лева, които ще са необходими през януари 2015 г. за изплащане на 1.1 млрд. долара глобалните облигации от 2002 г., както и още 1.9 млрд. лева за плащания с падеж до края на годината по предходни облигационни емисии.
Сметката показва, че със сигурност поне 3.5 млрд. лева от резерва вече имат неотменимо предназначение. Следователно във фискалния резерв сега има 4.5 млрд. лева ликвидност, което е задължителен минимум. В него няма необходимите 1.5 млрд. лева да бъде подкрепен Фондът за гарантиране на влоговете на гражданите до 196 хиляди лева в случай на ликвидация на КТБ.
Трето. Чисто политически са възраженията срещу актуализацията с аргументи срещу "наливането на пари в нереформирани системи". Безспорно това е основателно за всички публични системи. Но реформирането на която и да е от големите инертни системи изисква първоначално инвестиране на средства, които след време (винаги повече от година) могат да осигурят обществени ползи, и то, ако реформата е успешна. Затова правилно поставеният въпрос за ефективността не може да дискутира необходимо ли е действително - ex post финансиране. Никоя основна публична функция - здравеопазване, правораздаване, пенсии, не може да бъде спряна по тази причина. Това е несъвместимо с конституцията и с ценностите на цивилизацията ни.
С оглед на фактическите обстоятелства аргументите на противниците на актуализацията на бюджета не са състоятелни.

Прогноза

Сбъдването на нашите прогнози доказва, че неверните бюджетни планове не могат да бъдат оправдани с непредвидени обстоятелства и външни фактори - сегашното изпълнение бе предвидимо и предвидено. Актуализацията на бюджета следваше да поправи грешките при неговото съставяне. Отказът от поправяне на тези грешки саботира финансовата сигурност на държавата.
Много вероятно е в края на годината номиналният БВП да е около 2 млрд. лева под планирания, неизпълнението на приходите да надвиши 0.8 млрд. лева и предложеният в актуализацията бюджетен дефицит от 2.7% да бъде надхвърлен.
Новите рискове без актуализация на бюджета ще бъдат следните:
1. Служебното правителство следва да отложи плащанията по обществени поръчки и възстановяването на ДДС, което ще предизвика нова междуфирмена задлъжнялост, забавяне на плащания на заплати и повишаване на безработицата, нова спирала на свиване на потреблението и рецесия.
2. Недостигът на финансиране ще принуди болниците да ограничат лечението на пациентите, ще бъде затруднено реимбурсирането на лекарства.
3. В случай че не се намери решение за КТБ до 21.09.2014 г., БНБ ще следва да удължи срока на специалния надзор, което ще усили рисковете за ликвидността на българските банки.
4. Финансовата система няма да бъде в състояние да реши каквито и да е политически и социални проблеми през есента. Заедно с напрежението за българските банки това ще създаде заплаха за провеждането на изборите.
5. Приходите ще бъдат още по-ниски, което най-вероятно ще предизвика прекомерен дефицит в края на годината. Това ще създаде натиск през следващата година за повишаване на данъците, което може да влоши инвестиционния климат и конкурентоспособността.
6. Още от есента ще се наложи взимането на нови заеми, което ще увеличи дела на лихвените разходи в бюджета и ще влоши рейтинга на страната за последващи облигационни емисии на външните финансови пазари.

Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Премиерът Пламен Орешарски и финансовият министър Петър Чобанов дълго време твърдяха, че изобщо няма нужда от актуализация, а накрая изненадващо внесоха по-голяма актуализация от очакваното.
23
4152
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
03 Август 2014 19:22
Като цяло добре казано. С леки изхвърляния...
03 Август 2014 19:26
На името на жената на
Лабораторията за управление на риска
има едни кинти в КТБ и това налага актуализация на бюджета.
03 Август 2014 19:28
Само заради т.3 от прогнозите да се пише толкова дълга статия е тъпо. Можеше с нея да започне и след това да сложи многоточие.
03 Август 2014 20:42
Въобще не прочетох статията. Лаборантът на рисковете виси със страшна сила в кухата кратуна КТБ поради лакомия, гдето е набутал малка част от крадените парици. А благоверната му крадла Елена реди сълзи и сополи как щяли да берат от градинката бакла и коприва да се прехранват, щото й потънала пенсията и не давали кисело млекце. Тъмен балкански субект е лицето И. Й. Костов
03 Август 2014 21:00
а бе това

Лаборатория за управление на риска
що не е катедра? или кабинет? не зарад друго, ама това съкращение лур може да сее подобри
03 Август 2014 21:45
Числовото изражение на ПРОВАЛА на циркова трупа "Олигарски":
1. БВП по текущи цени за първото тримесечие на 2014 г. е 16.1 млрд. лева, което е с 473 млн. лева по-малко от отчета за 2013 г. - 16.6 млрд. лева.
2. Дефлацията на вносните цени намалява митните сборове, а тази на износните - входящите парични потоци, и това задълбочава стагнацията.
3. Преките чуждестранни инвестиции намаляват, а брутното капиталообразуване едва надхвърля амортизациите, общият капитал не нараства.
4. До 30 май изпълнението на приходите в държавния бюджет изостава от темпа по отчета за 2013 г. с 611 млн. лева, а данъчните приходи по Консолидираната фискална програма (КФП) изостават със 700 млн. лева.
a. Разходите в държавния бюджет нарастват с 520 млн. лева (6.9%), а с 617 млн. лева изостават разходите за 2014 г. спрямо темпа в годишния план по КФП за 2013 г.
b. Дефицитът на държавния бюджет е 627 млн. лева, докато в 2013 г. е отчетен излишък. Дефицитът на КФП е 887 млн. лв., докато в 2013 г. е отчетен излишък.
5. Дефицитите на държавния бюджет и КФП са на касова основа. На начислена основа нещата изглеждат още по-зле: болниците са натрупали задължения за 409.3 млн. лв., НЗОК очаква в края на 2014 г. дефицит от 328 млн. лева. По експертни оценки неразплатените поради спрени плащания по европейски програми, но фактурирани дейности за обществени поръчки в публичния сектор са между 400 и 600 млн. лева. Общата допълнителна тежест върху публичните финанси само от тези примери е между 700 и 900 млн. лева.

03 Август 2014 21:46
onzi
03 Авг 2014 21:00


03 Август 2014 21:48
Човек трябва да знае кога да млъкне.
03 Август 2014 21:54
Струва ми се, че истината ще я разберем наесен.
Кой ли ще бъде убит тогава с камъни?
03 Август 2014 22:37
Пред фактите и боговете мълчат. Пред числата, изнесени от Лабораторията, също би трябвало чугуните поне да се замислят, ако не друго.
Обаче ДРУГАРЕТЕ не щат да млъкнат и пишат глупости, и не могат да се спрат

Само че истината - за жалост, е такава, каквато я описва тимът на КОСТОВ!


КОЕ, бе, ДРУГАРЕ, пак не разбрахте! Докога ще викате на черното бяло на червени точки. Не ви ли стига, че една и съща партия вече трети път за 25 години ни докарва до фалит. Колко тъпи трябва да сте, за да не схващате...
03 Август 2014 22:47
Пред числата, изнесени от Лабораторията, също би трябвало чугуните поне да се замислят, ако не друго.


Лабораторията и жена му имат интерес да натаманят фактите така, че да не им изгорат кинтите.
03 Август 2014 23:41
Тъмен балкански субект е лицето И. Й. Костов

Тъмен, крадлив и манипулативен.
Сега иска да манипулира цялото общество, за да спаси собствените си пари, които поради некомпетентност и/или алчност е сложил в КТБ
04 Август 2014 00:37
На Костов за толкова му стига акъла - за Лаборант. Да разчеква жаби и да ги залива със спирт.
04 Август 2014 03:05
Костов е политическо нищожество и кофти като човек.
04 Август 2014 05:50
Проблеми поради някои от изброените от тъмния пакистански субект причини несъмнено ще има пред служебното и следващото редовно правителство, макар и далеч толкова опасни. Като дойдат следващите на власт - да си ги решават, да си актуализират бюджет, да си взимат кредити, да си ЕПМ. Припомням, че кабинетът на тъмния субект работи при парникови условия практически без никаква опозиция, още повече рахатлък имаше мухобойко, докато кабинета "Орешарски" не получи дори полагаемите му се 100 дни.
Затова плювню и гербаджиите да се оправят както могат и да не се оправдават с "комунистите". Онези боклуци позитански, ако бяха комунисти, нямаше да държат 17 години да ги "ръководят" параван-чо и сер гей-чо.
04 Август 2014 06:27
Рекидж, Васуки
04 Август 2014 07:52
само не ми е ясно откъде разбра, че точно 1,5 милиарда ще е необходимо да даде държавата за гаранитаните пари в КТБ? и че ще ги плаща точно служебното правителство?
04 Август 2014 09:07
Класически пример за пагубната комбинация от алчниост и арогантност. Лошото е, че напоследък всеки пък като си отвори устата , десните губят по някой и друг глас. Анализатор на риска, който си държи парите в КТБ, би трябвало да има страх от Бога (а не само да пости) и срам от хората. А виждаме само алчност и заслепена арогантност.
04 Август 2014 09:43
А виждаме само алчност и заслепена арогантност.


И лицемерие; фалшиво християнство; възгордяване; характеропатия, завистничество и злоба.
04 Август 2014 09:44
Като риба на сухо се мята вторият най-добър премиер по време на прехода. Великият финансист едва ли е вложил всичките си пари в КТБ, но един милион са си огромна сума.

Едно нещо не мога да се сетя и това си е - по каква причина КТБ е подписала договор с дъщерята на Костов? Тя като каква е консултирала КТБ?
04 Август 2014 12:45
Бе нали Костов скоро обясняваше как компетентните хора можели да спасят КТБ без да се ангажира обществен ресурс?
04 Август 2014 13:21
tatyana1

обяснявал е, когато си е мислел, че може да си спаси парите в банката. сега явно е разбрал, че се налага да си ги изработи.
04 Август 2014 15:07
wreckage

На името на жената на
Лабораторията за управление на риска
има едни кинти в КТБ и това налага актуализация на бюджета.


Колко са тия кинти?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД