:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,581
Активни 477
Страници 5,146
За един ден 1,302,066
Изхранване

Аргументи и факти срещу 10-те най-популярни страха от ГМО

Генномодифицираните организми се превърнаха в най-обсъжданите продукти в света. Науката обаче има ясни виждания по въпроса
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Протестите срещу ГМО не стихват в последните години по целия свят.
Министерството на земеделието на САЩ до края на годината може да одобри първите два сорта генномодифицирани ябълки - "Арктик Грани" и "Арктик Голдън", които ще се появят на пазара. Вероятно ще бъдат необходими още две години преди плодовете, които няма да покафеняват, да се появят в магазините. Най-малко един производител обаче вече се опитва да сложи на ябълките си етикет "Без ГМО".

Задаващата се кампания срещу ябълките е само последният залп в продължаващата война по повод генномодифицираните организми (ГМО) - война, която става все по-спорна. В последните десет години дискусиите около ГМО станаха причина за сблъсъци по света и за вандалски прояви към земеделската продукция в щата Орегон, във Великобритания, Австралия и Филипините. През май т.г. губернаторът на щата Върмонт подписа закон, който ще направи Върмонт първия американски щат, където трябва да бъдат поставяни етикети за съставки, произведени чрез генното инженерство; повече от 50 държави вече въведоха подобни правила. Сенаторът от щата Върмонт Дейвид Цукерман казва в интервю за радиопредаването Democracy Now!: "Като потребители ние сме опитни зайци, тъй като не разбираме последствията".

Истината е, че ГМО усилено се изучават и ситуацията изглежда по-прозаична, отколкото си мислите, заради шума, който се вдига в медиите. За създаването на ябълките от сорта "Арктик" биолозите са взели гени от сортовете "Грани Смит" и "Голдън Делишъс", променили са ги на генетично ниво, за да потиснат ензима, който води до покафеняването им, и след това отново са ги върнали в тъканта на листата. Този метод е по-точен от традиционните, при които ръчно се осъществява опрашване на цветовете с надеждата да се получи плод с желаните качества. Биолозите също така поставят гени, които правят растенията устойчиви на пестициди и хербициди; растения с подобни характеристики доминират в над 170 млн. хектара обработваеми площи по целия свят, които вече са засадени с култури, получени чрез използването на ГМО. Учените работят върху сортове, които да бъдат устойчиви на болести, суша и наводнения.

От какво точно трябва да се страхуват потребителите? За да отговорят на този въпрос, сътрудници на сп. Popular Science избраха 10 от най-широко разпространените твърдения за ГМО и разговаряха с десетина учени. Ето и общият им отговор: няма основателна причина за страх.



1. Твърдение: Генното инженерство е радикална технология.

Хората правят манипулации на гените на растенията от хилядолетия и чрез селективно размножаване се опитват да получат желаните качества. (Идеален пример - съществуват хиляди сортове ябълки). Почти всички хранителни култури са били генномодифицирани в една или друга степен. В този смисъл ГМО изобщо не са нещо радикално. Използваната технология обаче много се различава от традиционния начин за отглеждане на растения.

Ето как работи: учените взимат част от ДНК от растение, променят я или правят нейно копие, след което я поставят в генома на същия организъм или на друг. Това се прави или чрез бактерия, която доставя новия генетичен материал, или в клетките на растението се внедряват малки метални топчета, покрити с ДНК. Учените не могат да кажат къде точно попада чуждата ДНК, но могат да правят този експеримент, докато не получат геном с необходимата информация на необходимото място.

Този процес позволява работа с по-голяма точност. "С ГМО сме запознати с генетичната информация, която използваме; знаем къде ще отиде в генома, можем да разберем дали има алергени, токсини и дали те биха могли да отключат някой друг ген", казва Пеги Лемо, която е биолог и специалист по растенията в Калифорнийския университет в Бъркли. "Ситуацията е много по-различна, ако комбинирате напълно различни видове при традиционните методи на селекция."



2. Твърдение: ГМО са прекалено нови за нас и затова не знаем дали са опасни, или не.

Зависи какво приемате за ново. Генномодифицираните растения за първи път се появяват в лаборатория преди 30 години, а се превръщат в търговски продукт през 1994 г. Оттогава са публикувани повече от 1700 изследвания на водещи специалисти, като сред тях има и пет пространни доклада от Националния изследователски съвет, фокусирани върху човешкото здраве и околната среда. Постигнат е научен консенсус, че съществуващите ГМО не крият рискове нито в по-голяма, нито в по-малка степен от традиционните видове растения.



3. Твърдение: Фермерите не могат повторно да засаждат генномодифицирани семена.

Т.нар. гени терминатори, които могат да направят семената стерилни, не са патентовани през 90-те години. Компаниите за производство на семена изискват от фермерите да подписват споразумения, които забраняват повторното използване на семената. Те правят това, за да си гарантират годишни продажби. Кент Брадфорд, който е специалист по растенията в Калифорнийския университет в Дейвис, смята, че големите селскостопански компании най-често изобщо не съхраняват семена. Царевицата е хибрид и затова семената й не могат да предадат необходимите качества на следващото поколение. Семената на памука и на соята могат да се съхраняват, но повечето фермери предпочитат да не правят това. "Качеството на семената се влошава - има плевели и др., и затова тази практика не се смята за изгодна", казва Брадфорд.



4. Твърдение: Не ни трябват ГМО - има и други начини за изхранване на човечеството.

Сами по себе си ГМО вероятно не могат да решат проблемите с изхранването на нашата планета. Климатичните промени и нарастването на населението оказват негативно влияние върху продоволствията, а генномодифицираните зърнени култури значително могат да увеличат реколтата. "ГМО са само един инструмент за осигуряване на световна сигурност от гледна точка на хранителните продукти, когато населението на планетата ни до 2050 г. се увеличи с още 2 милиарда души", казва Педро Санчес, който е директор на Центъра по селско стопанство и продоволствена безопасност към Института по земята в Колумбийския университет. "Това не е единственият отговор и той не е най-важният, но със сигурност е нещо полезно в нашия арсенал."



5. Твърдение: ГМО причиняват алергии, рак и други здравословни проблеми.

Много хора се притесняват, че генното инженерство създава в хранителната верига опасни протеини, особено алергени и токсини. Това е основателна тревога: теоретично един нов ген може да създаде протеин, който да провокира отговора на имунната система. Точно затова биотехнологични компании провеждат консултации с Агенцията за контрол на храните и лекарствата в САЩ за храните, които могат да съдържат ГМО, и правят множество тестове за наличието на алергени и токсини. Подобни тестове са доброволни, но са общоприети; ако не се провеждат, то Агенцията за контрол на храните и лекарствата може да блокира съответните продукти.

В широко цитирано изследване, проведено през 2012 г. от учени от университета във френския град Каен, се твърди, че сорт генномодифицирана царевица, произведена от "Монсанто", причинява тумори при лабораторни мишки. Изследването многократно е поставяно под съмнение заради погрешни методи на тестване и в резултат на това списанието, което го е пуснало на страниците си, е принудено да оттегли публикацията. Наскоро учени от университета в Перуджа, Италия, публикуваха обобщение на 1783 теста за безопасността на ГМО; 770 от тях са за влиянието върху здравето на хората или животните. Те не откриват доказателства, че храните са опасни.



6. Твърдение: Всички изследвания на ГМО се финансират от големи селскостопански компании.

Това не отговаря на действителността. В последното десетилетие стотици независими експерти публикуват изследвания, които са проведени при условия, еднакви с тези на колегите им. Десетки медицински и научни групи по целия свят, сред които Световната здравна организация и Американската асоциация за развитие на науката, заявиха, че е безопасно ГМО стоки да получат разрешение да бъдат пуснати на пазара.



7. Твърдение: Генномодифицираните зърнени култури принуждават фермерите да използват много пестици и хербициди.



Това твърдение изисква малък анализ. Два важни ГМО доминират на пазара. Първият позволява на зърнените култури да отделят протеин от бактерията Bacillus thuringiensis (Bt), който е токсичен за определени видове насекоми. Съдържанието на Вt в зърнените култури позволява значително да се намали зависимостта от химически инсектициди в някои региони, казва Брус Табашник, който е ентомолог от Аризонския университет.

Вторият ГМО позволява на зърнените култури да не се поддават на въздействието на хербицида глифосфат и затова фермерите могат спокойно да пръскат нивите си, като унищожават само плевелите. Използването на глифосфат в САЩ бързо се увеличи с появата на тези ГМО през 1996 г. Глифосфатът обаче е в списъка на най-слабите хербициди, а токсичността му е 25 пъти по-малка от тази на кофеина. Използването на глифосфата намалява зависимостта от по-токсични алтернативи като атрацин.



8. Твърдение: ГМО създават супернасекоми и суперплевели.

Ако фермерите разчитат предимно на използването на Bt или на глифосфат, тогава устойчивостта към пестицидите е неизбежна, обяснява Табашник. Започва да работи еволюцията и ситуацията е аналогична на тази, при която антибиотиците допринасят за създаването на по-устойчиви бактерии. Този проблем става все по-сериозен и може да доведе до завръщането на по-силно действащите химикали. Според него решението е свързано с използването на интегрирана система за борба с вредните насекоми, която включва ротация на посевите. Подобен подход може да се използва при всички видове земеделска работа.



9. Твърдение: ГМО нанасят вреда на насекомите

Това беше частично опровергано. Определени видове насекоми могат да умрат, показват открити във вътрешностите им вредители, прикрепени към Bt протеина. При повечето насекоми, за които се използва Bt, това е по-безопасно, отколкото да бъдат напръскани с безразборно използваните инсектициди. Пеперудите монарх обаче произвеждат същия протеин като вредните насекоми, срещу които се използва Bt. Проведен през 1999 г. лабораторен експеримент в Корнелския университет показва, че ако ларвите им се хранят с листа от растението млечка, покрити с царевичен прах и съдържащи Bt, след това те могат да умрат. Пет проучвания, публикувани през 2001 г., показват, че в естествени условия пеперудите монарх не са изложени на влиянието на токсичните нива на прашец с Bt.

В статия от 2012 г. на учени от държавния университет в Айова и от университета в Минесота се прави предположение, че устойчивите на глифосфати ГМО са виновни за намаляването на популацията на пеперудата монарх. Хербицидите убиват млечката (единствения източник за храна на ларвата) във и около нивите със зърнени култури, където се използват.



10. Твърдение: ГМО се пренасят върху диви растения и оказват негативно въздействие върху екосистемата.



Първата част на това твърдение несъмнено може да бъде истина: през цялото време растенията си обменят генетичен материал чрез полените, които съдържат тяхна ДНК - това се отнася и за генномодифицираните части.

Според Уейн Парът, който е генетик от университета в щата Джорджия и специалист по растениевъдство, рискът за съседни области е относително малък. За тези, които не са добре запознати с тези проблеми, трябва да кажем, че съществува възможност да се намали тази вероятност от кръстосано опрашване чрез контролирано използване на полетата, което води до опрашването им в различни периоди от време. (Фермерите, чиито ниви с органични посеви се намират в близост до такива с ГМО, вече правят това.) Ако прашец с ГМО попадне в органичните полета, няма да бъде необходимо да се променя неговият статут на "органична зона". Дори и продуктите, които имат етикет "Не съдържа ГМО", могат да имат в сухата си маса 0.5% ГМО.

По отношение на проникването на ГМО в дивите растения оцеляването на потомството частично зависи от това дали в характеристиките им има адаптивни елементи. Гените, които помагат на дивите растения да оцелеят, могат да се разпространяват помежду си, за да се увеличи например съдържанието на витамин А. Това обаче може и изобщо да не се осъществи.



Увеличаването на ГМО посевите

В САЩ фермерите засаждат все по-големи количества растения с ГМО от момента, в който семената бяха пуснати в търговската мрежа през 1996 г. Царевица, памук и соя - които заедно представляват около 40% от засетите площи в САЩ - са трите култури, които заемат най-голяма площ.



Какво съдържа един обяд?

Много малка част от генномодифицираните зърнени култури се оказват в чиниите ни, но след като попаднат на трапезата, можем да ги открием в две трети от преработените храни, продавани в САЩ. Генномодифицираните бактерии и дрожди се оказват изключително необходими за производството на определени храни, сред които са много вина и сирена.



Бъдещето на ГМО: промяна на гените

Най-разпространената ГМО технология, свързана с рекомбинирането на ДНК, се състои в добавянето на гени в клетките на растенията чрез бактерии или чрез специални средства за доставка. Този процес обаче включва в себе си определен брой проби и грешки. Новият метод, който е наречен "редактиране на генома", използва ензими, за да взема част от ДНК за последващо отстраняване или замяна. Това дава възможност за по-точна промяна на генома на растението. Учените от Калифорнийския университет в Бъркли вече работят по този метод за създаване на растението маниока, което е устойчиво на вируси.

Редактирането на гените също така може да даде основания за нови дискусии. Използваните в момента ГМО методи оставят следи - например части от ДНК на бактерия, използвана за добавянето на нови гени. Ензимите, използвани при редактирането на гените обаче, не оставят такива отпечатъци, така че в бъдеще ще е по-сложно да се открият с тестове генномодифицираните растения.

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Работници събират реколтата в поле в Индия, засадено с ГМО култури.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Споровете около ГМО станаха причина за сблъсъци по света и за вандалски прояви към земеделската продукция в щата Орегон, във Великобритания, Австралия и Филипините.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Хората правят манипулации на гените на растенията от хилядолетия и чрез селективно размножаване се опитват да получат желаните качества. Почти всички хранителни култури са били генномодифицирани в една или друга степен.
39
6128
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
39
 Видими 
03 Август 2014 19:24
Това ли е новата права линия?
03 Август 2014 19:38
И така, или иначе, ние си хапваме ГМО непрекъснато - така че може да се каже: "Това е просто храна"!
03 Август 2014 20:06
Когато става дума за научни изводи, по-добре да ги приемем такива, каквито са. Останалото е в полето на вярванията (вярата) и е плод по-скоро на страховете ни, отколкото на реалността.
03 Август 2014 20:53
Хората правят манипулации на гените на растенията от хилядолетия и чрез селективно размножаване се опитват да получат желаните качества. Почти всички хранителни култури са били генномодифицирани в една или друга степен.


Ето това съждение например е типична манипулация.

Чрез селективно размножаване от хилядолетия хората са получавали по-добро поколение от двама добри родители.
Чрез генната модификация се получава храна от родител и бактерия.
03 Август 2014 21:00
Задава се, значи, новата правилна партийна линия!
- Даешь ГМО!
- Yes! Congratulations!
И газетата се е ориентирала...
03 Август 2014 21:17
Докато не се появи ГМО крава от чиито бозки се дои:

1) Мляко
2) Бира
3) Уиски
4) Гроздомицин

Противник съм!
03 Август 2014 21:28
.
03 Август 2014 22:10
Американците считат че ГМО са като американската демокрация-продукт,който задължително трябва да бъде изнесен по други кътчета на света.Вероятно ежедневната употребата на ГМО увеличава склонността на янките към алтруизъм,но това не вдъхновява много европейците.
Натисни тук
Натисни тук
Натисни тук
Натисни тук
03 Август 2014 22:10
Този метод е по-точен от традиционните, при които ръчно се осъществява опрашване на цветовете с надеждата да се получи плод с желаните качества. Биолозите също така поставят гени, които правят растенията устойчиви на пестициди и хербициди; ... получени чрез използването на ГМО. Учените работят върху сортове, които да бъдат устойчиви на болести, суша и наводнения.


Едно е да правиш кръстоски, друго е да вкарваш гени на други видове... Тия вторите убиват и изместват нормалните природни видове. А пчелите не одат по ГМО и те тъй приключва тоя свят. Накрая ставаш зависим от Монсанто и некви такива.

Тва сега е кривата линия, щото някакви кръгове искат договор САЩ-ЕС. И там европейците не щат щатското ГМО, та такива статийки са нужни.

Затва убиха "Сортови семена". Сключи ли се такъв договор България безусловно трябва да наусне ЕС! Тук не става въпрос за хипотези, а за убийство на нас и поколенията!
03 Август 2014 22:36
Никой няма нужда от ГМО освен производителите му.
Увреждането на екосистемата може да се окаже необратимо.
03 Август 2014 23:09
стигнах само до т.3...
повърня
03 Август 2014 23:13
„От какво точно трябва да се страхуват потребителите?”

Журналистката Брук Борел се занимава с научно-популярна информация и тези „аргументи и факти” очевидно са поръчкова статия – хем научно,хем популярно. Такива са и десетината подбрани учЕни.... Най-големият поръчител на такива научно - популярни аргументи и факти е „Монсанто”,която всъщност е фирма занимаваща се с производство на химически продукти......Разработките на ГМО от компания за производство на химически продукти в селското стопанство е много интересна връзка. Преди 6 години беше показан известният филм „Светът според Монсанто” с доста по-различна информация от тази на „научно-популярната” журналистка. Това,което се споменава в четвъртата част на филма за Майкъл Тейлър е същото,което се прави и в ЕС – Европейската кръгла маса на индустриалците /ERT/ разработва концепции за собствени проекти в бъдещето с очакване за сериозни държавни инвестиции,които се преписват почти дословно от определени европейски чиновници и се представят от ЕК пред ЕП за да „излизат”, като политически решения на правителствата на държавите-членки в ЕС . Удобен затворен и печеливш кръг.

Натисни тук
03 Август 2014 23:16
Хич ги не вдявам тези генетики, ужасно сложна работа са си. Ама и доколко може да се вярва на учените? Понякога са допускали грешки с далеч по-простичка химия. Например едни химици навремето казали на американския адмирал Зумвалт, че един "Оранжев агент" е абсолютно безопасен за хора, но ще обезлисти напълно мангровата джунгла в устието на р.Меконг и партизаните няма да има къде да се крият. Идиота им повярвал и употребил "агента", ама сина му бил там на катер. По всичко личи добро хлапе е бил синът на адмирала, нито веднъж не упрекнал баща си за тази грешка докато агонизирал от най-различните ракови заболявания с които го дарил "агента". Не го упрекнал даже и за това, че адмиралския внук по рождение си имал всевъзможни генетични заболявания. И доста други американски моряци, морски пехотинци и пр. военнослужещи си го отнесли от "агента", а за виетнамците изобщо има ли смисъл да споменавам. Само на онова лицемерно чекмедже Кери, май нищо му няма, може би защото е ходил там малко по-късно и "агента" вече е бил поизветрял. Как да се довери човек на учените напълно? Казват, че нещо е безопасно, а то се оказва смъртоносно. После като се убедят, че е опасно и го признаят, внезапно се оказва, че точно когато е трябвало то не си е свършило работата както трябва...
03 Август 2014 23:29
Редакцията, питам се това провокация към читателите ли е?
03 Август 2014 23:36
Твърдението че Agent Orange е безвреден се популяризира в "спомагателните материали" към статията, които са достъпни в сата на на авторката Натисни тук.
Интересно, че резултатите от изследването на Gilles-Eric Séralini за токсичността на раундъп са заличени от Food and Chemical Toxicology където са публикувани първоначално. Редакторът на списанието случайно се оказва бивш шеф на Монсанто.

03 Август 2014 23:46
Много крив превод.

Иначе - докато едни псуват ГМО, други си отядохме. ГМО не променя основния факт за храните - хубавите изискват повече старание и повече пари.

Ама някой бил станал дебел - естествено че са му виновни ГМО, НЛО, КГБ и ЦРУ. Само не и патологичното нежелание да спре да пълни търбуха с боклуци и да го пази възможно по-неподвижен.
03 Август 2014 23:51
Нагла, лъженаучна,манипулативна, изключително вредна статия, противоречаща на нормалните природни закони.
Този вестник, свързвам с газовите неща, предлагам, да се занимава с газово нефтените и свързани с тях работи.
Да обяснят господстващите теории за образуването на нефта и т.н. инак, шистовите достижения, имат пряка връзка помежду си и основно що се отнася до вредите, които нанасят на Майката Природа.
Не всичко е Търговия!!!!!!!!!
04 Август 2014 00:10
Др. Радул 03 Август 2014 23:36


Занимателно. Нямаше изобщо да ми хрумне да се ровя!
Тя се всъщност се опитва да оправдае една от съставките на "агента" даваща името му, набеждавайки друга:
With glyphosate losing efficacy in many fields, biotech companies are poised to roll out new herbicide-tolerant GMOs that use older chemistries, including 2, 4-D and dicamba. (The former is often called the Agent Orange herbicide in the press, which isn’t quite right. Agent Orange was a mixture of 2,4-D and another herbicide called 2,4,5-T. In Agent Orange production, the 2,4,5-T was contaminated with a dangerous dioxin, which is what likely caused the health problems you hear about).


Тази "авторка" е пределно ясна.
04 Август 2014 01:55
Една от целите на ГМО е и вземане във владеене семената на земеделците. Или поредното нещо, което да е под контрол.
Във филма Светът според Монсанто фермери се оплакваха над жестокия рекет над тях, ако си запазят семена за посев. Шатските фермери им се ревеше. Това, което са правели предците им, Монсанто и държвата им го забранява -- да си оставят най-добрите семена за посев. Нямали право. Изключителен пореден цинизъм. Цинизма се превърна в запазена марка за делата на американците. Човек остава с впечатление че самата американска върхушка и обслужващия я персонал от журналисти и силови учреждения са ГМО мутанти -- невъзприемчиви към усещане на безочливостта и цинизма.
04 Август 2014 07:09
Полезна публикация - бяхме се поуспокоили, а се вижда, че не трябва.
А редакцията ще представи ли и другата гледна точка? Щото тя само привидно присъства в статията.
Др. Радул
03 Август 2014 23:36

04 Август 2014 07:51
Планетата е пренаселена. Ако не са ГМО-та и Е-та няма да стига храната, особено за бедните. Ако се наложи стандарта за кисело мляко от 1962г. и цените се определят от пазара, такова кисело мляко ще си купуват само ония с мерцедесите. Сега пенсионера си купува едно нещо, на което пише "кисело мляко", знае много добре, че не е кисело мляко, но си трае. Същото и с ГМО - щом и другите го ядат, няма значение последствията.
04 Август 2014 08:27
.
04 Август 2014 08:30
Сега пенсионера си купува едно нещо, на което пише "кисело мляко", знае много добре, че не е кисело мляко, но си трае


Да споделя моят опит.Купувам си прясно мляко с проверен произход и си правя кисело.Като перспектива се очаква да си правя и сирене.
04 Август 2014 08:35
Тук не е дискутиран един основен въпрос. А имено при капиталистическата система компании като МОНСАНТО модофицират така ГМО семената, че да се използват само техните препарати. Също за ползване на техните семена фермерите трябва да плащат патентно право. Фермери се оплакват, че ГМО се прехвърлят от нива в нива. Така, че фермери, които не са закупили патента също са засегнати. Тези компании имат шпиони, които ходят по нивите и задължават фермерите да плащат. Така в Индия цели семейства са фалирали и е имало самоубийства. Съвсем друго е ако този въпрос се ръководи от държавата, а не е поставен на основите на печалбата на някои фирми. Обикновен капитализъм.
04 Август 2014 10:58
Науката обаче има ясни виждания по въпроса

Науката не знам, но "Монсанто" и алчните корпорации със сигурност имат много ясно виждане по въпроса.
А къде излетяха пчелите?
04 Август 2014 11:31
Освен емоционални реакции, има ли научни аргументи срещу използването на ГМО?
04 Август 2014 12:55
Това ли е новата права линия?
Тази, плюс движението за легализиране на марихуаната и правата на гей-двойките.
Една от целите на ГМО е и вземане във владеене семената на земеделците. Или поредното нещо, което да е под контрол.
Именно. ГМО-семената се нуждаят от официално въвеждане под санкцията на държавата, за да може да изместят традиционното земеделие - по това се познава кое правителство се е поддало на натиска.
04 Август 2014 14:41
Твърдението че Agent Orange е безвреден се популяризира в "спомагателните материали" към статията, които са достъпни в сата на на авторката Натисни тук.
Интересно, че резултатите от изследването на Gilles-Eric Séralini за токсичността на раундъп са заличени от Food and Chemical Toxicology където са публикувани първоначално. Редакторът на списанието случайно се оказва бивш шеф на Монсанто.


Чрез селективно размножаване от хилядолетия хората са получавали по-добро поколение от двама добри родители.
Чрез генната модификация се получава храна от родител и бактерия.
Имаше някога предложения за кръстоска на кокошка със стоножко, за да се "роди" пиле със 100 крака. Съмненията са главно по отношение на вкуса на тези "пилешки" бутчета.
04 Август 2014 14:52
Освен емоционални реакции, има ли научни аргументи срещу използването на ГМО?

"Патриоте", какво значи "научни аргументи"? Едно и две ли бяха лекарствата или козметичните препарати, за които имаше солидни "научни" доказателства, че са безвредни! Само дето в последно време излизат точно толкова солидни "научни аргументи" че имат лоши странични ефекти или са направо вредни и опасни!
04 Август 2014 14:56
Не беше така, myrmorko 2014-08-04 14:52:17. "Ако косата Ви пада, зъбите Ви кървят, значи лекарството действа".
Имаше и друг вариант: "лекарството действа добре само на тези, които вярват в това."
04 Август 2014 15:06
Е да де! Последните научни изследвания казват, че и алкохолът не е полезен (т.е. вреден) за организма ни дори в минимални количества! Само дето повечето спазват твърдо принципа "Всички болести се дължат на нередовно пиене!"
04 Август 2014 15:20
Едно и две ли бяха лекарствата или козметичните препарати, за които имаше солидни "научни" доказателства, че са безвредни!


Бе, то и за АЕЦ-овете се понасъбраха доста доказателства, че са опасни, ама не се отказвате от тях....
04 Август 2014 15:50
Бе, то и за АЕЦ-овете се понасъбраха доста доказателства, че са опасни, ама не се отказвате от тях....

Извод: не ви трябват АЕЦ-ове. Я има цунами или земетресение, още по-рядко човешка грешка. Яжте си ГМО. Там всичко е "СИГУРНО"! В краен случай ще бъдете статистическа единица в изследването!
04 Август 2014 16:11
LeDoyen
Когато става дума за научни изводи, по-добре да ги приемем такива, каквито са. Останалото е в полето на вярванията (вярата) и е плод по-скоро на страховете ни, отколкото на реалността.

Обяснявам като на типичен продукт на помощното даскало-печатница на дипломи, за хора с доказана ментална недостатъчност"Нов български университет". В поръчковото американско мат'рялче няма научни изводи, а има тълкуване на частични и непроверени от независими специалисти, извадени от контекста факти...Анадъмно...
04 Август 2014 17:07
Да споделя моят опит.Купувам си прясно мляко с проверен произход и си правя кисело.Като перспектива се очаква да си правя и сирене.

И от къде ще вземеш закваска за сирене?
04 Август 2014 18:19
ще изпринти русофобски коментар коментар от форумО и ке го тури у млекото... Одма ке вкисне!
04 Август 2014 18:46
Освен емоционални реакции, има ли научни аргументи срещу използването на ГМО?

Ето тва:

Alice Jay - Avaaz <avaaz@avaaz.org>
"Источник продовольствия нашей планеты находится под угрозой. 10 агрохимических компаний владеют 73% рынка семян, а 93% сортов семян находятся на грани исчезновения. В одних только Соединенных Штатах уже исчезло 85% сортов яблок.

Монсанто и прочие агрохимические гиганты приватизируют процесс воспроизводства растений. И эта корпоративная экспансия уничтожает жизнеспособные фермерские хозяйства, уменьшая разнообразие сельскохозяйственных культур и делая их уязвимыми к заболеваниям, которые могут поставить под угрозу продовольственную безопасность мира.

Но фермеры сопротивляются этому, создавая банки-хранилища семян по всему миру. Они разработали революционный проект: первый в мире некоммерческий “eBay” семян, где фермеры со всего мира смогут приобретать широкий спектр разновидностей семян дешевле, чем генномодифицированные сорта агрохимических компаний. Этот глобальный интернет-магазин может снова наполнить рынок различными видами семян и постепенно побороть монополию, которая создает угрозу будущему нашего продовольствия!

Это, возможно, самая передовая из аграрных идей за последние десятилетия, а также лучший способ остановить Монсанто. Но химические компании запугивают и угрожают судебными разбирательствами тем, кто встает на их пути, поэтому фермеры призывают нас поддержать их. Если мы соберем достаточно средств, то сможем помочь им создать онлайн-сайт, содействовать хранению семян в ключевых странах, профинансировать маркетинговую и рекламную кампании, а также заручиться юридической поддержкой для того, чтобы дать отпор химическим корпорациям." и т.н.

ДОПОЛНИТЕЛЬНАЯ ИНФОРМАЦИЯ:

Доклад 2013: Пора очнуться, пока не стало слишком поздно (Конференция ООН по торговле и развитию (ЮНКТАД), на английском)
http://unctad.org/en/PublicationsLibrary/ditcted2012d3_en.pdf

Серия самоубийств на фермах Индии (New York Times, на английском)
http://www.nytimes.com/2006/09/19/world/asia/19india.html

Сколько ГМО выращивается фермерами по всему миру? (EuropaBio, на английском)
http://www.europabio.org/how-many-farmers-plant-gm-worldwide

Министерство винит Bt-хлопок в самоубийствах фермеров (Hindustan Times, на английском)
http://www.hindustantimes.com/business-news/ministry-blames-bt-cotton-for-farmer-suicides/article1-830798.aspx

Гора исков Монсанто растет по мере того, как американские фермеры требуют больше прав (Mother Earth News, на английском)
http://www.motherearthnews.com/homesteading-and-livestock/monsanto-lawsuits-from-family-farmers-zwfz1302zkin.aspx#axzz36IwTZWF7

Жизнь в аграрном полицейском государстве Монсанто (Truth Out, на английском)
http://truth-out.org/news/item/16985-life-in-the-rural-police-state-of-monsanto

From 1903 -1983 the world lost 93 percent of key seed varieties (National Geographic)
http://ngm.nationalgeographic.com/2011/07/food-ark/food-variety-graphic

Кто боится растраты семенного фонда? (www.Swissinfo.ch)
http://origin.swissinfo.ch/rus/%D0%BA%D1%82%D0%BE-%D0%B1%D0%BE%D0%B8%D1%82%D1%81%D1%8F-%D1%80%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%8B-%D1%81%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D0%BE-%D1%84%D0%BE%D0%BD%D0%B4%D0%B0-/38376852

КОРПОРАЦИЮ МОНСАНТО ПОСТАВИЛИ ВЫШЕ СУДЕБНОЙ ВЛАСТИ И ПРАВА ЧЕЛОВЕКА НА ЖИЗНЬ (Communitarian.ru)
http://communitarian.ru/publikacii/novyy_mirovoy_poryadok_metody/korporaciyu_monsanto_postavili_vyshe_sudebnoy_vlasti_i_prava_cheloveka_na_zhizn_01042013/

Марш миллионов против “Монсанто” и продуктов с ГМО (EuroNews)
http://ru.euronews.com/2013/05/26/day-of-worldwide-protests-in-march-against-monsanto/

30 стран мира производят сельскохозяйственную продукцию с содержанием ГМО, ФАО (GUNDOGAR NEWS)
http://gundogar-news.com/index.php?category_id=6&news_id=2005#sthash.8Mpn68jy.dpuf

Органические фермы и биоразнообразие: как форма выживания (Rodovid.me)
http://rodovid.me/rodovid/organicheskie-fermy-i-bioraznoobrazie-kak-forma-vyzhivaniya.html

Великое бегство: генномодифицированные культуры растут на свободе (Facepla.net)
http://www.facepla.net/index.php/the-news/2041-gmo-plants-freedom

Опасность генномодифицированных продуктов доказана (ВестиFM)
http://radiovesti.ru/article/show/article_id/67452

Генно-модифицированные культуры быстро распространяются в мире (Madan.org)
http://madan.org.il/node/7110

ГМО. История одной большой аферы (Ассоциация садоводов-питомников)
http://asprus.ru/blog/gmo-istoriya-odnoj-bolshoj-afery/
04 Август 2014 19:28
That's what's for dinner! If you trespass, make sure you can reach the other side for 9 seconds, because our bull does it for 10!...
04 Август 2014 19:42
Тоо Брук Борел дали е необходимо да познавам какъв е по произход , ама па и име си има институто, попюлър сайънс-йеее! дали па немат неква връзка с един университет у един миньорски град на юг от софия??
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД