:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,543
Активни 466
Страници 4,108
За един ден 1,302,066

Когато „Г-н шефът си тръгва”...

При оттегляне на партийни лидери наблюдаваме церемониално и безалтернативно предаване на жезъла от „бащицата” на благодарния наследник. Или пък що-годе демократичен избор на приемник, „разнообразен” с византийски номера
Снимка: Сега
Единственото директно спускане на партиен лидер в историята на БСП. След като Първанов стана президент през 2001 г., никой не смееше да оспорва избора му на наследник
Сергей Станишев вече не е лидер на БСП и това е събитие с историческа стойност. Той ръководи социалистическата партия 13 години, показателят го нарежда трети по продължителност на заемане на главен партиен пост. Изпреварват го Ахмед Доган (ДПС, 23 години, 1990 г. - 2013 г.) и Иван Костов (16 години, 7 със СДС и 9 с ДСБ). Класацията, разбира се, обхваща времето след 1989 г. и касае само политиците със значение върху обществения живот (Йоло Денев и досега си е човек партия).

Интересно е не само времетраенето на лидерството, но и как приключва то. Имаме церемониално предаване на жезъла като от баща на син с неминуемите завети от напускащия лидер към безалтернативно посочения от него благодарен наследник. Имаме и сдаване чрез демократични процедури. В първия случай "бащата" е



и пълководец, и жрец на партията,



спира се на най-заслужилия "син", а съпартийците му не помислят да оспорват избора. При втория имаме някаква форма на нормален партиен живот - беловласият стар лидер пак може да си има любимец (винаги има), лансира го, подбутва, но се състезава с други лобита и любимци. Победителят не е предварително известен. Във феодалния сюжет липсва лъжа, "старецът" безстрашно посочва приемника. Вторият, демократичният, има недостатък - "старецът" в нищо не е сигурен, често залага на няколко коня и изборът се превръща в подмолна баталия.

"В историята на БСП има един единствен случай на категорично посочване на приемника. Това стана през 2001 г., когато Георги Първанов предаде поста на Сергей Станишев. Никой друг не си е позволявал", заяви проф. Димитър Генчев, който изследва миналото на БСП. А ето какво точно се случва през 2001 г.: социалистическият конгрес е проведен малко след като Първанов е спечелил президентските избори. Левият кораб опъва платна, той е капитан и изглежда такъв за години напред. През 1996 г. е поел сгромолясана и изтърбушена БСП насред банкрутирала от управлението й държава, а само 5 години по-късно тя има държавен глава. Президентът Първанов няма как да продължи да води БСП,



слага си кормчия - Сергей Станишев



Никой не смее да оспори избора му, конгресът възторжено и без съпротива гласува за 35-годишният мъж, който до този момент завежда международния отдел на БСП, член е на Висшия съвет от година, депутат от 5 месеца. Предложени са и други имена, отказват се. Едно от тях - Румен Овчаров, ще каже след години: "Станишев бе зайче, извадено от ръкава на Първанов."

"Дори Лилов навремето не си позволи да посочи Виденов", спомня си проф. Генчев. Става дума за 1991 г., за първия редовен конгрес на БСП през демокрацията. Провежда се след правителствата на Луканов. Лилов и Виденов се състезават, стигат до балотаж, първият се отказва в полза на втория. Жан е подготвян за поста именно от Стратега, но ръкополагане със салтанати като през 2001 г. няма.

Самият Жан Виденов си тръгва, без да има думата за наследник. В края на 1996 г., когато е един от най-драматичните конгреси на БСП (стопанска и финансова криза, Луканов е застрелян 2 месеца по-рано), Виденов има думата толкова, колкото да хвърли оставка от премиерския пост. Конгресът я дочаква. Трябва да му избере партиен наследник. Заседанията са безсънни. 10 са предварителните кандидатури. Интересите на червените кланове се пресичат в Георги Първанов. Но състезание има, на финалната права са четирима - Първанов, Георги Пирински, Янаки Стоилов и Георги Божинов. Кандидати са издигани и на самия конгрес. В крайна сметка Първанов печели 451 гласа, Пирински е със 77, Стоилов и Божинов - по-малко.

Любопитно е, че първоначално партийният орган "Дума" не слага в сметките Първанов. "Любимец" на всички според вестника е Николай Добрев, но той си прави отвод. Дълго време партийният апарат, след поемането на председателството от Станишев, нарича Първанов "шефа". Това лято той отново стана лидер - на АБВ. Учредителната конференция се проведе навръх рождения му ден - още един символ, че Първанов се е превърнал в



баща, майка, начало и край



Историята на лидерското "сдаване" при БСП засега приключва със Станишев-Миков. Председателят на парламента спечели с 44 гласа пред икономическия министър в оставка Драгомир Стойнев. Някъде толкова бе и преднината му на първи тур в конкуренцията на още 7 претенденти. Чуха се обвинения в манипулации, търговия с гласове. Но така е, когато победителят е неизвестен. Станишев похвали няколко пъти Стойнев, направи го заместник малко преди конгреса, но де факто не си позволи публично директно да го назове като приемник. А се оказа, че малко преди гласуването е спусната директива да се подкрепя Миков.

Подобни драми нямаше в ДПС на 19 януари 2013 г., когато "достолепният" Ахмед Доган (активът още го нарича "шефа") се оттегли в покоите си в полза на Лютви Местан. Осмата партийна конференция ознаменува с пълно мнозинство величавия момент. Нещо подобно се случи и в ДСБ след няколко месеца. "Той има силна визия за бъдещето и ще може да разчита на всички симпатизанти на партията", заяви Иван Костов по адрес на Радан Кънев. 11-ото национално събрание подкрепи "избраника" с 459 гласа "за", 12 "против" и 6 "въздържали се". Кънев се състезава сам, след като Костов и Петър Москов се оттеглиха в негова полза.

Най-бурна лидерска история има СДС. За протокола: Желю Желев, Петър Берон, Филип Димитров, Иван Костов, Екатерина Михайлова, Надежда Михайлова, Петър Стоянов, Пламен Юруков, Мартин Димитров, Емил Кабаиванов и Божидар Лукарски се изредиха на председателския пост. Последните вече сте ги забравили, но именно в най-последното време СДС сътвори най-демократичните от всички възможни процедури - няколко пъти избираше председател с отворено гласуване на всички членове.

В по-тесен формат (Национален координационен съвет, НКС), но също демократично, бяха избирани и първите лидери. Интересно е през декември 1994 г. - СДС губи изборите, с нея и мечтата "с малко, но завинаги". Лидерът Филип Димитров се обявява за персонални и структурни промени в партията. Оттегля се от председателството, а в НКС съюзните партии и сдружения предлагат Иван Костов, Йордан Соколов, Петър Стоянов, Александър Йорданов. Накрая й Васил Михайлов (Нубиеца). Филип Димитров не е безучастен - не иска Александър Йорданов за лидер, критикува го на страниците на "Демокрация". На първи тур Стоянов и Соколов се отказват в полза на Костов, но той не събира нужните 11 (от общо 16) гласа в НКС. Побеждава на балотаж, където Йорданов се отказва.

Структурните промени на Димитров са факт. На 30 април е проведена национална конференция, която за първи път директно избира лидер. Иван Костов е препотвърден като водач, но не в състезание, както е пет месеца по-рано. Той печели 1662 от всичките 2104 гласа на конференцията с явен вот, безалтернативно. Е, не съвсем. "Делегатът от "Триадица" Станчо Петров заяви, че структурата на СДС трябва да наподобява



"глобоидален паралелепипед",



затова предложи председателя на Съюза на репресираните Иван Станчев. Но залата го освирка, а Станчев си направи отвод", четем в "Демокрация".

Преди конференцията Костов дава знаменателно интервю под заглавие "Времето на лидерите символи отмина". През 2001 г., след изборната загуба от НДСВ, се оттегля и посочва за наследник довереничката си Екатерина Михайлова. След още три години създава и оглавява ДСБ. През това време в СДС се вихрят апаратни игри, интриги, извиват се ръце, търгува се с постове и пари, но състезание за лидерския пост има - през 2002 г. Надежда Михайлова побеждава Екатерина, а през 2005 г. Петър Стоянов печели след отпор на Надежда. Кандидат е и Йордан Бакалов.

През 2009 г. Симеон Сакскобургготски остави свободно съпартийците си от НДСВ да изберат лидер. Христина Христова оглави партията с 404 гласа при таен вот, втори остана Николай Василев с 231 гласа. Имаше и други кандидати.

Още статистика: повечето от изброените си тръгват след изборни провали (многократни при Станишев). Двама си тръгнаха без, като на единия май му омръзна да е лидер (Доган), а другият просто не можеше повече да ръководи партия (Първанов). Някои управляваха еднолично, други - "колективно", чрез неминуемите византийски номера. Никакъв извод не може да се направи по оста ляво-дясно. Всичко зависи от човека и случая.
13
3113
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
03 Август 2014 19:24
Политическият ни елит се разпада...
03 Август 2014 19:28
Авторът!
Историята требва да се чете на глас и да се препрочита на глас за празните пробити кратуни, дето ни влачат надоле...
03 Август 2014 19:58
Никой не смее да оспори избора му, конгресът възторжено и без съпротива гласува за 35-годишният мъж, който до този момент завежда международния отдел на БСП, член е на Висшия съвет от година, депутат от 5 месеца. Предложени са и други имена, отказват се. Едно от тях - Румен Овчаров, ще каже след години: "Станишев бе зайче, извадено от ръкава на Първанов."


Всъщност Дмитрич бе съселче наложено на агент Гоце от разни пасоли и амбасади, логично е наследникът да е скакауец.
03 Август 2014 20:14
Мислех си, че тайното гласуване е по-демократично от явното.
03 Август 2014 21:12
ве, матреалчето раздъвква промени в структури с минало величие. а имаме други, "демократични" (тази вечер тая дума ми се лепи просто) партии, при които е абсурд дори да се помисли за такова нещо. що ли не ги анализираме тях? в детайли.
03 Август 2014 22:13





""Станишев бе зайче, извадено от ръкава на Първанов."


С този си фокус , Първанов нанесе непоправими щети на партията си . И с какви очи пак се натиска ? Първанов беше фокусника , кой беше сценариста ?
03 Август 2014 23:16
Гледай крайният резултат, Авторе, ,
иначе няма да сетиш Закона, а казаното ти ще губи резона си, да претендира за "история"...
Колегата /хубавеца/ от по-горе, "отгоре-отгоре" подхвърля, че "политическият ни елит си отива"...
Не би, не си отива политическият ни елит,
просто се е изчерпал политическият Модел, който го е родил - моделът на прехода,
уж демократичен, а на практика - тотал/итар/но партизиран...
Не сме били глупаци, но вече, ДА - ще требе да го преструктурираме ...
Задачката е да проверим, колко сме поумнели в Опита...
Ще я изпълним, като сменим модела - отдавна няма КОЙ да го върне назад...
Затова, нека и да си пожелаем :
За повече Общество, в собствено политиката ...
За продуктивно Политическо общуване в модерно Общество...
Всяко друго е, Протест до дупка и нищо повече...
Подробностите ги знаете от години в постингите на кучето, а поне от година време и не само ...
Нуждаем се от дълбока Политическа реформа...
03 Август 2014 23:20
Драмата на БСП беше ,че в началото на 90-те не избра Янаки Стоилов за шеф.
В този момент нямаше кой друг да противодейства на мафийката на Луканов и задокеанските му ментори.
Следващото беше драма, стигнала до днешния хал на БСП, който ще я доведе до дереджето на СДС.
04 Август 2014 00:39
Столетницата издъхва ,лека и пръст
04 Август 2014 08:59
Щом на пернатото статията се е харесала, значи е глупава. Е какво друго предлага авторът. Така става по целиот свят. Събират се делегати и гласуват. Така са решили така ще бъде. Друг е въпроса с едноличностните партии, като НДСВ и ГЕРБ, пък и донякъде и ДПС (защото тея все още се ръководи от Доган). Там смени ли се реалния бащица и партията умира- виждаме какво стана с НДСВ, ако наш Боко или Доган реално се отдръпнат и от ГЕРБ и от ДПС ще останат само спомените. Миков едва ли ще се остави да го ръководи Станишев. Така, че в известен смисъл има промяна. БСП е единствената истинка партия, която е минала през различни периоди и винаги е бил в крак с политическата обстановка.
04 Август 2014 10:23
БСП е единствената истинка партия, която е минала през различни периоди и винаги е бил в крак с политическата обстановка.


БСП е партия на 24 години. А БКП е терористична организация инспирирана от чужда държава, която за 100-тина години успя да се опетни с атентати, концлагери и всички злодеяния на хитлеровата национал-социалистическа работническа партия на куб.
04 Август 2014 10:49
БСП е единствената истинка партия, която е минала през различни периоди и винаги е бил в крак с политическата обстановка...

и Мркс е нейният пророк!
04 Август 2014 18:59
Биглето е най в центъра на реалността. макар и с притчи. Другите са в тъча.
Както и малкото камъче обръща каруцата(като я плъзне странично) така и малката мишка Станишка преобърна каруцата на БСП и разклати лошо каруцата на държавата. Дали ще си плати шашмите - едва ли. Важно е предварително да се вземат сигурни мерки важните неща да не зависят толково от малки камъчета или гризачи. Но без ВНС и обявяване на "прехода" за криминален и представяне за изплащане на сметката на ялите и пили на корем, няма да стане. Без разлика на възраст, пол, занятье..
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД