:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,655,613
Активни 442
Страници 26,023
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Яма бездънна

От един праг нагоре увеличените медицински разходи не подобряват здравето
Емил Хърсев
Публичните финанси са онази част от финансовата наука, за която имам най-бегла представа - само колкото да си взема изпитите. Сигурно затова не мога да проумея как е възможно буквално целият свят вече цял век безпомощно да търси - и да не намира - разумно решение как да плаща за здравните грижи. През 60-те години на ХХ век комунизмът окончателно победи разума и принципът за универсално, общодостъпно здравеопазване се наложи като норма. Оттогава няма в света страна и сила, способна да овладее



бездънната яма на здравните бюджети



Медицинските разходи безмилостно гълтат всички публични средства, които успеят да докопат. И няма страна, дето докторското съсловие не "бие тревога", че общодостъпните здравни грижи са "хронично недофинансирани". И за начало не е зле да се удвоят. Вглъбени във вечно себесъжаление, българите се вайкаме колко зле сме здравеопазени. Ето, насред годината вече са се свършили парите в здравната каса, дефицитът заплашва днес-утре да спрат дори най-нужните животоспасяващи операции и лекарства. Ще мрем! И пак не сме уникални. Напротив - по цял свят "бялото лоби" огребва до дъно всички пари за здраве и ползва "хроничния" дефицит като аргумент, за да иска още и още пари. То винаги намира мощна обществена подкрепа, защото всяко човешко същество се плаши от болести и изпитва ужас пред опасността да се окаже - то или любимите му ближни, в безпомощно състояние, без медицинска помощ. А всъщност е статистически доказано, че (над известен праг)



разходите за медицина нямат ефект



върху жизнените показатели на средния индивид и нацията. Едно сериозно изследване на Шери Глийд (1), доказва, че и петте основни метода за финансиране на здравеопазването дават практически еднакви резултати, че веднъж като преминат минималният праг на здравни разходи (около половината от разходите за здраве на глава от населението в България), увеличението на разходите не води до подобряване на показателите за качеството на живот (като средно жизнено очакване, детска смъртност, заболеваемост от различни болести, основни физиологични показатели на населението, поражения при епидемии и пр.) Същия извод направи преди няколко месеца авторитетното сп. "Форбс": увеличените медицински разходи не подобряват здравето. И тъкмо



САЩ са най-фрапиращото доказателство



за този извод. Това е нацията, която харчи за здраве най-голям дял от вътрешния си продукт (17.6%) и е в тройката по абсолютна сума на разходите с 8467 долара на глава на година (2), за сравнение България е похарчила 522 долара г/г. За срам на световния индустриален лидер американски автори сочат, че с под 1/10 от разходите на САЩ Куба (648 долара г/г) има по-добри качествени показатели. Най-високи здравни данни за 2012 г. сред нациите имат швейцарци и японци - близо равни за двете страни, макар че Швейцария е световният шампион по абсолютна сума на медицинските разходи - 9248 долара г/г, а Япония плаща за същия резултат под средното за индустриалните държави - 4641 долара г/г. В ЕС за една от най-добрите здравни системи считат гръцката; тя струва 2304 долара г/г и дава почти същите резултати, а по някои показатели и по-добри от германската, която струва над двойно повече - 4996 долара г/г. При това гърците са най-страстните пушачи в света (№1 по брой пушачи на 100 души, №1 по изпушени цигари).



Изглежда китайците са намерили оптимума,



те харчат за здраве едва 274 долара на глава, а отчитат резултати доста близки до гръцките и германските (само средното жизнено очакване в Китай е доста, 4 г. по ниско). Е, не може съвсем да вярваме на китайската статистика, да не забравяме, че статистическите методи се утвърждават от комунистическата партия и стоят на здрави идейни позиции.

Да забележим очевидното: здравните услуги са "луксозна стока" според едноименната хипотеза, т.е. увеличението на разхода не увеличава ефекта и над прага 250-300$ г/г корелацията между разход и полза изчезва. Колкото и пари да заделим за здравната каса, най-късно през септември всяка година или тя ще има дефицит, или болниците ще са затънали в необслужваем дълг. Няма измислен нито един начин за контрол на разходите, който да ги ограничава до разумния минимум. Докторите знаят как да сплашат и пациента, и обществото, че да дадат и последния си лев за медицински грижи и лекарства. И все пак



има начин да се ограничи харченето



на пари за здраве. Това е възможно, ако пациентът има личен интерес да икономисва потребяваните услуги и да търси максимална полза от всеки разходван лев. Ето как да стане това чудо: Първо, приватизация на всички здравни услуги без спешната помощ - тя неизбежно трябва да остане неограничено достъпна и "безплатна" за всички, т.е. на пряка бюджетна издръжка. Приватизацията ще накара докторите да се конкурират с цени и качество и да се борят за всеки пациент и всеки лев като всеки нормален частник. Второ: Всяка здравна услуга да се фактурира на пациента, вкл. с дължимия ДДС. Всеки пациент задължително сам да плаща първата 1/3 част от всички разходи за лечението си (т.е. прехвърляме пряко върху пациентите около 300 лв. г/г преки разходи за здраве. За да стане възможно това, от държавния бюджет даваме 300 лв. годишна помощ на всеки гражданин, а всяка година помощта намалява с по 10 лв. За половината от тази сума всеки застраховател би поел риска да плати към 3/4 от всяка сума, която дължи застрахованият. Но все пак всеки трябва да бъде заставен да плаща поне първите 10% от собственото си портмоне, та да си отваря очите при какви доктори ходи, какви услуги ползва, дали изобщо ги ползва, какви сметки и фактури за здравни услуги подписва. Този механизъм застрахователите наричат "франшиза" (франчайз). Няма да запуши бездънната яма, но поне ще сдържа ръста на здравните разходи. И ще издигне пациента до позицията на човека, който преценява, решава и плаща.

- - -

(1) Glied, S.A., Health Care Financing, Efficiency, and Equity, NBER, Cambridge, MA, 2008.

(2) Навсякъде: данни на Световната здравна организация към 2011 г.
снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Всеки трябва да бъде заставен да плаща поне първите 10% от собственото си портмоне, та да си отваря очите при какви доктори ходи, какви услуги ползва, дали изобщо ги ползва, какви сметки и фактури за здравни услуги подписва.
36
7562
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
03 Август 2014 19:32
Статията е хубава, но Хърсев в някои неща бърка... Няма нищо по-добро от държавното здравно обслужване - частните болници, като закъсат, пращат болните в държавните болници... Не може да се пренебрегне, че тъкмо държавните болници имат най-много хора с медицински способности (които наистина лекуват добре)... Не е най-важното да наизустиш написаното по учебниците, но и да си роден за доктор...
03 Август 2014 19:55
Здравето не е обикновена стока (ако изобщо е) за да се пробутва и там "пазарния" подход. Посоченият в статията положителен пример на кубинското здравеопазване противоречи на предложението да се премине към изцяло недържавно здравеопазване. Напротив, трябва да останат само няколко частни болници, където желаещите да си харчат парите да заповядат. Единственото вярно в написаното от д-р Хърсев е заключението, че с наливане на още и още пари няма да се постигне желаното повишаване на качеството на лечение, което всъщност и наблюдаваме от 25 години.
03 Август 2014 20:30
На първо място Правителствена и Военна трябва да излезнат от бюджетно финансиране изцяло, т.е. най-облагодетелстваните да не са за сметка на всички. После трябва няколко знакови политици да починат не от разстрел на улицата (безспорно заслужен), а от липса на медицински грижи. И трето - искам медицински доктори да се изказват за финани, вместо икономически доктори за здравеопазване.
03 Август 2014 20:31
*финанси, разбира се, не банани!
03 Август 2014 20:40
Медицинските грижи винаги пораждат неудоволствие (особено, когато са квалитетни)... Куриоз е, но пациентите са доволни от медицинските грижи едва ли не 5 мин. преди смъртта... Медицинските грижи, извършени за да се постигне удоволствие у пациена, са си чисто мошеничество... Човешката психика е така устроена, че води до разпад...
03 Август 2014 20:47
Проблемът, който стои пред България в момента не е как да се подобри здравеопазването, а как да се запази поне на сегашното ниво. Няма система в ЕС, която да работи на такива ниски цени и дава такова качество и достъпност.
03 Август 2014 20:52
Публичните финанси са онази част от финансовата наука, за която имам най-бегла представа - само колкото да си взема изпитите.

Хърсев, Хърсев... Хърсе-е-ев!
03 Август 2014 20:54
Бюджетът на НЗОК трябва да се актуализира с 330 млн.лв... Това е сериозен ангажимент за политическия ни елит...
03 Август 2014 20:56
Посоченият в статията положителен пример на кубинското здравеопазване противоречи на предложението да се премине към изцяло недържавно здравеопазване.

Напълно сте прав, другарю, но не всяка държава има щастието да е отделена с 90 мили океан с акули до най-близката друга държава, та да не могат да бягат лекарите и сестрите.
03 Август 2014 21:31
Д-р Хърсев,прекрасно е,че ни въвеждате в световната статистика,но Ви предлагам нещо по-прозаично-да публикувате данните за парите,платени за софтуер на нашата здравна каса от създаването й до сега и резултата.Очаквам проучването за това да направите pro bono,разбира се.Надявам се това да оправдае заглавието,а не тезата Ви,че...това е,Минке,положението.
03 Август 2014 22:50
Добре е икономистите когато се занимават с нещо което не е икономика да се образоват предварително. Системата на здравеопазване е в основата на 10-20% от формирането на здравните индикатори. От останалите фактори личната здравна култура и начин на живот са с най-голяма тежест. Няма как да приложиш едни и същи здравни грижи и да уеднаквиш продължителността на живот на гърците и българските цигани например. По принцип в бедните държави се раждат най-много откриватели на перпетуум мобиле на теория. Само практиката им куца на завалийките.
03 Август 2014 23:23
Същите работи хортувам доста време тук.
Не може целта на здравната система да е да прави богати доктори и фармация, без оглед постигнатите здравни резултати на пациентите.
Не може при повишени разходи хоспитализациите да растат, и все в най-скъпите клинични пътеки. Ако утре най-скъпата пътека стане за лекуване на заболяване Х, от вдругиден половин България ще се "разболее" точно от него, а лекарствата за него също случайно ще станат по-скъпи. Гарантирано от добрите диагностици на БЛС с любезното съдействие на фармацевтичната промишленост!
Просто постигането на все по-лошо здраве при все повече пари се нарича лошо управление на ресурсите, породено от алчност + некадърност, а не липса на достатъчен бюджет.
Пусти пазарници, мрат да са на ясла във всякакви държавни фондове.
Хърсев,
03 Август 2014 23:36
Но все пак всеки трябва да бъде заставен да плаща поне първите 10% от собственото си портмоне, та да си отваря очите при какви доктори ходи, какви услуги ползва, дали изобщо ги ползва, какви сметки и фактури за здравни услуги подписва.


Абсолютни глупости.
Ми айде тогава всеки да си отваря очите по кви тротоари ходи, че шофьорски книжки имат секви, да си отваря очите на кви самолети се качва, че ги има секви пилоти и авиокомпании, да си отваря очите в какво училище в района си записва децата, че ги има секви учител(к)и.
Тва не е джунгла и не е работа на пациента да ги следи тези неща.
Здравеопазването навсякъде по белия свят е регулиран сектор - качеството и заплащането на услугите подлежи на разнопосочен контрол. Работа на държавата/касата/съсловните организации е да се грижат за това.
Болниците били надписвали материали и процедури - ми ако мислите така, правете ревизии и вижте кво е положението. Или касата като толкова не можа за 15 години да направи електронна здравна карта, да вземе да се свърже с 5% от болничните пациенти и да провери дали наистина са били лекувани по клиничните пътеки, за които е платено на болницата, ако има съмения, поне ще получат някаква представителна извадка.
Иначе Weed361 е прав - няма здравна система в ЕС, която да работи на такива ниски цени и да дава такова качество и достъпност. И ако тази система все още се крепи, то е благодарение на кадрите над 45-50 години, които все още не са решили да заминат нанякъде в ЕС или пък са твърде инертни да го сторят. Трагедията ще настане след 10-15 години.


03 Август 2014 23:38
Тежка работа. Времето на щастливите невежи постепенно отминава. Ако се въведе такова плащане, хората ще трябва да придобият поне елементарна финансова и здравна грамотност. Повечето ще предпочетат да мрънкат как не се грижат за тях, а малкото останали - те все едно и сега са общо взето по-заможни и в относително добро здраве.
04 Август 2014 00:26
Здравето не е обикновена стока (ако изобщо е) за да се пробутва и там "пазарния" подход.


Радвам се, че има още трезво мислещи хора в България!

Ако вместо 10,000 долара/като в Швейцария/, дадем 1,000,000 долара на човек за година, ще премахнем ли рака, чумата, еболата и всички болести?
Ако позлатим докторите с всичкото злато на света ще ни оттърват ли от болестите?/и лекарите да останат без работа!/Програма максимум!

Ако отговора е, НЕ, тогава идеологията ни не е наред!
Има ли РЕШЕНИЕ?
23 Тогава Исус ходеше по цяла Галилея, и поучаваше в синагогите им, и проповядваше благовестието на царството, като изцеляваше всякаква болест и всякаква немощ между людете.
24 И разнесе се слух за Него по цяла Сирия; и довеждаха при Него всички болни, страдащи от разни болести и мъки, хванати от бяс, епилептици и парализирани; и ги изцели.
/Евангелие от Матея 4гл./
1.Исус Христос изцелява ВСЯКАКВА болест!!!
2.Исус Христос изцелява ВСЯКАКВА болест БЕЗПЛАТНО!!!
Ако хората можеха да ПОВЯРВАТ, всичко това щеше да е реалност и днес!
Ако не бяхме фанатични атеисти, днес лекарите и фармацевтите щяхме да ги преквалифицираме!
Също и банкерите, защото Господ е забранил лихвата!!!
Боже, дай ни мъдрост и малко истинска вяра!
04 Август 2014 00:57
Господина Хърсев е мизантроп.
Най-напред статистиката му е силно невярна, защото аз за лекарствата си срещу хипертония харча по 1300 лева годишно, но рецепта за тях никога не съм имал и респективно те в нито една статистика не фигурират, а в САЩ не само няма да ми ги продадат без рецепта, но и в годишната си данъчна декларация ще ги впиша, че да ми ги приспаднат от облагаемата основа, та и в статистиката биха били отчетени. Да не говорим за националния спорт в САЩ да се завеждат дела за щяло и нещяло, което принуждава американските лекари да назначават скъпоструващи изследвания, за да оправдаят при един съдебен иск своята диагноза, като взета при спазване на най-добрите медицински практики.
За друго ми е думата, ако примерно онкологичните заболявания не бъдат лекувани, а те струват доста скъпо, средната продължителност на живота, която господин Хърсев взема за мерило на качеството на медицинската помощ, не би се променила съществено. Може би и въобще не би се променила. Тя, средната продължителност, не е основно зависеща пт качеството на медицинското обслужване, а от ред други фактори. И господинът ще блесне с правотата си - силно ще се намалят медицинските разходи, а средната продължителност на живота на българина ще си е пак 68 години и няколко месеца. Тя ще си е толкоз, ако и други трудно лечими и нелечими заболявания бъдат третирани с хвърляне на болния от скалите на нос Калиакра или оставянето му да умре от глад.
Но такъв подход не се вписва в моите ценности и разбирания. Жалко че се вписва в неговите.
04 Август 2014 04:51
Споментата Япония функционира на предложения принцип - плашаш 1/3 от сумата за лечение на място; останалите 2/3 се изплащат от здравната застрах. към болницата/клиниката. Всяка година се издава здравна карта, ако си си плащал здр. осигуровки. След влизането в клиника, номерът й се проеверява да не би да не.....
Има годишни профилактични прегледи, дори всяко кметство организира безплатни такива за опр. брой жители, като кой участва при заявен по-голям брой желаещи се решава чрез лотария. Дори и да не те изтеглят, почти всички работодатели организират такива. Не съм запознат дали е законно изискване. Като цяло впечетлението ми е, че превенцията е сериозно засегната и основна политика на здравеопазването. Голяма част от лечения като сърдечно-съдови и ракови заболявания не се покриват от здрав. застраховка и човек трябва да плаща или изцяло или предвидливо да е склЮчил застраховка живот.
Докторите тук са що-годе с над средните за държават приходи, но са преработени и рядко със свободно време - страхотен натиск не само за работа като медик, но и извършването на научна дейност, обучение и преквалификации.
04 Август 2014 09:14
Фундаменталната заблуда , която и г-н Хърсев не е избегнал е, че качественото лечение зависи от инвестиции в модерна техника и технологии, американска лъжа на адептите на пазарния фундаментализъм и неолиберализъм, очевидно сами се хващат на собствените си глупости.

Главния фактор на качественото лечение е майсторството на лекаря като диагностик, на първо място и като терапевт. Човешкият фактор е незаобиколим, няма вълшебни лечения и лекаства, няма нанороботи, не гледайте холивудски филми.

От векове се знае че добрият лекар е практикуващият лекар, като спортиста е, спре ли да теренира, загубва форма, за това има стандарт, ако не си практикувал 5 години, губиш права да практукуваш професията. За да се трупатози ценен тренинг, от векове дори и най-скъпите лекари лекуват народа наред, дори безплатно, за да придобият този ценен тренинг. По тази причина едни от нефективните болници са тези за богати и избрани, като Правителствена, и някои други частни болници.

Да, дори богатите могат да са глупави!
04 Август 2014 09:25
По тези причини, здравеопазването не трябва зорлем да се прави на бизнес, защото не е бизнес, и защото формирането на печалба го прави скъпо и неефективно, вековния европейски опит е обществена издръжка на режийните разходи и добри заплати за способни доктори, и НИКАВИ ПЕЧАЛБИ, те само оскъпяват дейността и формират приходи за паразитиращи касти от обществените елити.

И не, конкуренцията няма да го направи ефективно, да се обзаложим с г-н Хърсев че вместо конкуренция, докторите - бизнесмени ще направят картел за по-високи цени, така е в Америка, така се опитват да направят нещата и в България, започвам да мисля че е заговор, никъде " невидимата ръка на паразара" не е решила някакъв проблем, и в САЩ, освен в пропагандното говорене на хора като Хърсев, Красен Станчев и прочее соросоиди.
04 Август 2014 09:40
Han
03 Август 2014 23:23

04 Август 2014 10:48
Където започва бизнеса, свършва здравеопазването ...
04 Август 2014 11:11
Приватизацията ще накара докторите да се конкурират с цени и качество и да се борят за всеки пациент и всеки лев като всеки нормален частник.

Дали г-н д-р ик. н. е чувал думата "картел"? Или и с тоя проблем се е занимал колкото да мине изпита?
04 Август 2014 11:36
Интересна статистика за брой лекари на 1000 човека, и откъде може би идва част от качественото здравеопазване:

https://www.google.bg/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&hl=bg&dl=bg#!ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=sh_med_phys_zs&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=region&idim=country:ISR:BGR:GRC:ITA:RUS:SRB:CHE:SWE:TUR:CUB&ifdim=region&hl=bg&dl=bg&ind=false
04 Август 2014 11:37
https://www.google.bg/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&hl=bg&dl=bg#!ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=sh_med_phys_zs&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=region&idim=country:ISR:BGR:GRC:ITA:RUS:SRB:CHE:SWE:TUR:CUB&ifdim=region&hl=bg&dl=bg&ind=false
04 Август 2014 11:38
https://www.google.bg/publicdata/exploreds=d5bncppjof8f9_&hl=bg&dl=bg#!ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=sh_med_phys_zs&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=region&idim=country:BGR:GRC:ITA:RUS:CHE:CUB&ifdim=region&hl=bg&dl=bg&ind=false
04 Август 2014 12:15
Не видях подробно разчепкан въпрсът със спешната помощ. Тя задължение на държавата ли ще е, щото май се опитва да го тропоса на здравната каса, т.е едни плащат, а всички ползват? Щото държавата прави успешни опити да абдикира от всякакви разходи или да ги минимализира, и това и само това се нарича успешна реформа- вж образователната реформа и отражението и върху всеобщата грамотност. Ако спешната помощ е единствената безплатна, при модела на Хърсев предвиждам неимоверното и разрастване за сметка на всички останали сектори.
04 Август 2014 13:35
"През 60-те години на ХХ век комунизмът окончателно победи разума и принципът за универсално, общодостъпно здравеопазване се наложи като норма."

Бих препоръчал на свищовския "академик" да се поинтересува откога съществува принципът за универсално, общодостъпно здравеопазване в страни като Англия и Швеция, например, като типични комунистически страни.
04 Август 2014 18:03
Констатациите приемам. Тоест диагнозата е добра, точна. По-начало системите, вкл и здравната, работят за себе си, а не за онези, за които са предназначени. В този смисъл докторите имат сметка от повече болни, а фармацевтите нямат сметка от панацея. Върху тези абсурди почива всичко. А те са израз на идеите, и реализациите им, за пазар. Що се отнася до лечението, то е малко набързо нахвърляно. Дали приватизацията ще оправи всичко. Приказките за конкуренцията са благи, но картелните споразумения са реалност. Тук е нужен сериозен и аргументиран дебат.
04 Август 2014 21:46
За разбиращите макроикономиката на съвременната парична система (валутен борд не е такава) предоставям
Здравеопазване "Мозлър" (точка V от МЕ-ММТ плана)
http://bulgaria-mmt.blogspot.com/2013/01/blog-post_19.html?m=0
04 Август 2014 21:50
Да, ситемите работят за себе си, за това казвам, не на системите, здравеопаването и лечението трябва да се организира и контролира от обществото, т.е. от обществените институции за управление. Ако те са корумпирани, никакви системи, политики и приватизации не помагат, трябва да се смени елита, защото е дегенератски. Но това е дълга и принципна дискусия.
04 Август 2014 22:09
докторите имат сметка от повече болни, а фармацевтите нямат сметка от панацея.

Никога в България не е имало толкова лекари, фармацевти и всякакъв квалифициран медицински персонал. Никога в България не е имало толкова болнични заведения и толкова медицинска апаратура, и въпреки това никога не е имало толкова болни, както сега!

Търговията със здраве никога не е имала такива измерения - да ти правят ненужна операция, заради пари! Това е отвратително и нечовешко!
Всичките проблеми на България идват от тотално погазване на моралните ценности в обществото, но когато става въпрос за здраве и за опазване на човешкия живот, това е недопустимо и е най-тежък грях, за който ще носим отговорност пред Създателя на живота!

Боже, въздай правосъдие, на всекиму според делата му!
06 Август 2014 00:54
Атрактивен стил, както обичайно. Но иначе – пълни глупости:
1. „разходите за медицина нямат ефект върху жизнените показатели на средния индивид и нацията”. Не знам що е то „среден индивид”, но от около 200 г. в цивилизованите страни индивидът стои на върха на ценностната система, със своите права и потребности (примерно, да се лекува). Авторе, събуди се, социализмът го няма и колективът няма вече последната дума (освен в Куба и Китай, де)!
2. „даваме 300 лв. годишна помощ на всеки гражданин”. Чудесно, ама как се получава средната сума от 300 лв.? Ами на всеки 100 гражданина, които няма да се разболеят тази година, един ще се разболее за 30000 лв., ето така. И как ще си плати той 10-те процента? То вярно, че ситият не вярва на гладния, както и здравият не вярва на болния, но умни хора са измислили т. нар. солидарен елемент във финансирането, за който Авторът сигурно не е чувал.
3. „Приватизацията ще накара докторите да се конкурират с цени и качество и да се борят за всеки пациент и всеки лев като всеки нормален частник”. Че това е философията на сегашната здравна система, при която парите следват болния и той си избира болницата. Конкуренция между болниците има, независимо от собствеността (както и мечтаното от Автора доплащане, поради това, че клиничните пътеки не покриват всички разходи).
4. „...спешната помощ - тя неизбежно трябва да остане неограничено достъпна и "безплатна". Как точно си го представя Авторът? Линейката обикаля с пациента, докато умре, или го кара до най-близкия банкомат?
5. По кой курс на долара са изчислени разходите за здраве в Куба?
В заключение: Господ здраве да му дава, на господин Емил Хърсев!
06 Август 2014 10:27
Евреите си имат непреводима дума на друг език, за нагла и безочлива лъжа - Хуцпа.
Здравеопазването и лечението на едно общество може да бъде само негова работа, каквото си реши, така казва и конституцията на РБ, народът е суверен!
Заклинанията на г-н Хърсев за "незабавна и тотална приватизация" (вече сме го чували това), като за панацея и единствено решение, което ние, българският народ сме длъжни да приемем, са само една Хуцпа! Бе да не би и Хърсев да е от "избраните?
07 Август 2014 09:12
Отпускането на франшиз от бюджета може да стане чрез намаляване на здравната вноска. Превод на споменатите 300 лева на микросметка е по-лошият вариант, защото едрите платци на здравни вноски ще бъдат отново ощетени - ще плащат по много, ще получават еднакви 300 лева. Но като концепция правилно: дребните здравни услуги нямат работа в здравната каса. Здравно-ОСИГУРИТЕЛНА значи, да те осигури за по-големи като харч лечения. Никой не се осигурява за ядене, за къпане или срещу скъсване на обувка - всеки е наясно, че това са равномерно разпределени във времето дребни харчове, за които човек трябва да има заделен лев. По същия начин ще пази пари за настинка, за татъртване, за зъб и т.н. А медицината вместо да троши енергия да се чуди какво да надпише, ще почне да се държи като другите пазарни играчи - да се стреми да предложи по-качествено лечение на по-ниска цена...
07 Август 2014 09:20
Здравната вноска е втори данък, който се събира в по-голям номинален размер от по-добре печелещите, без срещу това да получават по-добра здравна услуга. Когато споря с противници на плоския данък, винаги ги подсещам за тази дребна подробност. В Германия, където има 200 здравни каси, работещите интелектуален труд си издействат по-ниски застрахователни тарифи, защото са по-безрискови от хората на физическия труд и от необразованите, които в общия случай са и здравно необразовани. Тоест, здравно-осигурителната система поощрява вредния за човека труд, реализиран от неграмотни хора, като не ги принуждава да плащат пълния обем на здравни разходи, изземва от другите прослойки на обществото и добавя на тях, водена от лайтмотива на "осигурителната солидарност".
08 Август 2014 19:48
всичко е така....
само дето малко хора го разбират... и особено тези от които зависим
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД