:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,329
Активни 603
Страници 2,894
За един ден 1,302,066
Казус

Фалшификатор на вина отива за 10 г. зад решетките в САЩ

Руди Курниаван продавал на богаташи добре опаковани евтини вина, които представял за луксозни и много скъпи
Снимка: Decanter.com
Десетки бутилки с фалшиво вино бяха донесени в съда по време на процеса срещу Руди Курниаван.
Руди Курниаван, доскоро смятан за един от най-известните познавачи и продавачи на луксозни вина в САЩ, бе осъден на 10 години затвор за измами на колекционери на питието. 37-годишният мъж, който е родом от Индонезия, вместо отлежали елитни френски напитки продавал евтино вино, което обаче старателно бутилирал и етикетирал в дома си в Лос Анджелис. Жертвите на Курниаван, основно богаташи, са загубили почти 30 милиона долара заради неговите измами, които са били осъществявани между 2004 г. и 2012 г. Според обвинението един от клиентите платил 231 000 долара за бутилка вино.

С леко наведена глава във федерален съд в Манхатън Курниаван изслуша решението на съдията Ричард Берман, който не прие искането на защитата подсъдимият да получи присъда, съвпадаща с времето, което вече е изкарал зад решетките. Индонезиецът е в затвор от март 2012 г., когато бе арестуван след обиск на дома му. Тогава служителите на ФБР откриха хиляди празни бутилки, коркови тапи, фалшиви етикети, восък за запечатване на шишетата и други доказателства за производството на вина менте.

"Никой не е умрял. Никой не е изгубил спестяванията си. Никой не е останал без работа", каза адвокатът на защитата Джером Муни, който в съдебната зала определи колекционирането на вина "повече като хоби", което доставя удоволствие на едва 1% от хората. Според него най-неприятното е, че клиентът му е потърпевш, тъй като загубил добрата си репутация. Сравнявайки измамите, извършвани от Руди Курнивиан, с други икономически престъпления, юристът бе категоричен: "Парите, които са изгубени в тези случаи, са били много необходими ... разглежданият казус е съвсем различен".

Прокурорът по делото Стенли Окула определи доводите на Муни като "доста шокиращи". "Измамата си е измама", категоричен бе прокурорът, според когото Курниаван е "в центъра на фалшификациите" на скъпи вина. "Той е правил това, за да напълни джобовете си", каза още Окула пред съдията и поиска 135 месеца затвор за подсъдимия.

През декември м.г. Руди Курниаван бе признат за виновен по две от отправените му обвинения, свързани с продажбата на вина на колекционери, участници в аукциони, и други търговци на вина. Присъдата му обаче бе изчетена преди дни.

Казусът "Курниаван" се гледа в Ню Йорк, тъй като едно от обвиненията срещу индонезиеца е свързано със заем от 3 милиона долара, който той е получил, като е представил фалшиви документи от базирана в мегаполиса финансова компания. Освен 10-те години, които ще излежи зад решетките, съдът реши, че Руди Курниаван трябва да плати обезщетение на жертвите си в размер на 28.4 милиона долара и ще му бъдат конфискувани вещи за 20 милиона долара. Сред тях са часовник "Патек Филип" на стойност 50 000 долара и писалка "Мон Блан" за 17 945 долара.

Сред измамените от индонезиеца с фалшиви вина е и милиардерът Уилям Кох. Той заведе дело срещу Курниаван в Калифорния през 2009 г., като заяви, че е похарчил 2 милиона долара за вина, дадени му от индонезиеца. Тогава Кох се усъмнил в качеството на продаваните вина. Кох и Курниаван решиха спора си през юли т.г. извънсъдебно. Твърди се, че милиардерът получил 3 млн. долара.

Защитникът на индонезиеца се опита да накара съдията да прояви снизходителност към клиента му, като заяви, че Курниаван е доста несигурен човек, който обичал хубавото вино и копнеел да бъде приет в света на богатите колекционери, които купуват, продават и пият скъпия елексир на луксозните си вечерни събирания. "Той искаше просто да бъде част от всичко това", казва юристът. Съдията обаче го контрира, като наблегна на фактите - Курниаван не е бил срамежлив да парадира с богатството си, оценено на около 41 милиона долара. Той има имение в Бевърли Хилс, автомобил "Ламборгини" и е пътувал с частни самолети. Адвокатът настоя, че клиентът му е бил принуден да се придържа към този луксозен начин на живот заради бизнеспартньорите и приятелите си богаташи, ценители на виното.

Руди Курниаван се появява на винарската сцена в Лос Анджелис, когато е навършил 20 години, след като за първи път е опитал вкуса на изключително вино. Използвайки богатството на семейството си, той започва да купува вина, след това ги предлага на аукциони, а на вечери с други колекционери донася бутилки, чиято стойност е хиляди долари. Поръчките към него се увеличават толкова много, че той не смогва да изпълни всичките. "Тогава започва да прави фалшификатите, за да може да отговори на търсенето", казва Джером Муни, който настоява, че клиентът му не е бил мотивиран за неправомерните си действия от алчност, а от желанието да угоди на приятелите си.

По време на процеса подсъдимият получи правото да говори пред съда. Той се възползва от това и с тих глас заяви: "Ваша Чест, наистина съжалявам". Съдията Берман обаче не се разчувства от думите на индонезиеца. "За какво съжалява?", попита иронично съдията. "Това е много сериозна икономическа измама". Присъдата трябва да послужи като средство за възпиране на други фалшификатори, обяви съдията. "Хората трябва да знаят, че храните и напитките, които консумират, са безопасни и могат да се доверят на това, което пише върху етикетите", заяви Берман.

Индонезиецът Руди Курниаван пристига със студентска виза в САЩ, когато е на 16 години. Той пребивава в страната нелегално в продължение на повече от 10 години, след като му е отказано политическо убежище. Той ще бъде депортиран в родната си Индонезия, след като излежи присъдата си в САЩ. Съдията по делото удовлетвори искането на Муни клиентът му да изтърпява наказанието си в затвор в Южна Калифорния, за да може да бъде по-близо до майка си, която има сериозни здравословни проблеми. Адвокатът бе категоричен, че наказанието "почти сигурно" ще бъде обжалвано.

Бутилките, открити от ФБР при обиска на дома на индонезиеца.

 Бутилките, открити от ФБР при обиска на дома на индонезиеца.


Снимка: Winespectator.com
Руди Курниаван
2
2651
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
12 Август 2014 19:59
Подобни екземпляри у нас ги правят министри, пък нищо не казваме.
18 Август 2014 15:39
Като начало, един индонезиец разбира от вина. Тия американци верно са доверчиви.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД