:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,536
Активни 620
Страници 3,101
За един ден 1,302,066

Мандатът кратък, правомощията - свити, назначенията - безчет

Временно управляващите имат две задачи - изборите и помощ за наводнените. Актуализацията на бюджета и писането на закони не са им работа
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Първата седмица от двумесечния мандат на правителството изтече, а все още не могат да се "окомплектоват" безбройните заместници и политически кабинети на министрите.
Всяко служебно правителство е с кратък живот и ясен мандат, чиято основна задача е да осигури спокойни и честни избори. Още от самото начало обаче кабинетът на Георги Близнашки си постави свръхамбициозни цели, които със сигурност няма да може да изпълни. По-лошото е обаче, че амбициите са съпроводени с назначаването на армия от чиновници. 16 министри, всеки с по двама-трима заместници, а някои и с четирима - общо 45 на брой, с огромни политически кабинети, приютили незнайно какви съветници и сътрудници - това е картината на служебния кабинет. В добавка премиерът назначи трима вицепремиери, на които им се полагат отделни екипи и в това им качество. Представете си какъв слалом ще правят между двата си кабинета. И защо, на кого е нужно това? Трудно е да се приемат обясненията, че избуялата покрай министрите администрация е по-малка от тази на предишния кабинет. Не личи да е така. И докато кабинетът "Близнашки" се комплектува напълно, може би ще е преполовил мандата. Докато "новаците" се ориентират, ще трябва да освобождават местата за следващите. Да не говорим, че точно това правителство тревожно алармира за тежко положение на държавните финанси и даже настоява да подготви неизбежната според него актуализация на бюджета.

С две думи - ситуацията изисква затягане на коланите в изпълнителната власт. Вместо това



ставаме свидетели на необяснимо разточителство



Самият премиер смята да се обгради от цяла рота помощници в политическия си кабинет - цели 20. И това беше обявено още преди да бъде поправен гафът със злополучния министър на изборите, който не беше ясно какво ще работи. Вместо да разбере грешката си, Близнашки обяви, че задкулисието му скроило номер. При положение че срещу излишната длъжност бяха повечето здравомислещи хора в държавата. За какво му беше този министър, след като има главен секретар на Министерския съвет, който има ясни задължения във връзка с изборите? Освен това действа и Централна избирателна комисия (ЦИК), а към нея и към правителството действат и обществени съвети. Какво повече би свършил специалният министър на изборите? Колко още чиновници трябва да се накачат на клона, за да се реши



най-големият проблем - мъртвите души в избирателните списъци,



които доста изкривяват картината и създават предпоставка за злоупотреба със стотици хиляди гласове? Това е истинският проблем и с него трябва да се заеме правителството вместо с подготовка на актуализацията на бюджета, която изобщо не е негова работа, нито има гаранция, че следващия кабинет ще се съобрази с нея. Служебното правителство може да бъде много полезно и с разяснителна кампания как се гласува с преференция, така че дори на неграмотните да им стане ясно какво следва, като сложат "хиксче" в квадратчето, и какво - в кръгчето. И да не се повтарят смешките от евроизборите.

Абсолютно неясно е и за какво са им на служебните министри толкова много



подчинени, повечето от които ще са с дублирани функции



За какво са им медийни съветници, след като имат пресцентрове? За какво са им юридически консултанти, като имат огромни правни отдели? Нали уж парите в бюджета не стигаха, не можеше ли поне от администрация да се спести нещо през тези два месеца, в които безвремието в управлението е законно гарантирано? Нали уж президентството отрече, че стълпотворението е заради квотен принцип и че постовете не се запълват на принципа:



протестър - доверен човек - експерт?



Също толкова безсмислени са и всички законопроекти, които правителството се кани да изработва, че чак и съветник по законодателството ще има. Каква е гаранцията, че следващият парламент изобщо ще се занимава с тези предложения? Или идеята е да се намери работа на хората по министерствата, които няма какво да правят? Практиката сочи, че изключително често кипи безсмислен труд по законопроекти, които никога не виждат бял свят. В същото време обаче те



гълтат огромни ресурси от иначе изтънелия бюджет



или пък с тях се товарят излишно хора, които биха могли да бъдат полезни с по-смислена работа. Колкото до аргумента на Близнашки, че едва ли не ще се натовари с изготвянето на излишните законопроекти, за да осигури на страната "една добра администрация", не става ясно къде е връзката между двете. Или като кабинетен учен е решил да "пипне" лично всичко, за което досега само е теоретизирал на хартия?

Ето например преди дни кабинетът обяви много амбициозна програма за това какво трябва да свърши за два месеца. В 6 точки и десетки подточки бяха изброени дейности, в които ключовите думи са "анализ", "подготовка", "диалог", "обсъждане", "активизиране", "взаимодействие". Факт, който показва, че правителството има много тесен периметър на действие.

В едно отношение обаче то може да бъде безценно, но нищо подобно не наблюдаваме. Става дума за наводнението в Мизия и околността, което потопи във вода и тиня десетки хиляди хора. Вътрешният министър се мярна само веднъж и не каза нищо конкретно. Затова така и не стана ясно



защо пак не се отблокират необходимите инструменти, храна и вода



от държавния резерв, а се налага доброволци да пренасят кофите и лопатите от "Аспарухово" в Мизия. Защо държавата не нахрани бедстващите, а се призовават гражданите да им пращат консерви? Къде са дезинфектантите, които здравното министерство трябваше отдавна да е осигурило на място? Тази най-спешна и много драматична ситуация е забутана назад в приоритетите и кой знае защо за нея отговаря правосъдният министър, който няма нищо общо с резерва. И както винаги дарителите и доброволците ще свършат работата на институциите.

И докато хората в Северозападна България буквално са затънали в калта, на "Дондуков" 1 предпочитат да се занимават с актуализацията на бюджета, което изобщо не им е работа. Както и да лансират мерки за "създаване на силни и независими регулаторни органи", каквото и да значи това. Да теоретизират на теми като пенсионна реформа, закон за референдумите, закон за енергетиката. Докато от тях обществото очаква единствено да поддържат жив държавния организъм, за да бъде избран легитимно следващият парламент, който да поеме цялата отговорност по управлението.

СНИМКА: БГНЕС
Възстановяването на Мизия и издирването на отговорните за бедствието трябва да е задача №1 на управляващите. Засега обаче не личи да е.
19
4418
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
12 Август 2014 19:50
Това правителство започна да отстъпва по всички показатели...
12 Август 2014 19:55
СВЕТЛАНА ГЕОРГИЕВА
12 Август 2014 19:56
Тези на дело ще покажат какво е о&иране в особено големи размери и в изключително кратки срокове.
12 Август 2014 20:39
Мандатът е кратък - властта им ще е дълго време... Поне за това се готвят...
-----------------------
Сайтът на Генек

12 Август 2014 20:48
Така е другаре.
Службата е тежка, ноо за сметка на това, продължителна...
12 Август 2014 21:02
Така е другаре.
Службата е тежка, ноо за сметка на това, продължителна...


Баш за такива казват, че служат за чорба.
12 Август 2014 21:21
Първото правителство на България е назначено на 17 юли (5 юли стар стил) 1879[1] от княз Александър I с цел да подготви изборите за I Обикновено Народно събрание. В състава му влизат петима представители на Консервативната партия, а военният министър е руски офицер. То остава на власт до 6 декември (24 ноември стар стил) 1879.

министър-председател Тодор Бурмов Консервативна партия
външни работи и изповедания Марко Балабанов Консервативна партия
вътрешни работи Тодор Бурмов Консервативна партия
народно просвещение Тодор Бурмов (упр.) Консервативна партия
финанси Григор Начович Консервативна партия
правосъдие Димитър Греков Консервативна партия
военен Пьотр Паренсов военен

Ех!
Светлана Георгиева
Задунайка такава!
12 Август 2014 22:12
И докато хората в Северозападна България буквално са затънали в калта, на "Дондуков" 1 предпочитат да се занимават с актуализацията на бюджета, което изобщо не им е работа.


Ма тези хора не беха ли залети с калта от експертното правителство на Пацко?
12 Август 2014 22:40
Тия служебни правителства станаха нещо като средство за обогатяване на CV -то пред чичковците в ЕК и зад океана .
Айде, тези от АОНСУ ги преглътнахме като преквалифицирали се в евроатлантици в разните му НПО като Център за изследване на демокрацията и подобни , ама тая нова вълна зам.министри за 1-2 месеца - тях после дека ще ги денем ?
12 Август 2014 22:41
докато хората в Северозападна България буквално са затънали в калта, на "Дондуков" 1 предпочитат да се занимават с актуализацията на бюджета, което изобщо не им е работа.

Виновен за това, както и за цялата плеяда блестящи кадрови решения в първия и втория ешелон на властта, естествено е Иван Й. Костов от софийското село Драгалевци
12 Август 2014 23:07
Статията
12 Август 2014 23:08
Богатите приятели на Бареков мислят за хората от Мизия
12 Август 2014 23:32
Докато от тях обществото очаква единствено да поддържат жив държавния организъм, за да бъде избран легитимно следващият парламент, който да поеме цялата отговорност по управлението.

Това да му го рецитират ежедневно сътрудниците на оня палячо на Дондуков 2.
12 Август 2014 23:36
Браво, госпожо!
13 Август 2014 05:10
Смехотворно пасквилче

Временно управляващите имат две задачи - изборите и помощ за наводнените.

Казва кой?
Айде стига с тези опорни точки от "Позасрано 20"

Назначенията ще са толкова, колкото съселоподобни и читаци бъдат изритани - колкото повече толкова по-добре.

Правителството
13 Август 2014 07:46
Правителството
13 Август 2014 13:45
Браво Светлана! Дано правителството го прочете.А дано ама...
13 Август 2014 18:59
Много точно казано, ама явно някой има болни амбиции.
14 Август 2014 01:01

Браво!
Без малко да пропусна тази свежа мисъл покрай залисията около хармана с летните плодове. Умни тези и вкусно написани.
Поздравления, госпожо Георгиева!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД