:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,329
Активни 514
Страници 1,894
За един ден 1,302,066
Консулт

Свидетелството за съдимост се вади и с електронен подпис

Разбрах, че свидетелство за съдимост може да се вади и по електронен път. Как става това и по каква процедура се минава?



С.А., София



Свидетелството за съдимост е един от най-често издавания и изискван документ през последните години. Той се иска от работодатели, задължително е за постъпване на държавна служба, не може да се мине без него и при процедурата например за допуск до класифицирана информация. Годишно вероятно се вадят десетки, ако не и стотици хиляди такива свидетелства.

Истина е, че с изменение на Наредба № 8 от 26 февруари 2008 г. за функциите и организацията на дейността на бюрата за съдимост от 15 февруари 2013 г. бе предвидена възможност за заявяване и получаване на електронно свидетелство за съдимост. Въпросната услуга се предоставя от министерство на правосъдието, на чийто сайт има и специална секция. Именно там е определено, че услугата е "достъпна с помощта на квалифициран електронен подпис и може да бъде предоставена на всяко лице, за което не са издавани бюлетини за съдимост и/или бюлетини за наложени административни наказания по реда на чл. 78а НК".

От това става ясно, че за издаването на електронно свидетелство за съдимост е задължително съответният човек да има, да си е купил електронен подпис.

Иначе правилата за издаване на свидетелство по електронен път са определени във вече цитираната наредба - чл. 35 а. Там е определено, че издаването се извършва от Министерството на правосъдието след подаване на заявление по електронен път.

Определено е, че електронно свидетелство за съдимост не се издава в някои случаи. Например такова не може да бъде искано от лице за свой починал или жив възходящ, низходящ, съпруг, брат и сестра. Иначе закона и наредбата позволяват това да се прави, но само по класическия начин, не и по електронен път.

При електронното свидетелство има заявление. То се подава чрез попълване на данни в обявената от Министерството на правосъдието интернет страница,"като идентифицирането на заявителя се извършва с квалифициран електронен подпис". Заявител може да бъде само физическо лице, на което е издаден квалифициран електронен подпис. След идентифициране на заявителя и въвеждането от негова страна на пълна информация за ЕГН и допълнителна информация за име, презиме и фамилия с английска транслитерация, съответстващи на документа за самоличност, системата генерира уникален код на заявката и визуализира информация, чрез която да се заплати държавна такса за извършване на услугата.

Министерството на правосъдието предоставя възможност на заявителя да въведе електронен адрес за получаване на код за достъп до електронното свидетелство за съдимост. Електронното свидетелство за съдимост е достъпно чрез предоставения код не по-късно от три работни дни след постъпване на държавната такса по посочената банкова сметка, пише в наредбата. Електронното свидетелство за съдимост се генерира в електронен формат, подписва се с електронен подпис на Министерството на правосъдието и се съхранява безсрочно в информационната му система. Електронното свидетелство за съдимост е достъпно на обявената от Министерството на правосъдието интернет страница чрез предоставения код за достъп. Документът обаче и тук, както при класическото хартиено свидетелство, важи за срок от шест месеца от датата на издаването му.

Изрично е посочено, че електронното свидетелство за съдимост, но само в електронния си вид, което е достъпно на обявената от Министерството на правосъдието интернет страница, има същата сила като свидетелството за съдимост, издадено на хартиен носител.

Съгласно Тарифа № 1 към Закона за държавните такси за таксите, събирани от съдилищата, прокуратурата, следствените служби и Министерството на правосъдието, дължимата такса за издаване на електронно свидетелство за съдимост е в размер на 3.00 лева. Според указанията на правосъдното министерство тя следва да бъде платена по банков път в 14-дневен срок от регистриране на заявката по посочена банкова сметка на МП. След регистриране на заявлението системата визуализира информация за банковото плащане, което може да се направи на гише в банка или по електронен път чрез лично електронно банкиране. За улеснение системата предоставя образец на платежно нареждане с предварително попълнени данни, необходими за заплащане на държавната такса - платежното нареждане е само за улеснение на заявителя, без да е задължително неговото използване, указват от МП.

Оттам изрично посочват, че достъпът до електронното свидетелство за съдимост се осъществява единствено чрез код за достъп, който се предоставя на заявителя по въведената от него електронна поща или на страницата на системата при повторно влизане в системата с електронен подпис. Всяко трето лице, на което заявителят предостави получения код за достъп, може да разгледа издаденото електронно свидетелство за съдимост на страница на Министерството на правосъдието. За разглеждане на издаденото електронно свидетелство за съдимост не е необходим електронен подпис.
3586
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД